Joško Joras

Na kmetijsko zemljišče pred hišo Joška Jorasa nasuli gradbeni material

27. 04. 2022 20.48

Nove težave najbolj znanega borca za južno mejo – Joška Jorasa. Že lani jeseni so mu hrvaške oblasti preprečile uporabo kmetijskih zemljišč pred hišo, ki jih je Joras imel v najemu od sklada kmetijskih zemljišč. S tem so mu preprečili tudi dostop do hiše po tako imenovani evropski poti, s katero se izgone hrvaški kontrolni točki. Zdaj so na omenjeno zemljišče nasuli gradbeni material. Joras se boji, ali bodo pred njegovo hišo, kjer je nekoč stal hlev njegovih živali, gradili. Ne glede na to, kdo razpolaga z ozemlje, gre za zaščiteno območje nature 2000. Na politike in slovenske institucije ne računa več.

Joško Joras prekinil gladovno stavko

18. 10. 2021 16.34

Joško Joras je prekinil gladovno stavko, ki jo je začel 30. septembra, ko so mu hrvaški organi z izvršbo zasegli kmetijsko zemljišče, za katerega je plačeval najemnino Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Zdaj bo sprožil tožbo proti skladu zaradi nespoštovanja pogodbenih obveznosti, je povedal.

Joško Joras zaradi zapleta s kmetijskim zemljiščem gladovno stavka

01. 10. 2021 21.05

Joško Joras spet gladovno stavka. Tokrat zaradi zapleta s kmetijskim zemljiščem tik ob njegovi hiši na levem bregu Dragonje. Čeprav ima s skladom kmetijskih zemljišč pogodbo, ki velja do leta 2047, in za to zemljišče plačuje najemnino, je včeraj nekdo postavil ograde, ki so ga odrezale od zemljišča. Podrli so tudi hlev, odpeljali kobilo in dve kravi, do hiše ne more, ne da bi prečkal hrvaško kontrolno točko. Za vsem skupaj naj bi stal Jorasov sosed, lastnik igralnice, ki je omenjeno zemljišče leta 2007 kupil od Hrvatov.

Rižanski vodovod odklopil vodo Jorasu

14. 06. 2019 17.19

Joško Joras, ki je na svojem domu v Sečovljah ostal brez pitne vode, je pozval Rižanski vodovod in občino Piran, naj ga priklopijo nazaj. Iz Rižanskega vodovoda so potrdili, da so Jorasu odklopili vodo, saj je njegovo zemljišče po arbitražni razsodbi del Hrvaške. Joras se lahko priklopi na Istrski vodovod Buzet, so dodali.

Joras ostal brez vode, ministrstvo mu predlaga, da težavo reši na Hrvaškem

17. 04. 2019 19.37

Joško Joras je ostal brez vode. V pritličju ta skozi pipo še nekoliko kaplja, do prvega nadstropja pa enostavno ne priteče. Razlog - dotrajane cevi, po katerih dobiva vodo, puščajo, zato je pritisk prenizek. Sam je prosil na občini, pozival državo in Rižanski vodovod, da njegove težave odpravijo.

Denar za selitev

27. 03. 2018 19.33

V kratkem bodo t.i. izgubljeni Slovenci, ki so zaradi arbitražne sodbe ostali na Hrvaškem, na račune dobili nakazan prvi sveženj odškodnin. Milijon in pol za 19 gospodinjstev. Tisti, ki so se odločili, da se želijo preseliti v Slovenijo in pohiteli z vlogami, bodo denar dobili 18. aprila. Sicer pa imajo vsi čas za dokončno odločitev vse do decembra. Neomajen pa ostaja Joško Joras, ki pravi - ne bom vzel denarja, ki mi ne pripada.

Na sestanku v Sečovljah pet slovenskih družin izrazilo željo po selitvi v Slovenijo. Ribiči vladi: Radi bi v miru lovili

13. 12. 2017 17.22

Vlada je tokrat obiskala slovensko obalo in Sečovlje. V Piranu so se na sestanku z ribiči pogovarjali o tem, kakšne so njihove pravice po implementaciji arbitražne pogodbe. Ribiči pa so predstavnikom vlade pojasnili, s kakšnimi težavami se srečujejo na terenu. Sestanka s predstavniki vlade v Sečovljah se je udeležil tudi Joško Joras.

Ljudje na meji pričakujejo konkretne odgovore. Joras svojega naslova ne bo zamenjal 

10. 09. 2017 18.23

V torek naj bi šla na teren vladna skupina za implementacijo arbitraže. Ljudje - vedno bolj nezaupljivi do države - tokrat pričakujejo konkretne odgovore, predvsem pa si želijo normalnega življenja. Spori med državama, kot pravijo, k temu ne prispevajo. Najbolj jezen je Joško Joras, ki vztraja, da svojih dokumentov in naslova ne bo zamenjal. 

