Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke

Pred DZ protest za popolno legalizacijo konoplje

20. 04. 2025 20.48

Dovolj je praznih izgovorov, zahtevamo polno legalizacijo konoplje! To pravi zunajparlamentarna Piratska stranka, ki je pred državnim zborom pripravila protestno akcijo. Nekaj deset ljudi je koaliciji očitalo, da ne kaže resne politične volje, četudi je na posvetovalnem referendumu legalizacijo osebne uporabe podprlo skoraj 357.000 volivcev. Kritični so tudi do predloga zakona, ki ureja uporabo medicinske konoplje. Prodajajo nam ga kot napredek na tem področju, korist in dodatne zaslužke pa bo prinesel zgolj največjim podjetjem v farmacevtski industriji, pravijo Pirati.

Konoplja za medicinsko rabo na zeleni ali beli recept, dovoljenje za gojenje ...

17. 04. 2025 12.15

Poslanci koalicijskih Svobode in Levice so pripravili predlog Zakona o konoplji, ki bo urejal gojenje, proizvodnjo in promet s konopljo za medicinske in znanstvene namene. Poudarjajo, da zakon ureja dostop bolnikov do konoplje, prinaša pa tudi nove gospodarske priložnosti na tem področju. Poslanci SD podpisov za vložitev zakona niso prispevali.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen

20. 12. 2024 13.45

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Je bil propad Biobanke načrtovan?

07. 12. 2024 07.07

Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Za GaiaCell shranjevanje matičnih celic propadle Biobanke preveliko finančno breme

16. 12. 2024 20.18

Podjetje GaiaCell je v javnem pismu opozorilo, da ne more več prevzemati finančnega bremena shranjevanja matičnih celic propadle Biobanke. Pričakuje, da bodo pristojni do konca leta določili, kdo je dolžan zakonito nadaljevati s shranjevanjem vzorcev matičnih celic otrok, je v pismu zapisala direktorica Gordana Živčec Kalan.

Oškodovanci v zadevi Biobanka upajo na podporo ministrstva

12. 12. 2024 16.31

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce tkiv in celic družbe Biobanka, ki je prenehala poslovati. V Celici so sicer opozorili, da za prevzem vzorcev nimajo zmogljivosti. Medtem na ministrstvu za zdravje odločitve v zvezi s pritožbo družbe Celica še niso sprejeli. Oškodovanci pa upajo na podporo ministrstva za začasno hrambo celic in tkiv v javni instituciji.

Celica ni izvršila odločbe JAZMP v zadevi Biobanka, grozi ji globa

21. 11. 2024 17.01

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic ter pripadajoče dokumentacije propadlega podjetja Biobanka. Celica odločbe po navedbah JAZMP ni izvršila, zato je agencija izdala sklep o dovolitvi izvršbe. Če tega ne stori, ji grozi globa, so zapisali na agenciji.

Afera Biobanka: agencija za zdravila pritožbo odstopila ministrstvu

08. 11. 2024 18.25

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je pritožbo podjetja Celica o nadomestnem shranjevanju vzorcev tkiv in celic Biobanke odstopila ministrstvu za zdravje. Vzorce tkiv in celic Biobanke ter dokumentacijo hrani podjetje GaiaCell, kjer poudarjajo, da jih k temu obvezuje etika, a tega brezplačno ne morejo početi v nedogled.

So vzorci iz Biobanke matičnih celic res na varnem? Molči tudi agencija

29. 10. 2024 20.02

"Sama nisem nikoli vstopala v kriobanko." S temi besedami je Gordana Živčec Kalan, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice in zdaj lastnica podjetja Gaia Cell, ki je brez dovoljenja Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke že pred pol leta prevzela več tisoč vzorcev tkiv in celic novorojenčkov propadle Biobanke, zavrnila našo prošnjo, naj pokaže, da so vzorci matičnih celic res shranjeni na varnem. Kako je mogoče, da direktor Javne agencije za zdravila Momir Radulović že četrti teden ne stopi pred kamere in pojasni, zakaj so inšpektorji, ki bi morali po zakonu izvajati strog nadzor nad ustanovami, ki ravnajo s človeškimi tkivi in celicami, ta nadzor uvedli šele pol leta po tem, ko je Biobanka postala neoperativna? In zakaj so jim izdali dovoljenje, kljub neizpolnjevanju strogih varnostnih zahtev? Kje so vsi milijoni, ki jih je Biobanka zaračunala staršem?

