Generalna

Lani največja pojavnost oslovskega kašlja v zadnjih 60 letih

18. 04. 2025 14.30

Cepljenje je najboljša naložba v javno zdravstvo, so sogovorniki poudarili na novinarski konferenci Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom svetovnega in evropskega tedna cepljenja. Ob pozitivnem trendu precepljenosti proti gripi in HPV inštitut letos širi programe cepljenja proti noricam in klopnem meningoencefalitisu.

Ministrstvo pripravilo 31 smernic za izboljšanje zdravstva

17. 04. 2025 19.09

Na ministrstvu za zdravje so predstavili usmeritve zdravstvene politike za leto 2026. Te vključujejo 31 smernic, ki bodo osnova za pripravo splošnega dogovora v zdravstvu za prihodnje leto. Med temeljnimi cilji so povečanje dostopnosti do storitev, merjenje kakovosti in varnosti storitev ter povečanje učinkovitost izvajanja zdravstvene oskrbe.

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU

11. 04. 2025 14.41

Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

'Ne moreš se po nesreči napiti in po nesreči hitro voziti'

10. 04. 2025 15.38

Kršenje cestnoprometnih pravil ni nesreča, pravijo na Zavodu Varna pot in pozivajo k zamenjavi izraza prometna nesreča. Predlog podpira tudi Agencija za varnost prometa. Razpravljali so, da bi besedo nesreča nadomestila beseda trčenje, a si glede tega niso bili enotni.

Novi svet psihiatrične klinike: Zalar imenovan za direktorja

09. 04. 2025 17.39

Svet ljubljanske psihiatrične klinike je sprejel ugotovitveni sklep, da je v prejšnji sestavi direktorju Bojanu Zalarju na seji 27. februarja podelil nov mandat. Za nastop mandata Zalar potrebuje še soglasje vlade.

Trumpova administracija po pomoti deportiranega moškega noče nazaj

07. 04. 2025 08.12

Administracija Donalda Trumpa si je od ameriške okrožne sodnice Paule Xinis prislužila ostro grajo. Trumpovi uradniki za priseljence so namreč priznali, da so med množičnimi deportacijami iz Združenih držav brez utemeljenega pravnega razloga pomotoma deportirali moškega iz Marylanda. Okrožno sodišče je od uradnikov zahtevalo, naj Kilmarja Abrega Garcio nemudoma pripreljejo nazaj v Maryland, toda Trumpova administracija je tik pred iztekom roka pozvala vrhovno sodišče, naj odredbo nižjega sodišča blokira.

Popularni okraski za vezalke za dober namen

07. 04. 2025 00.15

Eurospin že osmo leto zapored sodeluje z Zvezo prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) pri zbiranju sredstev za nakup šolskih potrebščin otrokom iz socialno ogroženih družin.

Odziv na Trumpovo uvedbo carin: 'Morda bi bilo dobro umiriti žogico'

27. 03. 2025 12.55

V Evropski uniji potrebujemo dober in temeljit premislek, preden se odzovemo na napovedane dodatne ameriške carine na uvoz evropskega blaga, je v izjavi za javnost povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Nek odgovor je absolutno potreben, a morda bi bilo dobro zdaj tudi umiriti žogico, je dejala.

'Bolezen povzroča veliko gospodarsko škodo'

27. 03. 2025 12.45

V Sloveniji bolezen slinavke in parkljevke, ki povzroča veliko gospodarsko škodo, še ni prisotna. Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin si želijo, da bi pri tem tudi ostalo, zato rejce pozivajo k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov. Za rejce so v ta namen pripravili informativno zloženko.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti

20. 03. 2025 12.08

Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče

19. 03. 2025 15.44

Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

18. 03. 2025 12.15

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Za škofjeloško invalidsko podjetje CSS pripravljen poslovni načrt

18. 03. 2025 14.00

V škofjeloškem invalidskem podjetju CSS se po doslej opravljenih korakih za preživetje podjetja nadejajo še dokapitalizacije, ki bi jim omogočila vlaganje v večjo produktivnost. V poslovnem načrtu, ki ga je na današnji novinarski konferenci predstavila direktorica podjetja Mariana Karla Rebernik, je v načrtu za 860.000 evrov investicij.

