Krese

Slovenski knjižni sejem do nedelje odpira vrata za obiskovalce
26. 11. 2024 06.21Gospodarsko razstavišče bo do nedelje gostilo 40. Slovenski knjižni sejem. Sejem bo za obiskovalce odprt vsak dan med 9. in 20. uro, v nedeljo do 18. ure. Predstavilo se bo 110 razstavljavcev, med njimi vse večje založbe ter gostje iz petih držav. V času sejma, ki bo za obiskovalce brezplačen, se bo zvrstilo več kot 280 dogodkov.

Odprtje novega Centra Rog spremljal protest nekdanjih uporabnikov
26. 10. 2023 21.19Na mestu nekdanje tovarne Rog je nocoj z odprtjem fotografske razstave avtorjev Branka Čeaka in Jureta Horvata o preobrazbi nekdanje tovarne Rog v kreativno in družabno središče vrata odprl Center Rog. Odprtje je pospremil protest neuporabnikov centra Rog in njihovih podpornikov, posredovali so policisti specialne enote policije.

Vlada želi oklestiti stroške službenih potovanj za 15 odstotkov
07. 10. 2023 19.11Ministrica se je najprej znašla v težavah zaradi visokih stroškov službene poti v New York. In vlada je ta teden ministrstvu za javno upravo in ministrstvu za finance naložila, da naj skupaj do konca leta pripravita načrt za znižanje stroškov službenih potovanj za vsaj 15 odstotkov.

Odbor DZ za kulturo o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s frankfurtskega sejma
10. 07. 2023 18.41Odbor DZ za kulturo je razpravljal o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s seznama slovenskih avtorjev za Frankfurtski knjižni sejem, kjer bo Slovenija jeseni častna gostja. Zahtevo za sklic seje so podali v opozicijski poslanski skupini SDS zaradi, kot je pojasnila poslanka Alenka Jeraj, polemike, ki se je s tem v zvezi pojavila v zadnjih tednih.

Falcon se je spet pokvaril, Pirc Musarjeva iz Bratislave z avtomobilom
09. 05. 2023 18.18Minuli petek je letalo falcon po pristanku v Londonu še istega dne odletelo v Stockholm po ministra za zdravje, a med letom zašlo v nevihtni oblak, zaradi česar so vidne delne površinske poškodbe. Vladno letalo se je sicer varno vrnilo na Brnik, a trenutno za nadaljnje letenje ni več primerno. Popravili ga bodo v Švici.

Pirc Musarjeva na Karlovo kronanje s soprogom in falconom
18. 04. 2023 16.34Svetovni voditelji in visoke delegacije se pripravljajo na največji simbolični dogodek leta – kronanje britanskega monarha Karla III. in soproge Camille v Westminstrski opatiji. Tam bo 6. maja tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki jo bo spremljal soprog Aleš Musar. V London bosta odpotovala z vladnim falconom.

100-letni smučar, ki nima problemov
07. 03. 2023 11.54Nekoč ga je iskala nemška policija, cevi ruskih pušk, pa tudi agenti slovenske tajne policije. Danes se zanj zanimajo predvsem mediji, tudi tuji. Je eden najstarejših aktivnih smučarjev na svetu. Kljub temu, da bo kmalu dopolnil 100 let, namreč ne izpusti niti enega lepega dneva zimske sezone za spuščanje po belih strminah.

Pismo koaliciji: 'Za poti, krajše od 500 km, naj se uporablja kopenski promet'
06. 01. 2023 17.25V politični stranki Vesna so na koalicijske stranke Svoboda, Levica in SD naslovili odprto pismo. V njem so koalicijo želeli spomniti na okoljske zaveze koalicijskega dogovora, v katerem so se stranke zavezale k bolj preudarnemu ravnanju z okoljem. V pismu so koalicijo pozvali, da oblikuje načrt za sprejetje posodobljenih navodil za rabo vladnega letala, pri čemer se jasno določi, da se za poti, krajše od 500 km, uporablja kopenski promet.

Big Footi z dvojnim albumom 30 iz Stožic
02. 12. 2022 17.00Kako primerneje obeležiti 30-letnico kot v ljubljanskih Stožicah? Tako je razmišljala tudi zasedba Big Foot Mama, ki je z idejo prišla že leta 2020, a potem koncert dvakrat prestavila, nazadnje na letošnji 20. maj, ko so svojih 30 + 2 leti zmagoslavno kronali v razprodanih Stožicah.

