Igor Muževič

Fides vladi očita sprenevedanje: stavka od ponedeljka do preklica

14. 01. 2024 16.53

Vlada je dan pred napovedanim začetkom stavke zdravnikov in zobozdravnikov pozvala sindikat Fides, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje aktivnosti za iskanje kompromisa na pogajanjih skupaj z vladno pogajalsko stranjo. "Stavke si v resnici ne želimo in je skrajni ukrep," pravijo v Fidesu, kjer pri stavki vztrajajo in zanjo krivijo vlado. Za informiranje o stavki, ki se začenja v ponedeljek ob 7.00, pa je po njihovih besedah zadolžen delodajalec, ki mora v ambulantah na vidna mesta postaviti informacije, kako bo v tem času potekalo delo.

Vročinska stanja, infekcije in poškodbe bodo zdravili kljub stavki

14. 01. 2024 19.42

Pingpong med vlado in sindikatom bo tudi tokrat na bremenih državljanov. Kaj zdravniška stavka pomeni za paciente? Tudi tokrat bo ta potekala kot narekujejo zakoni. Zdravstveni delavci bodo bolnikom v času stavke torej zagotavljali nujno medicinsko pomoč, nego in oskrbo ter storitve, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali smrt.

Vlada in Fides za skupno mizo v ponedeljek, stavka vseeno bo

12. 01. 2024 13.29

Vladna pogajalska skupina je zdravniškemu sindikatu Fides posredovala predlog sporazuma o rešitvi stavkovnih zadev, "s katerim celovito odgovarja na stavkovne zahteve sindikata Fides". Sindikat je tako po navedbah ministrstva za javno upravo predlagal, da se današnja pogajanja preložijo, saj potrebujejo čas za preučitev vladnega predloga. Zdravniški sindikat Fides še preučuje vladni predlog sporazuma o rešitvi stavkovnih zadev, zato se bodo pogajanja nadaljevala v ponedeljek ob 12. uri. Ob tem so v sindikatu zavrnili vladni predlog za preklic oz. prestavitev stavke, saj po prvem pregledu predloga sporazuma ne vidijo zadostnega približevanja rešitvi stavkovnih zahtev.

Koliko zaslužijo zdravniki, sodniki in tožilci?

09. 01. 2024 20.22

Zdravnikom plače rastejo, celo najbolj med vsemi javnimi uslužbenci. Oktobra 2022 je celotna masa plač znašala dobrih 31 milijonov evrov, oktobra lani pet milijonov evrov več. Zdravniki na eni strani protestirajo zaradi zamika vzpostavitve ločenega plačnega stebra za zdravstvo, na drugi strani pa opozarjajo na ponovno porušena plačna nesorazmerja, tokrat med mladimi in starimi zdravniki. Vre pa tudi v pravosodju. Po tem ko so v četrtek za eno uro opozorilno prekinili delo, sodniki in tožilci stopnjujejo pritisk na vlado in v sredo začenjajo še belo stavko.

'Ministrica je hudo zašla s kakršnekoli poti, ki bi reševala zdravstvo'

28. 11. 2023 06.00

"Česa takšnega si doslej ni privoščila še nobena vlada. Je žalitev za zdravnike in spominja na sužnjelastniški odnos." Tako so se zaposleni v zdravstvu odzvali na predlog interventnega zakona, ki ga je vlada vložila v parlament. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel sicer miri, da bodo člen dopolnili ter da je bil mišljen zgolj za izredne razmere. Je ta napoved dovolj, da pomiri zdravnike? "Ministrica je hudo zašla s kakršnekoli poti, ki bi reševala zdravstvo," ocenjuje predsednik Sindikata zdravnikov družinske medicine Igor Muževič, ki poudarja, da je spornih še več členov zakona, ki so ga na ministrstvu sprejemali po nujnem postopku.

