LIFE Lynx

'Komaj verjeten prizor': zabava rise z dvema mladičema na hlodih
25. 04. 2024 17.21Sredi aprila je eden izmed zaposlenih na družbi Slovenski državni gozdovi na neznanem kraju v objektiv ujel riso z dvema mladičema. "Risi so se ležerno sprehajali po gozdni cesti in se zabavali na hlodih," so zapisali ob posnetku, ki je zanimanje požel tudi pri članih projekta LIFE Lynx. Ugotovili so, da riso s posnetka že poznajo, saj so jo v okviru rednega monitoringa s fotopastmi v preteklih letih že posneli. Posnetek iz slovenskih gozdov je sicer v dobrem tednu na Facebooku prejel več kot 760 tisoč ogledov.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?
23. 03. 2024 18.41Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

Na lovu za risi in njihovimi sledmi: nam jih je uspelo rešiti?
24. 01. 2024 19.18Še pred nekaj leti je kazalo, da bodo risi pri nas izumrli, zdaj pa se je število risov, predvsem po zaslugi projekta Life lynx, podvojilo. A sedemletni projekt se že čez dober mesec končuje. Za zdaj pa kaže, da je največja evropska mačka pri nas rešena. Pa je res? Na Gorenjskem risi s svojo dobro reprodukcijo in celo zadrževanjem nad gozdno mejo rušijo do zdaj pridobljeno znanje. K nam po nasvete prihajajo tudi lovci in naravovarstveniki iz sosednjih držav. Avstrijski se je pridružila tudi naša ekipa, še prej pa poskusila risje sledi iskati na ne ravno zavidljiv način.

Prava redkost v slovenskih gozdovih: v objektiv ujeli risa z rozetastim vzorcem
15. 12. 2023 17.41"Ris na posnetku ima rozetast vzorec kožuha in bi zato lahko bil potomec preseljenega risa Katalina, ki ima teritorij nedaleč stran od Snežnika," so ob posnetku risa, ki teče po zasneženem gozdu, zapisali na Facebook strani projekta LIFE Lynx, katerega glavni cilj je reševanje dinarsko-jugovzhodne alpske populacije risa pred izumrtjem ter njena dolgoročna ohranitev.

Goru postal dedek: posnetek razposajenih vnučkov
21. 09. 2023 09.49Prikupen posnetek prikazuje samico risa s tremi razposajenimi mladiči. In mladiči so vnuki Goruja, prvega 'romunskega priseljenca', ki je v Slovenijo prišel reševat populacijo risov, in njegove izbranke Teje.

Slovenijo pretresla jamarska nesreča, Zavašnike rubež, svet pa sušni alarm
22. 04. 2023 17.05Teden smo začeli s poročanjem o reševanju mlade jamarke, na katero je med spustom v globoko brezno padla skala in jo hudo poškodovala. Posest družine Zavašnik v Spodnjih Pirničah je obiskala Policija z dacarji, ki so zarubili premičnine. Jelovški gozdovi imajo novega risa Lukaša, ki bo poskušal nadaljevati uspešno 'delo' svojega predhodnika Zoisa. Tudi letos nekaterim delom Evrope grozi huda suša, nič kaj obetavno pa ni marsikje drugod po svetu. Z velikim praznovanjem se je končal muslimanski postni mesec ramazan, na južni polobli pa so uživali v opazovanju popolnega Sončevega mrka.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Ris Lukaš kot na modni pisti zakorakal na prostost
19. 04. 2023 17.10Slovenske Alpe, natančneje gozdnata planota Jelovica, imajo novega prebivalca. Na svobodo iz obore, kjer se je prilagajal na tukajšnje razmere, so lovci izpustili risa Lukaša, ki ima pred seboj izredno zahtevno nalogo: stopiti mora v velike čevlje izgubljenega risa Zoisa, osvojiti naklonjenost risinje Aide ter z naraščajem zaščititi našo populacijo risov pred izumrtjem. Kar zahteven zalogaj za odraslega samca, ki pa očitno ne čuti pritiska, saj je ogrado zapustil počasi, elegantno, pred odhodom v gozd pa za nekaj trenutkov kot maneken poziral zbrani množici.

Vesna, Vitek, Vlašek, Štefa, Arpad, Reška: pred 50 leti so se k nam vrnili risi
02. 03. 2023 06.00Pred natanko 50 leti so lovci in gozdarji v naše gozdove ponovno naselili rise. Šest živali so pripeljali iz Slovaške in jih v večernih urah 2. marca 1973 izpustili iz obore v kočevske gozdove, kamor so se risi vrnili po kar sto letih. Ta veliki naravovarstveni podvig se je izkazal za enega najuspešnejših v Evropi, saj se je populacija številčno okrepila in risi so se razširili tudi v sosednje države, pravijo pri projektu Life Lynx. Potem pa se je začel nov zaton ...