Televizija slavi moč pozornosti
21. 11. 2022 11.55Televizija današnjega dne privlači, očara in pritegne pozornost gledalcev bolj kot kateri koli drug medij. Že od vsega začetka spremlja ritem družbe ter gledalce opozarja na pomembne dogodke in družbena vprašanja. Gledalci ostajajo pred zasloni zaradi informacij, ki jim zaupajo, vrhunskih nanizank, ki jih navdušujejo, filmov, ki jih očarajo, vsebin, ki pritegnejo njihovo pozornost – in še veliko več.

Ob spodbujanju množice si je Iranka v znak protesta odrezala čop las
21. 09. 2022 14.22Po smrti 22-letne Iranke, ki je umrla v policijskem pridržanju, se po državi odvijajo protesti. Na posnetkih, ki so zaokrožili po internetu, lahko vidimo protestnike, ki skandirajo: "Ženske, življenje, svoboda", ženske pa si v znak protesta tudi snemajo naglavne rute in jih sežigajo. V Kermanu pa si je ob spodbujanju množice ženska brez hidžaba, ki so ga le-te v Iranu primorane nositi, protestno odrezala čop las. Do zdaj so zaradi nasilja na protestih zabeležili vsaj osem smrtnih žrtev.

'K vragu košarka, najpomembnejša je družina!'
20. 09. 2022 13.38Stavek, ki ga je nekoč izrekel oče Eda Murića, sicer Edovemu bratu Dinu, ko je ta zaradi poškodbe kolena končal kariero košarkarja svetovnega formata. Družina je najmočnejša, pa hkrati tudi najranljivejša celica, iz katere človek črpa svojo pravo moč. To priznavajo tudi košarkarji slovenske reprezentance, ki se vedno radi, naj bo po porazu ali zmagi, vračajo v svoja družinska gnezda. Ker za vsakim uspešnim in profesionalnim športnikom stojijo tudi uspešne ženske, ki ustvarjajo varna družinska okolja, v katerih lahko očetje in možje brez sramu odvržejo svoje gladiatorske oklepe.

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev
03. 07. 2022 07.00Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

Med pokanjem pušk v opuščeni termoelektrarni
05. 06. 2022 18.37Zasliši se glasen pisk in izza blagega ovinka pri najvišji zgradbi v Sloveniji se prikaže modro-bela vlakovna kompozicija Slovenskih železnic. Vse glave potnikov so obrnjene proti oknom na levi strani. Pred njimi se namreč riše nevsakdanji prizor. Na ploščadi pri opuščeni trboveljski termoelektrarni, nad katero se dviguje mogočen dimnik, stoji vojaško oklepno vozilo, ob njem še policijsko, čez most nad železniškimi tiri tekajo oboroženi možje, vidi se dim, slišati je eksplozije in pokanje pušk.

Medkulturni mediator – nov poklic prihodnosti
31. 05. 2022 11.14Preseliti se v tujo državo ni lahko. Še težje je, če človek dobro ne razume niti jezika niti kulture in navad svojega novega doma. V podobni situacijski stiski se lahko znajde tudi tisti na nasprotni strani. Da ne bi prišlo do jezikovno kulturnih šumov, lahko iz zagate pomaga nekdo, ki razume obe strani – medkulturni mediator. To je poklic, ki je pri nas še precej svež, v tujini pa marsikje že stalna praksa. Opravlja ga lahko le človek, ki poleg jezika obeh strani pozna in razume tudi njuni kulturi, področje integracij, človekovih pravic, delovanje družbenih sistemov in podobno, hkrati pa premore tudi veliko mero empatije.

Nevarni izzivi na TikToku zahtevali mlada življenja
30. 03. 2022 06.00Spletni izzivi so v času pandemije, ko so otroci in mladostniki ostajali doma, dobili nov zagon. Od tistih pozitivnih, kot je učenje plesa, do zelo nevarnih in celo smrtonosnih. Tako imenovani izziv dušenja je v tujini že zahteval mlada življenja, morda tudi pri nas. Pred dobrim mesecem je namreč umrla osnovnošolka, ki naj bi sodelovala v izzivu na priljubljenem omrežju TikTok. Policijska preiskava še ni zaključena.

Rezai Mohammad Dawood pobegnil iz Afganistana, svoj drugi dom našel v Sloveniji
01. 03. 2022 19.45Kot štirinajstletnik je iz rodne vasi na severu Afganistana zbežal pred revščino in političnim terorjem. 45 dni je trajala njegova pot čez puščave in gorske pregrade. Danes je devetnajstletni Rezai Mohammad Dawood perspektiven, mlad boksar in morda tudi prihodnji slovenski olimpijski kandidat, ki se ob vsakodnevnih treningih pridno šola in dela. Slovenija je pred petimi leti postala njegov drugi, Štajerska pa, kot se rad pošali, njegov prvi dom.

