MKGP

Zgodovina političnih zdrsov: ukraden sendvič, pijan voznik, afera Patrija ...
01. 04. 2025 19.08Skozi leta je politična tla streslo kar nekaj afer. Nekatere so bile resne in trajajo že nekaj časa, kot na primer Patrija in nakup sodne stavbe na Litijski, potem tiste bizarne, kot je bil na primer Krajčičev družbeni eksperiment s krajo sendviča, pa tudi tiste zaskrbljujoče z Breznikovo pijano vožnjo.

Popis osnovne košarice živil tudi v 2024, razširjen bo na vso državo
08. 12. 2023 13.26Projekt spremljanja cen prehranskih proizvodov za osnovno košarico 15 skupin živil ostaja tudi v prihodnjem letu, napovedujejo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Popise bodo prihodnje leto izmenično izvajali po vseh večjih mestih v Sloveniji in ne zgolj v ljubljanski regiji. Razpis za popis je v pripravi, po ocenah ministrstva pa bo vreden med 120.000 in 130.000 evrov.

Najprej 62, nato še 160 Digi info točk
12. 10. 2023 10.01Do leta 2023 naj bi vsaj osemdeset odstotkov ključnih javnih storitev, ki so dostopne digitalno, tudi opravili digitalno. V ta namen bo dostopnih kar 222 Digi info točk, kjer boste dobili svetovanje in uporabniško podporo s področja digitalnih javnih storitev.

Zakaj je pomembno vprašati o poreklu mesa v restavracijah?
27. 06. 2023 00.15V zadnjih letih se vse več ljudi zanima za kakovost mesa, ki ga uživajo. To zavedanje se je razširilo tudi na gostinske obrate, hotele in druge ponudnike hrane, ki postajajo vse bolj osredotočeni na ponudbo slovenskega mesa.

Nobene ponudbe za izvedbo letalske obrambe pred točo
21. 03. 2023 17.22Za izvedbo letalske obrambe pred točo na območju severovzhodne Slovenije v letošnjem letu do roka ni prispela nobena ponudba, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Skladno s tem ni oddalo javnega naročila in je občine pozvalo k posredovanju pooblastil za vnovično izvedbo skupnega javnega naročila.

Aplikacija za vodenje registra kmetijskih gospodarstev ne bo delovala
21. 12. 2022 09.56Kmetijsko ministrstvo je sporočilo, da aplikacija za vodenje registra kmetijskih gospodarstev od 30. decembra letos do predvidoma 20. januarja prihodnje leto ne bo delovala, saj bodo aplikacijo prilagodili novi zakonodaji in izvedli vsakoletno pripravo podatkov za potrebe subvencijske kampanje. V tem času na upravnih enotah tako ne bo mogoče spreminjati podatkov v registru kmetijskih gospodarstev.

Krajčič v Bruslju za 300 ton slovenskega ulova sardel in sarodnov letno
12. 12. 2022 20.57V ospredju zadnjega zasedanja Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo pod češkim predsedstvom so bile ribiške točke, so sporočili s kmetijskega ministrstva. Za Slovenijo je ključno, da se za leto 2023 upošteva dovoljeno količino ulova sardele in sardona na ravni 300 ton letno, je pri tem opozoril državni sekretar na ministrstvu Darij Krajčič.

Naravna okrasna drevesca morajo biti označena z roza nalepko
09. 12. 2022 14.29Z bližanjem božično-novoletnih praznikov se približuje tudi čas, ko domove in poslovne prostore okrasimo z drevesci. Medtem ko se nekateri odločijo za nakup umetnih jelk, drugi kupijo naravne. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdove in prehrano (MKGP) pa ob tem opozarja, da morajo biti tiste, ki so bile posekane v slovenskih gozdovih, med prevozi in prodajo označena s posebno nalepko zavoda v roza barvi in letošnjo letnico.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto
24. 09. 2022 11.33Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Sezona gob: iz gozda lahko odnesete dva kilograma gob na dan
21. 09. 2022 11.58Jesen je čas, ki marsikoga privabi v gozd, saj narava takrat ponuja gozdne dobrote – gobe in druge plodove. Slovenski predpisi omogočajo prost dostop do gozdov in rekreativno nabiranje gozdnih sadežev ter plodov tudi tistim, ki niso lastniki gozda. A ker nekateri te ugodnosti preveč izkoriščajo in niso spoštljivi niti do narave niti do lastnikov gozdov, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo opomnilo, naj upoštevamo omejitve, ki so pogoj, da lahko dobrine gozda uživamo. Nekaj pravil med njimi je: na dan lahko naberemo dva kilograma gob, ne odmetavamo smeti in ne uničujemo rastlin. Kako pa gobe nabiramo pravilno?

Nepripravljeni
21. 09. 2022 06.00Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Minister ukrajinskemu veleposlaniku podaril čebelji panj
13. 04. 2022 13.45Minister Jože Podgoršek je ukrajinskemu veleposlaniku v Sloveniji Mihajlu Brodoviču v znak močne podpore Ukrajini in ukrajinskemu narodu predal čebelji panj, ki predstavlja željo po miru.

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov
18. 02. 2022 10.24Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

V Evropi vedno več primerov ptičje gripe
04. 12. 2021 09.34Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pozivata vse rejce perutnine k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov za preprečevanje okužbe z visoko patogeno aviarno influenco, ki se širi po Evropi. Ob tem opozarjajo, da neupoštevanje ukrepov pomeni veliko tveganje za okužbo v rejah s perutnino. K doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov zato pozivajo predvsem manjše rejce. Bolezen se namreč lahko pojavi tudi v takšnih rejah, ki nato postanejo vir za širjenje bolezni. Zaenkrat sicer ugotovljeni podtipi ne predstavljajo večjega tveganja za okužbo ljudi.

