Jerala

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku
22. 01. 2025 14.54Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Mesec italijanske mode v Ljubljani
18. 10. 2024 09.20V družbi estradnikov in modnih navdušencev kot so Lorella Flego, Eva Černe Avbelj, Nika Ambrožič Urbas, Tjaša Kokalj Jerala, Hajdi Korošec Jazbinšek, Ana Maria Mitič in drugi, so v Emporiumu odprli vrata že četrtemu Mesecu italijanske mode.

Mesec italijanske mode v Emporiumu: Italijani umetnost cenijo in spoštujejo
17. 10. 2024 20.28Številni estradniki in modni navdušenci so si v ljubljanskem Emporiumu z zanimanjem ogledali aktualne trende ob začetku že četrtega Meseca italijanske mode. Da so naši zahodni sosedi še vedno prava referenca za kulturo oblačenja, so se med ogledovanjem novih kolekcij strinjali številni znani obrazi.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Maja Štamol Droljc 20 let blagovne znamke obeležila s supom
02. 10. 2024 20.53Ena naših najbolj uveljavljenih in priljubljenih modnih oblikovalk Maja Štamol Droljc letos praznuje 20 let delovanja svoje blagovne znamke. V vseh letih ustvarjanja je sodelovala na različnih natečajih, razstavah, modnih revijah ter tednih mode doma in po svetu, za svoje delo pa je bila tudi večkrat nagrajena. Kako pa je sama obeležila svoj jubilej? Stopila je iz cone udobja in oblačil in nastal je njen prvi sup.

Femme fatale 2024: Martina Švab
31. 05. 2024 20.19Rdeča preproga, bleščeče večerne obleke in osem osupljivih nominirank. V elegantni kulisi Kongresnega centra Brdo so sinoči razglasili najbolj fatalno žensko letošnjega leta. To je postala Martina Švab, radijska voditeljica, pevka, podjetnica in mati dveh otrok, ki pravi, da fatalnost ni le v popolnem videzu, kaže se v odnosu, pristopu in energiji, začuti pa se v pogledu.

Deichmann na retro zabavi predstavil modne trende za pomlad/poletje
06. 04. 2024 00.15Nostalgija je bila v zraku, ko smo stopili skozi vrata Kina Bežigrad in se za hip vrnili v preteklost na ekskluzivni predstavitvi nove pomladno/poletne kolekcije Deichmann.

Začeli proizvodnjo zdravila za Urbana, a čas ni njihov zaveznik
30. 03. 2024 07.00Devet mesecev po tem, ko so z dobrodelnim koncertom Stopimo skupaj za Urbana končali dveletno zbiranje dveh milijonov evrov, ki jih potrebujejo za razvoj zdravila, njegovi starši sporočajo, da so začeli proces proizvodnje zdravila in se počasi, a vztrajno bližajo klinični študiji. Urbanova mama poleti organizira drugo mednarodno konferenco o bolezni CTNNB1, ki bo tokrat v Sloveniji, zato kmalu k nam prihajajo vsi vodilni strokovnjaki tega področja in 80 otrok s tem sindromom z vsega sveta.

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Katarina Benček pričakuje prvega otroka
06. 03. 2024 19.00Vplivnica Katarina Benček in njen partner Marko Pavlović bosta postala starša. Par, ki je sodeloval tudi v naši oddaji Super par, je veselo novico sporočil na družbenem omrežju, kjer sta ob fotografijah s posnetkom ultrazvoka pripisala, da kljub svojim zrelim letom še nista pripravljena na dojenčka, a se z mešanimi občutki spuščata v to pustolovščino.

V kaj so se našemili znani Slovenci?
11. 02. 2024 20.11V Batwoman, mačko, Harryja Potterja, kmete in še v marsikaj so se letos našemili znani Slovenci. Veliko njih, sploh glasbeniki, na pustovanjih ne samo raja, ampak tudi služi svoj kruh. Letos so se nam s koncertov javili kmetje Čuki, mačka Nastja Gabor in Alya z ekipo, ki se je s pustno opravo vrnila v 20. leta prejšnjega stoletja.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov
17. 01. 2024 15.40Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'
02. 10. 2023 12.04Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Oranžni zmaji v novo sezono s številnimi novinci: Cilji so najvišji možni
27. 09. 2023 07.26Aktualni državni in pokalni prvaki, odbojkarji ACH Volleyja Ljubljana so predstavili ekipo in razkrili načrte ter cilje v naslednji odbojkarski sezoni. Ti so, kot so poudarili v ljubljanski ekipi, kljub spremenjeni ekipi najvišji. Ljubljansko zasedbo je zapustilo pet, pridružilo pa prav tako pa pet odbojkarjev. Strokovni štab oranžnih zmajev je ostal v celoti nespremenjen.

V Maxi gourmet marketu v Ljubljani odprli prvo trgovino Lindt v Sloveniji
20. 09. 2023 10.13Na navdušenje vseh ljubiteljev čokolade se je v Maxi gourmet marketu v Ljubljani uradno odprla prva Lindt trgovina v Sloveniji.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni
17. 05. 2023 19.02Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Center za genske in celične terapije: 'To je velika zmaga za Slovenijo'
23. 12. 2022 09.04V Sloveniji bo zrasel Center za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), načrti Kemijskega inštituta za ustanovitev CTGCT so namreč dobili evropsko zeleno luč. Glavni namen centra je razvoj novih, naprednih in personaliziranih načinov zdravljenja.

