MGRT

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'
25. 01. 2023 06.00V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Bencin, dizel in kurilno olje od polnoči občutno cenejši
19. 12. 2022 15.13Na bencinskih postajah zunaj avtocest se bodo od polnoči cene pogonskih goriv znova znižale. Cena 95-oktanskega bencina se bo znižala za dobrih 12 centov, cena dizla pa za skoraj devet centov. Pocenilo se bo tudi kurilno olje, in sicer za skoraj 10 centov.

Cenejša bosta dizelsko gorivo in kurilno olje, nekoliko dražji bencin
07. 11. 2022 13.23Najvišji dovoljeni drobnoprodajni ceni dizla in 95-oktanskega neosvinčenega motornega bencina zunaj avtocestnega križa bosta v naslednjem 14-dnevnem obdobju znašali 1,718 evra za liter dizelskega goriva in 1,482 evra za liter 95-oktanskega bencina. Obenem bo nova najvišja dovoljena drobnoprodajna cena kurilnega olja znašala 1,401 evra za liter.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu
09. 08. 2022 14.53Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

'Smo v istem čolnu, veslati moramo v isto smer za dobro gospodarstva'
16. 06. 2022 14.35Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han je obiskal Gospodarsko zbornico Slovenije, kjer se je srečal s predsednikom Tiborjem Šimonko s sodelavci. Sogovorniki so predstavili prioritete dela tako ministrstva v mandatu novega ministra kot pričakovanja gospodarstva ter se dogovorili za tesno prihodnje sodelovanje. V pogovoru so se dotaknili tudi nekaterih aktualnih izzivov, kot je energetska draginja v gospodarstvu, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

150.000 evrov za romsko skupnost preusmerjenih v izgradnjo mostu
07. 06. 2022 19.46Več kot polkilometrski viseči most nad reko Savinjo, ki bo povezal celjski Stari grad z bližnjo vzpetino, ne bo ostal le na papirju. Gradnja bi morala biti zaključena že v drugi polovici prihodnjega leta, je prepričan celjski župan Šrot. Skoraj pet milijonov evrov vreden projekt ne razdvaja le domačinov. Na nogah je tudi romska skupnost. Ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška je namreč 150.000 evrov proračunskih sredstev, sprva namenjenih za infrastrukturo v romskih naseljih, preusmerilo v gradnjo turistične brvi v Celju. Na ministrstvu sicer zagotavljajo, da je prerazporeditev zgolj začasna.

'Imel sem 95-odstotni upad prometa, a nisem upravičen do pomoči'
14. 04. 2022 10.19Vlada se rada pohvali, kako je v pandemiji covida-19 pomagala gospodarstvu in pri tem ni pozabila na prav nikogar. Pa res ni? Resda je v tem mesecu objavila javni razpis za pomoč najbolj prizadetim panogam, med katerimi je tudi industrija zabave. A številna podjetja so kljub enormnim izgubam ostala brez pomoči. "Razpis je napisan tako, da se primerja promet v koledarskih letih 2019 in 2020. A epidemija se je začela šele marca 2020, do takrat smo delali normalno," opozarja podjetnik Ervin Simonič, ki ni izpolnil pogojev za pridobitev državne pomoči, čeprav je zaradi vladnih ukrepov zabeležil kar 95-odstotni upad prometa. "Očitno razpise pišejo ljudje, ki niti približno ne razumejo narave našega dela," je kritičen.

Je imel Golob najvišjo plačo med direktorji državnih podjetij?
24. 03. 2022 06.00Rekorder med zaslužkarji na čelu podjetij, v lastništvo katerih je vpletena država, je prvi mož Krke Jože Colarič. Lani je zaslužil 1,2 milijona evrov bruto oziroma 498 tisočakov neto. Nekdanji dolgoletni direktor uprave Gen-i in, sodeč po javnomnenjskih anketah, glavni izzivalec Janeza Janše na aprilskih volitvah Robert Golob je lani skupaj z nagrado prejel 206 tisočakov neto. Je njegova plača, kot trdijo politični nasprotniki, res trikrat višja od tiste, ki jo določa zakon?

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'
27. 02. 2022 07.00Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

MGRT uvedel prekrškovne postopke zoper nadzornike nekaterih energetskih podjetij
02. 12. 2021 13.06Na gospodarskem ministrstvu so uvedli prekrškovne postopke zoper organe nadzora družb GEN-I, GEN-EL, GEN-I ESCO in Elektro energija, ker jim niso pravočasno posredovali pogodb z direktorji družb v skladu s t. i. Lahovnikovim zakonom po lastniških spremembah. Dodatno so pozvali, naj nadzorniki Gen-I preverijo skladnost izplačil vodilnim v družbi.