Vlada sprejela nov zdravstveni zakon: 'Gre za uvedbo prisilnega dela'

26. 11. 2023 19.45

Ena od reform, ki so jo na veliko napovedovali, pa je še vedno niso uresničili, je zdravstvena reforma. Vlada pa zdaj očitno ubira manjše korake, s katerimi naj bi uredila to področje. V petek je tako kar na dopisni seji sprejela zakon, ki je takoj dvignil na noge zdravstveno stroko. Predvsem jo je razburil člen, ki ga je zdravstveno ministrstvo vključilo po javni razpravi, ki je trajala le nekaj dni, in po katerem bi zaposlenim v zdravstvu lahko omejili ali celo prepovedali dopust, zasebnikom pa naložili obvezno delo v javnih zavodih. Vse to bi lahko odredil kar zdravstveni minister, če bi nenadoma zmanjkalo kadra. V Zdravniški zbornici pravijo, da gre za uvedbo prisilnega dela. In kaj odgovarja Ministrstvo za zdravje?

ZZZS objavil število obravnav po zdravnikih. 'Podatki so brez konteksta'

10. 05. 2023 12.35

ZZZS je na svoji spletni strani objavil poimenski seznam zdravstvenih obravnav pri zdravnikih za letošnji januar, februar in marec. Medtem pa se v strokovni javnosti pojavljajo kritike, da je poteza vlade nesmiselna in nekonstruktivna, saj da seznam ne prikazuje zahtevnosti obravnav in ne razkriva načina zbiranja. Tudi v Zdravniški zbornici Slovenije poudarjajo, da objava delnih podatkov ne sledi cilju povečevanja transparentnosti in zaupanja v zdravstveni sistem. "Objavljeni podatki so brez konteksta, zato podajajo nepopolno in izkrivljeno sliko," so se na objavo podatkov odzvali v Zbornici.

100 mest, 27 prijav: 'Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofa'

27. 04. 2023 19.35

Na 100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine je do konca aprila prispelo 27 prijav. "Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofalno," ob tem izpostavlja družinski zdravnik Rok Ravnikar. Da bi razmere stabilizirali, bi se moralo na razpise več let zapored prijaviti vsaj 100 zdravnikov.

Ostro nad ZZZS: 'Želijo si statusa zabijalca zadnjega žeblja v krsto javnega zdravstva'

13. 03. 2023 09.32

Potem ko je generalna direktorica ZZZS dejala, da klicni centri ne morejo reševati problematike, ki je nastala zaradi omejitve števila pacientov pri določenem zdravniku, je predsednik sindikata PRAKTIK.UM v ostrem odzivu zapisal, da se v ZZZS "sklicujejo na lastno domišljijo, da je mogoče storitve opravljati kakovostno tudi ob višji glavarini". Ob tem pa izpostavlja problematiko zaupanja pacienta v zdravnika. Poudarja, da pacient potrebuje občutek, da bo "obravnavan kot oseba, ne kot produkt na proizvodni liniji."

Ministrstvo direktorje, ki razmišljajo o odstopu, vabi k posredovanju rešitev

09. 03. 2023 14.02

Direktorji zdravstvenih domov in bolnišnic so na premierja Roberta Goloba naslovili pismo z opozorilom, da bodo plače nekaterih zdravnikov po 1. aprilu presegle njihove plače. V pismu, ki naj bi ga podpisalo več kot sto direktorjev, so zapisali, da razmišljajo o odstopu, če nesorazmerja ne bodo odpravljena. Na zdravstvenem ministrstvu so dejali, da se zavedajo "porušenih oz. neustreznih" razmerij med plačami javnih uslužbencev in direktorjev ter da bodo direktorje povabili k posredovanju konkretnih predlogov glede ureditve plač.