Po dveh sezonah zatišja sta se vrnila gripa in RSV
02. 12. 2022 19.03V Sloveniji so prve primere gripe v letošnji sezoni že potrdili, a številke še niso visoke – doslej so potrdili 40 okužb. Število okužb bo po napovedih začelo rasti prihodnji mesec, kdaj bo vrh, pa je težko napovedati, zagotovo pa ne zelo hitro, je pojasnila epidemiologinja Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Strokovnjaki pravijo: 'Cepljenje je še vedno smiselno'
06. 11. 2022 18.46Kako napreduje cepljenje proti covidu 19 in je sploh še smiselno? Strokovnjaki pravijo, da zagotovo, predvsem pa za starejše in kronične bolnike. Novo, prilagojeno cepivo kaže, da je štirikrat bolj učinkovito, kot je bilo prejšnje, se je pa kljub temu za zdaj za četrti odmerek odločilo le tri odstotke Slovencev in slabih osem odstotkov Evropejcev.

Tudi znani Slovenci v podporo gasilcem pozivajo k donacijam
25. 07. 2022 20.12Grega Skočir, Tjaša Kokalj Jerala in Jernej Kuntner so le nekateri izmed znanih Slovencev, ki so svoje sledilce na družbenih omrežjih pozvali k donacijam za požrtvovalne prostovoljne gasilce. Številni izmed tistih, ki jih sicer spremljamo na koncertnih odrih ali v drugih oblikah zabavne industrije, se sicer lahko pohvalijo, da so že od otroštva prostovoljni gasilci.

Kaj so povedali zobozdravniki znanih Slovencev?
07. 05. 2022 00.15Philips Sonicare je povezal tri znane slovence in njihove zobozdravnike povprašal o njihovem zdravju zob, navadah glede čiščenja in ščetkanja. Kako pridno skrbi za svoje zobe David Urankar, zakaj Tjaša Kokalj zobne ščetke tako hitro uniči in kaj je naredila Sanja Grohar s svojo navadno zobno ščetko?

Še milijon do prelomne terapije: 'Urban je srečen otrok, a borimo se iz minute v minuto'
06. 05. 2022 09.27"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama že skoraj triletnega dečka Urbana, prvega otroka, ki mu je bila v Sloveniji diagnosticirana genska okvara, zaradi katere ne more ne hoditi ne govoriti. Izdelava zdravila, ki se trenutno razvija v Avstraliji, je zelo draga, a terapija je pionirska, pomeni pomemben preboj v spopadanju s to zahrbtno boleznijo. Do cilja jih loči še dober milijon evrov, zbrali pa so že 900.000 evrov, je povedala njegova mama Špela Miroševič.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'
02. 05. 2022 17.09"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

Znani Slovenci ob materinskem dnevu: Življenje ne pride z navodili, ampak z mamo
25. 03. 2022 17.2925. marca v Sloveniji vsako leto praznujemo materinski dan, in kot se spodobi, se veliko domačih zvezdnikov svojim mamam na ta dan posveti tudi na družbenih omrežjih, ne samo osebno. Med takšnimi je letos tudi naša žirantka v Znanem obrazu, Helena Blagne.

Je cepljenje s tretjim odmerkom še smiselno? Zdravstvena stroka pravi, da je
22. 02. 2022 20.08S poživitvenim odmerkom je pri nas cepljenih komaj 30 odstotkov prebivalcev, kar nas znova uvršča na sam rep evropskih držav. Pa je glede na sproščanje in napovedi, da bo pandemije poleti konec, tretji odmerek sploh še smiseln? Zdravstvena stroka pravi, da je. Vodja slovenske cepilne strategije Bojana Beović sicer dodaja, da če ste okužbo pravkar preboleli, vam z obnovitveno dozo ni treba hiteti. Profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta pa cepljenje priporoča čim prej.

Jerala: Sproščali bomo lahko takrat, ko se bodo vse krivulje resno obrnile navzdol
04. 02. 2022 06.00Dobra novica prihaja iz Svetovne zdravstvene organizacije, kjer ocenjujejo, da je v Evropi po dveh letih na obzorju konec pandemije covida. Temu naj bi botrovali visoka stopnja imunosti zaradi cepiv in prekuženosti, prevladujoča blažja različica omikron in bližajoči se konec zime. Kot napovedujejo, se bo Evropa na nove različice virusa lahko odzvala brez ponovne uvedbe drastičnih ukrepov, če bodo države nadaljevale kampanjo cepljenja.

Delova osebnost leta je Aleksander Čeferin
06. 01. 2022 20.14V Cankarjevem domu je potekala prireditev Delova osebnost leta 2021. Nagrado je dobil prvi mož Uefe Aleksander Čeferin. Pri tem je bila poleg njegovega dela v športu poudarjena tudi njegova "vloga aktivnega državljana pri obrambi pravne države in spoštljive javne komunikacije". Slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov
04. 01. 2022 09.54Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

Logarjeva: Svetovalna skupina ni razpravljala o morebitnem zaprtju šol po novem letu
28. 12. 2021 10.35V zadnjih dneh se pojavljajo neuradne informacije, da bi lahko otroci zaradi širjenja omikrona po novem letu za en teden ostali doma, torej da bi šole ostale zaprte še za teden dni. A svetovalna skupina za covid-19, ki je zasedala v ponedeljek, o takšnem predlogu ni ne razpravljala ne odločala, pravi vodja skupine Mateja Logar. Kot pravi, bi bilo skrajno neetično, da bi bile gostilne odprte, šole pa bi zapirali.