MGRT poziva k opravljanju dela od doma v čim večji meri
30. 11. 2021 16.41Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je zaradi izrazitega poslabšanja epidemiološke slike v državi in hitrega porasta okužb z novim koronavirusom na celotno slovensko gospodarstvo naslovilo poziv k opravljanju dela od doma v čim večji meri povsod, kjer je mogoče delovne procese organizirati na tak način.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?
29. 11. 2021 14.36Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

KPK ugotovil nove nepravilnosti, Cantarutti: Danes bi ravnal enako
21. 10. 2021 11.21Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je nekdanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti marca in aprila lani v povezavi z naročili zaščitne opreme pri družbi MEDICOP neutemeljeno posegal v delo Zavoda RS za blagovne rezerve, privilegiral točno določenega ponudnika in s tem omogočil neenakopravno obravnavo ponudnikov. Da je ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti, je KPK sicer ugotovila že pred mesecem dni. "Žal že dolgo ugotavljam, da bi bilo zame bolje, če bi se zaprl v pisarno in izklopil telefon," pa odgovarja Cantarutti.

Uspešno črpanje kohezijskih sredstev
05. 10. 2021 12.00V dobrih dveh letih je SID banka uspešno črpala več kot 190 milijonov evrov kohezijskih sredstev in tako omogočila financiranje slovenskih podjetij in občin v višini več kot 237 milijonov evrov.

KPK: Cantarutti ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti
27. 09. 2021 12.16Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme, ugotovila kršitev integritete nekdanjega državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleša Cantaruttija. Komisija je v preiskavi ugotovila, da je aprila 2020 tedanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti družbi HMEZAD – TNT izdal pismo o nameri, pismo podpore in potrdilo o registraciji, pri čemer ni imel pristojnosti za izdajo takšnih pisem oziroma potrdil, s tem pa je privilegiral določenega ponudnika.

Strategija cepljenja se zdaj usmerja v postopno vzpostavitev čredne imunosti
21. 06. 2021 22.11Vlada je v skladu s posodobljeno strategijo sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja. Z večanjem količine cepiv, ki so na razpolago in z dostopnostjo do več vrst cepiv, se ukrepi zdaj tako usmerjajo v aktivnosti, ki bodo omogočile, da se zagotovi precepljenost prebivalstva. Ministrstvo za zdravje mora po navodilih vlade organizirati mobilne ekipe, naročanje več ne bo potrebno, možna pa je tudi izbira cepiva.

Bo vsakdo s stalnim prebivališčem v Sloveniji prejel bon v vrednosti 120 evrov?
09. 06. 2021 08.31Čeprav je bilo sprva predvideno, da bo vlada v letošnjem letu izdala turistične vavčerje v višini 50 evrov, se je to tik pred sprejemanjem novega interventnega zakona menda spremenilo. Po zadnjih informacijah naj bi bil bon vreden 120 evrov, prejel pa naj bi ga vsak državljan, ki bo imel na dan 30. 6. 2021 stalno prebivališče v Republiki Sloveniji, in to ne glede na starost.

OZS za interventno pomoč vsem zaprtim ali omejenim panogam
02. 06. 2021 12.10Interventni zakon predvideva ukrepe pomoči zlasti za panogi gostinstva in turizma, vendar pa na hude stiske opozarjajo tudi predstavniki drugih panog. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je zato na MGRT poslala pripombe na interventni zakon. Želijo si, da bi bili do ukrepov upravičeni tudi ostali subjekti, ki so bili v času epidemije z odlokom več mesecev zaprti ali omejeni. Medtem so iz sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS sporočili, da pričakujejo več od interventnega zakona in pozivajo k odpravi neživljenjskih pogojev.

Novi turistični boni, tokrat tudi za kulturo, šport in rekreacijo
27. 05. 2021 10.40Gospodarsko ministrstvo je pripravilo predlog, po katerem bi tudi letos vsem, ki imajo stalno prebivališče v Sloveniji, podarili nove turistične bone. Njihovo uporabo bi razširili še na kulturo, šport in rekreacijo. Slovenska turistična organizacija pa sporoča, da so pripravljeni na prihod gostov.

Od sobote omejitev zbiranja do 50 oseb, od ponedeljka lokali odprti do 22. ure
12. 05. 2021 05.53Vlada je obravnavala aktualne epidemiološke razmere in pretresala ukrepe za zajezitev širjenja okužb skladno z rumeno fazo načrta. Sklenili so, da bo na javnih površinah od sobote dovoljeno druženje do 50 oseb (do zdaj deset), na organiziranih prireditvah, kot so nogometne tekme in gledališke ter kino predstave, bo lahko zasedena polovica sedišč. Prav tako se bo lahko povečala zasedenost v kampih in igralnicah. Gostinski lokali pa bodo od ponedeljka lahko obratovali do 22. ure.

Večina term še naprej zaprtih. Ponudniki poudarjajo: Ukrepi so neživljenjski
01. 05. 2021 21.06Kljub sprostitvi nekaterih ukrepov večina zdravilišč ostaja zaprtih. Več mesecev so vlado opozarjali, da bi morali odprtje turističnih kapacitet najaviti dovolj zgodaj. Bazenske vode do prvomajskih praznikov niso mogli pripraviti, pa tudi gostje zajtrka v deževnem vremenu ne morejo uživati na terasi pri 10 stopinjah Celzija, ponazarjajo v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Vladi tako denimo predlagajo, naj omogočijo povečanje zasedenosti kapacitet. S prihodnjim tednom se sicer v rumenih regijah vendarle sproščajo nekateri ukrepi.

