Lugarič

Nipke otroke pozval k igri in druženju na igriščih

23. 08. 2024 19.38

Raper Nipke je izdal novo pesem Igrišča ne damo, za katero je posnel tudi spot. "Gremo vsi pred blok," zakliče Nipke in pozove otroke k igri ter druženju na igriščih. Pravi, da je pesem nostalgičen spomin starejših generacij na otroštvo, preživeto na igriščih in ne pred zasloni, ki so jih izolirali. "Pesem sem napisal za istoimenski film skozi svoje oči in svojo zgodbo, saj sem odraščal v blokovskem naselju, ki je le par ulic oddaljeno od igrišča," je povedal Nipke in dodal, da pesem spodbuja k gibanju, druženju in povezovanju.

Se bo Vzajemna kmalu spremenila v delniško družbo?

27. 07. 2023 19.08

Bodo vsi, ki so imeli dopolnilno zdravstveno zavarovanje sklenjeno pri zavarovalnici Vzajemna, postali delničarji? Tak je vladni predlog zakona, po katerem bi se Vzajemna, ki je trenutno organizirana kot zadruga, preoblikovala v delniško družbo. Gre za največjo zdravstveno zavarovalnico z 837 tisoč člani, ki bi za svoj delež prejeli delnice. Vzajemna, ki bo zaradi preselitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanje na zavod za zdravstveno zavarovanje izgubila 92 odstotkov svojih prihodkov, nasprotuje preoblikovanju v delniško družbo, a borba med Vzajemno in vlado se je očitno šele začela.

Slovenske banke do konca maja ustvarile več kot 540 milijonov evrov čistih prihodkov

20. 07. 2023 17.47

Slovenske banke in pa tudi večina svetovnih so se pohvalile, da je za njimi odlično obdobje in da opažajo vrhunske rezultate in dobičke. Slovenske celo enkrat več kot lani, na primer. Po drugi strani pa so obrestne mere za kredite zgodovinsko hitro rasle, vsi, ki so v zadnjem času zaprosili za kredit, pa vedo, koliko bodo plačali. Če imate denar na bančnem računu, pa tudi veste, da so obresti na to praktično nične.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna

29. 06. 2023 21.00

Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Bo lažji dostop do kredita vplival na nepremičninski trg?

08. 06. 2023 16.44

Kako bo nekoliko lažji dostop do kredita ali do višjega zneska vplival na nepremičninski trg? Cene stanovanj so v prvem četrtletju zrasle za 2,7 odstotka, medtem ko se je število poslov zmanjšalo za 30 odstotkov. Ukrep bo začel veljati s 1. julijem, in medtem ko se banke že pripravljajo na nove pogoje kreditiranja, po katerih bo moralo kreditojemalcu po plačilu mesečnega obroka na računu ostati 745 in ne več 915 evrov, smo preverili, kaj ukrep prinaša nepremičninskemu trgu.

Kosilo v službi: kdo si ga lahko še privošči?

07. 06. 2023 17.17

Zaradi inflacije je denar, ki ga zaslužimo vsak mesec, vreden manj oziroma za našo plačo dobimo manj. In tako je tudi pri nadomestilu za malice. Nadomestilo je med šest in sedem evrov, a danes za ta denar težko dobiš topel obrok. Ti so se v zadnjem letu podražili za 15 odstotkov, če naročate malico z dostavo, pa je ta dražja za kar 25 odstotkov. Ali ljudje sploh še hodijo na malico med delom ali pa si privoščijo le hiter sendvič na poti?

Se priporočil EU o TikToku držijo tudi slovenska podjetja?

