Institute

So ZDA po naročilu Putina utišale glavnega pogajalca? 'Ni takšnega kalibra, kot ga iščemo'
14. 03. 2025 08.31Posebnega odposlanca predsednika Donalda Trumpa za Ukrajino in Rusijo Keitha Kellogga naj bi izključili iz glavnih pogovorov o končanju vojne, saj naj bi Kremelj izjavil, da si ga v pogajanjih ne želijo, trdita vir iz ameriške administracije in ruski predstavnik. Rusi naj ne bi bili naklonjeni Kelloggovi proukrajinski drži, prav tako je Kellogg v preteklosti zavzel stališče, da je v Ukrajini treba zamrzniti frontne linije.

Huda zdravniška napaka: bolniku po pomoti odstranili čeljust
21. 02. 2025 08.09V italijanski bolnišnici se je zgodila huda zdravniška napaka. Zamenjali so biopsiji dveh različnih bolnikov – eden je bil diagnosticiran z rakom, drugi ne. Prepričani, da moškemu rešujejo življenje, so tako zdravniki čeljust odstranili napačnemu pacientu. To je slednji ugotovil šele, ko je vzorec tkiva odnesel na novo kliniko. Rezultat pa: "DNK se ne ujema."

Veliko priznanje – JYSK Slovenija je tudi letos prejel priznanje Top employer 2025
07. 02. 2025 11.17Top Employers Institute, svetovna avtoriteta za prepoznavanje odličnosti na področju upravljanja s človeškimi viri, je že drugo leto zapored nagradil JYSK Slovenija.

Trump v izvršnem ukazu razlaga, kdo so moški in kdo ženske
21. 01. 2025 15.09Novi ameriški predsednik je po inavguraciji kot po tekočem traku podpisoval izvršne ukaze. Z enim od njih je zapovedal, da je spol biološka kategorija, ki je ni mogoče spremeniti, določen pa je že ob spočetju. Ameriška vlada tako odslej priznava le dva spola, Američani, ki so ob oznakah F in M v potnem listu lahko izbrali tudi X, pa te možnosti ne bodo več imeli.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Je bil propad Biobanke načrtovan?
07. 12. 2024 07.07Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

'Če nekomu grozijo s smrtjo, mora policija storiti vse, da odkrije storilca'
14. 11. 2024 06.17Sodniki in tožilci za svoje odločitve odgovarjajo pred zakonom, ne pa pred tistimi, ki se z njihovimi odločitvami ne strinjajo in na družbena omrežja pišejo, kje sodniki in tožilci stanujejo, ter pozivajo k požigu njihovih hiš. Ker morajo sodniki odločati brez občutka strahu, da jim bodo zaradi njihovih odločitev goreli njihovi domovi ali da bodo izpostavljeni fizičnemu nasilju. Kaj bo storila ministrica, kako bo zaščitila sodnike?

'Rusija stavi na Trumpa', Kitajci pa niso preveč zadovoljni
06. 11. 2024 09.02Predsedniški položaj v ZDA je znova zavzel Donald Trump. Kot je že v svoji kampanji jasno povedal, so potrebne korenite spremembe v zunanji politiki ZDA. In kaj bi se lahko spremenilo v vojni v Ukrajini, Gazi ali pa v odnosih s Kitajsko?

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Skrajšali so delovni teden, kakšni so rezultati?
26. 10. 2024 14.57Prvi podatki kažejo, da je Islandija po skrajšanju delovnega tedna bolj produktivna od ostalih evropskih držav. Lani so zabeležili višjo gospodarsko rast in eno najnižjih stopenj nezaposlenosti v Evropi.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence
21. 10. 2024 12.05Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva
19. 10. 2024 06.58Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Bankrot Biobanke: 'Javna agencija dovoljuje, da se baranta s celicami naših otrok'
15. 10. 2024 19.33"Opravka imamo z največjim škandalom v zgodovini Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke, ki je večkrat zatajila na različnih ravneh," pravi zdravnik Goran Kotnik Oven, tudi eden od opeharjenih staršev, ki so hrambo matičnih celic zaupali propadli Biobanki. Kot opozarja, bi morala agencija, ko je bilo jasno, da se je Biobanka znašla v težavah, genetski material zaseči, namesto tega zdaj dovoljuje, da se z matičnimi celicami naših otrok baranta. V javni agenciji pa kljub ostrim očitkom še naprej molčijo, saj zadeve ne morejo komentirati, ker naj bi tekli inšpekcijski postopki.