Varstvo gozdov je vključeno v vse ukrepe gospodarjenja z gozdovi
29. 09. 2021 00.15Pri zdravstvenem varstvu gozdov sodeluje več inštitucij

Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.
16. 06. 2021 00.15Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano začenja z vsesplošno promocijsko kampanjo z naslovom »Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.« Z njo želimo približati svežo, sezonsko, lokalno pridelano hrano, spodbuditi potrošnike, da posegajo po pridelkih in živilih domačih proizvajalcev ter opozoriti na ohranjanje podeželja.

Nekdanja glavna inšpektorica: Rekel je, da med nama 'ni kemije', zato ne želi delati z mano
15. 04. 2021 10.47"Postavljena sem bila pred izbiro, ali s postopki na sodiščih uveljaviti svoje pravice in dokazati nezakonitost postopkov in pri tem uradne veterinarje in inšpektorje izpostaviti dilemi, kdo je njihov nadrejeni, komu poročati, koga obveščati ... ali pa se umakniti," v pismu sodelavcem svojo plat zgodbe pojasnjuje Andreja Bizjak. Generalni direktor UVHVVR jo je namreč z mesta direktorice Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin premestil na delovno mesto sekretarja.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon
08. 04. 2021 06.00Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'
07. 04. 2021 12.51Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Higienski ukrepi ob prihodu iz trgovine
28. 10. 2020 10.47Ko število okuženih nenehno narašča in ko je vlada sprejela dodatne ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, tudi na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) v drugem valu epidemije covid-19 opozarjajo na preventivno in pravilno ukrepanje za obvarovanje pred morebitno okužbo. V ta namen so znova izdali smernice za rokovanje s hrano oziroma živili, ki jih prinesemo iz trgovine, in podali nekaj dobronamernih nasvetov za obisk trgovine.

Pivčeva oškodovanim kmetom zaradi pozebe obljubila pomoč
22. 04. 2020 17.47Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je obiskala Vipavsko in Goriško, kjer se je seznanila s stanjem v sadjarstvu po pozebi in dlje časa trajajočem sušnem obdobju. Ogledala si je tudi, kako poteka delo vinogradnikov, ki na svojih zemljiščih na obeh stranem državne meje opravljajo kmetijska dela. Oškodovanim kmetom je obljubila pomoč države.

Kmetje morajo sezonskim delavcem plačati najmanj 5,16 evra bruto na uro
18. 04. 2020 15.18Potem ko je ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec pred kratkim pozvala na pomoč pridelovalcem hmelja, sadja in zelenjave, ki so ostali brez tujih sezonskih delavcev, je danes začela veljati odredba, po kateri bruto urna postavka za začasno ali občasno delov v kmetijstvu ne sme biti nižja od 5,16 evra. Prav ta znesek pa je sprožil burne odzive.

Ogromen odziv: pomoč slovenskemu kmetu ponudilo že 300 ljudi
14. 04. 2020 15.52Na kmetijskem ministrstvu beležijo velik odziv Slovencev, ki so pripravljeni na pomoč priskočiti kmetom in kmetijskim gospodarstvom pri sezonskih opravilih. Prijavilo se je že okoli 300 študentov, delavcev na čakanju, brezposelnih, upokojencev, samozaposlenih. Ministrstvo pri tem opozarja, da je višina plačila odvisna od delodajalca in iskalca zaposlitve.

Lahkotnost miselnosti ali kako je hrana v trgovini nekaj samoumevnega
29. 03. 2020 07.00Današnjemu človeku je popolnoma samoumevno, da na polici v trgovini dobi sveže sadje in zelenjavo, še bolj samoumevno je meso, ki ga kupimo v trgovini ali pa pri najljubšem mesarju. Samoumevno je dejstvo, da dobimo prav vse, kar si zaželimo, a če kdaj, smo se v času krize začeli zavedati, da je vse to vse prej kot samoumevno.

Inšpektorji odkrili prepovedane aditive v čevapčičih iz večjih trgovskih verig
10. 10. 2019 10.53Inšpektorji za varno hrano so že v začetku junija v nekaterih mesnicah večjih trgovskih verig odkrili prepovedano rabo aditivov v mesnih pripravkih, in sicer v čevapčičih in pleskavicah. Poročilo o ugotovitvah nadzora je ministrstvo za kmetijstvo objavilo šele po dobrih štirih mesecih, ko je sezona piknikov, ko se porabi največ teh pripravkov, že končana.

'Glavne ovire so odpravljene, zdaj moramo dati lovcem čas, da se odstrel izvede'
13. 08. 2019 14.52Predstavniki ključnih deležnikov so na sestanku z okoljskim ministrom Simonom Zajcem, do katerega je prišlo v luči glasnih kritik in protestov v kmetijskih vrstah zaradi neučinkovitega odstrela volka po interventnem zakonu, dorekli nekatere spremembe, ki naj bi povečale njegovo učinkovitost.

Lovcem pri odvzemu volkov v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove
07. 08. 2019 14.43Pri odvzemu volkov iz narave bo lokalnim lovskim družinam odslej v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove, so se dogovorili na usklajevalnem sestanku na temo aktualne problematike škod zaradi napadov volka. Kmetijsko ministrstvo je medtem že začelo s postopkom spremembe uredbe za povečanje deleža sofinanciranja zaščitnih ukrepov.