Greenpeace

Greenpeace mora podjetju Trumpovega donatorja plačati 610 milijonov evrov
20. 03. 2025 16.41Okoljevarstvena organizacija Greenpeace mora podjetju Energy Transfer plačati 660 milijonov dolarjev (609,7 milijona evrov) odškodnine. Porota v Severni Dakoti je namreč presodila, da je organizacija odgovorna za obrekovanje in druge obtožbe, povezane s protesti proti spornemu naftovodu.

Pogrešan mornar najverjetneje mrtev, tovorna ladja ni prevažala kemikalij
11. 03. 2025 07.52Na tankerju in tovorni ladji, ki sta v ponedeljek dopoldne trčila pred vzhodno britansko obalo, še vedno gori. 36 oseb so rešili, enega mornarja, ki je bila na tovorni ladji, še pogrešajo, a je najverjetneje mrtev. Tanker je prevažal letalsko gorivo, ki zaradi visokega vrelišča počasi izhlapeva. Lastnik tovorne ladje pa je zavrnil prvotna poročila, da je ladja prevažala zaboje z natrijevim cianidom. Britanske oblasti so medtem aretirale moškega, ki je osumljen uboja iz malomarnosti.

Po trčenju razlitje goriva, na ladji zabojniki strupenega natrijevega cianida
10. 03. 2025 13.58Pred britansko obalo sta trčila tanker in tovorna ladja. Po trčenju je na tankerju izbruhnil požar; kot so sporočili kasneje, je tanker prevažal letalsko gorivo, zaradi česar je po trčenju odjeknilo več eksplozij. Gorivo je ob trčenju začelo iztekati v morje, a vpliva na okolje po besedah organizacije Greenpeace še ne morejo oceniti. To pa ni edina nevarnost trka - na krovu tovorne ladje so bili namreč tudi zabojniki strupene spojine. V bolnišnico so medtem prepeljali eno osebo, 36 mornarjev pa je britanskega člana parlamenta "varnih". Še vedno pa je pogrešan član posadke tovorne ladje.

Znotraj Jedrske elektrarne Krško z varnostjo ni heca!
07. 12. 2024 07.00Tako smo se sami prepričali, ko smo jo obiskali že septembra, ko smo še mislili, da bomo imeli referendum o morebitni novi jedrski elektrarni. Kot vemo, je potem odpadel. Vprašanja pa ostajajo. Eno izmed njih je zagotovo varnost jedrskih objektov.

Nevladniki želijo ukinitev državnega sekretarja za nacionalni jedrski program
28. 10. 2024 12.28Predstavniki nevladnih organizacij Greenpeace Slovenija, Umanotera ter Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) so pozvali k ukinitvi funkcije državnega sekretarja za nacionalni jedrski program, ki jo zaseda Danijel Levičar, ter vzpostavitvi demokratične in vključujoče razprave o energetski prihodnosti Slovenije.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic
22. 10. 2024 11.39Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko
09. 09. 2024 17.11Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

TEŠ pred stečajem: bo Šaleška dolina ostala brez ogrevanja?
03. 09. 2024 13.07Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto. Če ne bi ukrepali, bi čez noč na cesti ostalo približno 2500 delavcev, državi pa bi ostalo tudi 286 milijonov evrov nepoplačanega dolga do Evropske investicijske banke.

Danska kot prva na svetu uvaja davek na ogljik pri živinoreji
10. 07. 2024 14.04Danska bo kot prva država na svetu uvedla davek na ogljik pri živinoreji, ki ga bodo morali kmetje plačevati od leta 2030 naprej. Ukrep, ki ga mora potrditi še parlament, naj bi skandinavsko državo približal cilju ogljične nevtralnosti do leta 2045. Okoljevarstvenikom se zdi ukrep premil, kmetje pa v njem vidijo grožnjo prehranski varnosti.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin
10. 07. 2024 06.39Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

Ogromna hobotnica pozivala k zgodovinski zaščiti oceanov
09. 07. 2024 21.05Aktivisti Greenpeacea Slovenija so zunanjo ministrico Tanjo Fajon in predsednika vlade Roberta Goloba pozvali k sprožitvi procesa ratifikacije sporazuma ZN o oceanih, ki ga je Slovenija podpisala septembra lani. Ob tem so v Ljubljani napihnili ogromno hobotnico, ki simbolno opozarja na problematiko zaščite oceanov.

V brazilski Amazoniji letos največ požarov v zadnjih 20 letih
02. 07. 2024 13.43V brazilski Amazoniji so letos zabeležili že več kot 13.000 gozdnih požarov, kar je največ v zadnjih 20 letih, razkrivajo satelitski posnetki. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je število požarov povečalo za 61 odstotkov. Glavni vzrok naj bi bila lanskoletna zgodovinska suša na območju.