Nobelova nagrada trojici, ki je analizirala vlogo institucij pri blaginji držav
14. 10. 2024 12.04Nobelovo nagrado za ekonomijo bodo letos prejeli ameriški profesorji Daron Acemoglu, Simon Johnson in James A. Robinson za svoje delo na področju analiz vpliva družbenih institucij na blaginjo držav in posledično na razlike v razvitosti med državami, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Evropejci vse bolj obsedeni z velikimi avtomobili: 'Prepovedati bi jih morali'
12. 10. 2024 15.33Prodaja poltovornjakov, kot je Dodge Ram 1500, v Evropi hitro narašča, čeprav se ob okoljskih pojavljajo resne varnostne skrbi. Ram 1500, ki je večji od nemškega tanka Panzer I, je leta 2023 zabeležil 20-odstotno rast prodaje v Evropi. Varnostni strokovnjaki, kot je Dudley Curtis iz Evropskega sveta za varnost v prometu, opozarjajo, da so ta vozila zaradi svoje velikosti in teže izjemno nevarna v trčenjih z manjšimi avtomobili, kolesarji in pešci.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'
09. 10. 2024 06.47Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Je Ukrajina 'prestregla' protiletalsko municijo za Izrael?
05. 10. 2024 10.21Po več dneh in objavljenih satelitskih fotografijah se analitiki strinjajo, da je Iran precej uspešno prebil izraelski protiraketni ščit. Od 181 izstreljenih raket jih je samo bazo Nevatim zadelo vsaj 32. Drugi del resnice pa je, da je bila škoda relativno majhna. Zakaj je bil tokratni napad drugačen? Iran je spremenil taktiko, drugi razlog pa naj bi tičal v zmanjšanih ameriških zalogah raket zračne obrambe in dilemi pri izbiranju med Ukrajino in Izraelom.

Propad Biobanke: starši shranili, plačali, zdaj pa ni ne obvestil, ne odgovorov
30. 09. 2024 07.58Okoli 4000 staršev je Biobanki v zadnjih 15 letih zaupalo hrambo vzorcev popkovnične krvi. Za to so vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov. Zdaj naj bi Biobanka propadla, čeprav na spletni strani še vedno zagotavljajo, da trenutno ne sprejemajo novih vzorcev "zaradi modernizacije laboratorija, postopkov ter poslovnih sprememb" – ter da načrtujejo, da bodo "lahko v prihodnje ponudili še boljšo in dostopnejšo storitev". A vzorci so že pri novem podjetju, kjer pa bodo hrambo ponovno zaračunali. Zagotavljajo, da so vzorci na varnem, kako globoko bo za hrambo ponovno treba seči v žep, pa še ni znano.

Prva usmrtitev po 13 letih: je bil Freddie Owens nedolžen?
21. 09. 2024 07.54V Južni Karolini so prvič po 13 letih usmrtili obsojenca. 46-letni Freddie Owens je bil obsojen na smrtno kazen, ker naj bi med ropom leta 1997 ubil žensko. A proti njemu ni bilo nikakršnih forenzičnih dokazov, sostorilec, ki je postal ključna priča tožilstva, pa je v zadnjem trenutku preklical svojo izjavo, češ da je lagal. Kljub temu so usmrtitev s smrtonosno injekcijo izpeljali.

