Jana Javornik

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.2710 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?
07. 10. 2023 12.00V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?
04. 09. 2023 06.00Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?
01. 09. 2023 06.00Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto
29. 08. 2023 06.00Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Kaj bi počeli, če bi bil konec tedna dolg tri dni?
07. 01. 2023 15.5930-urni delovnik s pravicami polnega delovnega časa bo kmalu zakonsko urejen, napoveduje minister za delo Luka Mesec. Gre predvsem za to, da bodo tista podjetja, ki že imajo krajši delovnik, za takšno obliko dela imela tudi ustrezno zakonsko podlago. Ne bo pa 6-urni delovnik obvezen. O njem se bodo odločali delodajalci, a Mesec upa, da bodo podjetjem, ki že imajo krajši delovnik, sledila tudi druga. Tista seveda, v katerih je 30-urni delovni teden izvedljiv.

'Družino delamo in družin je toliko, kot je ljudi'
25. 12. 2021 07.00Podobe idealnih družin nas v tem prazničnem času spremljajo na vsakem koraku. Oče, mati, dva otroka in pes. Pa gre res za tipične družine, je res večina takšnih? Danes je oblik družin veliko, spreminjajo se odnosi v družinah, prav tako spolne vloge.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije
02. 12. 2021 12.52Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna
26. 11. 2021 14.37V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Postcovidni sindrom: anksioznost, depresija in druge psihične težave
07. 05. 2021 19.46"Januarja sem zbolela za covidom, kašljala sem, imela glavobol in vročino, a vse skupaj je minilo dokaj hitro," razlaga Jana Javornik, ki bi v drugačnih okoliščinah zdaj predavala na univerzi v Angliji. Marca se je stanje znova poslabšalo, kot da bi se še enkrat okužila. Izgubila je voh in okus, vročina je dolgo vztrajala, bila je tudi precej utrujena. Tedne kasneje, tudi mesec za tem, so se pojavili še drugi simptomi.

AVDIO: Četrti singel 'talenta' Žana z zasedbo Flora & Paris
28. 01. 2018 12.06Pevec Žan Libnik, zlati gumb Ane Klašnja v šovu Slovenija ima talent, je posnel že četrto pesem z zasedbo Flora & Paris, ki se ji je pridružil konec leta 2016. Po skladbah Ples, Moja boginja in Potujem sam, zdaj lahko prisluhnete pesmi Brez tebe.

Akademski zbor predlagal razrešitev Logožarja, ki je Darsu prodal diplomsko delo svoje študentke
02. 09. 2015 12.46Akademski zbor ekonomsko-poslovne fakultete je predlagal razrešitev glavnega akterja afere s prodajo vsebine diplomskega dela študentke Darsu dekana Klavdija Logožarja. Razrešitev mora potrditi še rektor Univerze v Mariboru Igor Tičar, ki je julija Logožarja pozval k odstopu.

FOTO&VIDEO: Šrot in Janković pometla s konkurenco
10. 10. 2010 18.47Glede na izide vzporednih volitev se v kar štirih mestnih občinah obeta drugi krog za izbiro županskega kandidata. Zagotovljeni sta zmagi v Ljubljani in Celju, kjer bosta še en mandat občin vodila sedanja župana Janković in Šrot.

Javornikova in Rutto zmagovalca maratona
17. 05. 2008 12.43Na tradicionalnem tekaškem maratonu v Radencih sta zmagala Slovenka Javornikova in Kenijec Rutto.

Polne roke odličij
24. 10. 2007 11.10Slovenska reprezentanca se je iz EP v Estoniji vrnila kar s 15 odličji. Zlato sta si priborila Staša Lipnik in Uroš Rupreht.

Potrdili 19 slovenskih atletov
25. 07. 2006 19.16Na letošnjem atletskem EP bo nastopilo 19 slovenskih tekmovalcev, deset atletov in devet atletinj.

OI: Ekipne zmage
27. 08. 2004 00.00Štirinajsti dan olimpijskih iger so zaznamovala tudi presenečenja. Največje so dosegli Argentinci z zmago nad ZDA v košarki.

Kozmus in Čeplakova najboljša
07. 11. 2003 00.00Primož Kozmus (Fit Brežice) in Jolanda Čeplak (Velenje) sta zmagovalca ankete Atletske zveze Slovenije za najboljše atlete leta.

Bikarjeva osma tudi na 200m
09. 08. 2002 00.00Vrhničanka Alenka Bikar je na evropskem prvenstvu v atletiki v Münchnu v finalu teka na 200 metrov zasedla osmo mesto, kar ji je uspelo že na polkrajši razdalji v svojem prvem finalu.

Ženske v tranzicijski družbi
28. 09. 1999 21.55Slovenski odbor za Unicef in vladni urad za žensko politiko sta na današnji javni tribuni Ženske in tranzicija javnosti predstavila najnovejše in prvo takšno poročilo Unicefovega raziskovalnega centra iz Firenc, ki govori o položaju žensk v državah v tranziciji. V poročilu je zajetih 27 držav Srednje in Vzhodne Evrope ter nekdanje Sovjetske zveze, osredotoča pa se na položaj 150 milijonov žensk in 50 milijonov deklet v regiji po padcu komunizma.