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta

28. 10. 2024 19.26

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Celica nad odločbo JAZMP s pritožbo, dokumenti Biobanke pri kriminalistih

26. 10. 2024 14.11

Podjetje Celica, ki mu je agencija za zdravila odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic Biobanke, opozarja, da je odločba neizvršljiva. Glede na to so vložili pritožbo. V torek naj bi se medtem pred podjetjem Gaiacell v Trzinu, kjer je prej delovala Biobanka, znašli njeni dokumenti, ki so že pri kriminalistih.

Agencija podjetju Celica odredila shranjevanje celic propadle Biobanke

25. 10. 2024 16.46

JAZMP je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic podjetja Biobanka, ki je pred stečajem. Podjetju Celica je odredila tudi nadomestno shranjevanje pripadajoče dokumentacije, so sporočili iz JAZMP. To mora Celici omogočiti podjetje GaiaCell, ki je vzorce in dokumentacijo prevzelo od Biobanke.

Bankrot Biobanke: 'Javna agencija dovoljuje, da se baranta s celicami naših otrok'

15. 10. 2024 19.33

"Opravka imamo z največjim škandalom v zgodovini Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke, ki je večkrat zatajila na različnih ravneh," pravi zdravnik Goran Kotnik Oven, tudi eden od opeharjenih staršev, ki so hrambo matičnih celic zaupali propadli Biobanki. Kot opozarja, bi morala agencija, ko je bilo jasno, da se je Biobanka znašla v težavah, genetski material zaseči, namesto tega zdaj dovoljuje, da se z matičnimi celicami naših otrok baranta. V javni agenciji pa kljub ostrim očitkom še naprej molčijo, saj zadeve ne morejo komentirati, ker naj bi tekli inšpekcijski postopki.

Povpraševanje po Ozempicu (pre)veliko, na spletu številni ponaredki

02. 09. 2024 17.31

Zaradi velikega povpraševanja tudi v Sloveniji prihaja do težav v preskrbi z zdravilom za zdravljenje sladkorne bolezni Ozempic. Na javni agenciji za zdravila in lekarniški zbornici zagotavljajo, da si pristojni prizadevajo omiliti težave v preskrbi. Odsvetujejo nakup prek spleta in opozarjajo, da zdravilo ni odobreno za t. i. estetsko hujšanje.

Ne nasedajte: prodajajo 'Ozempic' in 'Wegovy' neznanega izvora in sestavin

29. 06. 2024 18.13

Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je obravnavala prijavo zoper spletno stran, kjer brez recepta prodajajo zdravila za zdravljenje diabetesa in hujšanje. Spletna stran navaja, da gre za zdravili Ozempic ter Wegovy. Zdravili prodaja izven legalne dobavne verige, izvor in vsebina snovi v viali pa sta nepreverjena.

Počivalškovi ventilatorji po oceni zdravnikov neustrezni: romali so v skladišča

13. 03. 2024 19.12

V času epidemije so bili za zdravljenje hujših bolnikov ključni ventilatorji. Vendar pa pri njihovi nabavi ni šlo brez afer. Tedanji minister Zdravko Počivalšek je dejal: "V izrednih razmerah nismo kupovali mercedesov, ampak golfe." S temi golfi pa so še vedno težave. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke naj bi tako eni od bolnišnic zaradi neustreznega delovanja ventilatorja znamke Bellavista priporočila, naj ventilatorje te znamke, dokler ne raziščejo zapleta, umakne iz uporabe. Zavod za blagovne rezerve je sicer bolnišnicam dobavil 46 teh ventilatorjev, številni pa so do danes ostali praktično nedotaknjeni. Ker so bili po ocenah zdravnikov neustrezni, so romali v skladišča.