'Mreža javnih zdravstvenih zavodov bi se lahko sesula že v času te vlade'

13. 02. 2023 15.34

V civilni iniciativi Glas ljudstva menijo, da ukrepi, ki jih sprejema vlada, koristijo zasebnikom, saj da jim sedanji sistem omogoča nekatere boljše pogoje delovanja kot javnim zasebnim zavodom. Slednje so predstavili na primeru Studia R, ki je v preteklem letu močno povečal obseg delovanja in iz javnih zdravstvenih zavodov zvabil šest zdravnikov. "Na področju koncesij trenutno vlada popoln divji zahod," je ponazoril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Če ima vlada resničen namen obraniti javno zdravstveno mrežo pred popolnim razsutjem, mora problematiko koncesionarstva nasloviti nemudoma, še poudarjajo.

Kaj bo s koncesijami v zdravstvu?

31. 01. 2023 06.00

Ustavni sodniki so razveljavili določbe Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omogočajo podaljševanje koncesij v zdravstvu. Po izteku 15-letne koncesije bo po novem potreben nov razpis oziroma nov postopek za podelitev koncesije. Koncesionarji so razočarani in opozarjajo, da bodo kratko potegnili bolniki. Hkrati pa menijo, da so koncesije preživete in jih je treba ukiniti.

'Zdravniki so po odločbi ustavnega sodišča dolžni stavkati'

28. 01. 2023 19.44

So ustavni sodniki dali podlago, da se javno zdravstvo tako rekoč ustavi? V svoji zadnji odločbi so v obrazložitvi namreč zapisali, da zdravstveni delavci ne smejo delati več kot 48 ur na teden in da odstopanja od tega niso mogoča niti ob soglasju delavca. Ustavni sodniki ne poznajo teme, o kateri so odločali, opozarja zdravnik Igor Muževič, ki napoveduje, da bo sindikat, ki ga vodi, na podlagi odločbe ustavnega sodišča inšpektoratoma za delo in zdravje poslal prijave zoper vse zaposlovalce v slovenskem zdravstvu.

Fides od vlade pričakuje konkreten predlog

27. 09. 2022 07.15

Predstavniki zdravniškega sindikata Fides so se prvič po napovedi stavke, sestali z ministroma za zdravje in javno upravo, Danijelom Bešičem Loredanom in Sanjo Ajanović Hovnik. V Fidesu zdaj pričakujejo konkreten predlog vlade, z vsebino in časovnico. Njihov glavni stavkovni odbor pa se sestane v četrtek.

Koalicijska pogodba že dviguje prah, zdravniki na nogah

17. 05. 2022 19.13

Še nepodpisana, a usklajena, koalicijska pogodba prihodnje vlade je na področju zdravstva že dvignila na noge zdravnike, saj med drugim predvideva odpravo popoldanskega dela pri zasebnikih. V Zdravniški zbornici in pri Mladih zdravnikih opozarjajo, da to ne prinaša rešitve težav, ampak lahko prispeva k dodatnim odhodom zdravnikov iz javnega zdravstva. Kandidat za zdravstvenega ministra, Danijel Bešič Loredan, pa umirja žogico in pravi, da v obstoječem sistemu nikakor ne bodo nikomur prepovedali dela zunaj matične ustanove. Je pa načrt bodoče vlade, da bi predvidoma leta 2024 vzpostavili nov zdravstveni sistem, v katerem bodo zdravniki znotraj javnih zavodov tako cenjeni in plačani, da ne bodo želeli delati drugod.

Zdravljenje hospitaliziranega bolnika je v povprečju stalo 14 tisoč evrov

11. 03. 2021 20.54

Da so bolnišnice dobile več denarja, kot so ga dejansko potrebovale za oskrbo pacientov, priznavajo celo v zdravstvenih zavodih. Večina jih je, za razliko od preteklih let, lani poslovala z zelenimi številkami. "Pavšal za hospitalizacijo pacienta brez zapletov, v vrednosti 8.000 evrov, je previsok in za našo blagajno nevzdržen znesek," ugotavljajo v zdravstveni zavarovalnici. Ministrstvo naj bi zato kmalu pripravilo nov "cenik".

