Jovanovič

Kako so naši novinarji reševali 'izziv revščine'?
22. 02. 2025 15.58Kaj bi vi storili, če bi se vam začeli nabirati neplačani računi? Če bi morali otroku razložiti, da ne bo mogel več obiskovati glasbene šole ali karateja? Na Zvezi Anite Ogulin so, da bi se lažje postavili v čevlje nekoga, ki se je znašel v stiski, pripravili "izziv revščine". V njem so se preizkusili tudi naši novinarji in kmalu ugotovili, da je naloga vse prej kot lahka.

Predsednica obiskala dežurne službe: 'Zaradi vas se počutimo varne'
25. 12. 2024 14.46Predsednica republike Nataša Pirc Musar je obiskala predstavnike nekaterih dežurnih služb, ki delajo na praznične dni. Zahvalila se jim je za vestnost in požrtvovalnost ter izpostavila nepogrešljivost njihovega dela. "Zaradi vas se prebivalke in prebivalci Slovenije tudi med prazniki počutimo varne," je dejala.

Ne zamudite, nocoj bosta znana druga dva finalista
17. 11. 2024 15.02Prvi dve vstopnici za finale sta osvojila 13-letna pevka Eva Brumen Košar in 22-letni breaker Tilen Grašič. Nocoj bomo izvedeli, katera dva polfinalista jima bosta delala družbo na finalnem odru desete sezone Slovenija ima talent. Pripravite se na glasovanje, v polfinalu namreč o usodi nastopajočih ne odločajo več žiranti.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Delodajalec mu ni plačeval poklicnega zavarovanja: v 18 letih oškodovan za 33.000 evrov
07. 05. 2024 16.22Na seznamu delovnih mest, za katera je obvezno poklicno zavarovanje, so tudi vozniki tovornjakov nad petimi tonami, ki delo voznika opravljajo več kot 80 odstotkov svojega delovnega časa in imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas. Vendar številni delodajalci v panogi cestnega prometa svojim zaposlenih poklicnega zavarovanja ne plačujejo. Sindikat delavcev prometa in zvez ocenjuje, da so vozniki in država letno oškodovani za 30 milijonov evrov.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?
20. 09. 2023 08.43Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

Kronična utrujenost voznikov: 'Pomemben je kakovosten počitek'
19. 06. 2023 14.15Tveganje za prometne nesreče se ob kronični utrujenosti, ki je posledica dolgih delavnikov in kratkih počitkov, strmo povečuje, sta izpostavila Sindikat delavcev prometa in zvez ter Javna agencija RS za varnost prometa. Opozorili so, da je kakovosten počitek ključen za ohranjanje dobrega psihofizičnega stanja voznika.

Dva scenarija 'nove Adrie': 50 milijonov takoj ali več let izgub
08. 06. 2023 06.30Prvih šest let bi novi državni letalski prevoznik posloval z izgubo. Ta bi znašala okoli 35 milijonov evrov. To je prvi scenarij, drugi pa: začetni vložek 50 milijonov evrov in nato pozitivno poslovanje. Obe možnosti bo skupaj z drugimi finančnimi izračuni kmalu na mizo dobil predsednik vlade Robert Golob. In kako bodo na dokončno odločitev – nov državni letalski prevoznik, da ali ne – vplivali podatki, da je Adria dobiček ustvarjala zgolj z leti v Bruselj in Frankfurt?

Kaj na okoliških letališčih delajo prav in kaj pri nas narobe?
07. 06. 2023 06.30Samo letos nam bo na bližnja letališča ušlo približno 300 tisoč potnikov. To so sicer zelo konservativne ocene, razlagajo na ministrstvu za infrastrukturo. Če bi namreč prišteli še potnike nizkocenovnih prevoznikov, ki letijo iz Benetk, Trsta, z Dunaja, iz Gradca in Zagreba, bi bile te številke krepko višje. Bili smo na letališču v Zagrebu, kjer je vstop v Schengen zelo olajšal potovanja. Tam letos pričakujejo 200 tisoč Slovencev, kar je četrtina več kot lansko leto. Na drugi strani pa analitiki opozarjajo, da se naše največje letališče tudi letos (še) ne bo pobralo. Kaj torej v tujini delajo drugače?

