Letalo X-43A

Nepredstavljive hitrosti
17. 11. 2004 00.00Vesoljska agencija Nasa je nad Tihim oceanom postavila nov hitrostni rekord s svojim nadzvočnim letalom.

Nov hitrostni svetovni rekord
28. 03. 2004 00.00Ameriška vesoljska agencija Nasa je postavila nov hitrostni svetovni rekord z nadzvočnim zračnim plovilom.

Nasa preizkuša novo letalo
18. 03. 2004 00.00Ameriška vesoljska agencija Nasa naj bi 27. marca že drugič preizkusila novo nadzvočno letalo.

Preizkus letala spodletel
04. 06. 2001 00.00Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da se je prvi preizkus prototipa nadzvočnega letala brez posadke X-43A v ZDA v soboto končal neuspešno. Preizkus je spodletel še preden se je dobro začel. Letalo, ki naj bi doseglo hitrost približno 8000 kilometrov na uro, je kmalu po ločitvi od bombnika B-52, ki je dobro uro prej poletel iz vojaškega letalskega oporišča Edwards v Kaliforniji, strmoglavilo v Tihi ocean. Do strmoglavljenja je prišlo zato, ker ni bilo mogoče upravljati startne rakete, gre za različico prve stopnje nosilne rakete pegasus, ki bi morala tono težko in 3,7 metra dolgo letalo X-43A dvigniti na višino približno 28,5 kilometra in mu podeliti začetno hitrost. NASA je bila nosilni raketi že po nekaj sekundah poleta prisiljena dati povelje za samouničenje. Raketo z letalom je razneslo na višini 15 kilometrov nekaj sto kilometrov od obale južne Kalifornije.

Nasa predstavila revolucionarno letalo
19. 04. 2001 00.00Ameriški vesoljski znanstveniki so v kalifornijski puščavi v letalski bazi Edwards predstavili revolucionarno letalo, ki so ga označili za podoben zgodovinski prelom v letalstvu kot je bil prvi polet bratov Wright. Letalo naj bi pot od vzhodne do zahodne obale ZDA premerilo v pičle pol ure, za gorivo pa bo uporabljalo kisik, ki ga bo črpalo neposredno iz zraka. Znanstveniki so prikazali sicer le mali črni prototip letala imenovanega X-43A, ki pa naj bi letel sedemkrat hitreje od zvoka –