Galaksija

V najbolj oddaljeni nam znani galaksiji odkrili kisik in težke kovine

22. 03. 2025 20.00

Astronomi so prišli od presenetljivega odkritja. V nam najbolj oddaljeni galaksiji, kar smo jih doslej odkrili, so našli kisik in težke kovine. Galaksija je od Zemlje oddaljena 13,4 milijarde svetlobnih let, kar pomeni, da je nastala v zgodnjih dneh vesolja.

Z novim letom bo Slovenija polnopravna članica Evropske vesoljske agencije

20. 12. 2024 20.00

Z letom, ki prihaja, bo Slovenija vstopila v novo obdobje svoje zgodovine - vstopila bo v vesoljsko dobo. S prvim januarjem bomo namreč postali polnopravni člani Evropske vesoljske agencije. Dejstvo, da smo segli po zvezdah in jih tudi dosegli in da se nam zdaj odpira galaksija novih priložnosti, je seveda dober obet za prihodnost

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju

11. 12. 2024 17.12

Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

Boscarol bi v BTC-ju gradil stanovanjsko sosesko 'po dostopnih cenah'

22. 10. 2024 15.13

Družba Boscarol na skoraj 10 hektarjev velikem območju v ljubljanskem BTC, kjer je Žito imelo svoje prostore in skladišča, dolgoročno načrtuje poslovno-stanovanjsko sosesko z okoli 1000 stanovanji po dostopnih cenah. Upajo, da bi lahko v petih letih prišli do spremembe občinskih prostorskih aktov in priprave gradbenih dovoljenj za gradnjo po fazah.

Vesoljski teleskop James Webb posnel najbolj oddaljeno galaksijo

31. 05. 2024 16.08

Nasa poroča o novem neverjetnem odkritju. Vesoljski teleskop James Webb je namreč posnel najbolj oddaljeno galaksijo doslej. Galaksija JADES-GS-z14-0 naj bi nastala le 290 milijonov let po velikem poku, kar je novi rekord za "najstarejšo" poznano galaksijo.

Slovenska astrofizika sodelovala pri odkritju najbolj masivne črne luknje doslej

16. 04. 2024 10.08

Slovenska astrofizika Tomaž Zwitter in Andreja Gomboc sta bila del ekipe, ki je s satelitom Gaia Evropske vesoljske agencije odkrila najbolj masivno črno luknjo doslej, nastalo iz običajne zvezde. Bližina njenega odkritja omogoča mnogo bolj podroben študij lastnosti in nastanka črnih lukenj, ki so več 10-krat masivnejše od našega Sonca.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'

03. 02. 2024 18.33

Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Mega projekt Boscarola: 1000 stanovanj po dostopnejših cenah

05. 01. 2024 20.18

Po naložbi v nekdanji Kolosej podjetnik Ivo Boscarol v Ljubljani napoveduje še večji projekt. Gradnjo soseske s tisoč stanovanji in po, kot pravi, dostopnih cenah. Dobri obeti torej, kljub temu pa vsi stanovanjski problemi v Ljubljani, kjer se je zadnja leta gradilo predvsem za elito, ne bodo rešeni. Država sicer obljublja še dva tisoč stanovanj do leta 2025, je pa to precej manj od predvolilnih obljub.

Bolniki množično v tožbe po operacijah oči na Hrvaškem

30. 11. 2023 06.00

Bolniki, ki so opravili hkratno operacijo sive mrene in odprave dioptrije na Hrvaškem, zdaj množično vlagajo pritožbe in tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Ta jim namreč ne želi povrniti stroškov za operacijo sive mrene, čeprav naj bi jim posredniška agencija, preko katere so opravljali te posege na Hrvaškem, to obljubila. Po naših informacijah gre za agencijo Doktor 1A, direktor agencije pa z nami ni želel govoriti. Koliko bolnikov je ostalo brez povračila stroškov? Po naših informacijah jih je v pritožbe oz. tožbe šlo več kot 80.

Kar sedem od osmih planetov našega Osončja se je zarotilo proti nam

29. 06. 2023 21.02

Se vam zdijo zadnji dnevi nekam težki? So ljudje okoli vas razdražljivi, ste vi bolj vzkipljivi in se vam dogajajo stvari, ki se vam sicer ne bi smele? Brez skrbi, nič ni narobe z vami. Le planeti so se zarotili proti nam, in to kar sedem od osmih, kolikor jih je v Osončju. Kot pravi Tadej Šink, astrolog, ki se s položajem in vplivom zvezd in planetov ukvarja že 23 let, zdaj prihaja retrogradna Venera. In če se vam zdi vse to larifari, poglejmo na stvar takole: če Luna vpliva na plimo in oseko svetovnih oceanov, na kaj vse torej lahko vplivajo šele planeti?

Vesoljski teleskop odkril šest velikih galaksij, ki so nastale po velikem poku

23. 02. 2023 10.01

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je odkril šest velikih galaksij, ki so nastale kmalu po velikem poku, je pokazala nova študija, ki je presenetila znanstvenike. Novoodkrite galaksije naj bi nastale s hitrostjo, ki ni v skladu z našim trenutnim razumevanjem vesolja.