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'
06. 06. 2023 07.00Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

Zakaj potniki bežijo v Zagreb?
04. 06. 2023 13.00Zakaj smo pri tem, kam lahko letimo iz Ljubljane, med najslabšimi v Evropi? Samo zagrebško letališče nam bo letos speljalo 200 tisoč potnikov. Tu so še bližnji Trst, Benetke, Dunaj in Gradec. Kaj torej tam delajo prav in pri nas narobe? V rubriki 24UR Fokus boste nocoj videli tudi, da imamo v Sloveniji uspešno letalsko družbo, ki ima več potniških letal, kot jih je v najboljših časih imela Adria. Poslujejo z dobičkom in bi bili pripravljeni sodelovati tudi z državo.

Brniško letališče: v številu potnikov nas prehiteva bosansko, celo kijevsko letališče
02. 03. 2023 18.36Lani so več potnikov na letališču od Brnika zabeležili celo v Kijevu. Kijevsko letališče je obiskalo 1.080.000 potnikov, medtem ko ljubljansko 970.000. Če se štiri leta po stečaju Adrie Airways še vedno sprašujemo, ali bi bilo smotrno imeti lastno letalsko družbo, pa nekdanji Adrijin pilot Primož Jovanovič meni, da je odgovor na dlani. Kako dobro se država znajde brez lastnega letalskega prevoznika, so nam namreč pokazali zadnji zelo zgovorni rezultati, dodaja.

Bečirović: Proračun? Približno enak kot lani, s kadrovanjem smo zadovoljni
16. 08. 2022 09.23Ljubljanska Cedevita Olimpija je tudi to poletje precej prevetrila svoje košarkarske vrste. V slovenski prestolnici so ostali štirje nosilci igre iz minule sezone – Edo Murić, Zoran Dragić, Alen Omić in Yogi Ferrell –, od izkušenih igralcev je del moštva tudi Marko Radovanović, s posoje se vrača Rok Radović, novinci pa so Marko Jeremić, Amar Alibegović, Josh Adams, Jan Kosi, Karlo Matković in Lovro Gnjidić. Športni direktor ekipe Sani Bečirović sporoča, da nameravajo pripeljati še enega košarkarja na zunanjih položajih. "Sicer pa smo zadovoljni z igralskim kadrom. Pripeljali smo to, kar smo si želeli. Seveda v okviru naših finančnih zmožnosti," pravi Bečirović.

Na Jesenicah potrebujejo kar 57 novih medicinskih sester
10. 06. 2022 19.51Zdravstvo se sooča z vse večjim pomanjkanjem kadra, predvsem sester. V jeseniški bolnišnici jih tako trenutno iščejo kar 57. Toliko bi jih nujno potrebovali, da bi spet lahko odprli nekatere oddelke. Zaradi pomanjkanja kadra sta namreč oddelka za kardiologijo in nego povsem zaprta, na nekaterih drugih pa bolnike sprejemajo v omejenem obsegu. Nujno bi potrebovali tudi dodatne zdravnike radiologe. A prijav na razpisana delovna mesta ni.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev
02. 06. 2022 19.20Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

Inštitut 8. marec prijavil kršitev volilne kampanje
20. 04. 2022 12.36Inštitut 8. marec je na inšpektorat za notranje zadeve oddal prijavo kršitve 2. odstavka 7. člena Zakona o volilni in referendumski kampanji (ZVRK), in sicer zaradi spletne strani vsezavolitve. Kot so pojasnili na inštitutu, gre pri omenjeni spletni strani za prikrito oglaševanje in zbiranje podatkov stranke Konkretno, ki je lastnica spletne strani.