Dan z Anito Ogulin: Nekoč klicali za počitnice, danes za kruh in upanje
23. 02. 2022 15.46S snemalno ekipo Preverjenega smo se odločili, da preživimo dan z Anito Ogulin. Tudi zato ker so zgodbe na papirju velikokrat napisane drugače, kot jih družine živijo v resnici. In ker se ljudje teh zgodb včasih ne zavedamo, pa v njih morda živijo družine poleg nas, v sosednji hiši, stanovanju ali bloku. Družine, ki se znajdejo v stiski, jo namreč raje zamolčijo. Ohranjajo fasado, ki jo zahtevata njihov ponos in družba.

Najboljši človekovi reševalci
01. 02. 2022 11.10Ljudje imamo v nosu približno pet milijonov receptorskih celic za voh, odrasel pes pa kar 220 milijonov. In ko se ti milijoni združijo še s posebno usposobljenostjo oziroma poslanstvom, dobimo "zmagovalno formulo", ki rešuje življenja. Reševalni psi in njihovi vodniki so danes nepogrešljiv del številnih iskalnih akcij pogrešanih oseb. V Sloveniji imamo takšnih vsaj 50 na leto, kar pomeni, da vsak teden vodniki reševalnih psov iščejo in recimo tudi najdejo vsaj eno pogrešano osebo.

Štiri utopitve še danes brez vseh odgovorov
25. 01. 2022 11.07Matej Periš je ime, ki že dobre tri tedne polni predvsem hrvaške in srbske medije. 27-letni hrvaški študent in uspešen športnik, ki se je v noči pred silvestrovim s prijatelji zabaval v Beogradu, je po obisku enega od beograjskih lokalov izginil neznano kam, srbska policija pa je sprožila temeljito preiskavo. Mateja sicer za zdaj še niso našli. Je pa njegovo izginotje obudilo spomine na tragične dogodke, tako podobne tem v Beogradu, ko so pred dobrimi šestimi leti, v obdobju dobrega leta izpred lokalov, kjer so se zabavali, izginili trije mladi fantje v Mariboru in eden v Ljubljani, kasneje pa so jih našli utopljene v Dravi oziroma v Ljubljanici.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec
11. 01. 2022 12.14Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

'Oddajamo le ljudem brez otrok in živali'
29. 12. 2021 06.00Oddajamo le samskim osebam in parom. Tri najemnine vnaprej. Prijaviti se tu ne morete. Če želite, da vam najemno pogodbo podaljšamo še za enajst mesecev, plačajte več. To je le nekaj odgovorov oziroma ponudb, na katere pri iskanju stanovanja naletijo mnogi najemniki. In ker je povpraševanje večje od ponudbe, stanovanjski zakon pa je za marsikoga le mrtva črka na papirju, je trg na milost in nemilost prepuščen močnejšemu.

V Slovenijo na izganjanje hudiča tudi iz tujine
21. 12. 2021 14.53Na novomeško škofijo se je v zadnjih dneh obrnilo nekaj zaskrbljenih vernikov. Slišali so, da naj bi bilo cepljenje povezano z delovanjem hudobnega duha. Eksorcist novomeške župnije pater Peter Vrabec je namreč pred časom nad ljudmi, ki so se k njemu zatekli po pomoč zaradi izgube duševnega miru po cepljenju, molil zarotilne molitve. Novomeški škof Andrej Saje je vsakršne dvome v cepiva zavrnil in takšno izganjanje hudega duha razglasil za zlorabo eksorcizma. Z ekipo Preverjeno pa so odkrito spregovorili tisti, ki jim je pater Peter Vrabec, kot pravijo, resnično pomagal v duševnih stiskah.

Padel z Malega Triglava in si polomil le nekaj reber
14. 12. 2021 10.46To je zgodba o čudežu in neverjetnih naključjih. Je zgodba o mladeniču, ki je pred desetimi leti svoj notranji mir našel v premagovanju gorskih preizkušenj in ga po štirih skorajda zapravil. Ta mladenič je Dejan Grm, izkušen gornik in gorski tekač, ki cilje po brezpotjih dosega s hitrostjo in drznostjo, nekaterih njegovih rekordov pa ni presegel še nihče. Pred skoraj sedmimi leti se ga je oprijel sloves nespornega rekorderja, ko je govora o izobilju sreče v visokogorju.

Ko ljubitelji narave nevede morijo živali
30. 11. 2021 10.34Ljudje radi hranimo živali. Hrano povezujemo z ljubeznijo. Na žalost pa lahko s tem namesto ljubezni "podarimo" tudi bolezen ali celo smrt. Na Velenjskem jezeru je zaradi zaužitja prevelike količine hrane pred mesecem poginilo nekaj labodov. Vzrok smrti je bila maščobna degeneracija jeter, kar je pogost pojav pri goseh, racah in labodih, ki pojedo prevelike količine človeške hrane, predvsem kruha. S podobnimi težavami, torej prekomernim hranjenjem vodnih ptic, se srečujejo v skorajda vseh slovenskih občinah, kjer je marsikje z odlokom že tako prepovedano hranjenje prostoživečih živali in so za to predpisane tudi globe.

