Irena Oblak

Punčka, ki so jo iskali vsi

01. 01. 2025 17.30

Zgodilo se je spomladi, pojasnjeno še vedno ni. Nenadno izginotje deklice ni pretreslo le Srbije, ampak celotno regijo, tudi Slovenijo. Ko smo ob koncu leta, kot običajno, prečesali našo statistiko, smo ugotovili, da vas je med vsemi novicami, ki smo jih objavili v letu 2024, najbolj zanimala prav usoda male Danke. Redne gostje na seznamu najbolj branih novic ostajajo tudi vremenske novice, čeprav leto 2024 na srečo ni bilo leto naravnih katastrof na naših tleh. Seveda pa ni šlo niti brez politike. Naša 24ur.com sicer še naprej ostaja najbolj brana spletna stran v Sloveniji.

Odstranitev želodca: po razkritju hude napake več vprašanj kot odgovorov

17. 02. 2024 18.27

Po javnem razkritju hude zdravniške napake, ko so zaradi zamenjave vzorcev tkiv na Onkološkem inštitutu v Ljubljani želodec odstranili napačnemu bolniku, še vedno ostaja neodgovorjenih veliko vprašanj. Poleg ključnega, kako so v Medicinskem centru Barsos, kjer so opravili analizo, zamenjali vzorce, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj je Barsos Ministrstvo za zdravje o napaki obvestil šele dan po prvih novinarskih vprašanjih in kar dva tedna po tem, ko je bilo potrjeno, da so operirali napačnega bolnika. Pa bi morda napako lahko še pred operacijo zaznali tudi na Onkološkem inštitutu?

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka

16. 02. 2024 11.00

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Kako so ugotovili, da so želodec odstranili napačnemu bolniku?

16. 02. 2024 15.30

Predstavniki Medicinskega centra Barsos, Inštituta za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani ter Onkološkega inštituta Ljubljana so pojasnili, kako je prišlo do zamenjave vzorcev tkiv, zaradi česar so napačnemu bolniku odstranili želodec. Da je prišlo do zamenjave vzorcev, so ugotovili po operaciji, ko so opazili, da odstranjena tkiva niso rakava. Do zamenjave je prišlo v Barsosu. Kakšna je bila celotna bolnikova pot?

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu

14. 11. 2023 14.35

Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck

05. 09. 2023 15.13

Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

Pred 15 leti so slikali prvo žensko v okviru programa DORA

26. 04. 2023 14.08

Državni presejalni program za raka dojk DORA po 15 letih predstavlja sinonim za kakovost in evropski primer dobre prakse. V tem času so opravili že okoli 840.000 mamografij in z njihovo pomočjo pri več kot 5000 ženskah odkrili raka. Na vabilo se odzove že več kot 75 odstotkov vseh povabljenih žensk med 50. in 69. letom starosti.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'

08. 10. 2022 19.22

Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Onkološki inštitut v prvi polovici leta presegel realizacijo pri večini programov

06. 09. 2022 20.44

Svetniki Onkološkega inštituta Ljubljana so se seznanili s stanjem na področju čakalnih dob ter kadrovsko in prostorsko stisko. Seznanili so se tudi s spremembami pri reviziji javnih zdravstvenih zavodov, ki jih uvaja interventni zakon. Inštitut je v prvi polovici leta sicer presegel realizacijo pri večini programov.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

Uštarjeva odstopila z mesta generalne direktorice Onkološkega inštituta

22. 07. 2022 17.08

Generalna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Andreja Uštar je na seji sveta zavoda podala odstopno izjavo. Člani sveta so se z njo seznanili in jo sprejeli, so po koncu seje sporočili z inštituta. Kot kaže finančno poročilo za prvih šest mesecev, Uštarjeva za seboj pušča stabilno in vzdržno poslovanje bolnišnice.

Šabeder novi predsednik sveta onkološkega inštituta

29. 06. 2022 20.54

Svet onkološkega inštituta je na prvi seji po menjavi predstavnikov vlade v svetu za novega predsednika izvolil Aleša Šabedra. Svetniki so se seznanili tudi s spremembami in dopolnitvami pravilnika o notranji organizaciji, finančnim poslovanjem inštituta od januarja do maja in potrdili pravilnik za izvajanje tržne dejavnosti.