Jeseni bi se lahko v Evropi razširila podrazličica omikrona
16. 09. 2024 19.50Širi se nova različica covida, ki bi lahko po mnenju znanstvenikov kar kmalu postala prevladujoča. Sprva se je različica XEC pojavila junija v Nemčiji, kasneje pa so zabeležili prisotnost tudi v Združenem kraljestvu, ZDA, na Danskem in v več drugih državah.

Z Air France ugodneje v znamenita ameriška mesta
10. 09. 2024 00.15Jesenske počitnice so idealen čas za potovanja, saj so priljubljene destinacije manj oblegane, vreme je prijetno, raziskovanje novih krajev pa je izven visoke turistične sezone tudi cenovno bolj dostopno. Če vas mika skok čez lužo, lahko med 10. in 30. septembrom izkoristite nižje cene letalskih vozovnic družbe Air France, ki vas z različnih letališč popelje v slovita severnoameriška mesta New York, Chicago, Los Angeles in številna druga.

Spektakularen skok mečarice ob otoku Premuda
25. 08. 2024 10.54"Ste vedeli, da med terenskim delom poleg delfinov opazimo tudi druge zanimive podvodne vrste?" S tem vprašanjem so na Inštitutu Modri svet, ki skrbi za zaščito morskega okolja v Jadranskem morju, na družbenem omrežju pospremili objavo dveh fotografij. Ob otoku Premuda so namreč v objektiv ujeli spektakularen skok mečarice.

Nenavadno vedenje delfina: 'Dovoli, da se mu približate, a tega ne počnite'
03. 08. 2024 18.21Zavod Modri svet opozarja na nenavadno vedenje kratkokljunega delfina, ki so ga opazili ob Krku. Delfin se namreč zadržuje v pristanišču in dovoli, da se mu ljudje približajo. A zavod ob tem kopalce opozarja, naj tega nikar ne počnejo. Interakcija bi namreč lahko predstavljala nevarnost tako za žival kot za človeka, saj lahko delfini prenašajo številne resne in težko ozdravljive bolezni.

Pot do Putinovega cilja štirih regij: pet let in 1,8 milijona ranjenih in mrtvih vojakov
25. 07. 2024 16.57Rusija bi verjetno potrebovala do 1,8 milijona ranjenih in mrtvih vojakov v petih letih, da bi dosegla svoj cilj popolnega zavzetja štirih večjih ukrajinskih regij, je dejal novi poveljnik britanske vojske. General sir Roly Walker je dejal, da je svojo oceno utemeljil na "trenutni stopnji mrtvih in ranjenih", s katero se soočajo ruske sile v Ukrajini.

Putin se boji dronov, okoli palače je dal namestiti sisteme zračne obrambe
17. 07. 2024 19.24Napadi ukrajinskih dronov globoko v Rusiji so prisilili Vladimirja Putina, da je okrepil obrambo okoli svoje močno zastražene palače severno od Moskve. Satelitske slike so pokazale, da je vsaj sedem sistemov zračne obrambe srednjega dosega nameščenih blizu posestva na obali jezera Valdai, poroča ameriški think tank Institute for the Study of War.

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'
16. 07. 2024 18.02Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Bitka poteka na več frontah, a ne le ukrajinskih
01. 07. 2024 09.26Če ste mislili, da Rusija bije bitko le na trdnih tleh, ste v veliki zmoti. Poleg tega, da se v evropskih državah redno dogaja, da nenadoma eksplodirajo skladišča in centri, pa Moskva krepi tudi svojo hibridno vojno zoper ZDA. Najbolj aktivna enota, ki je za hibridno vojskovanje pristojna, pa je že stara znanka ZDA GRU.

Posodobitev zakona o letalstvu: s sodobnim pristopom do večje varnosti
13. 06. 2024 16.14Vlada je potrdila predlog novega zakona o letalstvu, ki bo sedanjega predvidoma nadgradil tako, da bo civilno letalstvo prilagojeno sodobnim pristopom pri zagotavljanju letalske varnosti, tehnologiji, sistemom in postopkom v civilnem letalstvu. Hkrati bo vsebinsko širši, saj bo urejal tudi vojaško in policijsko letalstvo.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?