'Jože, požen!'
16. 11. 2021 11.15"Končno!" so pred tednom v Kranjski Gori, kjer so prvi doživeli letošnji sneg, rekli tisti, ki komaj čakajo zimsko sezono in 'ali pa tudi če ne' tisti, ki z obilnim snegom preteklega konca sezone, ko je padalo še maja, niso pozabili. Lanskoletne pozne pošiljke snega marsikdo ne more pozabiti, tudi ne na Kaninu, kjer so sicer odvisni od naravnega snega, a je bilo sedem metrov za njih malo preveč. A kot pravi direktorica smučišča Sončni Kanin Manuela Božič Badalič in hkrati tudi predsednica Združenja slovenskih žičničarjev, do odprtja zimske sezone res ni več daleč. Pa bo kaj drugačna od zadnjih dveh?

Namesto na Karibe na sodišče
09. 11. 2021 10.52Veselili so se morja in sprostitve, dobili pa le morje težav in osiromašeno denarnico. Še ena od zgodb ogoljufanih turistov pri lucijski agenciji CFC Križarjenja, ki so vplačali po več tisoč evrov za sanjsko potovanje s potniško ladjo, nekaj dni pred predvidenim odhodom pa dobili sporočilo, da ne bo nič s počitnicami. Za to naj bi bil kriv koronavirus, denarja pa niso dobili nazaj niti po slabih dveh letih.

Žlahtni plin v Sloveniji vsako leto kriv za 120 smrti
02. 11. 2021 10.40V lekarni v Novi vasi na Blokah so izmerili povišano koncentracijo radona, radioaktivnega plina, ki je takoj za kajenjem največji krivec za razvoj pljučnega raka. Lekarno so začasno zaprli, vanjo zdaj vstopajo le strokovnjaki za varstvo pred sevanji in delavci, ki bodo poskrbeli, da bo zadrževanje v teh prostorih varnejše. Pa je radon res tako nevaren plin? Ekipa Preverjenega se je z enim od strokovnjakom za varstvo pred sevanji odpravila na meritve v prostorih, v katerih sta poleg lekarne še pošta in knjižnica. Izkazalo se je, da so tudi v teh prostorih mejne vrednosti krepko presežene. Problematične pa niso le Bloke. Skoraj polovica Slovenije leži na območju, kjer je več radona oziroma ta prehaja v ozračje, kar 24 občin pa je kritičnih.

Slepa grofica oživlja gradove
26. 10. 2021 19.56Grad Dvor v Preddvoru je spal 25 let, danes pa se po njegovih hodnikih in dvoranah sprehajajo dvorne dame, grofice, plemiči. Januarja sta se namreč vanj 'naselila' grof in grofica Preddvorska, nekoč Štatenberška in začela vanj vdihovati novo življenje. A to ni samo zgodba o obujanju slovenskega gradu, ampak je zgodba o pogumu, življenjski moči in izpolnjenih sanjah deklice Tanje Šubelj, ki je sanjala, da bo nekoč dvorna dama, danes pa kot grofica Anastazija resnično oživlja gradove.

Biti brez službe je nekaj najhujšega v življenju
19. 10. 2021 11.27"Samo jokaš na začetku. Navajen si bil delati, potem pa – konec. In potem iščeš in iščeš, vsi gledajo nate, kot da si len, nezainteresiran za službo, ti pa dobivaš samo negativne odgovore delodajalcev." To je le ena izmed zgodb in stisk brezposelnih ljudi, ki nočejo živeti na plečih države, ki bi radi bili koristni, a se jim vrata delodajalcev nenehno zapirajo pred nosom. Brezposelnost se pri nas sicer zmanjšuje že deveti mesec, kažejo podatki Zavoda RS za zaposlovanje. Se pa povečuje dolgotrajna brezposelnost. Statistika pa ne zajame množice ljudi, ki so lani in letos prejemali protikoronsko pomoč, kar je prikrita brezposelnost. Ne zajame niti tistih, ki so izgubili zaupanje v zavod in iščejo svoje možnosti za preživetje, niti ne zajame prekarnih delavcev. In teh navsezadnje ni malo, razlaga Tjaša Razpotnik Tomažin iz Verige dobrih ljudi. Na Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje se namreč od začetka epidemije zgrinja vse več ljudi, ki so izgubili službo, ali pa delajo v nemogočih razmerah.