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji

10. 03. 2025 00.15

V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Zaposlovanje Filipincev v Sloveniji: trenutno jih je pri nas več kot 400

07. 03. 2025 13.53

Na zaposlitvenem dogodku, ki ga v torek v Manili na Filipinih pripravlja Zavod RS za zaposlovanje, bo sodelovalo 23 delodajalcev, največ iz dejavnosti prevoza in skladiščenja, nastanitev in gostinstva, gradbeništva ter industrije. Namen dogodka je vzpostaviti medvladno sodelovanje ter okrepiti varno in pravično zaposlovanje Filipincev v Sloveniji.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Švica zaradi nezadostnega števila prijavljenih odpovedala konferenco o Palestincih

06. 03. 2025 20.25

Švica je v zadnjem hipu odpovedala za petek napovedano mednarodno konferenco o zaščiti palestinskih civilistov v Ženevi. Po poročanju tujih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na diplomatske vire, se je za odpoved konference odločila zaradi nezadostnega števila prijavljenih.

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino

06. 03. 2025 10.24

Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Se gradnja hiše danes sploh še splača?

05. 03. 2025 17.49

Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola

05. 03. 2025 16.53

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola. Letošnje geslo Ti in jaz - 40 dni brez alkohola poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Akcija vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi in je opozorilo, da prekomerno uživanje alkohola povzroča veliko stisk, tudi zaradi skrhanih odnosov.

Na seznamu potnikov Epsteinovega zasebnega letala tudi Donald Trump

28. 02. 2025 09.39

V ZDA so objavili prvi sveženj dokumentov, ki razkrivajo seznam zvezdnikov, ki so se družili z Jeffreyjem Epsteinom. Čeprav med slavnimi ni imen, ki se v medijih do zdaj ne bi pojavljala, pa se je na drugem seznamu potnikov Epsteinovega zasebnega letala znašlo tudi ime ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Z njegovim letalom je v 90. letih prejšnjega stoletja potoval sedemkrat.

V načrtu digitalno orodje za pomoč pri prepoznavi redkih bolezni

26. 02. 2025 14.23

Na ministrstvu za zdravje v skladu z akcijskim načrtom za redke bolezni načrtujejo uvedbo digitalnega orodja za prepoznavanje suma redkih bolezni, je v nagovoru na 11. nacionalni konferenci ob dnevu redkih bolezni na Brdu pri Kranju poudarila ministrica Valentina Prevolnik Rupel. Orodje bo pri prepoznavi teh bolezni v pomoč družinskim zdravnikom.

'Narobe smo glasovali, najbrž sem utrujen', v Moskvi sprejeli opravičilo

25. 02. 2025 18.45

Srbija je v Generalni skupščini ZN podprla ukrajinski amandma, ki Rusijo označuje za agresorko in poziva k njenem umiku iz zasedenih ozemelj. Glas, ki je v Srbiji, tradicionalni ruski zaveznici, razjezil mnoge. Predsednik Aleksandar Vučić se je opravičil narodu in glas za označil za napako. Pri tem je kot razlog navedel svojo "utrujenost" in "obremenjenost", čeprav je glas oddal srbski predstavnik pri ZN.

'Umetna inteligenca bo nadomestila ljudi': ukinili bi 4000 delovnih mest

25. 02. 2025 11.27

V prihodnjih treh letih namerava največja banka v Singapurju ukiniti kar 4000 delovnih mest. V banki DBS namreč predvidevajo, da bo vse več dela opravila umetna inteligenca, s katero trenutno še vedno upravljajo ljudje. Banka sicer skupno zaposluje okoli 41.000 ljudi.

ZDA podprle Rusijo v ZN, Generalna skupščina sprejela oba predloga

24. 02. 2025 18.09

Združene države Amerike so skupaj z Rusijo in še 16 državami glasovale proti amandmaju o umiku ruskih sil iz Ukrajine, ki ga je v Generalni skupščini ZN vložila Ukrajina. 93 držav je amandma podprlo, med njimi tudi Srbija in Slovaška, 65 pa se je vzdržalo. Toda Generalna skupščina je podprla tudi ameriško resolucijo, ki poziva k miru, ne navaja pa Rusije kot agresorke.

Golob: Ukrajinski narod brani naše skupne vrednote

24. 02. 2025 13.41

Slovenija je solidarna z ukrajinskim narodom, ki brani naše skupne vrednote: svobodo, demokracijo, človekovo dostojanstvo, je na vrhu Obrambne in varnostne strategije enotnosti v Kijevu prek video povezave dejal premier Robert Golob. Evropa ima po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon zelo jasna stališča glede vojne v Ukrajini, od katerih ne bo odstopala. Po njenem mnenju mora držati skupaj tudi pri predvidenih glasovanjih o različnih predlogih resolucij ob obletnici ruske agresije na Ukrajino v Združenih narodih, saj so ogrožena pravila svetovne ureditve.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.