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?
14. 01. 2023 10.18V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Na Pokljuki ujeli prvega risjega mladiča, ki je najverjetneje potomec doseljenih risov
30. 12. 2022 11.56Člani projekta Life Lynx, ki je namenjen reševanju populacije risov pri nas, so sporočili, da jih je na božični dan razveselila novica, da jim je na Pokljuki uspelo ujeti mladega risa. "Veselje je bilo nepopisno, ko smo ugotovili, da nam je uspelo ujeti prvega risjega mladiča v slovenskih Alpah," so navdušeni pri Life Lynx. Risa so poimenovali Meri.

Za risinjo Nežo ostali zlomljena ovratnica in sledovi krvi
12. 09. 2022 19.41Kriminalisti se zadnje mesece ukvarjajo s prav posebnim zločinom. Ugotoviti hočejo, kako je končala risinja Neža. Znanstveniki, ki so ji sledili, so v dolenjskih gozdovih našli le sledilno ovratnico, zato se bojijo, da tudi na rise, ki se v Sloveniji borijo za obstanek, prežijo divji lovci.

Risinja Neža žrtev nezakonitega lova? Policija primer še preiskuje
01. 09. 2022 08.47Člani projekta LIFE Lynx so sporočili, da so v maju pri Strugi na Dolenjskem odkrili ovratnico mlade risinje Neže, potomke priseljenega Goruja, ki je bila na silo odtrgana in odvržena. V bližini so našli tudi madeže risine krvi, zato sumijo, da je bila mlada risinja žrtev nezakonitega lova. Zadevo že preiskuje Policija, a trenutne ugotovitve ne zadoščajo za podajo kazenske ovadbe, so nam sporočili.

Družinska 'drama' na Snežniku: risa Blisk in Katalin sta oče in sin
17. 05. 2022 15.20Iz svoje ograde v gozd se je bliskovito pognal že deveti iz Romunije v Slovenijo in na Hrvaško doseljeni ris. Šestletni samec Blisk je dobil svoje ime, ker se tako bliskovito požene na svojo hrano, mogoče pa bo prav tako bliskovito poskrbel za nov naraščaj in s tem za ohranitev populacije. So pa genetske analize pokazale, da je Blisk oče iz Romunije leta 2020 priseljenega risa Katalina.

Nov začasni najemnik ograde na Snežniku postal že deveti ris iz Romunije
09. 04. 2022 14.57"Ograda na Snežniku je dobila novega začasnega najemnika," so sporočili sodelujoči pri projektu LIFE Lynx. V Slovenijo je namreč v petek iz romunskih Karpatov pripotoval odrasel risji samec. To je že deveti romunski ris, ki se je naselil na našem območju.

Kaj se zgodi, ko nepovabljeni gostji prideta po risov plen?
29. 03. 2022 15.59Zahvaljujoč projektu LIFE Lynx, imamo v naših gozdovih kar nekaj fotopasti, ki v svoj objektiv ne ujamejo zgolj risov, pač pa tudi druge gozdne živali. Tokrat se je v gozdu, kjer ima svoj teritorij ris Katalin, odvijala prava basen. Namreč, Katalin je uplenil srno in plen skril pred ostalimi gozdnimi plenilci, a ne za dolgo. Kmalu sta na gostijo prišli dve nepovabljeni gostji.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

Risinja padla v vodnjak za zapuščeno hišo in tam preživela več kot teden dni
06. 01. 2022 15.51V vodnjak za zapuščeno hišo, ki stoji v odročnem delu Like, je padla risinja. Shirano, žejno in premraženo so člani projekta Life Lynx rešili tako, da so jo uspavali in jo čez noč namestili v prostore Hrvaške gorske reševalne službe Gospić, kjer se je ogrela, napila in najedla. Zjutraj pa si je že toliko opomogla, da so jo lahko spustili nazaj v naravo.

Kamere ujele jelena s sneženo kapo
22. 12. 2021 10.14V okviru projekta LIFE Lynx, ki se zavzema za ohranjanje populacije risa, so po slovenski in hrvaški naravi nastavljene kamere. In čeprav naj bi v objektive zajele rise, je tokrat svoj pečat pustil jelen.

Volkovi v kočevskih gozdovih pred kamero pokazali svojo nežno plat
12. 11. 2021 06.00Raziskovalec na gozdraskem oddelku ljubljanske biotehnične fakultete in sodelavec pri projektu doseljevanja risov LIFE Lynx Lan Hočevar je imel veliko srečo, da je pred kamero, nastavljeno v kočevskem gozdu, 'zaplesal' goteniški trop volkov. Kamera je bila sicer namenjena opazovanju risov, a so naposled svojo nežno plat pred njo pokazali volkovi.