Bodo v Nemčiji uvedli prepoved vožnje ob vikendih?
13. 04. 2024 09.17Bo vožnje ob vikendih v Nemčiji kmalu konec? S takim scenarijem grozi nemško ministrstvo za promet in digitalizacijo, ki pravi, da bo treba vožnjo prepovedati, če ne bodo spremenjeni državni zakoni o ničelni stopnji onesnaženosti. Njegovi koalicijski partnerji, stranka Zelenih in SPD, pa ga obtožujejo, da "straši" in vzbuja neutemeljene skrbi, grožnja pa je po njihovem mnenju neodgovorna. A minister odgovarja, da bi s tem preprosto rad dosegel načrtovane podnebne cilje.

Francoski poslanci soglasno nad hitro modo, pr(a)va tarča pa kitajski Shein
17. 03. 2024 11.56Francoski poslanci so brez glasu proti potrdili zakon, ki bo proizvajalcem hitre mode naložil kazni za povzročeno okoljsko škodo, podobno, kot jih že poznajo v avtomobilski industriji. Z njim bodo tudi prepovedali oglaševanje, spodbujali pa bodo popravilo oblačil in njihovo ponovno uporabo. "Zelo hitra moda je ekološka katastrofa: gre za slabo narejena oblačila, ki jih množično kupujemo, redko nosimo in hitro zavržemo," je bil ob tem jasen francoski minister za ekološki prehod Christophe Béchu.

Britanska tovorna ladja z 41.000 tonami gnojila potonila v Rdečem morju
02. 03. 2024 15.35Ladja Rubymar, ki je v britanski lasti in so jo 19. februarja s protiladijsko balistično raketo zadeli jemenski hutijevci, je potonila v Rdečem morju, potem ko je več dni vanjo vdirala voda. Gre za prvo ladjo, ki je bila popolnoma uničena po začetku hutijevske kampanje proti Izraelovim vojaškim operacijam v Gazi.

Greenpeace poslancem: 'Zdaj ni čas, da se prepusti pritiskom'
27. 02. 2024 14.16V okoljski organizaciji Greenpeace Slovenija poslance koalicijskih strank pozivajo, da se v primeru odločanja o spremembah zakona o varstvu okolja, ki prinašajo zaostritve zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig, postavijo "na pravo stran zgodovine". "Zdaj ni čas, da se zamahne z roko in prepusti pritiskom, ki niso v prid zdravja ljudi," menijo.

Strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig: delavci napovedujejo protest
13. 02. 2024 17.25V sindikatu in svetu delavcev Salonita Anhovo so kritični do Zakona o varstvu okolja. "Ta zakon žal ne prinaša rešitev za okolje, ampak diskriminatorne ukrepe za uspešna podjetja," so prepričani in napovedujejo protestni shod. Tamkajšnji župan Miha Stegel zatrjuje, da občina v ničemer ne omejuje dela delavcev. "Naše prvo sporočilo je: Pustite prebivalcem živeti. Vemo, da se dimne pline, ki so enaki kot pri sosežigalnicah, da očistiti. Prepričan sem, da se nobeno podjetje ne bo zaprlo zaradi očiščenja plinov," je dejal. Po njegovi oceni se bo podjetje zaprlo le, če bo še naprej kršilo okoljevarstveno dovoljenje.

Banksyjeva dela navdušila tudi znane Slovence
18. 01. 2024 20.15Že dvajset let je eden izmed najbolj prepoznavnih in kontroverznih umetnikov našega časa, kljub temu, da nihče ne pozna njegove identitete. Dela slovitega Banksyja so od danes prvič razstavljena v Ljubljani. Organizatorji so zbrali in na ogled postavili več kot sto njegovih izvirnih umetnin, med njimi tudi nekatera najbolj znana dela, kot so Monkey Queen, Bomb Hugger in Toxic Marry.

Predsedstvo COP28 zamuja z objavo dogovora, v bližini so se zbrali protestniki
12. 12. 2023 10.35Med čakanjem na zaključno besedilo dogovora podnebne konference ZN, ki bi ga moralo njeno predsedstvo javno objaviti že pred dvema urama in pol, naraščajo pritiski okoljskih organizacij. Pred prostori, kjer se še vedno pogajajo in usklajujejo ministri pogodbenic, je pozno popoldne potekal tudi protest mladih z zahtevami po odpravi fosilnih goriv.

