Gozdarski inštitut

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Na SiDG podražili cene lesa za fizične osebe za okoli 30 odstotkov
21. 02. 2023 11.06Še januarja je bil kubični meter okroglega lesa bukve za proizvodnjo z dostavo 68,34 evra, že februarja pa je kubični meter enakega lesa z dostavo znašal 91,32 evra brez DDV, kupci pa se sprašujejo, ali so podražitve upravičene. Na Slovenskih državnih gozdovih pojasnjujejo, da so še lani vodili zelo konzervativno prodajno politiko, februarja pa so naredili korekcijo cen, da se približajo tržnim razmeram.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike
01. 12. 2022 19.31Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Previdno pri spravilu lesa po ledeni ujmi: v enem tednu v gozdu dve smrtni žrtvi
07. 03. 2014 17.56Policija je v zadnjem obdobju po žledolomu v gozdovih na območju celotne države obravnavala več delovnih nesreč. Policija zato svetuje, da posamezniki pri ravnanju v gozdu pazijo na lastno varnost.

Lesni peleti: več kot tretjina vzorcev ne ustreza niti minimalnim standardom kakovosti
04. 06. 2013 14.36Zveza potrošnikov Slovenije in Gozdarski inštitut Slovenije sta preverila kakovost lesnih peletov, s katerimi lahko potrošniki prihranijo tudi več kot polovico stroškov za ogrevanje. Med 20 testiranimi vzorci je bil eden zelo dober, kar sedem pa je bilo neustreznih.

'Načeto ustavno načelo pravne države'
17. 04. 2008 16.58Vlada ne bo obdavčila subvencij tistim kmetom, ki jih dejansko niso prejeli. Plačati morajo izključno dohodnino na katastrski dohodek.

Vojko Vesel: Ohranil bom dobro ime zoološkega vrta
24. 02. 2003 00.00Po navedbah oskrbnikov ljubljanskega živalskega vrta naj bi po naročilu direktorja tega vrta izvajali brutalne usmrtitve živali, tudi zaščitenih. O tem smo se pogovarjali z direktorjem Živalskega vrta Ljubljana Vojkom Veselom.