Klemen Boštjančič

Konflikt interesov zaradi družinske zobozdravstvene dejavnosti?

01. 04. 2025 18.12

Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je pojasnila, da se bo poslanec Miroslav Gregorič sam obrnil na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in zaprosil za mnenje, "kaj mu je v tem trenutku storiti". Na KPK pravijo, da sami nimajo podlage za uvedbo postopka, saj je z opravljanjem dejavnosti že prenehal. Do januarja letos je bil namreč prokurist v zobozdravstvenem podjetju svoje hčerke. Do razkritja je prišlo ravno v času, ko bodo poslanci glasovali o predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, Gregorič pa je izrazil pomisleke o koalicijskem določilu, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Ministra obrnila ploščo: umaknila bi del o izplačevanju dobičkov koncesionarjev

26. 03. 2025 19.47

So dobički v zdravstvu razklali koalicijo? Dva ključna ministra Golobove vlade - finančni minister Klemen Boštjančič in zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel - nasprotujeta poslancem lastne koalicije. Tik pred odločanjem o zakonu, ki naj bi ostro ločil med javnim in zasebnim v zdravstvu, čemur zdravniški ceh kategorično nasprotuje, ministra poslance pozivata, naj umaknejo del, ki koncesionarjem prepoveduje izplačevanje dobičkov. Bodo koalicijski poslanci popustili? In kako zaplet komentira prvi mož Golobovega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev

25. 03. 2025 12.44

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Golob napovedal 'največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini države'

25. 03. 2025 15.01

V novomeškem naselju Podbreznik so prerezali trak pred vhodom enega od novih stanovanjskih blokov. S tem so slovesno odprli sosesko s 186 javnimi najemnimi stanovanji. Odprtja se je udeležil tudi premier Golob, ki je ob tej priložnosti napovedal "največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini Slovenije".

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen

19. 03. 2025 11.31

Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Boštjančič: Za varnost bi lahko namenili tudi kohezijska sredstva

11. 03. 2025 20.36

Za varnost bi lahko namenili tudi del kohezijskih sredstev, je ob robu zasedanja finančnih ministrov EU, ki razpravljajo tudi o financiranju obrambe oziroma varnosti, povedal minister za finance Klemen Boštjančič. Ta sredstva bi lahko med drugim namenili za infrastrukturne projekte oziroma projekte za dvojno rabo.

Začetek vpisa obveznic za državljane

10. 03. 2025 06.33

Na več kot 260 vpisnih mestih po državi se je začelo vpisovanje druge izdaje ljudskih obveznic. Njihova ročnost bo tri leta, letna obrestna mera bo znašala 2,75 odstotka, skupni obseg izdaje pa bo odvisen od zanimanja vlagateljev.

Kmalu možen vpis ljudskih obveznic: od 1000 do 250.000 evrov

07. 03. 2025 13.46

Na finančnem ministrstvu so pripravljeni na skorajšnji začetek vpisovanja t. i. ljudskih obveznic, ki jih namerava država konec marca izdati drugič doslej. Vpis bo potekal prek izbranih distributerjev, ki zagotavljajo, da bo postopek enostaven in hiter. Tako kot finančni minister Klemen Boštjančič menijo, da so obveznice varna in donosna naložba.

Reševanje CSS: novo vodstvo bo dobilo čas za poslovni načrt

20. 02. 2025 19.37

Kaj bo s škofjeloškim podjetjem CSS, ki bije plat zvona in že tedne zaposluje tako politiko kot lokalno in širšo javnost? Podjetje CSS ni bilo nikoli naprodaj in tudi ne bo, je v naši večerni oddaji zagotovil finančni minister Klemen Boštjančič, ki še vedno vztraja, da invalidske družbe ne namerava premestiti med strateške naložbe države. Kot je povedal, bo novo vodstvo dobilo dovolj časa za pripravo poslovnega načrta, ki bo podjetje CSS znova spravil na zeleno vejo. Sprenevedanje pa vladi Roberta Goloba očita poslanec opozicijske SDS Andrej Hoivik, ki pravi, da bi vlada, če bi res imela iskren namen, podjetje strateško zaščitila.

Ljudske obveznice in slovenski varčevalci: Kdo naj jih kupi, kakšen je donos?

20. 02. 2025 06.00

Državljanom bodo znova na voljo ljudske obveznice. Nakup ljudske obveznice je smiseln za tiste, ki se zavedajo pomena varčevanja, a so tveganju iz takih ali drugačnih razlogov nenaklonjeni, pojasnjuje dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Takšen primer je denimo varčevalec, ki ima le še nekaj let do upokojitve in nima časa nadomestiti morebitnih izgub na trgu. Mladi pa naj pred tem razmislijo o kakšni bolj tvegani naložbi, svetuje. Glede varnosti obveznic v primerjavi z bančnim depozitom bistvene razlike za povprečnega varčevalca ni, pravi.