08. 05. 2023 15.42

Eno najbolj priljubljenih spletnih omrežij na svetu, ki ga uporablja skoraj milijarda in pol ljudi, večinoma mladih, je TikTok. A to omrežje ima vsaj en problem, in sicer, da je kitajsko. Zato je trn v peti zahodnemu svetu, predvsem Združenim državam Amerike, je pa tudi naš Urad za informacijsko varnost že pred časom izdal priporočilo državnim institucijam, naj njihovi uslužbenci na službenih mobilnih napravah ne uporabljajo aplikacije. Opozarjajo namreč, da aplikacija, ki je v kitajski lasti, zahteva veliko pravic pri nadzoru in dostopu do podatkov o napravi, pri tem pa je vztrajnejša kot druge podobne aplikacije. Se priporočil Evropske komisije držijo tudi naše institucije in podjetja?

Z učenci ljubljanske šole o dejanju srbskega sovrstnika

04. 05. 2023 18.36

Kadarkoli poročamo o tragediji, v katero so vpleteni otroci, mladoletniki, iščemo strokovnjake, ki se ukvarjajo z vzgojo. Nikoli pa se ne vprašamo, kako take dogodke doživljajo vrstniki žrtev. O tem smo se pogovarjali z učenci ene od ljubljanskih osnovnih šol.

Junakinja, ki je rešila deklico: Sprva sem mislila, da se igra v vodi

01. 05. 2023 18.50

Štiri leta in pol staro deklico, sicer tujo državljanko, ki je potonila na dno bazena v Termah Snovik, je pravočasno opazila obiskovalka Darja Strazberger. Še vedno sem v šoku, pripoveduje. Kot dodaja, je sprva mislila, da se deklica v vodi potaplja ali igra, a ker ji ni dalo miru, se ji je približala in ugotovila, da je negibna. Ni razmišljala, ampak jo je zgrabila, potegnila iz vode in začela klicati na pomoč.

Države EU na leto porabijo 350.000 ton fitofarmacevtskih sredstev

26. 04. 2023 19.18

Evropska okoljska agencija je objavila poročilo o tem, koliko pesticidov uporabljamo v Evropi. Ugotovitve so, da evropsko kmetijstvo sloni na veliki količini uporabe pesticidov. Od leta 2011 do 2020 je 27 držav članic Unije na leto porabilo 350.000 ton različnih fitofarmacevtskih sredstev, od pesticidov do herbicidov. Četudi je uporaba nekaterih pesticidov v Evropi prepovedana, je prodaja teh dovoljena v državah zunaj Evropske unije, od koder prihaja hrana nazaj na naše krožnike.

Bomo postali država, ki posameznikom omogoča prostovoljno končanje življenja?

24. 04. 2023 18.55

V Društvu Srebrna nit imajo 60 dni, da zberejo 5000 podpisov. Z njimi bi lahko začeli zakonsko pot, ki bo posameznikom omogočila prostovoljno končanje življenja v skrajni stiski. Na drugi strani pa argument nasprotnikov, da sprejem zakona lahko vodi v zlorabo. Zato se je v predlog vneslo več varovalk – pri prostovoljnem končanju življenja ne bo več odločal zdravnik, ampak posameznik.

Ste predčasno poplačali kredit? Banka vam mora vrniti del stroškov

21. 04. 2023 18.31

Če ste predčasno poplačali posojilo ali ga še boste, vam pripada sorazmeren del povrnjenih stroškov, ki ste jih imeli z odobritvijo posojila. A kot kaže, morate banko na to še vedno opozoriti sami, sicer tega denarja ne boste videli. Zveza potrošnikov zato komitente poziva, naj banko, če so kredit poplačali predčasno in ne pred več kot petimi leti, čim prej pozovejo k vrnitvi sorazmernih stroškov, tudi če so najeli nov kredit za poplačilo starega.

Kako bi se zdravstvene reforme lotila Zveza organizacij pacientov?

20. 04. 2023 16.21

Zdravstvena reforma ostaja ena ključnih reform vlade Roberta Goloba. A kaj o njej menijo tisti, ki jo najbolj potrebujejo, torej bolniki? O njej je razpravljala tudi Zveza organizacij pacientov. Kaj jih pri začrtani reformi, kot si jo je zamislilo ministrstvo za zdravje, moti, kaj bi spremenili in zakaj?

