IZUM

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik
07. 03. 2025 16.19Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Za pico z ananasom računajo kar 100 funtov
14. 01. 2025 18.21Lastnikom picerije v angleškem mestu Norwich se zdi ideja pice z ananasom tako odvratna, da jo svojim gostom pripravijo le, če zanjo plačajo 100 funtov, kar je okoli 118 evrov.

Slovenska delegacija v Bruslju predstavila načrte s superračunalnikom
04. 11. 2024 15.18Delegacija ministrstva za digitalno preobrazbo se je v Bruslju srečala s predstavniki generalnega direktorata Evropske komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo. Generalni direktor Roberto Viola je pozdravil odločitev Slovenije, da se za sredstva za projekt superračunalnika in tovarne umetne inteligence poteguje v dveh prijavah.

Pet milijonov evrov za sofinanciranje italijanskega superračunalnika
28. 10. 2024 18.44Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo sodelovala pri italijanski prijavi za nakup novega superračunalnika in se ob tem v primeru izbire zavezala k sofinanciranju v višini petih milijonov evrov. "Slovenija bo podprla prijavo italijanskega superračunalniškega centra na razpis EU Skupnega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence," so sporočili iz Ukoma in pojasnili, da je razlog za odločitev dejstvo, da je Slovenija že dolgo aktivna na področju visokozmogljivega računalništva. V teku so tudi priprave na samostojno prijavo na evropski razpis za superračunalnike.

Vlada o pripravah na razpis za pridobitev superračunalnika
24. 10. 2024 17.31Vlada se je seznanila s pripravo prijave na razpis Evropske komisije za pridobitev visoko zmogljivega računalnika za umetno inteligenco in za vzpostavitev tovarne umetne inteligence. Za pomoč pri pripravi prijave je ustanovila delovno skupino.

S topom Dunking Devils človek poletel 43 metrov
05. 09. 2024 17.32Po šestih mesecih intenzivnega razvoja je skupina Dunking Devils Squad na Macher festivalu v Nemčiji predstavila svojo najnovejšo inovacijo - človeški top. Ta izjemna naprava omogoča izstrelitev udeležencev več kot 40 metrov v dolžino, pri izstrelitvi pa udeleženci doživijo pospešek do 12 G in na svojem telesu občutijo težo več kot 1000 kilogramov.

Finančni POPkast: Uspešna zgodba zmagovalnega startupa
08. 08. 2024 07.52Prvi državi, ki sta omogočili mobilni plačilni sistem sta bili Japonska in Slovenija. Ekipa strokovnjakov, ki je v preteklosti sodelovala že pri razvoju Monete je ustvarila zagonsko podjetje Fliqa, ki razvija fintech platformo in preko odprtega bančništva povezuje ponudnike finančnih storitev.

Nemčija in Turčija v sporu zaradi kebaba
27. 07. 2024 09.24Med Nemčijo in Turčijo je izbruhnil spor glede kebaba. Mednarodna zveza za doner kebab s sedežem v Turčiji si namreč prizadeva zagotoviti zaščiten status za to priljubljeno jed, čemur pa Nemčija nasprotuje. Če bodo prizadevanja zveze uspešna, podjetja v EU ne bodo smela uporabljati imena doner kebab, če ne bodo izpolnjevala strogih meril.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin
10. 07. 2024 06.39Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

Ljubljanica se je četrto leto zapored prelevila v odbojkarsko igrišče
05. 07. 2024 19.43Ste vedeli, da je odbojka lahko vodni šport? No, samo v Ljubljani. Reka Ljubljanica se je že četrto leto prelevila v odbojkarsko igrišče, na katerem so se pomerili odbojkarji svetovnega kova. 32 jih tekmuje, prihajajo iz vse Evrope, letos sta se pridružila tudi Brazilca. A na zmago znova cilja slovenska naveza, sestrični Tajda in Nina Lovšin. Na Ljubljanici pravzaprav nimata prave konkurence, saj je odbojka na vodi čisto slovenski izum in ga ne poznajo nikjer drugje na svetu.

Pri DEM v Mariboru bo zgrajen podatkovni center z novim superračunalnikom
04. 06. 2024 17.53Dravske elektrarne Maribor (DEM) so prodale del zemljišč na svojem sedežu v Mariboru državi za postavitev sodobnega podatkovnega centra s superračunalnikom. Po besedah premiera Roberta Goloba gre za odlično lokacijo, ki omogoča številne sinergije in s tem dobre možnosti za nadaljnji razvoj računalniških in podatkovnih zmogljivosti v državi.

