Maja Drobnič Radobuljac

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji
24. 11. 2024 15.43Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Dijaki ne želijo postati izgubljena generacija
06. 02. 2021 07.00Bojimo se, da bomo iz te krize izšli kot stroji, ne ljudje. Matura je postala nočna mora, vsak od nas je v zadnjih mesecih že pristal na dnu – in niso si vsi opomogli. To so besede slovenskih dijakov, ki zahtevajo čimprejšnjo vrnitev v šolske klopi, a na varen način – zaradi znanja, socializacije in tudi gibanja. Svoje zahteve so sporočili vladi in resorni ministrici Simoni Kustec, ki pa posluha zanje očitno nima.

Otroška psihiatrinja o prilagodljivosti otrok, priporočila za učitelje
25. 01. 2021 13.54Direktor Zavoda RS za šolstvo Vinko Logaj je povedal, da za vrtce ob ponovnem odpiranju veljajo priporočila, ki so jih od zavoda prejeli spomladi lani, za šole pa so pripravili nekaj dodatnih priporočil. Učiteljem med drugim svetujejo, naj v načrt ocenjevanja bolj vključijo raznolike načine ocenjevanja znanja, pa tudi, naj bodo pozorni na občutke učencev ob vrnitvi v šolo. Psihiatrinja Maja Drobnič Radobuljac je poudarila, da so otroci v osnovi močni, prilagodljivi in odporni.

Epidemija in najstniki
23. 01. 2021 15.12Epidemija je prizadela vse, zato moramo o stiskah in težavah vseh, ki jih imajo, govoriti na glas. V rubriki 24UR Fokus smo pogledali, kako je z najstniki. Kaj doživljajo, kako se šolajo, kako živijo, kakšne so težave in stiske tistih, ki jih imajo? Od ogromnih lukenj v znanju do občutkov nemoči, od osamljenosti do psihičnih težav, na katere moramo biti pozorni.

Duševno zdravje med epidemijo: zaprte ambulante, ljudje pa v stiski
10. 11. 2020 12.10Nespečnost in tesnoba, nihanje razpoloženja, panični napadi. To so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje simptomi, zaradi katerih so v prvem valu koronskih ukrepov v 11 urgentnih centrih po Sloveniji največkrat zvonili telefoni. Redne ambulante za nenujne preglede so bile zaprte, ljudje pa stiskah.

Odprli varovani oddelek za otroško psihiatrijo, a pedopsihiatrov primanjkuje
19. 02. 2019 16.11Po več letih prerekanja in odlašanja, so vendarle odprli dolgo pričakovano enoto za intenzivno otroško in adolescentno psihiatrijo na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana. Na varovanem oddelku, ki sprejme 10 bolnikov, bodo zdravili mladostnike s psihotičnimi reakcijami. Glavni razlog, da enota doslej ni delovala, je pomanjkanje pedopsihiatrov, ki ga bodo reševali z dežuranjem specializantov.