Lučka Kajfež Bogataj

Na varno, pod zemljo!

23. 03. 2025 07.16

Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

'Bodo države v razvoju poleg podnebne dobile še dolžniško krizo?'

24. 11. 2024 16.41

Preveliko ukvarjanje s financami ne rešuje neobvladljivosti podnebnih sprememb, prava pot je takojšnje odpravljanje vzrokov podnebnih sprememb, dobivamo pa sprenevedanje glede posledic oz. kulturo neukrepanja, je zaključke letošnje podnebne konference ZN v Bakuju komentirala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'

30. 09. 2024 17.59

Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

Prihaja zlom najbolj vročega poletja doslej

05. 09. 2024 19.09

Zdaj je tudi uradno. Po temperaturah smo premagali leto 2003. Letošnje poletje je bilo namreč najbolj vroče, odkar obstajajo meritve. Sicer le za malo, pa vendar so letošnje poletne temperature po 21 letih postavile nove rekordne vrednosti. Čisto drugače kot na primer poletja v 70. in 80. letih, ko se je zgodilo tudi, da vremenoslovci vročih dni sploh niso zabeležili. A vročina in poletje sta se z današnjim dnem poslovila. Temperature bodo predvsem prihodnji teden padle za približno 10 stopinj.

'Narava in naša prihodnost se ne rešujeta na sodiščih'

13. 04. 2024 07.00

Svet je zabeležil nov neslavni temperaturni rekord – marec je postal najbolj vroč mesec v zgodovini meritev. Postal je tudi že deseti zaporedni mesec z rekordnimi temperaturami. Alarmantni podatki se nadaljujejo v aprilu – v Sloveniji je tako v nedeljo padel spomladanski temperaturni rekord z izmerjenimi 30 stopinjami Celzija. Posledice pa niso le v naravi – Španija se s sušo bori že od januarja – ampak tudi na zdravju ljudi. Za kar pa bi lahko po precedenčni razsodbi Evropskega sodišča za človekove pravice v prihodnje odgovarjale tudi države, ki ne storijo dovolj v boju proti podnebnim spremembam. V eni od tožb se je že znašla tudi Slovenija.

Moj sin kot Pitagora

17. 12. 2023 07.00

Polovica fantov pri nas meni, da ženske niso primerne za voditeljice.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

'Narava nas prehiteva po levi in desni, to se nam bo še dogajalo'

26. 07. 2023 06.00

Kdaj bo tega divjanja narave konec in zakaj se vreme tako neusmiljeno znaša nad Evropo? V Italiji je na severu klestila 19-centimetrska in več kot kilogram težka toča, na Siciliji in v Grčiji pa divjajo požari. Zakaj so bili lani pri nas suša in požari, letos pa poplave in neurja in kako lahko sploh ukrepamo?

Krajevne nevihte tokrat predvsem v družbi močnih nalivov

25. 07. 2023 06.22

S prehodom hladne fronte se je zaključilo še zadnje dejanje vremenske epizode, ki je prve dni tega tedna znova zaznamovala z močnimi neurji, silovitimi sunki vetra in točo. Po Sloveniji je znova povzročila veliko gmotno škodo, burno vremensko dogajanje pa se bo dokončno umirilo šele danes. Dopoldne bodo padavine povsod ponehale, od zahoda se bo delno zjasnilo, dosegla pa nas bo hladnejša zračna masa.

'Topel začetek zime nam je vsaj prihranil nekaj denarja'

07. 01. 2023 07.00

V začetku letošnjega leta so rekordno visoke temperature namerili kar v osmih evropskih državah, nižje ležeča smučišča so zaprta, na neobičajne razmere opozarjajo tudi kmetje. Leto 2022 je bilo najtoplejše leto v zgodovini Slovenije, so potrdili tudi na Arsu. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj pravi, da temperature znanstvenikov niso presenetile, da je bil presenetljiv le obseg, saj spremembe res postajajo globalne.

Na 380 km dolgo pot s falconom. Ogljični odtis pet do šest ton CO2

04. 01. 2023 13.03

Po očitkih, da naj bi na novoletni koncert Dunajskih filharmonikov odletela s falconom, se je s kratko izjavo za medije odzvala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Kot je dejala, je šlo za državniški obisk, zato naj bi bilo povsem v skladu s predpisi, da se na takšen obisk leti z vladnim falconom. Kaj pa ogljični odtis?

Velik dvig morske gladine je zdaj 'neizogiben'

03. 09. 2022 11.17

Četudi bi se izpusti zaradi kurjenja fosilnih goriv v tem trenutku ustavili, dviga morske gladine ne moremo več preprečiti, v zadnji študiji opozarjajo znanstveniki. Njihove projekcije kažejo, da se bo morska gladina dvignila za vsaj 27 centimetrov, kar pa je, kot so zapisali, 'konzervativni minimum'. Ta številka se bo še v tem stoletju najverjetneje več kot podvojila, in to samo s taljenjem grenlandskega ledenika. Z nadaljnjimi emisijami toplogrednih plinov in toplotnim raztezanjem oceanov se zdi bolj verjeten večmetrski dvig morja.

