Klinične raziskave

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter

03. 03. 2025 13.41

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen

20. 12. 2024 13.45

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Še pred koncem leta 'finančna injekcija' za zdravilo urbagen

18. 12. 2024 18.33

Vlada je na seji sprejela sklep o podpori razvoja zdravila urbagen. Pogodbo s Fundacijo CTNNB1 bodo podpisali v petek, teden kasneje pa bo sledilo tudi izplačilo v višini milijona evrov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Priporočila strokovnjakov: Kako izbrati pravi izdelek s hialuronsko kislino za nego kože

18. 12. 2024 00.15

Med najpogosteje iskanimi sestavinami za nego kože izstopa hialuronska kislina, ki velja za eno najbolj učinkovitih sestavin pri hidraciji in regeneraciji kože. A kaj pravzaprav vemo o njenem poreklu in učinkovitosti?

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Krema proti gubam, ki jo uporablja že več kot 62.000 Slovenk

20. 11. 2024 00.15

Koža je organ, ki ga je vredno negovati z najboljšimi sestavinami in postopki, in prav 4D Hyaluron s svojo napredno formulo omogoča dosego teh ciljev.

Poročilo: najnovejša zdravila vse slabše dostopna Evropejcem

25. 10. 2024 15.44

V Evropi in Sloveniji se zmanjšuje število kliničnih preskušanj zdravil, zaradi česar ima prebivalstvo Evrope zmanjšan dostop do najnovejših zdravil, ugotavlja poročilo, ki ga je objavila Evropska zveza farmacevtskih industrij in združenj. Razlog za manjšo privlačnost Evrope za klinične raziskave so manj ugodni regulativni in finančni ekosistemi.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?

10. 10. 2024 12.30

Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Nov dosežek vrhunske ortodontke: do zdravih zob z dragimi kamni

04. 10. 2024 14.32

Podjetje VBO je na trg lansiralo novo linijo zobnih ščetk VBO - Prestige Line, ki vsebujejo poseben črni kremen in odstranijo do 40 odstotkov več zobnih oblog kot običajne ščetke. V zgolj nekaj urah so prodali več kot polovico od 2000 naročniških paketov.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Prebojno zdravljenje bolnikov s tveganjem za motnje srčnega ritma

28. 05. 2024 15.32

Kardiologi in kirurgi Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v sodelovanju s kardiologi splošnih bolnišnic v Izoli in Celju s študijo kot prvi na svetu uspeli potrditi, da je preventivna katetrska ablacija koristna strategija zdravljenja za bolnike z visokim tveganjem za nastanek življenjsko ogrožajočih motenj srčnega ritma.

To je izdelek, ki je navdušil influencerke!

22. 08. 2022 00.15

Vsi se strinjajo – s tem inovativnim izdelkom je konec težav s podočnjaki, gubicami ter kratkimi in poškodovanimi trepalnicami pa tudi z dragimi kozmetičnimi posegi in zapleteno negovalno lepotno rutino.

Nov kozmetični trend, ki ga obožujejo influencerke

14. 02. 2022 00.15

Vsi se strinjajo – s tem inovativnim izdelkom je konec težav s podočnjaki, gubicami ter kratkimi in poškodovanimi trepalnicami pa tudi z dragimi kozmetičnimi posegi in zapleteno negovalno lepotno rutino.

'Nikakor se ne sme zgoditi, da se psihoterapija spremeni v monopol'

12. 04. 2024 09.09

Aktualna razprava o novi zakonodaji, ki naj bi uredila področje psihoterapije, traja že več mesecev. Februarja je potekal tudi posvet med Slovensko krovno zvezo za psihoterapijo (SKZP) in državnim svetom, konec marca pa je državni svet pozval vlado, naj prouči njihove ugotovitve. Med drugim so prišli do zaključka, naj se opredeli pogoje za dodelitev naziva psihoterapevt, naj se ustanovi Zbornico psihoterapevtov z namenom reguliranja licenciranja in naj se uredi financiranje psihoterapevtske dejavnosti za posameznike iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter

10. 03. 2024 07.00

Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite

20. 01. 2024 13.26

6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Pripravite svoj imunski sistem na vse

09. 11. 2023 00.15

Po poletnem oddihu nam jesen postreže z dolgim seznamom opravkov in obveznosti.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Predstavitev Centra za tehnologije genske in celične terapije