Bodo kmetje dosegli, da se zmanjša območje Nature 2000?

11. 04. 2023 19.14

Bodo kmetje dosegli, kar so zahtevali med protesti in pretekli teden pri predsedniku vlade Robertu Golobu, predvsem da se zmanjša območje Nature 2000 in da se omilijo nekatere okoljske zahteve? Kmetje so takrat protest zamrznili za tri tedne, dokler se ne sestanejo z delovno skupino ministrstva za kmetijstvo in ministrstva za prostor in naravne vire ter najdejo skupne rešitve. Prvič so se sestali.

Je dražje zavarovanje posledica ukrepov za skrajševanje čakalnih vrst?

06. 04. 2023 18.09

Vlada gre v boj z zavarovalnicami in njihovimi podražitvami. Tako gre razumeti ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana na kar 30-odstotni dvig premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta je nepričakovan, predvsem pa neupravičen, je oster minister, ki se je že sestal s predsednikom vlade in finančnim ministrom. In kaj je največji absurd teh podražitev? Zavarovalnice trdijo, da so dvigi cen posledica ukrepov za skrajševanje enormnih čakalnih vrst v zdravstvu.

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati

05. 04. 2023 19.03

Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

Še zadnji dan skupinskega nakupa klimatskih naprav po nižji ceni

30. 03. 2023 16.55

Če pred 15 leti v stanovanjih in hišah še niste potrebovali klimatske naprave, so vas vse višje poletne temperature, še posebej v mestih, v to morda že prisilile, drugi pa o tem še razmišljate. A ker gre za nakup, ki ga je najbolje opraviti izven sezone, je Zveza potrošnikov začela z akcijo skupinskega nakupa klimatskih naprav že 6. decembra. V petek pa je zadnji dan, ko se za skupinski nakup še lahko prijavite. Skupinski nakupi naj bi potrošnikom prinesli predvsem nižjo ceno.

Slovenski bančniki ponovno mirijo: Za paniko ni razloga

27. 03. 2023 19.41

Negotovost se nadaljuje po nedavnem propadu ameriške banke SVB in težavah švicarske banke Credit Suisse, ki jo je zaradi hudih likvidnostnih težav prevzela konkurenčna banka UBS. Kako so v takšnem mednarodnem okolju varne slovenske banke, je odgovarjal tudi minister za finance.

Mors išče podjetja, ki bi sodelovala pri proizvodnji streliva

23. 03. 2023 17.42

Iz Moskve je prišla napoved, da bo Rusija letos izdelala več kot 1500 tankov. Evropska unija pa bo v letu dni v Ukrajino poslala milijon kosov topniškega streliva. Ta količina naj bi po nekaterih ocenah zadostovala za pol leta vojne. A strelivo bo treba proizvesti, saj so številna skladišča že prazna. Tudi slovensko ministrstvo za obrambo s pozivom išče slovenska podjetja, ki bi bila pripravljena sodelovati pri proizvodnji streliva.

Novi pravilnik o poklicnih boleznih: delovni pogoji edini kriterij za ugotavljanje diagnoze

01. 03. 2023 18.53

Če so bile poklicne bolezni, razen azbestnega raka, 30 let praktično pometene pod preprogo in mrtva črka na papirju, naj bi se s sprejetim Pravilnikom o poklicnih boleznih to spremenilo. Novi pravilnik o poklicnih boleznih, ki bo začel veljati s prvim majem letos, na novo ureja, kdo je tisti, ki bolezen diagnosticira, kdo je plačnik in kdo naj človeka pošlje na pregled. Hkrati pa je opredeljenih kar okoli 200 diagnoz oziroma bolezni, ki jih povzročajo kemični dejavniki.