Ne potrebuje stranišča in kopalnice, ima pa telefon in računalnik
02. 05. 2024 07.00Že skoraj 20 let je bos, nima kopalnice, stranišča na izplakovanje, zobe si čisti z vejico, ki jo utrga z bližnjega grma. Ima pa pametni telefon in računalnik, ker ju potrebuje pri svojem delu. Nara Petrovič živi sredi gozda v Slovenski Istri in išče stik s sabo in naravo. Kadar ni doma, potuje po svetu in predava, uči ter podpira okoljske projekte.

Podjetje Margot Robbie zadolženo za produkcijo filma o družabni igri monopoli
11. 04. 2024 10.55Morda bo že kmalu na ogled film, ki bo temeljil na družabni igri monopoli, produciralo ga bo produkcijsko podjetje, ki je v lasti igralke Margot Robbie. Po poročanju Hollywood Reporterja je film Monopoly nastajal več kot desetletje, a je šele zdaj znano, da bo za zadnji del njegovega ustvarjanja zadolženo zvezdničino podjetje.

Zakaj je učiteljica prihranke vrgla čez balkon?
02. 12. 2023 08.31V sklopu imenitnega festivala Liffe sem gledala bolgarski film, kjer glavna junakinja, upokojena učiteljica, mimogrede, izjemno antipatičen lik, nasede skupini prevarantov. Vse svoje prihranke, s katerimi hoče kupiti grob za pravkar preminulega soproga, da v plastično vrečko in vrže čez balkon.

Slovenski šolarji dobili eTorbo: ne učijo se več le za pisalno mizo
21. 11. 2023 13.16Učenci se že dolgo ne učijo le s svinčnikom za pisalno mizo, ampak se njihovo učenje prenaša na avtobuse, v parke, predvsem pa na telefone. Zato je pomembno pripraviti kakovostne elektronske učne vire, poudarjajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. In zato je zaživel nacionalni portal eTorba, ki pod geslom 'Množimo znanje' ponuja učencem, učiteljem, staršem in vsem drugim zainteresiranim posameznikom enoten brezplačni dostop do relevantnih, strokovno in didaktično pregledanih elektronskih učnih gradiv, so sporočili z ministrstva.

Ukrajina priznala odgovornost za napad na Krimski most in delila posnetek
16. 08. 2023 08.28Ukrajinske varnostne službe so objavile prve posnetke julijskega napada na Krimski most, ki so ga izvedle z eksperimentalnim morskim brezpilotnim letalnikom Sea Baby. Ukrajina je s tem tudi prvič javno priznala odgovornost za napad in Rusijo opozorila, da bo takih napadov v prihodnje še več.

Slovenec mora podreti nelegalno privatno plažo v Rogoznici
15. 08. 2023 07.01Priti do počitniške hišice na hrvaški obali je vse težje, prav tako pa je težko dobiti tudi že majhen prost kotiček na peščenem pasu ob morju. Plaže so, kot dokazujejo številne fotografije, ki prihajajo z obale naše južne sosede, prenatrpane s turisti, ki se pražijo na žgočem poletnem soncu. Slovencu se je tako porodila ideja, kako se spopasti z obljudenostjo njegove počitniške destinacije. Odločil se je, da bo pri Rogoznici postavil svojo privatno plažo. Odločitev seveda ni naletela na navdušenje mestnih oblasti. Zdaj mora svoj izum podreti.

E-bralnik, e-urejevalnik, e-gradivo: v novo šolsko leto z e-torbo
06. 06. 2023 15.09Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v konzorciju z Institutom informacijskih znanosti (Izum) in Akademsko in raziskovalno mrežo Slovenije (Arnes) izvaja projekt e-torba 2023, v okviru katerega bo vzpostavljena enotna nacionalna platforma za elektronske učbenike in druga učna gradiva.

Tudi princa Charlesa so tunkali v straniščno školjko
20. 05. 2023 07.00Kako neprijetno je bilo lahko odraščanje nekoč, poznamo iz vrhunske literature, na primer James Joyce, Umetnikov mladostni portret ali pa romana Roberta Musila, Zablode gojenca Torlessa, ki se dogaja v internatu za bogate Avstrijce še v času Avstro-Ogrske, kjer se učenci med seboj tudi bičajo in posiljujejo. Menda tudi princu Charlesu, ki je pred kratkim postal kralj Karel, ni bilo nič kaj lepo v prestižnem šolskem internatu za cvet angleške družbe.