Cerar na Obali, Joras sit poslušanja pravljic

07. 07. 2017 18.30

Predsednik vlade Miro Cerar je znova obiskal Obalo, kjer se je tokrat sestal s prebivalci območja ob Dragonji, ki so po arbitražni razsodbi pristali na hrvaški strani. Joško Joras je sestanek sicer zapustil že po dobre pol ure, ob tem pa dejal, da je star 67 let in da v pravljice ne verjame več.

Dan po razsodbi prve napetosti, premier Cerar poziva k mirnosti

30. 06. 2017 15.53

V Piranskem zalivu so Hrvati pripluli v del voda, ki so po razsodbi arbitražnega sodišča pripadle Sloveniji, a se je vse skupaj končalo mirno. Premier Miro Cerar je obe strani pozval k treznim odločitvam. Trije zaselki na levem bregu Dragonje s približno 30 prebivalci so sicer ostali na hrvaški strani meje, med njimi tudi Joško Joras.

FOTO in VIDEO: Jorasa odločitev globoko pretresla. Ribiči: Hrvati se bodo morali sprijazniti, da je večina zaliva slovenskega

29. 06. 2017 16.39

Odločitev arbitražnega sodišča je Joška Jorasa, ki si že leta prizadeva, da bi Slovenija pri razmejitvi s Hrvaško dobila sporna ozemlja na levem bregu Dragonje, globoko pretresla. A upanje umre zadnje, pravi. Prebivalci zaselkov ob Dragonji so zadovoljni, da je vsaj konec negotovosti. Ribiči bodo za zdaj lovili še po starem režimu.

VIDEO: Jorasov padec v Dragonjo, napad huliganov, ribiške vojne – posnetki, ki so zaznamovali reševanje mejnega spora

29. 06. 2017 06.30

Reševanje mejnega spora je minilo v znamenju številnih incidentov. Se je Joras sam pognal v Dragonjo? Je Marjan Podobnik pretiraval, ko je med prerivanjem pred kamerami klical brata, tedanjega okoljskega ministra? Hrvaški ribiči so obkolili slovenske, vmešala se je policija. Zbrali smo arhivske posnetke, ki so najbolj zaznamovali reševanje obmejnega spora.

ČASOVNICA: Kako se je Joško Joras kotalil v Dragonjo, se ruval za les, stradal zaradi cvetličnih korit ...

28. 06. 2017 06.32

Joško Joras velja za sinonim spora v povezavi z določanjem meje med Slovenijo in Hrvaško, saj se je prav z njegovim izpostavljanjem v medijih začelo javnosti predstavljati, kaj se dogaja na območju spornih zaselkov na levem bregu Dragonje, eni izmed ključnih spornih mejnih točk med Slovenijo in Hrvaško.

Kaj bo prinesla arbitraža in kaj so ljudem na spornih območjih prinesla leta iskanja rešitev?

18. 06. 2017 07.00

Pred odločitvijo o arbitraži, ki bo določila slovensko-hrvaško mejo, je na obeh straneh meje že zaznati nervozo. Hrvaška zaradi posnetkov, ki naj bi dokazovali po njenem nedovoljeno komunikacijo med Slovenijo in slovenskim arbitrom, arbitraže ne namerava spoštovati. Slovenija jo bo spoštovala, saj je sodišče odločilo, da arbitražni sporazum še vedno velja. 

Joras izkopal jarek, mestna uprava Buje ga je zasula. Kot pravijo, Joras nima dovoljenja

16. 06. 2017 12.48

Jorasov boj na spornem mejnem območju se nadaljuje. Potem ko je skopal 40 metrov dolg jarek, da bi se prek njega priklopil na rižanski vodovod, je mestna uprava Buje zasula jarek, saj trdi, da Joras nima ustreznih dovoljenj. Joras navedbe zavrača.

Jorasu, kot kaže, ne bodo dovolili novega priklopa na vodovod

15. 06. 2017 19.19

Najbolj znan borec za južno mejo Joško Joras ima spet težave s Hrvaško, tokrat zaradi prenove vodovoda. Najprej so mu izrekli kazen, ker da dela na javni površini v lasti občine Buje, zdaj pa so mu štirje silaki izkopani jarek zasuli. Novega priklopa na vodovod pa mu, čeprav ima za to vsa dovoljenja, kot vse kaže, ne bodo dovolili. 

Boj Joška Jorasa se nadaljuje: Dobil je kazen Hrvatov, a je ni prevzel

10. 05. 2017 19.05

Hrvaška občina Buje je Jošku Jorasu zaradi prenavljanja vodovoda izrekla kazen. Ker da Joras dela na javni površini v lasti hrvaške občine, čeprav ima za to tako dovoljenje piranske občine kot tudi rižanskega vodovoda, ki na njegovi zemlji že dolgo stoji. A to zanje ni dovolj, hrvaško kazen so Jorasu poskusili vročiti kar osebno, a je ni želel prevzeti.