Upor pekrskih pujsov
19. 04. 2022 12.23Če nam ne dovolijo, da bi kmetijsko zemljišče spremenili v stavbno, bomo imeli pa prašičjo farmo, se je odločil Aleksander Jovanovič in v elitno sosesko v Mariboru pripeljal krškopoljske prašiče, ki so že postali lokalna znamenitost. Manj navdušeni so bližnji prebivalci, ki se bojijo prihajajočih poletnih temperatur, saj že zdaj ni mogoče zgrešiti vonja njihovih novih sosedov. Nad krškopoljskimi prašiči pa so bili toliko bolj navdušeni v Slovenskih državnih gozdovih. Od lokalnega kmeta so jih najeli za začasne delavce za borbo proti tujim invazivnim rastlinam, ki grozijo, da bodo povsem uničile naravni Murski gozd.

'Več kot bo nagajanja, več bo tudi prašičev'
29. 03. 2022 20.00Mariborčan Aleksander Jovanovič, ki je v novozgrajeno elitno sosesko na Studencih naselil krškopoljske prašiče, je prejel grožnje s smrtjo, ki jih je tudi prijavil. Kdo mu grozi? Preverili smo, kaj je pravzaprav sploh povod, da so pujsi zdaj tu, kjer so? Župan Saša Arsenovič pravi, da bi lahko šlo za novo start up potezo – če želiš spremembo namembnosti zemljišča, jo pač izsiliš s prašiči. Jovanovič pa odgovarja: "To rejo prašičev lahko dejansko smatrate kot upor, kot kmečki punt, ampak več kot bo nagajanja, več bo tudi prašičev."

Žlahtni plin v Sloveniji vsako leto kriv za 120 smrti
02. 11. 2021 10.40V lekarni v Novi vasi na Blokah so izmerili povišano koncentracijo radona, radioaktivnega plina, ki je takoj za kajenjem največji krivec za razvoj pljučnega raka. Lekarno so začasno zaprli, vanjo zdaj vstopajo le strokovnjaki za varstvo pred sevanji in delavci, ki bodo poskrbeli, da bo zadrževanje v teh prostorih varnejše. Pa je radon res tako nevaren plin? Ekipa Preverjenega se je z enim od strokovnjakom za varstvo pred sevanji odpravila na meritve v prostorih, v katerih sta poleg lekarne še pošta in knjižnica. Izkazalo se je, da so tudi v teh prostorih mejne vrednosti krepko presežene. Problematične pa niso le Bloke. Skoraj polovica Slovenije leži na območju, kjer je več radona oziroma ta prehaja v ozračje, kar 24 občin pa je kritičnih.

Jeseniška bolnišnica ob hudem pomanjkanju kadrov prosi za pomoč dijake in študente
20. 10. 2021 11.36Splošna bolnišnica Jesenice se sooča z zelo hudim pomanjkanjem kadrov zdravstvene nege. To že občutijo tudi bolniki, namesto 200 pa jih lahko v bolnišnici sprejmejo in oskrbijo le 170. Kadre brez večjega uspeha iščejo na različne načine, sedaj pa se prek družbenih omrežij s prošnjo za pomoč obračajo tudi na dijake in študente.

10. obletnica Brendijeve smrti: Bil je duša od človeka
19. 06. 2021 08.00Mineva deset let od smrti priljubljenega "ljudskega" glasbenika in avtorja Branka Jovanovića Vunjaka, poznanega po vzdevku Brendi. Na sceni je kraljeval prek četrt stoletja in napisal kup uspešnic, od katerih so številne ponarodele. Njegovo poslanstvo ob pomoči družine nadaljuje predvsem sin Dejan, ki je ob tej priložnosti spregovoril o svojem očetu.

Janez Zibelnik in Žan Kern
22. 02. 2021 05.30Najboljša prijatelja se poznata od rojstva – tako kot že njuna očeta. Jan pravi, da bo šef, ko bo velik, Žan pa bo kmet. Eden bo kuhal, drugi pa po skrbel za kmetijo. In trema? Treme ni; takoj ko sta izvedela, da bosta sodelovala v šovu, sta bila prepričana, da bosta zmagala.