Za bivanje v turističnih nastanitvah morate imeti eno od štirih dokazil
22. 04. 2021 09.26S ponedeljkom se po vsej državi odpirajo vsi nastanitveni obrati, vendar ti lahko zapolnijo največ 30 sob, ne glede na to, za kako velik hotel (ali drugi nastanitveni obrat) gre. Prav tako je bivanje dovoljeno le gostom, ki ob prijavi izkažejo potrdilo o prebolevnosti, o cepljenju ali o opravljenem hitrem oziroma PCR-testu. Odpirajo se tudi zdravilišča in terme, vendar le za goste nastanitev, za zunanje goste še naprej ostajajo zaprta.

Zajc: Na gostince nismo pozabili, v pripravi je nov interventni zakon
12. 04. 2021 14.03Nismo pozabili na zaposlene v gostinstvu in turizmu, trdijo na gospodarskem ministrstvu. "V pripravi je nov interventi zakon, upam, da ga bo vlada potrdila že do konca tega meseca," je v izjavi za javnost dejal njihov državni sekretar Simon Zajc. Gostinci so sicer razočarani nad novimi ukrepi. Vlada spet ni uslišala njihovih pozivov k odprtju gostinskih lokalov, ki so zaprti v vseh treh valovih. Strokovna skupina je naposled sklenila, da se odpiranje teras gostinskih lokalov premakne iz rumene faze v oranžno, vlada pa naj bi po besedah Zajca o tem odločala še ta teden.

S citiranjem ustave protestniki pozvali k zavrnitvi sporne novele zakona o vodah
29. 03. 2021 12.02Na Trgu republike so se – v skupinah po 10, z maskami in varnostno razdaljo – zbrali podporniki čiste pitne vode, ki so se jim pridružili tudi Mladi za podnebno pravičnost. S transparenti in citiranjem 70.a člena ustave, ki zagotavlja pravico do pitne vode, so poslance pozvali, naj ne sprejmejo predlagane novele zakona o vodah. Na krajšem shodu se je zbralo okoli 50 ljudi. Pod peticijo za pitno vodo pa so medtem zbrali več kot 11.500 podpisov.

Protestniki tokrat z Galetom o poročilu Računskega sodišča
26. 03. 2021 21.24Okoli 150 protestnikov na Trgu republike je tokrat s pomočjo žvižgača Ivana Galeta pod drobnogled vzelo poročilo Računskega sodišča. "Po skoraj letu dni so končno tudi uradno na dan prišle ugotovitve, ki razkrivajo nesposobnost te vlade in neopravičljive nepravilnosti! Te nas niso stale samo izgubljenega denarja, ampak tudi življenj," so zapisali v Protestni ljudski skupščini.

NPU uvedel preiskavo na Računskem sodišču
24. 03. 2021 14.00Na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so nam potrdili, da so uvedli predkazenski postopek zaradi odmevne revizije nakupa zaščitne medicinske opreme, ki jo je Računsko sodišče objavilo minuli četrtek. Koga konkretno preiskujejo in zaradi katerih kaznivih dejanj, pa tudi ali je med osumljenimi predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel, na Policiji ne želijo razkriti.

Počivalšek zavrača očitke o neučinkovitem delu, priznava pa neučinkovitost sistema
18. 03. 2021 13.52Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel je po objavi revizijskega poročila o nabavi medicinske opreme v epidemiji covida-19 opozoril predvsem na slabo koordinacijo in razpršenost vlog različnih akterjev, vpetih v nabave. "Ni se vedelo, kdo je general v tej vojni za nabavo opreme," je ocenil in izpostavil vlogo MGRT. Zadovoljen je, da je revizorjem uspelo pregledati več kot 10.000 dokumentov, čeprav so nekatere dobili z veliko težavo, in da so svoje delo lahko opravili profesionalno. V odzivu na objavo poročila pa je gospodarski minister Zdravko Počivalšek dejal, da je poročilo zagotovo razočaralo tiste, ki so upali, da bo ugotovilo koruptivna dejanja, ki da jih v tej zgodbi ni bilo.

Andrej Čuš postal državni sekretar na MGRT
18. 03. 2021 13.32"Z mojim imenovanjem na mesto državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo je zelena politika v Sloveniji dobila močnega zagovornika, ki se ne bo obračal stran od problemov, temveč bo na njih glasno opozarjal, hkrati pa v sodelovanju z vsemi deležniki tudi predlagal realno izvedljive rešitve," je sporočil Andrej Čuš, predsednik stranke Zelenih. Kot pravi, se zaveda, da je do konca mandata le še leto in pol, a meni, da je to dovolj časa, da na tem položaju pusti svoj pečat.