Na konferenci na Bledu poudarili pozitivne učinke konoplje v medicini

08. 09. 2023 14.19

Bled gosti mednarodno konferenco o nastajajoči industriji konoplje. Strokovnjaki so predstavili pozitivne učinke uporabe konoplje v zdravstvene namene in poudarili potrebo bo okrepitvi raziskav in sprejemu ustrezne regulative. Prepričani so, da je tudi v Sloveniji pravi trenutek za modernizacijo zakonodaje in legalizacijo.

'Tresem se, ali bom dobila zdravila za sina'

24. 01. 2023 10.57

"Za sina bi si želela, da bi bil zdrav, a to na žalost ni mogoče, zato imam zanj le eno željo, da bi dobil to, kar rabi: zdravila. Tako bomo vsi lahko lažje in mirneje živeli. Ne, da bom v strahu, ali mu bom jutri lahko dala zdravila in ali bova pristala v bolnišnici." Tako težko situacijo zaradi pomanjkanja antiepileptikov opisuje Nives Novak, mama 10-letnega Martina, ki mora zaradi hude epilepsije dvakrat na dan pojesti več kot 10 različnih tablet, od tega tri antiepileptike.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?

11. 10. 2022 06.00

Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

V letu 2021 spisali uspešne in navdihujoče zgodbe

31. 12. 2021 20.17

Čeprav se nam na prvi pogled morda zdi, da se je v tem letu vse vrtelo le okrog epidemije in da se predvsem v zdravstvu ni dogajalo nič drugega - ni povsem tako. Tudi v tem letu so spisali uspešne in navdihujoče zgodbe, dosegali nove mejnike in dokazali, da je tam, kjer je volja, tudi pot.

Slovenski strokovnjaki korak naprej k novemu genskemu zdravilu za zdravljenje raka

27. 10. 2021 17.20

Onkološki inštitut Ljubljana je postal prva institucija v Sloveniji, ki je dobila dovoljenje za izvajanje klinične študije novega genskega zdravila za zdravljenje raka v Sloveniji. Zdravilo, postopek priprave in celotno proizvodno okolje so plod slovenskega znanja in izkušenj strokovnjakov, ki so več kot tri leta sodelovali v projektu SmartGene.si. V prvo fazo klinične študije bodo že vključili bolnika.

Pred nakupom preverite, ali je test namenjen samotestiranju in ima certifikat

02. 09. 2021 12.56

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) ob povečanju uporabe hitrih antigenskih testov na okužbo z novim koronavirusom svetuje, naj potrošniki oz. uporabniki testov pred nakupom preverijo, ali je test namenjen samotestiranju in ima ustrezen CE-certifikat, da je test varen in primeren za uporabo s strani nestrokovnjakov.

'V Sloveniji registrirana cepiva proti covidu-19 niso eksperimentalna cepiva'

22. 07. 2021 12.27

Zdravniška zbornica Slovenije znova opozarja, da trditve, da gre pri cepivih proti covidu-19 za eksperimentalna cepiva, ne držijo. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke, na katero so naslovili vprašanja v povezavi s tem, je pojasnila, da so cepiva proti covidu-19, ki so trenutno v uporabi, pridobila dovoljenje za redno uporabo, ki velja eno leto in se lahko obnovi, če bo imetnik dovoljenja za promet obveznosti izpolnil v predpisanih rokih.

