Luče

Vlada potrdila odstranitev še preostalih 128 nepremičnin
03. 10. 2024 16.03Vlada je sprejela še zadnji seznam objektov, ki so zaradi ogroženosti po lanski ujmi predvideni za odstranitev. Na njem je 128 nepremičnin, skupno jih je za rušenje določenih 258. Od teh jih je ocenjenih 200, drugi bodo do konca meseca, je povedal podpredsednik vlade Matej Arčon.

V Topolšici sirena za nevarnost, podiralo drevesa kot za stavo
15. 09. 2024 10.33Zaradi močnega vetra za sever države še do večera velja oranžno vremensko opozorilo. Pihal bo namreč okrepljen veter, ki bo v sunkih presegal hitrost 70 km/h. Dopoldan je več težav že povzročil v Topolšici, kjer se je oglasila tudi sirena za splošno nevarnost. Gasilci PGD Topolšica so prebivalce opozorili, naj zaradi močnega vetra raje ostanejo doma. V noči na nedeljo je močan veter po Sloveniji podiral drevesa. Največ težav je povzročil na območju Brežic, Celja, Kranja, Kopra, Maribora, Murske Sobote, Nove Gorice in Slovenj Gradca, kjer so regijski centri zabeležili 24 dogodkov.

Postavili tri mostove, zdaj jih bodo rušili. Občina vložila tožbo
09. 09. 2024 15.34Dobra novica iz Slovenj Gradca: našli so rešitev še za drugo družino, ki ji je lanskoletna ujma vzela dom. In slaba: porušiti bodo morali tri kolesarske mostove, ki imajo neustrezen naklon, in zgraditi nove. Občina je zoper projektanta vložila tožbo. V Strugah medtem zahtevajo izgradnjo pločnika in postavitev javne razsvetljave, saj se je na slabo razsvetljeni in prometni cesti prejšnji teden že poškodovala krajanka.

Po padcu v severni steni Triglava poškodovan plezalec
24. 08. 2024 19.02Gorski reševalci so imeli tudi danes kar nekaj dela. Med drugim so pomagali plezalcu, ki se je poškodoval pri padcu v severni steni Triglava, planincu, ki je obolel pod Rjavino, in planincu, ki je padel pod vrhom Ojstrice. Zaradi poškodbe je pomoč potrebovala tudi pohodnica v bližini koče na Loki pod Raduho.

Bratuškova: Cestna infrastruktura mora biti bolj odporna na vode
01. 08. 2024 18.17Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je leto dni po katastrofalnih poplavah pohvalila hitro vzpostavitev prevoznosti po v ujmi uničenih cestah. "Sledi faza obnov in rekonstrukcij, kar bo trajalo nekaj več časa, saj je treba projekte narediti ali nadgraditi tako, da bo cestna infrastruktura bolj odporna na vode," je dejala.

'Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu'
30. 07. 2024 10.00Odločitev o tem, kateri od 343 objektov s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti bodo na njem ostali, naj bi bila znana do konca meseca, je dejal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Ljudi je pozval, naj jim ne bo nerodno poiskati pomoč. Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu, je dejal.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Razočaranje v Strugah: 'Cenitve so okoli 50 odstotkov nižje od pričakovanih'
04. 07. 2024 12.12"Dvojno razočaranje." S temi besedami je prebivalec Strug opisal prve cenitve, ki so jih skoraj leto po poplavah prejeli nekateri prebivalci Luč in Ljubnega. Ne le, da so na prve cenitve zemljišč čakali skoraj eno leto, tudi ocene so bistveno nižje od pričakovanih oz. "zgolj do 60 odstotkov tržne vrednosti". Prejemniki odločb imajo sicer zdaj 10 dni časa, da pristojnim podajo pripombe in pritožbe, kar po besedah Paula Orešnika tudi že počnejo ter ob tem upajo na posluh države.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?
23. 06. 2024 10.21V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.

Volk samotar je z izbiro lovišča 'popolnoma spremenil razmere v gozdu'
22. 06. 2024 21.56V noči na petek so lovci v gorah nad Savinjsko dolino ustrelili volka, ki so ga člani več lovskih družin iskali skoraj eno leto. Volk je v nekaj letih pokončal več sto ovac na gorskih pašnikih. Spravljal se je tudi na druge domače živali. "Skoraj ni več srnjadi, gamsi so ušli na težje dostopna območja," je povedal Andrej Špruk, starešina LD Luče. Kot opozarjajo lovci, je volkove treba nadzorovati, saj tudi ta primer kaže, kako izjemni plenilci so.

Nove hiše, vrtci in varn(ejš)i vodotoki bodo težki 2,3 milijarde evrov
16. 05. 2024 13.52Vlada je na seji sprejela sanacijski program za odpravo posledic poplav. Za sanacijo po avgustovski ujmi v petih letih predvideva 2,3 milijarde evrov, od tega letos 360 milijonov evrov. S programom bodo zagotovljena vsa sredstva za nadomestne gradnje, za vso občinsko infrastrukturo, za javne stavbe, torej šole vrtce, pravijo na vladi. V program je vključena tudi sanacija vodotokov s trajnimi ukrepi, dodajajo.