Ukrajinski kmetje nad minska polja s traktorji na daljinsko upravljanje
02. 05. 2023 11.57Ukrajinski kmetje so se odločili, da bodo polja, na katerih so po vojaških spopadih ostale mine, očistili kar sami. Traktorje, ki so jih zaščitili z oklepnimi ploščami ruskih tankov, upravljajo z daljinskim upravljalnikom.

Eritrejka Rimon in nežnost, ki jo je izbrala
09. 04. 2023 11.00Nekoč so grozili in bentili, danes pa bi raperji le še božali.

Britanka prodaja hišo, v kateri je živela več kot 100 let
21. 03. 2023 15.23104-letna Britanka Nancy "Joan" Gifford se je po 102 letih življenja v svoji hiši odločila, da jo proda. V hiši je med drugim doživela drugo svetovno vojno, izum televizije in pristanek človeka na Luni. Izklicna cena nepremičnine, za katero sta njena starša leta 1921 odštela 200 funtov (okoli 227 evrov) je 169.950 funtov oziroma dobrih 193.000 evrov.

Mel Brooks izpolnil obljubo in predstavil drugi del Smešne plati zgodovine
07. 03. 2023 08.00Ameriški igralec Mel Brooks je po dobrih 40 letih pripravil nadaljevanje parodije Smešna plat zgodovine. Nadaljevanje komedije iz leta 1981, ki parodira vero in ključne trenutke zgodovine. Danes 96-letni Brooks je v osmih epizodah serije posodil svoj glas, ustvaril pa jih je skupaj z igralci Nickom Krollom, Ikom Barinholtzem in Wando Sykes.

Zabavne ali vulgarne? Silikonske ustnice za ohranjanje intime na daljavo
01. 03. 2023 13.09Družbena omrežja na Kitajskem pregorevajo. Tokrat zaradi novega izdelka, ki naj bi parom z razmerjem na daljavo omogočal ohranjati fizično intimo. Možnost daje tudi tistim, ki bi želeli na takšen način spoznavati neznance. A če so silikonske robotske ustnice nekateri pozdravili kot zabaven način za zmanjševanje kilometrov med dvema osebama, pa so se drugi nad novo napravo zgrozili in jo označili za vulgarno.

Ukrajinca izumila 'kolesarski dron', ki bo pomagal vojakom na fronti
18. 02. 2023 09.56Veste, kaj je 'kolesarski dron'? Tako sta nov inovativni izum, ki bo pomagal ukrajinskim vojakom na fronti, poimenovala izumitelja. Gre za daljinsko vodeno vozilo na kolesih, opremljeno tudi s kamero, ki lahko prevaža do 200 kilogramov tovora, doseže pa hitrost 20 km/h.

Vesolje kot globalna arena
30. 01. 2023 12.46Vesolje že stoletja vzbuja občudovanje in navdih mnogih. Začetki raziskovanja in preučevanja vesolja segajo v zgodovino, ko so prve zibelke civilizacij začele raziskovati in razlagati naravne pojave s pomočjo nebesnih teles. Poleg tega so že v antični Grčiji številni astronomi skušali razložiti pojave okoli sebe in opravili različne izračune o vesolju. Vse te študije so temeljile na primitivnih opazovanjih s tal, saj se je satelitska tehnologija pojavila šele v dvajsetem stoletju. Kljub temu številni strokovnjaki s področja vesoljskih znanosti trdijo, da so prav ta primitivna opazovanja pripomogla k razvoju in natančni analizi vesolja.

Bella Hadid in 'našpricana' obleka: ko se srečata moda in čarovnija
02. 10. 2022 15.59Bella Hadid in francoska modna znamka Coperni. To je dvojec, ki je zaznamoval letošnji pariški teden mode. Manekenka, v preteklosti razglašena za najlepšo žensko na svetu, se je namreč po modni pisti sprehodila v obleki, ki je bila na njej ustvarjena s pomočjo pršil in posebne 3D-tehnologije. Obiskovalci dogodka so bili med 15-minutnim procesom tako na lastne oči priča transformaciji 'skrivnostne' snovi v elegantno belo toaleto.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt
24. 09. 2022 09.04S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Ali umetna inteligenca ogroža enakost spolov?
18. 09. 2022 19.00Digitalna preobrazba napreduje s svetlobno hitrostjo, tehnološki izumi pa posamezniku večkrat pomagajo olajšati vsakdan. A strokovnjaki opozarjajo na problematiko nepravičnih praks umetne inteligence, saj so te večkrat stereotipne in seksistične narave. "Umetna inteligenca je produkt človeka, zato se inženirska pristranskost razširi tudi na njegov izdelek," so opozorili v Evropskem inštitutu za enakost spolov.