Domačini se veselijo podiranja ograje na meji: 'Zdaj se počutim kot v arestu'

28. 02. 2023 18.19

Ograjo na južni meji, ki naj bi bila odstranjena do konca leta, bo odstranjevalo podjetje Minis, ki je ograjo tudi postavljalo. V NSi zaradi suma netransparentnosti in korupcijskih tveganj pri izbiri ponudnika zahtevajo sklic komisije za nadzor javnih financ, na ministrstvu za notranje zadeve pa vztrajajo, da je bila izbira ponudnika transparentna in skladna z zakonodajo. Se pa odstranjevanja ograje veselijo živeči ob njej. Lado Šibilja z Bizeljskega pravi, da se ob ograji počuti kot v arestu. Tudi Ivanka Kocjan iz Stare vasi ob Sotli se veseli odstranitve ograje, saj se bodo lahko otroci zaradi ponovnega dostopa do Sotle spet kopali kot včasih. Prav tako so domačini prepričani, da migrantov ograja ni kaj dosti ustavila.

Zaradi 12.000 evrov dragega ogrevanja hrastniškemu bazenu grozi zaprtje

24. 02. 2023 20.02

Ali bodo bazeni zaradi visokih cen energentov za ogrevanje primorani zapirati svoja vrata? V Hrastniku, kjer se vsako leto nauči plavati okoli 7000 otrok iz Hrastnika in okolice, se je januarska položnica za ogrevanje bazena dvignila s 4000 na 12.000 evrov. Zaradi visokih stroškov pozivajo državo, naj sofinancira ceno kart za šolske otroke in tudi regulira ceno daljinskega ogrevanja. Petrol, ki dobavlja plin za daljinsko ogrevanje, namreč kljub nižjim cenam na evropski borzi, kot je bila ta pred vojno, cene plina ne znižuje.

Se mora Dnevnik Ane Frank vrniti v šole kot priporočeno učno gradivo?

21. 02. 2023 18.16

Ali bi moral biti Dnevnik Ane Frank, knjiga o doživljanju 14-letne deklice, ki se je skupaj z družino skrivala pred nacisti zato, ker so bili Judi, spet na priporočenem seznamu za učno gradivo v osnovnih šolah? Zakaj ni niti na priporočenem seznamu del, ki jih berejo otroci, je bilo vprašanje poslanke Urške Klakočar Zupančič ministru za šolstvo. O tem odloča strokovni svet za splošno izobraževanje, ki je učni načrt spremenil že leta 2018, je odgovoril minister za šolstvo. Kako knjiga danes vpliva na učence, ki se z branjem dnevnika Ane Frank, čeprav čtivo ni obvezno, lahko poistovetijo z žrtvami nacizma in holokavsta?

Ali bomo že v prihodnjem mesecu ponovno prejemali papirnate račune?

17. 02. 2023 18.26

Že dobro leto dni velja, da mora prodajalec izročiti račun kupcu v papirni obliki le na zahtevo kupca. A zdajšnja vlada namerava to spremeniti, s čimer bi se ponovno določila obveznost izročitve izdanega računa za opravljeno storitev ali dobavo blaga kupcu. Prihodnji teden bo o tem glasoval državni zbor, tako da bomo morali morda že v sredini prihodnjega meseca račune spet obvezno tako prejemati kot tudi jemati.

'Deložacija je kot meč, ki visi nad mojo glavo vsako jutro, ko se zbudim'

10. 02. 2023 19.19

Vemo za primere samomorov, deložacij, izvršb, ločitev in bolezni, ki so posledica dolgoletnega finančnega izčrpavanja ljudi zaradi kredita v švicarskih frankih. Tako o stiskah ljudi govori Matjaž Sušnik, predsednik Združenja Frank, ki se že 15 let bori, da bi tem ljudem banke prišle vsaj naproti. Zadnja sodba Vrhovnega sodišča je bila namreč izrečena v korist kreditojemalca, se pravi, da bančni uslužbenec ni zadostno pojasnil, kako visoka so lahko tveganja z najemom kredita v švicarskih frankih. Sodišče je pogodbo razglasilo za nično, kar pomeni, da mora banka vrniti plačane obroke, kreditojemalec pa kredit, ki ga je prejel. A vsi niso imeli te sreče.