Iniciativa pravnikov zaradi cepljenja nadleguje zdravnike

14. 07. 2021 14.23

V boj proti cepljenju se je vključila tudi Civilna iniciativa slovenskih pravnikov, ki z delnimi resnicami poskuša prestrašiti zdravnike do te mere, da bi ti odsvetovali cepljenje. Ta skrivnostna iniciativa brez imen in števila članov je prepričana, da so cepiva eksperimentalni konstrukti, ki kršijo človekove pravice. Dejstva jih ne prepričajo, zdaj pa so slovenskim zdravnikom poslali pismo, v katerem jih opozarjajo na njihovo "odgovornost".

V tem tednu bodo v cepilne centre poslali 135.000 odmerkov cepiva

07. 06. 2021 14.25

Cepilni centri bodo ta teden od Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) prejeli okoli 135.000 odmerkov cepiva proti covidu-19. Takšno količino so cepilni centri tudi naročili. Cepiva bodo namenjena vsem skupinam prebivalstva. Okoli 66.900 cepiv bodo uporabili za drugi odmerek, so pojasnili na NIJZ.

Poklukar: Nobenih dokazov ni, da je tragičen dogodek povezan s cepljenjem

21. 05. 2021 08.02

Slovenska državljanka, partnerica diplomata v Bruslju, ki je doživela možgansko kap, je v bolnišnici umrla. Pred dvema tednoma je bila v okviru organiziranega cepljenja slovenskih diplomatov v Bruslju cepljena s cepivom Janssen. Po naših neuradnih informacijah naj bi bila po hudem glavobolu in otekli nogi dvakrat pregledana na urgenci, a so jo odpustili v domačo oskrbo. Stekla je preiskava primera, ki bo pokazala, ali je bil zdravstveni zaplet povezan s cepljenjem. Minister Poklukar miri, da za zdaj ni nobenih dokazov za to, in meni, da je neprimerno javno ugibati o razlogih za njeno smrt.

Bodo šole slab mesec dni pred koncem pouka vendarle uporabile teste za 450 tisočakov?

19. 05. 2021 06.00

Zdravstveni minister Janez Poklukar je za nekatere dijake začetek samotestiranja napovedal že za ponedeljek, datum začetka v osnovnih šolah še vedno ni znan. Po skoraj dveh mesecih napovedi in priprav številna vprašanja še vedno ostajajo neodgovorjena. Kako naj bi samotestiranje potekalo v praksi tudi na šolah ne vedo, saj natančna navodila ministrstva še čakajo. Zastavlja pa se tudi vprašanje o sami smiselnosti začetka obširnega projekta, ki nas je stal skoraj pol milijona evrov, manj kot mesec dni pred zaključkom šolskega leta.

JAZMP naj bi odobrila teste za samotestiranje šolarjev, samotestiranje doma

16. 05. 2021 20.56

Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke naj bi odobrila teste za samotestiranje učencev in dijakov ter določila, da bo samotestiranje steklo doma.

Testi, namenjeni samotestiranju šolarjev, po oceni NLZOH primerni

29. 04. 2021 13.45

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je opravil verifikacijo hitrih testov za samotestiranje otrok na okužbo z novim koronavirusom in ocenil, da so primerni za predviden namen. Za uporabo testa v slovenskem prostoru mora svoje mnenje podati še JAZMP.

Samotestiranje bi se moralo začeti že pretekli petek. Kaj vse je šlo narobe?

21. 04. 2021 06.00

Vlada je pretekli teden napovedala: samotestiranje dijakov se bo začelo v petek, 16. aprila. Ni se. Razlog so pripisali zamudi pri dobavi testov v Slovenijo, ampak ali bi bil začetek projekta tudi ob pravočasni dobavi sploh mogoč? Srednje šole so navodila namreč prejele šele v petek, priprave na samotestiranje še potekajo, zbirajo soglasja staršev. Medtem osnovne šole na osnovna navodila glede organizacije samotestiranja še vedno čakajo. "Nič še ni znano," opozarjajo ravnatelji. Še vedno namreč poteka verifikacija testov na NLZOH, ki jih mora nato odobriti še JAZMP. Kdaj se bo torej samotestiranje v šolah sploh začelo?