Cepljenje: šteje le prijava pri osebnem zdravniku

11. 03. 2021 18.59

Po novem je edino merilo za vrstni red pri cepljenju, kot ga določa nacionalna strategija, prijava pri družinskem zdravniku. Da se prijavite na portalu e-Uprava, torej ni dovolj. Pristojni, vključno s premierjem Janšo, so zagotavljali nasprotno, pojasnilo zdravstvene inšpektorice pa je bilo danes nedvoumno: velja samo prijava pri osebnem zdravniku.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?

15. 06. 2020 06.00

Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Zdravnik miri: Ni razloga za paniko

04. 03. 2020 22.26

V Sloveniji smo potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. "Ni razlogov za paniko," ob tem miri zdravnik Muževič. Kot so sporočili pristojni, je okužen moški, star okoli 60 let, ki je pripotoval iz Maroka preko Italije v Slovenijo. Zdravniki ob tem poudarjajo, da je nujno potrebno upoštevati navodila, če pri sebi opazimo znake okužbe. Bolnik je namreč do zdravnika odšel osebno in ga o znakih ni obvestil po telefonu, kot bi ga moral.

Prva okužba s koronavirusom v Sloveniji: pacient, star okoli 60 let, prišel iz Maroka prek Italije

04. 03. 2020 21.06

Na tiskovni konferenci je minister za zdravje Aleš Šabeder sporočil, da imamo v Sloveniji prvi primer okužbe s koronavirusom. Po dosedanjih informacijah je pacient, star okoli 60 let, prišel iz Maroka preko Italije v Slovenijo. Od prihoda domov do obiska Infekcijske klinike v Ljubljani je minilo več dni, zdaj pa raziskujejo, s kom je bil v tem času pacient v stiku.

'Obstoječi zdravstveni sistem škoduje bolnikom'

17. 10. 2019 18.25

Politika v zadnjih desetih letih ni zmogla urediti javnega zdravstvenega sistema z učinkovitimi sistemskimi rešitvami za izboljšanje položaja bolnikov. Zdravstveni sistem je zastarel, slabo organiziran in neučinkovit, denar bolnikov pa se uporablja za preplačila dobaviteljem in za pokrivanje izgub zdravstvenih ustanov. To trdijo tisti, ki so v središču tega sistema - zdravniki.

Zdravniki si ne želijo višjih plač, temveč manjše obremenitve

28. 07. 2019 18.50

Se nam obetajo nove odpovedi delovnih razmerij družinskih zdravnikov? Vlada je namreč predstavila svojo rešitev katastrofalnih razmer v zdravstvu - nekaterim zdravnikom je tako z aneksom dve zvišala plačo. A kar vlada razume kot rešitev, predsednik sindikata Praktikum Igor Muževič dojema kot neposrečen poskus podkupnine zdravnikov, da nadaljujejo nezakonito delo.

'Po dolgem času je to prvič, da je minister prisluhnil zahtevam družinskih zdravnikov'

16. 05. 2019 10.55

Vlada se je reševanja problematike preobremenjenih družinskih zdravnikov lotila tako, da je potrdila aneks številka ena k splošnemu dogovoru, s katerim je na novo določena zgornja meja, po kateri bodo družinski zdravniki lahko odklanjali nove bolnike. Ta je z aneksom določena pri 1895 glavarinskih količnikih. Kranjski zdravniki so sprejem aneksa pozdravili, a odločitve o tem, ali bodo na podlagi tega sedaj umaknili svoje odpovedi, še niso sprejeli.

Je v ozadju upora družinskih zdravnikov privatizacija osnovnega zdravstva?