Zbrali več kot 6000 podpisov: 'Mi smo svoje opravili, zdaj je na vrsti politika'
22. 09. 2023 12.47Nevladne organizacije, združene v kampanji 'Naj Anhovo zadiha', so v manj kot treh tednih po vsej državi za vložitev novele o varstvu okolja skupno zbrale več kot 6000 podpisov in jih prinesle v DZ. Predlog novele so pripravili v okviru kampanje Naj Anhovo zadiha.

'Slepimo se, če mislimo, da lokalni problem v Anhovem ni vseslovenski problem'
07. 09. 2023 15.24V občini Kanal ob Soči je potekala tiskovna konferenca o zbiranju podpisov podpore zakonu, ki bi lahko naposled le izenačil standarde za sežig in sosežig, katerih posledica je onesnaženost okolja na območju. Sporočilo prebivalcev Soške doline je jasno: "Hvaležni smo za vsak podpis. Ta zakon je edina rešitev za nas." V manj kot tednu dni so sicer zbrali že polovico potrebnih podpisov, spremembe Zakona o varstvu okolja je prav tako že sprejel občinski svet občine Kanal ob Soči. "Zdaj to čaka še državno. To bo glasovanje o tem, kaj je politiki bolj pomembno – zdravje ljudi ali zasebni interesi lastnikov velikih obratov in njihovi multimilijonski dobički," je dejal Aljoša Petek iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja.

'Evropska energetska podjetja se pretvarjajo, da upoštevajo podnebne zaveze'
23. 08. 2023 15.46Velika evropska energetska podjetja za prehod na čistejšo energijo ne naredijo praktično nič in se "samo pretvarjajo", da delajo skladno s svojimi podnebnimi zavezami, so sporočili iz okoljske nevladne organizacije Greenpeace. Kot so opozorili, tem podjetjem ne gre zaupati samoregulacije.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Greenpeace: S ploščadi Ine odteka plin v severni Jadran
06. 07. 2023 20.15Aktivisti okoljevarstvene organizacije Greenpeace so pred sedežem naftne družbe Ina v Zagrebu zahtevali preiskavo možnega odtekanja plina na vseh njihovih priobalnih plinskih ploščadih v severnem Jadranu. V Greenpeaceu trdijo, da so v morju okoli nekaterih ploščadi visoke koncentracije metana. Ina obtožbe zanika.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Rusija prepovedala delovanje organizacije WWF
22. 06. 2023 11.41Rusija je okoljevarstveno organizacijo Svetovni sklad za naravo (WWF) v sredo označila za "nezaželeno", s čimer je kriminalizirala in dejansko prepovedala njeno delovanje. Očitajo ji ogrožanje ruske ekonomske varnosti. Gre za zadnjo v nizu organizacij civilne družbe, proti katerim ukrepajo ruske oblasti.

103 aktivisti, med njimi tudi Slovenec, izpuščeni po 30 urah pridržanja
25. 05. 2023 13.13Dva dni po protestu na ženevskem letališču, zaradi katerega je za eno uro obstal letalski promet, so vse prijete aktiviste izpustili iz pridržanja, je sporočil Greenpeace Slovenija. Med 103 pridržanimi je bil tudi aktivist iz Slovenije.

Maribora ni več na koledarju svetovnega pokala v alpskem smučanju
25. 05. 2023 11.38Mednarodna smučarska zveza (Fis) je ob robu kongresa v Zürichu objavila koledar za sezono 2023/24. Na njem pričakovano ni ženskih tekem svetovnega pokala v alpskem smučanju v Mariboru. Zlato lisico bo gostila Kranjska Gora, 6. in 7. januarja 2024 bosta tam ženski veleslalom in slalom.

Slovenec med aktivisti, ki so ohromili ženevsko letališče
24. 05. 2023 14.08Potem ko so zaradi akcije podnebnih aktivistov za kratek čas ustavili promet na ženevskem letališču, so se oglasili pri slovenskem Greenpeaceu. Več kot 20 ur po dogodku je več kot sto protestnikov še vedno v pridržanju, pravijo in vztrajajo, da nikoli niso vdrli na pisto. Opozorili so na škodljivost zasebnih letal, ki so vse bolj pogosta izbira bogatašev tudi v Sloveniji. Nekdo se je z njim peljal celo iz Maribora v Gradec.

Priklenili so se na letala in ustavili promet na letališču
23. 05. 2023 15.33Skupina podnebnih aktivistov je na vzletno-pristajalni stezi okoli poldneva blokirala promet na letališču v Ženevi v Švici. Protestirali so zaradi prodajnega sejma zasebnih letal, ki je potekal na letališču. Promet je bil zaradi vdora ljudi na pisto prekinjen za približno eno uro, v tem času pa sedem letal ni moglo pristati in so bila preusmerjena v Zürich in Lyon.