Boštjančič o reševanju podjetja CSS: prenosa med strateške naložbe ne bo

19. 02. 2025 19.29

Po slabih treh tednih, ko je zaposlene v škofjeloškem invalidskem podjetju CSS vse bolj strah, da bo Slovenski državni holding – kljub naročilom za milijon in pol evrov – nad njimi dvignil roke in jih prodal, se je vendarle oglasil tudi finančni minister Klemen Boštjančič in takoj obračunal s svojimi ministrskimi kolegi. Politikanstvo, všečno nastopanje pred kamerami in nerazumevanje zakonodaje jim očita. Še več: prenosa CSS-ja in drugega invalidskega podjetja Bodočnost iz Maribora, s katerim prav tako upravlja SDH, med strateške naložbe ne bo. Ali to pomeni, da bo CSS že kmalu naprodaj?

Nove ljudske obveznice: kdaj in kakšna bo obrestna mera?

19. 02. 2025 10.40

Minister za finance Klemen Boštjančič je oznanil, da je država pripravljena na izdajo obveznice za fizične osebe oziroma t. i. ljudske obveznice. Lansko izdajo je ocenil za zelo uspešno. Letos bo vpis obveznice potekal med 10. in 21. marcem. Obveznice bodo izdane 28. marca, na Ljubljanski borzi pa 1. aprila. In obrestna mera? 2,75-odstotna. Določena je bila glede na trenutne razmere na trgu, pojasnjujejo na ministrstvu.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno

06. 02. 2025 15.31

SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele

06. 02. 2025 06.17

Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Usoda CSS: dvomi o podjetju, ki je pripravilo ključno finančno poročilo

30. 01. 2025 19.55

Prihodnost invalidskega podjetja CSS iz Škofje Loke je po zaustavitvi likvidacije v rokah vlade. Del opozicije medtem opozarja, da je ključno finančno poročilo za SDH pripravilo podjetje brez ustreznih kompetenc, sedež podjetja pa je v isti poslovni stavbi kot centrala vladajoče stranke Gibanja Svoboda. V stranki namigovanja o povezavah odločno zavračajo, podpredsednik vlade in minister za finance Klemen Boštjančič pa je zgodbo označil za spolitizirano.

Poslanec Gibanja Svoboda Tine Novak prestopa k Logarjevim Demokratom

30. 01. 2025 11.56

Anžetu Logarju in Evi Irgl se bo pridružil še tretji poslanec. K Demokratom namreč iz Gibanja Svoboda prestopa Tine Novak, to pa hkrati pomeni, da lahko ustanovijo poslansko skupino.

Podpora vladi na eni najnižjih točk, SDS krepko pred GS

26. 01. 2025 19.07

Kako je trenutno videti širši domači politični zemljevid? Objavljamo najnovejše merjenje političnega utripa v državi, ki so ga za našo medijsko hišo izmerili v inštitutu Mediana.

Priznanje Združenja Manager za življenjsko delo prejel Franjo Bobinac

22. 01. 2025 20.48

Člani Združenja Manager so na tradicionalnem januarskem srečanju priznanje za življenjsko delo na področju menedžmenta podelili dolgoletnemu predsedniku uprave velenjske družbe Gorenje Franju Bobincu. Kot so zapisali v utemeljitvi, je Bobincu v globalni panogi, v kateri so propadli podobni veliki igralci, uspelo družbo obdržati nad gladino.

Poklukar zadovoljen z razpravo, nizko število glasov podpore ga ne skrbi

22. 01. 2025 06.21

Notranji minister Boštjan Poklukar je po interpelaciji v DZ zadovoljen z razpravo. Tudi rezultat glasovanja, na katerem ga je podprlo zgolj 35 koalicijskih poslancev, ga ne skrbi. "Glasovanje je jasno, ostal sem minister in gremo naprej," je dejal. Kot pravi, se veseli, da bo s sodelavci nadaljeval delo, ki ga je začrtal ob prihodu na resor. Po uspešno prestani interpelaciji lahko nadaljuje svoje delo ocenjujejo člani ministrske ekipe Roberta Goloba. Pri nadaljnjem zaupanju v ministrovo delo ne vidijo težav. Medtem v SD in Levici, kjer so se glasovanja vzdržali, na to vprašanje neposredno ne odgovarjajo.

Skupina Sij v Savdski Arabiji v 1,5-milijardno investicijo

17. 01. 2025 13.23

Jeklarska skupina Sij je z vlado Savdske Arabije v Rijadu podpisala sporazum, ki bo podjetju v tej državi omogočil izvedbo 1,5 milijarde evrov vredne investicije. To bo največja enkratna slovenska investicija v tujini doslej, so sporočili z ministrstva za finance. Podpisu je prisostvoval tudi finančni minister Klemen Boštjančič.