12. 04. 2019 18.36

V javnosti dviguje prah elektronsko pismo predsednika sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um Igorja Muževiča, ki ga je objavila Mladina in v katerem naj bi članom razkril, da lahko z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi dosežejo, da zdravstveni domovi z njimi kot zasebniki sklenejo pogodbo za opravljanje zdravstvenih storitev. Zdravstveni minister Šabeder upa, da pri pogovorih in iskanju rešitev nihče ne drži fige v žepu. Muževič pa zagotavlja: "Te odpovedi niso moj ali naš skriti načrt privatizacije zdravstva."

Sindikat družinskih zdravnikov: 'ZZZS manipulira s podatki'

11. 04. 2019 11.57

Potem ko je ZZZS objavil podatke o tem, koliko dela v ambulantah opravijo družinski zdravniki, so se odzvali v sindikatu Praktikum in na Zdravniški zbornici Slovenije – opozorili so, da so številke Nacionalnega inštituta za javno zdravje drugačne, čeprav podatki prihajajo iz istega vira. Odziv ZZZS je sprožil še bolj ostre obsodbe s strani sindikata Praktikum.

'Družinski zdravniki vsak dan sprejmejo vsaj 60 odločitev, ki vplivajo na življenje ljudi'

10. 04. 2019 16.12

ZZZS je objavil podatke o tem, koliko dela opravijo v ambulantah družinske medicine. A v sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum in na Zdravniški zbornici Slovenije opozarjajo, da so številke Nacionalnega inštituta za javno zdravje drugačne, čeprav obe instituciji zbirata podatke iz istega vira. Tako je bil obisk pacienta po podatkih ZZZS v povprečju 9,3 minute, medtem ko podatki NIJZ kažejo, da so obiski trajali od pet do sedem minut.

Začrtani prvi okviri za reševanje primarnega zdravstva

03. 04. 2019 13.29

Minister za zdravje Aleš Šabeder, predstavniki koordinativnega telesa družinske medicine in ZZZS so se dogovorili, da čim prej pripravijo razpis specializacij in anekse k splošnemu dogovoru, s katerimi bi razbremenili družinske zdravnike. Ti namreč že dlje časa opozarjajo na nevzdržne razmere zaradi obremenjenosti, v več zdravstvenih domovih so zagrozili s kolektivnimi odpovedmi.

'Tu ne gre za merjenje mišic, res potrebujemo pomoč'

02. 04. 2019 08.24

Po odmevnih odpovedih zdravnikov družinske medicine so pristojni že zavihali rokave in se s sestajanjem z različnimi deležniki lotili reševanja alarmante situacije v primarnem zdravstvenem sistemu. Med ukrepi, ki so na mizi, se pojavlja več možnosti, med njimi tudi uvoz zdravnikov iz tujine. V sindikatu družinskih zdravnikov predlagajo vzpostavitev začasnega instituta izbranega zdravstvenega zavoda. Kaj to pomeni v praksi?

Množične odpovedi v Kranju, zagrozili tudi ptujski zdravniki

01. 04. 2019 07.51

Ministrstvo za zdravje na čelu z ministrom Alešem Šabedrom tudi v tem tednu nadaljuje fronto z družinskimi zdravniki. Med prvimi, ki so zaradi problematike preobremenjenosti začeli podajati odpovedi delovnega razmerja, so družinski zdravniki v Zdravstvenem domu Kranj. Brez osebnega zdravnika bi lahko tam ostalo več kot 40.000 ljudi, odpovedi pa napovedujejo tudi na Ptuju, v Celju in Mariboru.

Šabeder obžaluje, da se ni srečal z zdravniki

29. 03. 2019 07.03

Novi minister za zdravje Šabeder se s sodelavci mudi v zdravstvenih domovih v Celju, Nazarjah in Kranju. Kot so pojasnili na ministrstvu, so sestanki delovne narave. Medtem so v sindikatih Praktikum in Fides presenečeni, saj so jim z ministrstva sporočili, da jih na sestankih ne želijo. Medtem naj bi s kolektivno odpovedjo zagrozili tudi mariborski družinski zdravniki.