Jezik enakopravnosti

Če si za partizane, še nisi levičar

03. 03. 2024 15.15

O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Vpliv pop ikone na politiko in ekonomijo

04. 02. 2024 16.39

9. maj bo za marsikoga pomemben dan. Nekateri, upajmo, da čim več, se bodo spomnili, da je to dan Evrope, dan zmage nad fašizmom in nacizmom v drugi svetovni vojni, ki zna biti letos ob vzponu sil, ki znova glasno širijo te zavržne ideje, še posebej pester.

Vrečkova: Kultura je bistvena za dobro počutje posameznika

08. 02. 2023 07.14

Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove pa so za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je položila venec pred Prešernovim spomenikom v Ljubljani in v poslanici poudarila, da je kultura bistvena za dobro počutje posameznika in da je tkivo skupnosti. Premier Robert Golob pa je dodal, da je naša odgovornost, da kulturi namenjamo spoštovanje.

Na Dolenjskem živijo v strahu: 'Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani'

09. 09. 2022 08.14

Odkar so jo Romi pretepli, ob Krko ne hodi več, pravi domačinka. Prebivalci več vasi na Dolenjskem opozarjajo, da so razmere nevzdržne, živeti morajo v strahu. Eden od občanov je večkrat prijavil, da so mu kradli iz trgovine, drugemu so v seno potresli žebljičke. Kljub številnim klicem na Policijo se nič ne spremeni. "Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani," je pojasnila domačinka. "Nekaj se bo moralo spremeniti, saj tako ne moremo več naprej," je medtem odločen prebivalec Krške vasi. Policija le skopo: "Na vsak klic se odzovemo". Tožilstvo pa: "Mnenje, da Romi ostajajo nekaznovani, je zgrešeno".

Goran Vojnović: Biti čefur danes, je drugače, kot je bilo pred 15 leti

22. 08. 2021 08.00

Knjigo Čefurji raus! sem prvič vzela v roke leta 2008, pri svojih 18 letih. Takrat se, priznam, nisem mogla prebiti skozi sleng, ki ga ponuja eden najbolj priljubljenih romanov v Sloveniji. A ob izdaji nadaljevanja, ki nosi naslov Đorđić se vrača, sem se odločila, da dam prvi knjigi novo priložnost in branje združim z novo knjigo. In zgodila se je ljubezen. Branje o čefurjih, obujanje spominov na najstniške šale, sočustvovanje ob vsakdanjih težavah družin iz blokovskih naselij in branje o odnosih znotraj družine s koreninami iz nekdanje skupne države je le še okrepilo mojo ljubezen do čefurstva, s katerim se (delno) poistovetim tudi sama. Temu je sledilo še branje knjige romana Figa in nato pogovor z avtorjem Goranom Vojnovićem.

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'

04. 06. 2021 12.27

Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Pouk na daljavo: bo šola padla na izpitu pravičnosti?

17. 04. 2020 06.53

Nekdanji dolgoletni ravnatelj prulske osnovne šole Dušan Merc je o šolanju na daljavo zapisal: "V šolskem sistemu so vsi po vrsti pripravljeni zagovarjati 'učenje na daljavo', ne da bi vedeli, kaj je to." Da se bolj 'lovimo' kot 'učimo', menijo številni starši (in otroci) ter učitelji. Ti počasi pregorevajo, učencem kopni motivacija, še vedno so velike neenakosti med njimi, edini, ki so še vedno v zaletu, so na pristojnem ministrstvu, kjer vztrajajo, da vse poteka zelo dobro.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'

22. 09. 2019 08.37

Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

SD s Tanjo Fajon

11. 04. 2019 09.34

Socialni demokrati si prizadevajo za evropsko povezovanje, solidarnost in sodelovanje med narodi na stari celini. Ustvariti želijo takšno Evropo, ki bo temeljila na enakopravnosti, solidarnosti, svobodi mišljenja, odgovornosti, pravičnosti in vladavini prava, trajnostnem razvoju ter varnosti.

Grožnje s smrtjo zaradi pravilnikov v ženski obliki

19. 06. 2018 12.37

Naslednja tri leta bodo vsi pravilniki Filozofske fakultete zapisani v ženski obliki. Kar bo videti nekako takole: "Obveznost študentk je opraviti vse izpite." Stavek bo veljal tako za študentke, kot za njihove moške kolege. Gre za gesto enakopravnosti žensk v jeziku in Filozofska fakulteta tu ni odkrila nič novega.

