LIDAR

Lahkotnost čiščenja z robotskimi sesalci
11. 11. 2024 09.36Čiščenje našega doma lahko postane nadvse prijetno, hitro in preprosto opravilo, če se poslužimo robotskih naprav, kot jih ponuja podjetje Roborock.

Študent v mehiški džungli po naključju odkril izgubljeno starodavno mesto
29. 10. 2024 17.44Stoletja po tem, ko je izginilo pod krošnjami mehiške džungle, je doktorski študent poskrbel, da je ogromno majevsko mesto ponovno vzniknilo na zemljevidu. V mestu, ki so ga poimenovali Valeriana, so odkrili piramide, zaprte trge, športno igrišče in rezervoar. Zgrajeno naj bi bilo dobro stoletje pred našim štetjem, znanstveniki pa so ga odkrili s pomočjo laserskega kartiranja.

Neverjetno odkritje: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti
25. 10. 2024 16.07Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko bistveno vplivalo na naše razumevanje legendarne svilne poti, starodavne karavanske poti med Kitajsko in Rimom.

Pod vodstvom slovenskega arheologa Šprajca odkrili ostanke majevskega mesta
21. 06. 2023 17.38Raziskovalna skupina pod vodstvom mednarodno priznanega slovenskega arheologa Ivana Šprajca je v tropskem pragozdu južne Mehike odkrila ostanke majevskega mesta Ocomtun, ki je bilo pred približno 1000 leti pomembno regionalno središče tedanje staroselske družbe, so sporočili z ZRC SAZU.

Odkritje slovenskega arheologa: majevski koledar, star več kot 3000 let
09. 01. 2023 10.35Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc.

Čarobna črka E. Novi EQE.
19. 12. 2022 00.15Mercedes-Benz električno ofenzivo nadaljuje z modelom EQE, ki temelji na električni arhitekturi, razviti posebej za električna vozila. Športno-poslovna limuzina ponuja vse bistvene funkcije večjega EQS, le v nekoliko bolj kompaktni obliki.

Novo najvišje izmerjeno drevo v Sloveniji imajo na Celjskem
22. 04. 2021 07.29Novo najvišje izmerjeno drevo v Sloveniji je Pečovniška duglazija iz Mestnega gozda v Pečovniku pri Celju. Po zadnjih natančnih meritvah gozdarskih strokovnjakov celjske enote Zavoda za gozdove Slovenije v višino meri kar 67,02 metra. Po dostopnih podatkih pa je tudi šesto najvišje izmerjeno drevo v Evropi.

Na jugu Mehike odkrili največje in najstarejše majevske ostanke
07. 06. 2020 07.36Arheologi so v Tabascu na jugu Mehike odkrili najverjetneje največje in najstarejše doslej znane majevske ostanke. Gre za sklop 21 večjih in manjših obrednih centrov, ki tvorijo štirikotne platoje. Največji med najdenimi kompleksi je po prostornini celo večji od največje piramide v Egiptu.

Novo pomembno odkritje naših arheologov s pomočjo najnovejše tehnologije
30. 03. 2019 07.00Strokovnjakom iz Narodnega muzeja Slovenije je v okviru evropskega projekta Claustra+ uspelo potrditi nov odsek poznorimskega zapornega sistema, imenovanega claustra Alpium Iuliarum. Na podlagi terenskih raziskav in lidarskega posnetka jim je uspelo dokumentirati skromne ostanke nekoč mogočnega zapornega zidu.

'To, da ostanke Majev najdemo preraščene v gozdu, ima svoj čar'
15. 07. 2018 07.00Maji nikoli niso napovedali, da bo 21. 12. 2012 konec sveta, to je bil lari fari, ki so ga razni ezoteriki napihnili in izkoristili, ocenjuje priznani arheolog in strokovnjak za majevsko civilizacijo Ivan Šprajc. To, da so dosegli tako visoko raven razvoja brez poznavanja kovin, kolesa in neodvisno od starega sveta, je po njegovem fascinantno.

Slovenec, ki globoko v džungli odkriva davno izgubljena majevska mesta
14. 07. 2018 07.00Globoko v mehiški džungli, kamor človeška noga nikoli ne stopi, se z mačeto v roki in klobukom na glavi mimo strupenih kač in tarantel prebija mož, ki mu ljudje pravijo slovenski Indiana Jones. Pred leti je skupino arheologov pripeljal do treh davno izgubljenih majevskih mest, zdaj pa smo z njim po sledeh Majev stopili tudi mi.