Epidemija covida-19 še vedno ogroža onkološke bolnike

22. 04. 2022 20.03

Epidemija covida-19, ki je dve leti krojila naš vsakdan, kljub umirjanju epidemičnih razmer še vedno ogroža onkološke bolnike, so opozorili na spletnem pogovoru, ki ga je pripravila v sodelovanju z združenjem bolnikov z limfomom in levkemijo L&L. Zato še vedno pozivajo k previdnosti in upoštevanju preventivnih zaščitnih ukrepov.

Državni program obvladovanja raka v rokah OI: Želijo izboljšati obravnavo bolnikov

04. 04. 2022 14.36

Državni program obvladovanja raka za obdobje 2022–2026 je letos prešel v upravljanje in koordinacijo na Onkološki inštitut, s čimer želijo poskrbeti za še bolj strokoven in operativen način vodenja programa. Pomemben cilj na tem področju po besedah koordinatorke programa Sonje Tomšič je izboljšanje kakovosti obravnave bolnikov z rakom. V kratkem se bodo tako že delujočemu kliničnemu registru za kožni melanom pridružili še klinični register za raka pljuč, dojk, debelega črevesa in danke ter prostate. Zaradi vse večjih prostorskih potreb ob naraščanju pojavnosti raka na inštitutu medtem ob podpori ministrstva za zdravje načrtujejo prostorsko širitev.

V četrtem valu epidemije ponoven upad napotitev na prvi onkološki pregled

14. 02. 2022 14.31

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana opozarjajo na upad napotitev na prvi onkološki pregled v četrtem valu epidemije covida-19 v zadnji tretjini lanskega leta. Bolnikov z rakom ni manj, le odkriti in zdravljeni bodo pozneje, kar lahko vodi v slabše izide zdravljenja in kakovost življenja ter manjše možnosti za preživetje, opozarjajo. Vzdržujte zdrav življenjski slog in se udeležujte presejalnih programov, ob sumljivih simptomih in znakih raka se takoj obrnite na osebnega zdravnika, pozivajo.

Do zdaj na onkološkem inštitutu nobena operacija odpovedana, vzpostavili bodo triažo

25. 01. 2022 10.41

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, so na inštitutu opozorili, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Zaenkrat še niso odpovedali nobene operacije, kot pojasnjujejo, pa bodo odslej vsakega bolnika podrobno triažirali. Kot je izpostavila generalna direktorica, se soočajo tudi s pomanjkanjem kadra.

Ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke poudarjajo pomen zgodnjega odkrivanja

18. 11. 2021 10.50

Vsak tretji četrtek v novembru obeležujemo svetovni dan raka trebušne slinavke. Onkološki inštitut Ljubljana in Združenje EuropaColon Slovenija tudi letos opozarjata, da je zgodnje odkrivanje ključno. Gre za bolezen, ki ima eno najslabših statistik preživetja, saj več kot tri četrtine bolnikov z rakom trebušne slinavke umre že v prvem letu bolezni.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'

17. 11. 2021 15.13

Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

V prvem valu epidemije odkrili 30 odstotkov rakov manj

14. 10. 2021 10.39

V prvem valu epidemije so postavili skoraj tretjino diagnoz raka manj kot sicer, v drugem in tretjem se je stanje izboljšalo, a še vedno ni bilo na ravni pred epidemijo. Kako je ta vplivala na odkrivanje rakavih obolenj in na obravnavo bolnikov, je mogoče po novem spremljati na platformi onKOvid. "Bolnikov z rakom ni manj, le odkrivali jih bomo pozneje. Če bolniki pridejo do zdravnika v napredovalih stadijih bolezni in se zdravljenje raka prične z zamudo, lahko pričakujemo slabše izide zdravljenja, slabšo kakovost življenja in manjše možnosti preživetja," je ob tem opozorila vodja Registra raka Vesna Zadnik.

Onkološki inštitut bolnike z rakom in njihove svojce znova poziva k odločitvi za cepljenje

28. 09. 2021 14.42

Onkološki inštitut Ljubljana je izdal knjižico za bolnike z rakom o cepljenju proti covidu-19, v kateri so zbrali najpogostejša vprašanja o cepljenju in odgovore nanje. Opozarjajo, da imajo bolniki z rakom večje tveganje za okužbo s koronavirusom in težji potek bolezni, zato njih in njihove svojce znova pozivajo, naj se odločijo za cepljenje.