Risinja z mladičema v 'zibelki mraza' presenetila voznika
08. 09. 2021 10.12Konec avgusta je želela risinja v poznih večernih urah v miru prečkati cesto, ko jo je presenetil avtomobil. Voznik je presenečen opazil še dva mladiča, kar je še večja redkost od pogleda na odrasle rise.

Prvi gorenjski naraščaj: risinja Aida ima tri mladičke
25. 08. 2021 12.48Pohodnici z Gorenjske sta sredi avgusta ob gozdni poti na območju Jelovice opazili risinjo in tri risje mladiče. Strokovnjaki projekta LIFE Lynx so potrdili, da se je risinja Aida takrat zadrževala na tem območju. Glede na podatke, pridobljene s pomočjo njene telemetrične ovratnice, so mladiči stari dober mesec dni.

Petra skrbi za kar štiri mladiče in izkazuje, kako dobra mama je
04. 08. 2021 08.51Risinja, ki je dobila ime po legendi Petru Klepcu, je skotila kar štiri mladiče. Kamere Life Lynx so jo posnele, kako prenaša svoje mladiče v nov brlog. "S posnetkov je očitno, da je Petra zelo dobra mama," so še dejali.

Živalska zabava v gozdnem bazenu
23. 06. 2021 12.27V hudi vročini, ki je zajela tudi naše kraje, ni boljšega kot skok v hladno vodo. To ne velja le za ljudi – vroče je namreč tudi živalim, ki prav tako potrebujejo osvežitev. Če se lahko hišni ljubljenčki ohladijo v domačem bazenu ali domači kadi, pa najdejo gozdne živali ohladitev v gozdnih jezerih, potokih in tolmunih.

Ris Tris se je podal na težje dostopno Kukovo špico
31. 05. 2021 15.26Risi, ki jih ekipa projekta LIFE Lynx v slovenske gozdove doseljujejo zato, da bi zaradi parjenja v sorodu preprečila njihovo izumrtje, so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami. Na ta način strokovnjaki spremljajo, kje se kosmatinci gibljejo. Pred dobrim mesecem so v gorenjske gozdove izpustila pet risov. Glede na prve podatke je vseh pet ostalo na širšem območju, kjer so jih izpustili. 'Triglavski ris' Tris pa se je zagnal celo na 2427 metrov visoko Kukovo špico.

Vsi doseljeni 'gorenjski' risi ostali na območju, kjer so jih izpustili
17. 05. 2021 18.28Iz Life Lynxa so sporočili dobre novice. Vsi risi, ki so jih na Gorenjsko pripeljali z namenom rešitve populacije, so ostali na območju, kjer so jih izpustili.

Julija, Lenka in Tris – novi prebivalci pokljuških gozdov
28. 04. 2021 18.24Po Jelovici še ena gorenjska planota dobiva sveže risje gene iz Slovaške in Romunije, ki bodo pomagali ohraniti in razširiti populacijo te redke zveri. Narava in risi imajo svoje posebnosti, a člani projekta LIFE Lynx upajo, da bo trojica v Triglavskem narodnem parku ustvarila ploden ljubezenski trikotnik.

Risa Aida in Zois izpuščena na reševalno misijo
26. 04. 2021 14.28Zoisa in Aido, prvi risji par, ki je pred dobrim tednom skupaj prispel iz Romunije na Jelovico, so lovci izpustili iz prilagoditvene obore. Kosmata Romuna sta se očitno tako dobro počutila v gosteh pri lovcih, da je trajalo kar 15 minut, preden sta odšla reševat slovenske rise pred izumrtjem. V okviru projekta LIFE Lynx so jih v Sloveniji do zdaj skupno izpustili šest. V sredo se bodo tem šestim v naravi Triglavskega narodnega parka pridružili še trije.

Na Gorenjskem prvi romunski 'kosmati par': Zois in Aida
19. 04. 2021 08.35Iz Romunije je na Jelovico prispel nov risji par – Zois in Aida. Gre za prvi par, ki je v okviru projekta LIFE Lynx prišel skupaj, in drugega priseljenega samca, ki kraljuje na Gorenjskem. Na Pokljuki namreč že domuje 'kosmati priseljenec' Tris. Romunska ekipa, s katero sodelujejo slovenski strokovnjaki, je s tem uspešno zaključila že tretjo sezono odlova.

Tris, prvi romunski ris, ki bo osvojil Gorenjsko
17. 03. 2021 11.44Na začetku marca so strokovnjaki v prilagoditveno oboro na Pokljuki pripeljali prvega risa, ki ga bodo izpustili na Gorenjskem. Zdaj čaka še na samico, nato bosta skupaj odhitela v gorenjske gozdove. Ime za risa, ki so ga pripeljali iz Romunije, so izbirali učenci Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe in ga poimenovali Tris – triglavski ris.