Angleški sev v Sloveniji najverjetneje že konec decembra
26. 01. 2021 12.21V Splošni bolnišnici Jesenice so pred dvema tednoma že imeli najmanj dva bolnika z angleškim sevom novega koronavirusa. Zdajšnje preverjanje naključnih brisov iz tistega obdobja je namreč kar pri dveh od šestih pozitivnih brisov pokazalo okužbo z angleškim sevom. To novo odkritje v delo bolnišnice sicer ne vnaša sprememb, so pojasnili. Medtem pa so iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano sporočili, da je bil angleški sev pri nas najverjetneje prisoten že konec decembra.

Ljubljanski UKC se pripravlja na tretji val, v mariborskem 95.000 obravnav manj kot lani
07. 01. 2021 15.47UKC Ljubljana te dni beleži več kot 50-odstoten porast prihodov v urgentno internistično ambulanto, ob tem pa se pripravlja na tretji val epidemije covida-19, je dejal generalni direktor zavoda Janez Poklukar. Opozoril je na pomanjkanje kadra s področja zdravstvene nege. Meni, da bi bilo treba v državi racionalizirati kadrovske vire v zdravstvu.

Umrl je Dušan Jovanović
01. 01. 2021 12.16Umrl je eden največjih slovenskih dramatikov in režiserjev Dušan Jovanović, čigar dramski opus je izjemno bogat. Za svoje dramsko in režijsko delo je prejel številne nagrade. Star je bil 81 let.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'
02. 11. 2020 06.22V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

V sredo potrdili 745 okužb z novim koronavirusom
15. 10. 2020 09.24V sredo smo opravili 5287 testiranj in potrdili 745 okužb z novim koronavirusom, kar je največ do zdaj. Delež pozitivnih testov je tako 14-odstoten, je povedal vladni govorec Jelko Kacin. Med slovenskimi regijami je trenutno največji delež aktivno okuženih glede na število prebivalcev na Gorenjskem.

'Noben zdravstveni sistem takšnega bremena bolnikov ne vzdrži, kaj šele slovenski'
14. 10. 2020 19.45Pritisk na bolnišnice se zaskrbljujoče veča. Hospitaliziranih je že 210 bolnikov, 35 jih je na intenzivni negi. Povprečen čas zdravljenja v intenzivnih oddelkih je 14 dni in več, zato že zmanjkuje postelj, predvsem pa usposobljenega kadra. In ker približno vsak deseti, ki je okužen, potrebuje bolnišnično zdravljenje, petina od teh pa intenzivno nego, bo kapacitet zelo kmalu zmanjkalo. Zato so v bolnišnicah že začeli ukinjati nekatere nenujne preglede in posege.

V ponedeljek 189 primerov, v jeseniški bolnišnici okuženih 26 zaposlenih
06. 10. 2020 14.26V zadnjih 24 urah so v Sloveniji potrdili 189 novih primerov ob opravljenih 2509 testih. Hospitaliziranih je 111 ljudi, na intenzivni enoti 20. Umrli so trije ljudje, dva sta bila oskrbovanca Doma starejših Rakičan. V tem domu je na novo pozitiven še en zaposlen, skupno torej 15 stanovalcev in devet zaposlenih. Največji delež aktivno okuženih glede na število prebivalcev je še naprej v Črni na Koroškem, sledijo pa Mežica, Vitanje in Zreče.

Jubilejni 30. kresnik Veroniki Simoniti
23. 06. 2020 21.48Jubilejno, 30. nagrado kresnik prejme roman Ivana pred morjem Veronike Simoniti. "Avtorica Veronika Simoniti ni samo pred nagrado za najboljši roman iz leta 2019, po novem ima kresnika - ker je Ivana pred morjem čudovit tuskulum," je v utemeljitvi zapisala žirija.