Kako naj mladi baletniki upajo na zaposlitev, starejši pa dostojno pokojnino?

08. 02. 2023 19.43

Primabalerine oziroma baletni solisti so med najbolj cenjenimi kulturnimi delavci, a poznamo in vidimo jih le, ko govorimo o predstavah. Kaj pa tisto, česar ne vidimo? Povprečna starost zaposlenega baletnega plesalca je 40 let. A pri teh letih in seveda starejši zaradi fizičnih naporov težje odplešejo določene elemente, poleg tega jih je strah upokojitve, saj ne vedo, kaj sledi za tem. Mladi pa ne pridejo do zaposlitve. Tako kot v baletu je tudi na drugih področjih v kulturi veliko število samozaposlenih. Zgodba mladih kulturnikov pa je precej podobna tisti mladih športnikov – veliko ali pa kar vse je odvisno od staršev.

Zakaj je županja preklicala vabilo ministrici Asti Vrečko?

01. 02. 2023 19.47

"Žal se je politična razdeljenost iz vsakodnevne politike prenesla še na praznovanje državnih in drugih praznikov, kar je izredno zaskrbljujoče." Tako je v pismu ministrici za kulturo Asti Vrečko zapisala županja občine Lukovica Olga Vrankar, potem ko jo je povabila kot osrednjo govorko na občinsko proslavo pred kulturnim praznikom, a si nazadnje premislila. V ozadju naj bi bile ministričine odločitve, ki niso povšeči nekaterim političnim strankam na državnem nivoju, je še zapisala v pismu županja.

Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer?

09. 01. 2023 18.47

Če je bilo pred leti pametno vzeti kredit s spremenljivo obrestno mero, ker je bil obrok vsakih nekaj mesecev nižji, je zaradi boja proti inflaciji zdaj drugače. Evropska centralna banka je dvignila obrestno mero za 2,5 odstotka. Mnogi, ki so se za spremenljivo obrestno mero odločili zaradi višine kredita, ki so ga dobili, pa odločitev obžalujejo. Kreditno pogodbo je podpisal Luka Vostinić, ki je višji kredit potreboval zaradi prenove stanovanja: "Če bi vzel fiksno obrestno mero, bi dobil 25 tisoč evrov manj." Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer, je kje varovalka in kaj storiti, če je kar naenkrat treba plačevati po več deset evrov več na mesec?

Gradnja drugega tira v pospešku, a umazanija in hrup ostajata del vsakdana

15. 12. 2022 19.30

Projekt izgradnje drugega tira je skoraj na pol poti. Čez pet dni bo izkopanih že 14 od skupaj 37 kilometrov predorskih cevi. Vidno napreduje tudi gradnja viaduktov, rok, ko naj bi vlaki zapeljali po progi, to je leto 2026, pa bi lahko celo nekoliko prehiteli. A če po eni strani zapletov pri gradnji ni, pa imajo nekaj preglavic domačini, ki živijo v bližini trase. Od neprespanih noči zaradi miniranja do nadležnih zvokov mehanizacije in umazanih cest. Tako bo le še do marca prihodnjega leta, pa jih miri prvi mož družbe 2TDK.

Dobrodošli v gneči: vsak tretji kupec bo za darila namenil več kot sto evrov

12. 12. 2022 19.17

Prvo leto po dveh pandemičnih letih se pozna tudi na obiskanosti v nakupovalnih središčih. Za večino daril bosta seveda poskrbela Božiček in Dedek Mraz, za nekatera pa moramo poskrbeti sami. Če niste izkoristili t. i. črnega petka, boste tako kot več kot polovica Slovencev nakupovali šele v decembru, povedano drugače, dobrodošli v gneči. Vsak tretji kupec bo za darila namenil več kot sto evrov, kaže raziskava največjega nakupovalnega središča Citypark, a namen teh praznikov ni, da bi vas finančno izčrpali, opozarjajo strokovnjaki. Za kakšna darila se ljudje odločajo in ali v luči inflacije omejujejo svoje nakupe?