Joras noče hrvaške vode, zato je do slovenskega priključka začel kopati svoj vodovodni kanal

08. 05. 2017 10.41

Joško Joras je brez ustreznih dovoljenj začel kopati vodovod na javnih površinah, zato ga je mesto Buje ovadilo. Joras se ni želel priključiti na hrvaški vodovod, da pa bi dobil vodo iz Slovenije, je začel kopati svoj kanal.

Na hiši Joška Jorasa še vedno piše 'To je Slovenija'. Odločitev Haaga bo pokazala, ali je res tako

29. 06. 2015 18.51

Ker ne zaupajo slovenski državi, je skupina prebivalcev levega brega Dragonje, na čelu s Joškom Jorasom, na arbitražno sodišče v Haag poslala pismo, s katerem arbitražno sodišče opozarjajo, da se bodo uprli razsodbi, če bo sodišče sporno območje dodelilo Hrvaški.

Mesić Jorasu zaradi razžalitve plačal odškodnino

25. 07. 2014 17.29

Nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić je Jošku Jorasu plačal odškodnino z obrestmi zaradi razžalitve. Poleg 2000 evrov odškodnine, ki jo je določilo slovensko sodišče, je prejel še 2080 evrov obresti.

Joško Joras dobil slovenski naslov

25. 05. 2014 16.11

Hrvaški mediji pišejo, da je Jošku Jorasu uspel veliki met - dobil je slovenski naslov. Meja Slovenije in Hrvaške je sicer še naprej predmet arbitražnega sporazuma.

Joras: Ko bo šla Hrvaška v EU, ne bo nič lažje

25. 06. 2013 19.51

Znani borec za slovensko južno mejo Joško Joras pravi, da po vstopu Hrvaške v EU zanj ne bo nič lažje. Prepričan je, da mu bodo hrvaški policisti še naprej delali težave. Čeprav si je, kot pravi, skoraj prost dostop do svoje domačije izboril šele po treh gladovnih stavkah.

Jorasu bi moral Mesić plačati 2000 evrov

08. 03. 2011 14.01

Mesić bi moral Jorasu izplačati 2000 evrov, ker naj bi ga imenoval "norček v funkciji drugega". Nekdanji hrvaški predsednik to zanika, na sodišču pa se je branil s trditvijo, da se je dogodek zgodil na hrvaških tleh.

Joras prekinil gladovno stavko

06. 09. 2010 11.48

Joško Joras je prenehal gladovno stavkati po vložitvi prošnje za pomoč v Evropski parlament. Nad slovenskimi politiki je obupal. Opozoril je tudi, da je ''telo začelo sporočati znake, da nekaj ni v redu''.

'Država mi je zasadila nož v hrbet'

27. 08. 2010 12.58

Joško Joras, ki zadnji teden znova gladovno stavka, ker niso odstranili zapornice do njegove posesti, je Evropskemu parlamentu poslal peticijo. Doseči želi "vzpostavitev pogojev za normalno in neovirano življenje brez sankcij".

Ker zapornica ostaja, Joras spet strada

20. 08. 2010 17.37

Kljub obljubam, da bodo Jorasu zagotovili nemoten dostop do hiše, na dovozni poti ostaja zapornica, zato Joras spet gladovno stavka. Pahor pravi, da zapornice ni mogoče umakniti, si bo pa prizadeval za spremembo načina prehoda mimo nje.

Joras (začasno) prekinil gladovno stavko

04. 08. 2010 16.13

Jorasa je obiskal državni sekretar Genorio, ki mu je predstavil prizadevanja za rešitev težav, ki jih Joras doživlja že leta. Očitno je bil Joras zadovoljen z izrečenimi besedami.

Joras: Sem v hudi stiski in obupu

28. 07. 2010 07.51

Joras pravi, da čedalje bolj izgublja zaupanje v sposobnost slovenskih oblasti, da zaščitijo svoje državljane. Prepričan je, da ga Hrvaška želi psihično zlomiti, veliko upanje pa vlaga v varuhinjo človekovih pravic.

Joras strada že 13. dan

27. 07. 2010 13.04

Joško Joras je začel stavkati, ker mu kljub sklepu sodišča hrvaški policisti niso dovolili odstraniti zapornice na dovozni poti do njegove domačije. Odgovornost za rešitev zadeve je v rokah politikov, je dejal.

Jorasu podpora tudi družbe za pravično mejo s Hrvaško

16. 07. 2010 11.48

Jorasovo že tretjo gladovno stavko podpira tudi Civilna družba Slovenije za pravično mejo s Hrvaško, hkrati pa je organizacija Pahorja pozvala, naj od Hrvaške zahteva umik s slovenskega ozemlja.