Zgodovino so krojili s tekočim trakom, zdaj bi jo s samovozečimi avtomobili
17. 08. 2016 12.51Pri Fordu nameravajo v petih letih začeti serijsko izdelovati samovozeče avtomobile, ki bodo popolnoma avtonomni. Ta vozila "ne bodo imela volanov, zavor in stopalk za plin", napoveduje generani direktor družbe Mark Fields. Izbire, ali voziti sam ali delo prepustiti avtomobilu, tako ne bo.

FOTO: Lidarski podatki so še za en razred bolj natančni, potencialnih uporabnikov je zelo veliko
21. 01. 2015 08.20Z dr. Mihaelo Triglav Čekada z Geodetskega inštituta Slovenije smo govorili o obdelavi podatkov laserskega skeniranja površja. Z novim lidarskim načinom je mogoče tudi v gozdu narediti bistveno bolj natančne modele, saj se že zdaj vidijo poti, ceste in drugo, kar je skrito pod gozdom.

'Naš naročnik mora vedeti, da je za to ceno dobil nekaj več. Preprosto moraš biti boljši'
20. 01. 2015 06.45Lasersko skeniranje in zajem podatkov lidar pri nas opravlja podjetje Flycom. ''Teren je pokrit na novo, po enotni metodologiji, kar pomeni homogenost podatkov,'' je dejal direktor podjetja Roman Bernard. Pogovarjali smo se še, kje delajo v tujini, katere so njihove konkurenčne prednosti in čemu pripisujejo svoj uspeh.

Na mariborski fakulteti razvili najnatančnejše algoritme na svetu za razpoznavanje površja
09. 01. 2015 06.31S takšnimi algoritmi je mogoče spremljati razvoj velikih geografskih območij. "Ugotavljamo lahko, kaj so kateri objekti, koliko hiš je bilo zgrajenih, kako hitro rastejo drevesa. Spremljamo lahko tudi velike spremembe, kot so simulacije poplav ali nadzor zemeljskih plazov''.

VIDEO: Bodo roboti zamenjali vojake?
07. 10. 2013 10.45Neko ameriško podjetje izdeluje robote, ki ne znajo le hoditi po razgibanem terenu, ampak so tudi zelo hitri in lahko prenašajo veliko tovora. Njihov razvoj financira predvsem ameriška vojska.

So znanstveniki izdelali vremenski stroj?
04. 05. 2010 09.29Švicarski znanstveniki so v nadzorovanem poskusu v laboratoriju in v naravnem okolju uspešno izvedli dva poskusa z laserji in pri tem ustvarili dežne oblake.

Meritve onesnaženosti atmosfere
06. 07. 2000 13.23Sodelavci novogoriške Politehnike so včeraj na Sinjem Vrhu nad Ajdovščino začeli izvajati meritve onesnaženosti atmosfere nad širšim območjem Vipavske doline, Krasa ter obronkov Trnovskega gozda. Gre za raziskovalni projekt, pri katerem uporabljajo laserski sistem LIDAR, ki je v celoti plod raziskovalnega in razvojnega dela na Politehniki Nova Gorica in je kot tak prvi te vrste v Sloveniji. Merilna aparatura, ki je sestavljena iz visokoenergijskega laserja ter fotonskega detektorja, deluje tako, da v svojo okolico pošlje kratek laserski svetlobni sunek in nato zaznava lasersko svetlobo, ki se vrača iz atmosfere. Le-ta nosi informacijo o onesnaženosti zraka in vsebnosti kemičnih spojin ter ostalih sestavin atmosfere kot so prašni delci in vlaga. Meritve se izvajajo v večernem in nočnem času, ko je koncentracija kemičnih spojin in ostalih sestavin atmosfere povečana, testiranja naprave pa potekajo tudi v popoldanskem času. Posebnost sistema je njegov velik doseg, ki omogoča meritve tudi do razdalje 15 kilometrov. Rezultati meritev bodo po predvidevanjih raziskovalcev na voljo septembra, podobne meritve pa nameravajo v prihodnje izvajati tudi drugod po Sloveniji, najprej pa na Goriškem.