06. 09. 2023 18.44

Eden na dva tisoč Slovencev ima redko bolezen in med njimi je polovica otrok. Samo spomnite se svetlolasega Urbana, za katerega je vsa Slovenija zbirala sredstva za razvoj genske terapije. Prav tako poznamo tudi več sto vrst rakavih obolenj, med katerimi za številna ni na voljo učinkovitih zdravil. Novi Center za tehnologije genske in celične terapije bo takim bolnikom omogočal boljše in daljše življenje ter celo trajno ozdravitev, saj bo povezoval raziskovalce na področju biomedicine z zdravniki, pacienti in družbo za razvoj in prenos tehnologij v klinične raziskave. Kaj projekt pomeni za Slovenijo?

Spoznajte najbolj prestižno in iskano sestavino v kremi

26. 08. 2023 00.15

Ste že poskusili kremo s kaviarjem? Če še ne, potem boste nad njo zagotovo očarani, saj prinaša neverjetne rezultate na koži.

Klinične raziskave kot gonilo napredka v medicini

17. 07. 2023 00.15

Najpomembnejša korist kliničnih raziskav je pridobivanje kredibilnih znanstvenih dokazov o učinkovitosti in varnosti novih zdravil, terapij in medicinskih pripomočkov. Odgovori na znanstvena vprašanja so podani v obliki znanstvenih podatkov ali dejstev in ne na podlagi mnenj zdravnikov, bolnikov ali njihovih družin.

Edino prehransko dopolnilo, ki ga nujno potrebujete

12. 06. 2023 00.15

Ta kolagen uporablja najsodobnejše principe, ki zagotavljajo njegovo visoko kakovost in učinkovitost, kar pomeni, da ga telo lažje absorbira in izkoristi.

ChatGPT opravil izpit za zdravniško licenco: 'Včasih naredim napake'

07. 04. 2023 17.38

Najnovejša različica ChatGPT-ja je prestala izpit za zdravniško licenco v ZDA. V kratkem času je diagnosticirala številne bolezni. Zdravnik in računalniški znanstvenik s Harvarda pravi, da ima GPT-4 boljšo klinično presojo kot "mnogi zdravniki". Vseeno pa umetna inteligenca ni "popoln zdravnik".

Raziskovalci: celice CAR-T lahko izkoreninijo tudi čvrste tumorje

06. 04. 2023 18.22

Skoraj dve tretjini bolnikov z napredovalim nevroblastomom, ki sta sodelovali v študiji, sta se odzvali na eksperimentalno terapijo, pravijo italijanski raziskovalci.

Na inštitutu za biologijo predstavili dosežek na področju celične imunoterapije s celicami CAR-T

16. 02. 2023 15.48

Poročali smo že o tem, da je skupina 26 mednarodnih strokovnjakov, med katerimi je tudi slovenski znanstvenik Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Zdaj pa Smole skupaj s kolegico Jelko Pohar nadaljuje raziskave na tem področju v okviru inštituta v raziskovalni skupini Imunologija in celična imunoterapija.

V ZDA odobrili novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen

07. 01. 2023 17.48

Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je v petek odobrila novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen, ki naj bi zavrlo upad kognitivnih sposobnosti pri ljudeh v zgodnjih fazah te bolezni. Gre za težko pričakovano zdravilo z učinkovino lecanemab, ki sledi odobritvi zdravila s podobnim delovanjem, a vprašljivo učinkovitostjo, izpred leta in pol.

Bakterije odkrile nov način odpornosti na antibiotike

04. 12. 2022 20.43

Odpornost bakterij na vse znane antibiotike postavlja javnozdravstveni problem. Po raziskavi, ki je bila nedavno objavljena v reviji Lancet, odporne bakterije dnevno povzročijo vsaj 3500 smrti po vsem svetu, kar jih uvršča v sam vrh. K temu pripomorejo njihova hitra sposobnost razmnoževanja, prenos 'protiteles', pa tudi nov način odpornosti, opozarjajo znanstveniki.

Prihaja univerzalno cepivo proti gripi?

25. 11. 2022 16.55

Znanstveniki napredujejo v raziskavah univerzalnega cepiva, ki bi lahko ščitilo pred vsemi oblikami gripe. Če bo cepivo uspešno prestalo klinične študije, bi bilo lahko na voljo že v prihodnjih dveh letih, pojasnjujejo strokovnjaki, ki napredek v raziskavah označujejo kot "izreden".