Revizorka spornega nakupa sodne stavbe na zagovoru

03. 01. 2025 20.08

Odvetnik revizorke pravosodnega ministrstva, ki se je podpisala pod odmevno revizijo spornega nakupa sodne stavbe na Litijski, se je pritožil na opozorilo pred redno odpovedjo iz krivdnih razlogov, ki ga je prejela konec novembra. V zagovoru je zavrnil vse očitke in zapisal, da ravnanje pravosodnega ministrstva predstavlja nedopusten pritisk na revizorko. Ta je v svoji reviziji ugotovila nezakonito ravnanje nekdanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba.

Kdo bi imel od nepremičninskega davka koristi in koga bi udaril po žepu?

31. 12. 2024 06.00

Nepremičninski davek je na noge dvignil tudi občine, ki so že zarožljale z ustavno presojo. Nasprotujejo namreč, da bi davek na stanovanjske nepremičnine pobirala država in da ta ne bi pripadel občinam. S tem se bo na lokalni ravni naredilo veliko škode, so kritični. To je sicer le eden od pomislekov zloglasnega nepremičninskega davka, ki so se ga lotile, a nikoli zares sprejele številne vlade. Kdo bi imel od nepremičninskega davka, kot ga je začrtala vlada, največ koristi, koga bi po žepu udaril pošteno in koga morda ne, kakšne so alternativne rešitve, pa z nekdanjim direktorjem Fursa Ivanom Simičem.

Boštjančič: Zmanjšal bi se črni trg, višina najemnin pa bi padla

24. 12. 2024 06.00

1,45 odstotka od vrednosti nepremičnine. Toliko bi lastnikom druge in več nepremičnin, v katerih ne prebivajo, letno vzela vlada. "Z obdavčitvijo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin, povečali kupno moč, tako zbrani denar pa namenili za razbremenitev dela," odločitev argumentirajo na vladi, v javnosti pa se že pojavljajo številni pomisleki, češ da bodo, če bo davek sprejet v takšni obliki, najemnine v večjih mestih še bolj poskočile in da bodo breme davka na koncu prevzeli najemniki. Kaj pravi na takšne in druge pomisleke finančni minister Klemen Boštjančič, predlagatelj izhodišč davka na nepremičnine, kaj so cilji izhodišč in kako dolgo bo potekala javna razprava na to temo?

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'

23. 12. 2024 07.04

Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

'Številni normiranci so kot božičnico prejeli povišanje davkov'

23. 12. 2024 12.16

Poslanska skupina NSi je s podpisi SDS v petek vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, ki bo začela veljati z novim letom. Najbolj sporna se jim zdi zaostritev pogojev za t. i. normirance. Pričakujejo, da bo ustavno sodišče izvajanje novele čim prej zadržalo, je povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Davčne spremembe: razbremenitev plač in večja obdavčitev premoženja

22. 12. 2024 18.42

Po manjših popravkih davčne zakonodaje, ki z novim letom med drugim prinašajo olajšave za tuje delavce, omejitve za normirance in dvig trošarin za sladke in alkoholne pijače, bo vlada v ponedeljek obravnavala izhodišča konkretnejših davčnih sprememb, ki jih bo javnosti predstavilo ministrstvo. Spremembe naj bi na eni strani razbremenile plače, na drugi pa povečala obdavčitev premoženja - zlasti, kot kaže, nepremičnine.

Podpora vladi nekoliko upadla, najbolj priljubljena političarka Pirc Musarjeva

22. 12. 2024 15.37

Glede na novo raziskavo inštituta Mediana je podpora vladi upadla, prav tako je nekoliko več tistih, ki vlade ne podpirajo. Najbolj priljubljena stranka ostaja SDS, na drugem mestu je Gibanje Svoboda. Najbolj priljubljena političarka je Nataša Pirc Musar, gospodarski minister Matjaž Han, ki si je prejšnji mesec s predsednico delil prvo mesto, je zdaj drugi, tretji ostaja evropski poslanec Vladimir Prebilič.

Kolikšen bo nov nepremičninski davek? Neuradno največ dvoodstoten

21. 12. 2024 07.00

Še pred prazniki namerava vlada sprejeti izhodišča za nepremičninski davek. Neuradno naj bi obdavčila drugo in vsako naslednjo nepremičnino v višini do največ dva odstotka vrednosti. V koaliciji pričakujejo, da bo nova dajatev lastnike praznih stanovanj spodbudila k oddajanju v dolgoročen najem. Z izkupičkom želijo povečati sredstva za gradnjo neprofitnih stanovanj ter razbremeniti delo. Z novimi davčnimi bremeni stanovanjske problematike ne bomo rešili, pa so prepričani v opoziciji, kjer nepremičninski davek razumejo kot kaznovanje tistih, ki so ustvarili več.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo

18. 12. 2024 07.43

Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.