Iz poškodovanih objektov v Strugah se nekateri ne želijo izseliti
06. 05. 2024 12.05V Strugah v občini Luče 24 od 38 krajanov ne želi zapustiti domov, ki jih je močno poškodovala lanska avgustovska ujma. Vlada je za to območje sprejela sklep o odstranitvi 10 objektov, krajani pa medtem še čakajo na končno oceno vrednosti objektov v njihovi lasti, je povedal župan Strmčnik.

Občani čakajo na višino cenitve poplavljenih hiš, gradnja novih bo jeseni
25. 04. 2024 18.57Za prvih 20 hiš v Lučah in na Ljubnem ob Savinji je usoda znana. Porušili jih bodo, saj za življenje niso varne. Cenilci so v prvih dneh tega tedna že obiskali družine, ki v teh hišah prebivajo in zdaj nestrpno čakajo, da izvejo, koliko je vredna hiša, od katere se morajo posloviti. In med tistimi, ki so jih cenilci obiskali, je tudi Paul Orešnik. Trenutno še Lučan, kmalu pa občan Ljubnega ob Savinji. Z družino so se namreč odločili za možnost odkupa zemljišča, kar je ena izmed vladnih ponudb.

Porušili bodo (prvih) 20 hiš v Lučah in na Ljubnem ob Savinji
24. 04. 2024 16.19Vlada je sprejela sklepe o odstranitvi 20 objektov v občinah Ljubno ob Savinji in Luče, ki zaradi poškodb v avgustovski ujmi niso primerni za prebivanje. Lastniki bodo lahko izbirali med gradnjo nadomestitvenega objekta, izplačilom odškodnine ali nakupom nadomestne nepremičnine.

Ministrstvo zaradi slabega obiska ukinilo 60 od 222 digi info točk
20. 04. 2024 11.51Z začetkom aprila je 60 od skupno 222 digi info točk, s katerim želi ministrstvo za digitalno preobrazbo povečati digitalno vključenost in pismenost prebivalstva, zaprlo svoja vrata za obiskovalce. Analize obiskanosti posameznih točk so namreč pokazale, da nekatere lokacije niso dosegale pričakovanih obiskov.

Hiše za poplavljence: sodobni objekti, veliki od 90 do 122 kvadratnih metrov
18. 04. 2024 18.32Znano je, kako bodo videti hiše, v katerih bodo lahko živele družine, ki so v poplavah izgubile svoj dom. Sodobni objekti bodo po velikosti prilagojeni številu družinskih članov, veliki pa bodo od 90 do 122 kvadratnih metrov.

Odstranitev objektov po poplavah: izteka se rok za pripombe
22. 03. 2024 13.43Izteka se rok, do katerega morajo občani Luč in Ljubnega ob Savinji oddati pripombe na sklepe o odstranitvi objektov. Koliko je pripomb in kakšna je njihova vsebina, še ni znano. Kot so povedali v službi vlade za obnovo po poplavah in plazovih, se bodo najprej seznanili s pripombami in nato posredovali sporočilo za javnost.

Čistilna akcija v Zgornji Savinjski dolini, rokave zavihalo 1300 prostovoljcev
16. 03. 2024 18.09Čistilne akcije v Zgornji Savinjski dolini se je udeležilo več kot 1300 prostovoljcev, večinoma domačinov, ki so se jim pridružili kajakaši in ribiči iz ribiških družin po Sloveniji. Akcija je razkrila razsežnost onesnaženja z odpadki po avgustovskih poplavah, odkritih pa je bilo tudi nekaj starih črnih odlagališč odpadkov.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?
01. 03. 2024 06.00Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Vozila s poslanstvom skupine Emil Frey dosegla svoj namen
29. 02. 2024 12.53Vozila s poslanstvom so upravičila svoje ime in opravila številne dobrodelne poti. V občinah Črna na Koroškem, Luče, Mežica, Prevalje in Ravne na Koroškem so s podarjenimi vozili blagovnih znamk, ki jih zastopa skupina Emil Frey, postorili marsikaj. S ciljem, da se življenje občanov in občank čimprej povrne v ustaljene tirnice.

Na seznamu za odstranitev za zdaj 348 objektov
08. 01. 2024 19.56Služba vlade za obnovo po lanskih poplavah in plazovih je objavila seznam evidentiranih objektov, ki so predvideni za odstranitev. Na njem je trenutno 348 objektov, v vladni službi pa poudarjajo, da se bo seznam še spreminjal, objekti bodo lahko bodisi dodani bodisi odstranjeni s seznama. Ta za zdaj zajema 23 občin, največ objektov je za odstranitev predvidenih v občini Braslovče, 137.

Skupina Emil Frey zaključuje uspešno leto z novimi dosežki
13. 12. 2023 10.14Ena izmed vodilnih avtomobilskih skupin v Sloveniji, skupina Emil Frey z zanosom naznanja izjemne dosežke, ki so zaznamovali leto 2023.