Življenje Roma. Devetošolec Marsel o svojem svetu v slovenski družbi

01. 04. 2018 14.00

Slovenija je druga država v Evropski uniji, ki ima pravico do vode zapisano v Ustavi. Ne samo, da te pravice nimajo vsi, odkar smo to pravico zapisali, nismo naredili praktično nič, da bi tudi v praksi vsi prebivalci Slovenije lahko odprli pipo in si natočili kozarec pitne vode.

Premier Cerar v DZ o bančni luknji: Javni linč se mi zdi neprimeren

16. 10. 2017 15.44

Poslanci so na redni oktobrski seji zastavili nekaj vprašanj premierju Miru Cerarju. Vrtela so se okrog bančne luknje, čeprav je Cerar poudaril, da je razprava o krivcih za bančno luknjo brez dokazov neprimerna. Poslanci so želeli odgovore glede ureditve statusa narodnih skupnosti iz razpadle SFRJ, potrditve novele zakona o kazenskem postopku ter prioritetah do konca mandata.

Trije kandidati, njihova bitka pa še pod vprašajem

09. 09. 2010 06.44

V Kopru so lokalne volitve pod vprašajem. Ustavno sodišče je namreč ustavilo izvedbo volitev, dokler ne presodi o ustavni pobudi predlagateljev, ustanovitve občine Ankaran. Do zdaj so sicer potrjeni trije kandidati.

'Vaščani še niso rekli zadnje besede'

18. 09. 2007 16.54

V Ambrusu se je zbralo več kot 60 protestnikov, ki so nasprotovali vrnitvi družine Strojan v ta kraj.

Peacehiker v klepetalnici

13. 03. 2006 20.00

Popotnik Matej Sedmak - Peacehiker, ki se je 19. julija 2004 odpravil z nahrbtnikom in praktično brez denarja na pot okoli sveta, se je po več kot letu in pol vrnil v Slovenijo. V spletni klepetalnici je razkril nekaj doživetij s poti.

Evrofinančniki za euro, slovenisti za evro

13. 09. 2004 00.00

V javnosti še vedno odmeva odločitev finančnih ministrov razširjene Evropske unije, da bomo v vseh članicah, tudi v Sloveniji, morali uporabljati enotno oznako za skupno evropsko valuto EURO. Tej odločitvi finančnih ministrov razširjene Evropske unije pa ostro nasprotujejo slovenisti.

Dr. Cirila Toplak: Združene države Evrope

13. 04. 2004 00.00

Cirila Toplak je doktorirala iz moderne politične zgodovine na pariški univerzi Sorbonne, predava zgodovino evropske ideje na FDV in je avtorica knjige Združene države Evrope &#8211; Zgodovina evropske ideje. Spraševala je <strong>Biba Mazzini</strong>.

Slovesnost ob dnevu državnosti

24. 06. 2003 00.00

Na predvečer dneva državnosti je na ljubljanskem Trgu republike potekala osrednja slovesnost, na kateri je slavnostni govornik predsednik republike Janez Drnovšek orisal obdobje od nastanka države in s tem povezane težave, v dvanajstem letu samostojnosti pa je izpostavil odločitev za vstop v EU in zvezo Nato.

Mednarodni dan žensk

08. 03. 2003 00.00

Ženske po svetu praznujejo svoj praznik. Ideja o mednarodnem dnevu žensk se je porodila v začetku 20. stoletja v socialističnih strujah kot poziv k enakopravnosti žensk.

Pogovor s predsednikom Drnovškom

27. 12. 2002 00.00

Najodmevnejša menjava v letošnjem letu je bila prav gotovo na položaju predsednika države. V ponedeljek je od Milana Kučana posle prevzel novi predsednik dr. Janez Drnovšek. Novi predsenik meni, da si bomo letošnje leto zapomnili predvsem kot leto, v katerem smo kot država zelo veliko dosegli.

Srečanje panevropskega gibanja

25. 05. 2002 00.00

V Mariboru je potekalo letno srečanje Slovenskega panevropskega gibanja, na katerem so številni visoki gostje poudarili, da združitev Evrope ne bo popolna, dokler vanjo ne bodo vključene tudi države srednje in vzhodne Evrope.

Rupel v Lyonu o prihodnosti Evrope

15. 10. 2001 00.00

Zunanji minister Rupel sodeluje na razpravi o prihodnosti Eu v Lyonu. Glavnino svojega nagovora je Rupel posvetil vprašanjem, ki jih porajajo prihajajoče nadaljnje institucionalne spremembe v EU, govoril pa je tudi o položaju in željah Slovenije v Eu.