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija

06. 07. 2022 19.39

Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

'Javna pisma glede odnosa do Ukrajine ne smejo biti poligon za delitev javnosti'

24. 06. 2022 14.49

Na Ministrstvu za zunanje zadeve se je na prvi seji sestal Strateški svet za zunanjo politiko v novi sestavi, ki ga vodi ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon. Člani sveta so razpravljali o aktualnih zunanjepolitičnih temah. Fajon je poudarila, da Slovenija najostreje obsoja rusko agresijo na Ukrajino, pomoč v obliki orožja pa za Slovenijo ne sme biti prioriteta.

Pljuča sveta v Braziliji so se letos krčila z rekordno hitrostjo

19. 11. 2021 07.59

Medtem ko je brazilska delegacija na nedavni podnebni konferenci COP26 v Glasgowu prepričevala svet, da so obtožbe na njen račun nepravične, so se v zadnjem letu pljuča sveta v Braziliji krčila z rekordno hitrostjo. Deforestacija v Brazilskem amazonskem pragozdu je namreč dosegla najvišjo stopnjo v zadnjih 15 letih, kažejo uradni podatki. Poročilo brazilske vladne raziskovalne agencije INPE ugotavlja, da se je deforestacija samo v letu dni povečala za 22 odstotkov.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

29. 10. 2021 06.00

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Odbor DZ sprejel sklep za pripravo odločnejše strategije za blaženje podnebnih sprememb

01. 09. 2021 22.07

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je na izredni seji sprejel sklep, da mora vlada v roku 60 dni po sprejetju zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55 pripraviti odločnejšo in ambicioznejšo strategijo za zmanjšanje in blaženje učinkov podnebnih sprememb.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'

13. 08. 2021 06.00

Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

'Če v naslednjih 10 letih ne začnemo delati korakov, je skoraj zamujeno'

09. 08. 2021 14.45

Najnovejše poročilo mednarodnega panela za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov, kaže, da smo na podnebne spremembe obsojeni in se moramo z njimi naučiti živeti, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Obenem to poročilo prvič ugotavlja, da ni več koščka sveta, ki se ne bi spremenil, je opozorila.

Tako kot pandemijo, bomo podnebne spremembe rešili le s skupnim sodelovanjem

26. 01. 2021 11.25

Podnebne spremembe so ena večjih težav današnjega časa, če ob strani pustimo trenutno pandemijo novega koronavirusa. Pa lahko med obema potegnemo kakšne vzporednice? Se lahko iz ene naučimo, kako pristopiti k reševanju druge težave?

Zemlja izgublja led hitreje kot sredi devetdesetih let

26. 01. 2021 08.57

Led na Zemlji se danes topi hitreje kot sredi devetdesetih let, kažejo nove raziskave, saj so zaradi podnebnih sprememb globalne temperature vedno višje. Ocenjujejo, da se je od sredine devetdesetih let stopilo približno 28 bilijonov ton svetovnega morskega ledu, ledenih plošč in ledenikov.

Zaradi Pahorjeve neodzivnosti odstopil odbor za podnebno politiko

04. 06. 2020 19.50

Vsi člani stalnega posvetovalnega odbora za podnebno politiko pri predsedniku republike Borutu Pahorju so odstopili. Geograf in ekolog Dušan Plut je pojasnil, da je ključni razlog za odstop Pahorjeva neodzivnost na omejitve, ki jih je nedavno sprejeta interventna zakonodaja postavila nevladnikom pri zaščiti narave in okolja. Pahor se je na to odzval s pojasnilom, da "predsednik republike nima ustavne pravice zadržati podpisa ukaza o razglasitvi zakona".

Zaradi koronavirusa dihamo boljši zrak

27. 04. 2020 20.17

Odkar se je življenje zaradi koronavirusa ustavilo, dihamo veliko boljši zrak. Mladenič iz Indije, s katerim smo se pogovarjali, pravi, da pravzaprav šele zdaj s svojega balkona prvič zares vidi sosesko, v kateri živi, saj je bil prej zrak tako onesnažen, da je komajda videl do naslednje hiše. "Največje okoljske težave si kopičimo zadnjih 100 let in nemogoče je, da bi v tem kratkem času izbrisali, kar smo si nakopali," pravi naša priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Je pa zdaj idealna priložnost, da se zgodi premik v naših glavah.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov

09. 02. 2020 08.00

Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Zajc: Pri komunalnem blatu blizu rešitve

28. 01. 2020 12.14

Na ministrstvu za okolje in prostor naj bi v teh dneh predstavili rešitve pri ravnanju s komunalnim blatom na območju Slovenije. Po besedah okoljskega ministra Simona Zajca so blizu rešitve, a podrobnosti še ne želi razkrivati. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj ob tem svari pred sežiganjem odpadkov v kotlinah.

Lučka Kajfež Bogataj: Pogajalci držav ignorirajo na milijone mladih

16. 12. 2019 14.19

Izidi podnebnih konferenc ZN so "leto za letom velika razočaranja", je ocenila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Kot takšna tudi letošnja konferenca v Madridu nič posebej ne izstopa. Je pa letošnje dogajanje drugačno, ker so pogajalci ignorirali zahteve milijonov mladih in drugih državljanov, ki so jasno zahtevali spremembe.