Genske spremembe

Gluha britanska deklica po prelomnem zdravljenju znova sliši

09. 05. 2024 10.14

Opal Sandy se je rodila popolnoma gluha zaradi slušne nevropatije, ki moti prenos živčnih impulzov iz notranjega ušesa v možgane. 18-mesečna deklica pa lahko po zaslugi prelomne genske terapije zdaj sliši skoraj normalno. Njen sluh pa bi se lahko še izboljšal, so optimistični zdravniki.

V Ajdovščini do prvega hamburgerja, ki je nastal v laboratoriju

27. 02. 2024 19.38

Bo Slovenija ena vodilnih držav v prehranski revoluciji? V Ajdovščini je zaživelo podjetje, ki bo razvijalo in proizvajalo meso iz laboratorija. Ustanovitelj podjetja je Ivo Boscarol, ki pravi, da bo proizvodnja mesa iz izvornih celic odpravila težave s pridelavo in pomanjkanjem hrane v prihodnosti.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Chris Hemsworth: Začutil sem, da sta za zdravje pomembna mir in tišina

07. 10. 2023 09.29

Chris Hemsworth je pred slabim letom dni izvedel, da ima zaradi genske predispozicije od osem- do desetkrat večjo možnost, da zboli za Alzheimerjevo bolezen. Zaradi tveganja se je odločil, da si bo vzel odmor od igranja. Poleg tega je zvezdnik nekaj sprememb uvedel tudi v svojem življenju. Kot je priznal, se je končno naučil, da si je treba vzeti čas za mir in tišino ter spanje. 40-letni igralec sicer slovi po tem, da je izredno discipliniran pri treningih.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'

25. 03. 2023 12.34

Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

Genska mutacija, ki veča tveganje za raka, povezana z Orkneyjskimi otoki

17. 03. 2023 07.38

Pri osebah z "orkneyjsko" zapuščino so škotski raziskovalci ugotovili gensko različico, za katero je znano, da povečuje tveganje za raka dojke in jajčnikov. Nova študija namreč kaže, da ima kar eden od 100 oseb, katerih stari starši prihajajo iz Orkneyjskih otokov, specifično mutacijo gena BRCA1.

Urbanu in Karolini lahko vsak doniran evro spremeni življenje

28. 02. 2023 07.00

Karolina je edina v Sloveniji, ki so ji diagnosticirali bolezen hitrega staranja, za katero ni zdravila ali zdravljenja, obstaja pa možnost razvoja genske terapije. Ta pa je draga. Pri redkih genetskih bolezni je težava namreč ta, da zaradi njihove redkosti v večini primerov ni ekonomskega interesa za razvoj zdravila, saj je število bolnikov premajhno, da bi se splačalo vlagati v raziskave zdravljenja. Denarna sredstva za razvoj genske terapije pa še vedno zbira tudi Urban, ki do poletja potrebuje še 400.000 evrov.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Glavkom – bolezen, za katero vsak drugi oboleli ne ve, da jo ima

24. 05. 2022 00.15

Bolezen je običajno asimptomatska in ljudje se je sploh ne zavedajo, dokler ni znatno napredovala. Zato ji pravimo "tihi uničevalec vida".

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'

02. 05. 2022 17.09

"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

1,8 milijona evrov za življenje: 'Rekli so, naj bom srečna, če bo živel 12 mesecev'

05. 06. 2019 06.00

Odločitev farmacevtskega giganta Novartis, da ceno zdravila Zolgensma postavi pri 2,1 milijona dolarjev ali okoli 1,8 milijona evrov, s čimer gre za najdražji enkratni odmerek zdravila do zdaj, je pred kratkim svet razburila celo veliko bolj kot dejstvo, da gre za sredstvo, ki daje hudo bolnim otrokom novo upanje.

Osamljeni George pomaga razvozlavati skrivnosti dolgega življenja

08. 12. 2018 07.00

Zadnji predstavnik galapaških orjaških želv – Osamljeni George, čeprav je poginil že leta 2012, še zmeraj 'pomaga' znanstvenikom odkrivati 'skrivnosti zdravja in večne mladosti'. Želve velikanke so sicer znane po dolgoživosti, pri njih pa so znanstveniki našli genske variante, povezane s staranjem in rakom. A želvak George je imel gene, ki preprečujejo nastanek raka, celo podvojene.

Tudi rakava obolenja so lahko dedna

10. 04. 2017 16.28

'To imamo v družini!' Stavek, ki ga v vsakdanjem življenju velikokrat slišimo. Večina dednim boleznim ne posveča posebne pozornosti, kar je po besedah strokovnjakov narobe. Z zavedanjem povišane verjetnosti za razvoj določene bolezni, ki je prisotna v družini, lahko namreč močno vplivamo na kakovost življenja in se pravočasno ter ustrezno pripravimo na bolezenske izzive, pred katere nas lahko postavi usoda.

Bodo mutantske miši postale 'super vohljačke'?

12. 07. 2016 11.08

Podgane, miši, morda celo pse bi ameriški znanstveniki radi gensko spremenili, da bi postali bolj izurjeni v prepoznavi določenega vonja, kot sta razstrelivo in prepovedana droga. Raziskave na miših so že pokazale, da je to morda celo mogoče.

Delo in dobiček, čeprav za ceno zdravja?

14. 03. 2012 06.30

Slovenija je na samem repu v Evropi po številu odkritih poklicnih bolezni, kar ne pomeni, da so delovni pogoji brezhibni. Razlog je slaba zakonodaja, ki podpira interese kapitala, medtem pa zastavljajo slabo plačani delavci na kocko svoje zdravje in življenja.

Ubijalec rakavih celic

28. 08. 2010 06.00

Znanstveniki poskušajo omejiti razvoj rakavih celic in njihovo širitev. Ameriško podjetje Alnylam je prišlo do zanimivih rezultatov.

Želite izboljšati kondicijo?

27. 08. 2004 00.00

Če želite brez večjih naporov imeti več kondicije, vas bo morda razveselilo, da so znanstveniki odkrili snov za izboljšanje fizične moči.

Miš iz dveh jajčnih celic

24. 04. 2004 00.00

Japonski znanstveniki z univerze v Tokiu so z združitvijo dveh jajčnih celic in brez prisotnosti spermijev ustvarili ženske potomce dveh mater.