Večino države zajele snežinke, sneg pobelil tudi prestolnico
02. 12. 2023 09.47Pravljično vzdušje je ob prižigih prazničnih luči po številnih slovenskih mestih še bolj čarobno naredil sneg. Dežne kaplje so se namreč popoldne in do večera predvsem na severu države spremenile v snežinke. Sneg bo po napovedih sicer pobelil večji del Slovenije, snežna odeja pa že prekriva tudi prestolnico.

Ste tudi vi opazovali nizek prelet zavezniškega C-17?
08. 11. 2023 12.06Bralci so z nami delili posnetke nizkega preleta vojaškega letala Boeing C-17 globemaster, ki je pritegnil pozornost marsikoga. Prelet so lahko opazovali širom Slovenije. Preletel je Portorož, opazili so ga v Idriji, pa nad Bledom. Kot je sporočila Slovenska vojska, gre za usposabljanje pripadnic in pripadnikov 16. centra za nadzor in kontrolo zračnega prostora Republike Slovenije. Letala bodo tako tudi v četrtek preletavala zračni prostor Slovenije na nizkih višinah.

Šefic napovedal nov sestanek s krajani Strug, ki se bodo selili
06. 11. 2023 09.32Državni sekretar in vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je na novinarski konferenci spomnil na ključne ukrepe, ki jih vpeljuje novela zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. Eden od ukrepov so denimo predplačila za obnove stanovanj, s katerimi želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov. Za vse, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa je predvidena nadomestitvena gradnja. Prebivalcem Strug bodo medtem geologi v sredo še enkrat predstavili vse okoličine v zvezi s plazom, ki ogroža naselje.

V Mozirju že tretjič letos poplavljene štiri hiše, zaliti tudi objekti v Rečici ob Savinji
05. 11. 2023 13.20Prebivalci štirih hiš v Mozirju od avgustovskih poplav živijo v strahu, saj se nimajo kam umakniti pred naraslo vodo, ki ogroža njihove hiše. Čeprav jim občina in država obljubljata pomoč in so na seznamu za preselitev, je postopek prepočasen, opozarjajo prebivalci, ki jim je ob tem deževju znova poplavilo hišo. Umakniti se nimajo kam. V Rečici ob Savinji pa so zjutraj sprožili sireno, ki opozarja na nevarnost poplav, saj je reka Rečica prestopila bregove ter zalila sedem stanovanjskih in gospodarskih objektov, je dejal poveljnik civilne zaščite Rečica ob Savinji Ciril Turk. Eno kmetijo ogroža plaz, se pa stanje umirja; reki sta se že vrnili v svojo strugo.

V Tolminu in gorenjskih občinah priprave na padavine: 'Umaknite se pravočasno'
02. 11. 2023 10.50Ob napovedanih obilnih padavinah na severozahodu države tolminski župan občane poziva, naj noč preživijo na varnih lokacijah. Domove je do popoldneva zapustilo najmanj sedem prebivalcev, po vsej verjetnosti pa že več, je za medije dejal poveljnik občinske civilne zaščite Miha Vencelj. Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v gorenjskih občinah, v občini Tržič in v naselju Koroška Bela, kjer nevarnost predstavljajo plazovi. V občinah Solčava, Luče, Ljubno in Mozirje čistijo vodotoke in utrjujejo ceste. Zaradi napovedanega naraščanja reke Drave so v Dravogradu že stekle preventivne aktivnosti.

Plaz v Strugah se počasi premika, prebivalci so še naprej evakuirani
30. 10. 2023 14.31Plaz v Strugah, ki se počasi premika, si bosta 8. novembra ogledala geologa, prebivalci naselja pa so še naprej evakuirani, je povedal predstavnik prizadetih družin iz Strug Paul Orešnik. Medtem je minuli četrtek odpovedan sestanek z občani dela naselij Letuš in Rečica ob Paki glede njihove poplavne ogroženosti sklican za ta četrtek.

Golob po 'hudi uri' obiskal Baško grapo, v Kamniku alarmni sistem na plazu
28. 10. 2023 08.45Močno deževje z vetrom je tudi ponoči povzročalo nekaj nevšečnosti po državi. Meteorna voda, narasli vodotoki in hudourniki so poplavljali objekte in ceste, ponekod so se prožili zemeljski plazovi. Civilna zaščita na plazu Blate na Kamniškem vzpostavlja alarmni sistem, ki bo prebivalce opozarjal na morebitno plazenje in omogočil pravočasno evakuacijo ljudi. Vodnatost rek je medtem v večjem delu države še vedno velika, morje bo poplavljalo v višini do 30 centimetrov. Premier Robert Golob si je medtem po petkovi ujmi ogledal razmere v Baški grapi.

Plaz v Strugah pri Lučah se enakomerno plazi
28. 10. 2023 09.48Plaz v Strugah, katerega del je v četrtek zgrmel v reko Savinjo, se je začel enakomerno in nadzorovano plaziti. Če bi plaz v celoti zgrmel v rečno strugo, bi nastalo jezero z veliko količino vode in bi se potem precej visok udarni val razlil vse do Ljubnega ob Savinji, je povedal župan Luč Klavdij Strmčnik.