Cepljenje proti HPV tudi za dečke: 'Ne želimo umiranja za raki, ki se jih da preprečiti'

03. 09. 2021 11.59

S tem šolskim letom je cepivo proti HPV brezplačno na voljo ne le učenkam, ampak tudi učencem šestih razredov. Strokovnjaki zdaj starše pozivajo, naj ne oklevajo in naj cepijo otroke. S tem lahko namreč v njihovi odrasli dobi preprečimo pojav raka in morda tudi prezgodnjo smrt.

Preživetje bolnikov z rakom se je v zadnjih 20 letih povečalo za 11 odstotkov

10. 06. 2021 19.06

Analiza je pokazala, da se je v zadnjih 20 letih povečalo predvsem preživetje bolnikov s kožnim melanomom, rakom debelega črevesa in danke ter pljučnim rakom. Za deset odstotnih točk se je povečal tudi delež preživelih žensk, ki zbolijo za rakom dojk. Delež preživelih moških, ki zbolijo za rakom prostate, pa se je povečal za več kot 20 odstotnih točk. Starost in stadij raka ob diagnozi sta še vedno ključna za preživetje bolnikov, izpostavljajo na onkološkem inštitutu.

S cepljenjem učinkovito nad nekatere vrste raka

01. 03. 2021 13.36

Letošnji teden boja proti raku v ospredje postavlja obvladovanje raka s cepljenjem. Okužbam lahko pripišemo približno 15 odstotkov vseh rakov v svetu, zato stroka poleg upoštevanja ostalih preventivnih priporočil poziva tudi k cepljenju otrok proti HPV in hepatitisu B.

V drugem valu epidemije upada napotitev na onkološko obravnavo ni bilo

04. 02. 2021 06.26

Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, Onkološki inštitut opozarja, da tudi v epidemiji ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je in ostaja namreč eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe. Po podatkih slovenskega registra raka letno na novo za rakom zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6000 jih zaradi raka umre.

Številne kršitve: cepili tudi sorodnike in prijatelje

21. 01. 2021 16.41

Zdravstveni inšpektorat je ta teden obiskal 15 cepilnih mest, na treh so ugotovili, da so cepili tudi družinske člane zaposlenih oziroma druge posameznike. Pri 297 cepljenjih mimo vrste v preteklih tednih pa je šlo večinoma za uporabo šestega odmerka cepiva. Zato nekateri zdravstveni zavodi zavračajo očitke o cepljenju mimo sprejete strategije. Inšpektorji so bili prejšnji vikend prisotni tudi na 15 izletniških točkah, vendar pa večjih kršitev niso ugotovili.

Na medicinski fakulteti cepili mimo vrste, na UKC LJ vodili seznam

15. 01. 2021 11.22

Na ljubljanski medicinski fakulteti je po cepljenju zaposlenih ostalo nekaj odmerkov, ki so jih prejele tudi druge osebe, domnevno svojci nekaterih zdravnikov. O cepljenju najstarejših svojcev zaposlenih sicer razmišljajo na ljubljanskem onkološkem inštitutu, seznam so delali tudi v kliničnem centru.

Neodkrite bolezni: 'Ko bo epidemije enkrat konec, bo za marsikoga že pozno'

10. 12. 2020 19.52

Letos so zdravniki odkrili kar za tretjino manj primerov raka ustne votline. Podobna slika je bila ob prvem valu tudi pri diagnostiki drugih rakavih obolenj. Ljudje se očitno bojijo, da se v zdravstvenih ustanovah ne bi okužili z novim koronavirusom, zato z obiski zdravnikov odlašajo. Zobozdravniki zato v decembru ponekod odpirajo posebne ambulante za preventivne preglede ustne votline. K porastu težkih obolenj pa zagotovo prispeva tudi to, da je bilo letos odpovedanih več kot 12 tisoč preiskav.

Od čistilke Fate do legendarnega Vesa: Kukulele

09. 12. 2020 07.00

Le kdo se ne spomni priljubljene čistilke Fate in njenega znamenitega "kukulele'', legendarnega vratarja Vesa in poslovne direktorice Velepičke? To so le trije nepozabni televizijski liki, ki smo jih vzljubili v zadnjih 25 letih.