Najbolj nazorna fotografija naše galaksije: 3,32 milijarde vesoljskih teles

19. 01. 2023 10.48

Če ob jasnem vremenu ponoči dvignemo pogled v nebo, lahko skozi celo leto opazujemo del rokava naše galaksije Rimska cesta. Nova raziskava astronomov v Čilu pa je pokazala, da se v njeni ravnici skriva več kot 3,32 milijarde kozmičnih objektov. Znanstveniki so v do sedaj najbolj natančno fotografijo galaksije strnili 21.400 posnetkov.

Najsvetlejši blisk, ki so ga astronomi do zdaj videli

15. 10. 2022 16.19

Astronomi so opazili najsvetlejši blisk, ki so ga do zdaj videli. Blisk je nastopil zaradi dogodka, ki se je sicer zgodil 2,4 milijarde svetlobnih let od Zemlje in ga je verjetno sprožil nastanek črne luknje. Izbruh žarkov gama – najintenzivnejšo obliko elektromagnetnega sevanja – so orbitalni teleskopi prvič zaznali 9. oktobra, njegov sij pa znanstveniki po vsem svetu še vedno opazujejo.

Modra spirala na novozelandskem nebu osupnila prebivalce

20. 06. 2022 09.17

Novozelandske opazovalce zvezd je v nedeljo zbegala in hkrati navdušila nenavadna svetlobna formacija v obliki spirale na nočnem nebu. Po objavi prvih fotografij so se na družbenih omrežjih pojavile številne teorije o možnem vzroku za ta nenavaden pojav.

Astronomi nepričakovano odkrili najhitreje rastočo črno luknjo

15. 06. 2022 10.32

Astronomi z Avstralske nacionalne univerze v Sydneyu so odkrili najhitreje rastočo črno luknjo v zadnjih devetih milijardah let, vodja mednarodne ekipe raziskovalcev pa je odkritje opisal kot "zelo veliko in nepričakovano iglo v senu".

Prva fotografija črne luknje v naši galaksiji

12. 05. 2022 18.59

Ovekovečena je še ena gromozanska črna luknja, ki kraljuje v osrčju naše Galaksije. Več let so je preučevali, zdaj pa je mednarodna znanstvena ekipa Event Horizon Telescope (EHT) objavila njeno prvo fotografijo, ki so jo ustvarili s pomočjo osmih sinhroniziranih teleskopov po svetu. Znana je kot Sagittarius A* (Strelec A*) oziroma Sgr A* in ima maso štirih milijonov sonc, od Zemlje pa je oddaljena 27.000 svetlobnih let. Za njeno sliko se je trudila 300-članska ekipa.

V oblaku kozmičnega prahu sredi galaksije Messier 77 odkrili ogromno črno luknjo

17. 02. 2022 08.09

Evropski južni observatorij (ESO) je v središču galaksije Messier 77 odkril supermasivno črno luknjo, ki se skriva v oblaku kozmičnega prahu. Odkritje, ki ga je omogočil zelo velik teleskop VLTI v Čilu, potrjuje napovedi izpred 30 let, astronomom pa nudi nov vpogled v aktivna galaktična jedra, so sporočili iz omenjenega observatorija.

V sosednji galaksiji odkrili novo črno luknjo

14. 11. 2021 18.21

Znanstveniki so odkrili novo črno luknjo, ki se je skrivala v zvezdni kopici v sosednji galaksiji Veliki Magellanov oblak. Črna luknja je od Zemlje oddaljena 160.000 svetlobnih let in je enajstkrat večja od mase našega sonca.

Znanstveniki domnevajo, da so odkrili prvi planet izven naše galaksije

26. 10. 2021 08.11

Astronomi so odkrili namige o morebitnem prvem planetu zunaj naše galaksije. Ta se nahaja v galaksiji Messier 51, ki je od Rimske ceste oddaljena približno 28 milijonov svetlobnih let. Znanstveniki so sicer do zdaj odkrili že okoli 5000 eksoplanetov, vendar pa se vsi nahajajo v naši galaksiji.

30 let legendarnega teleskopa Hubble proslavili s 30 podobami vesolja

18. 01. 2021 13.54

Vesoljski teleskop Hubble je v letu za nami obeleževal 30 let v Zemljini orbiti - s 30 novimi fotografijami vesolja, zvezd, galaksij in planetarnih meglic.

Astronomi v realnem času opazovali umiranje galaksije

16. 01. 2021 15.53

Astronomi so bili prvič doslej priča pravemu začetku konca galaksije. Galaksije začnejo namreč 'umirati', ko prenehajo tvoriti zvezde, kar so astronomi že od nekdaj vedeli, a nikoli niso jasno opazili začetka. Do zdaj.

Slovenci v samem vrhu boja za osvojitev vesolja

15. 10. 2020 10.04

Prva fotografija črne luknje v zgodovini človeštva, nedavno odkritje morebitnega življenja v oblakih Venere, izstreljevanje raket v vesolje, spremljanje domačega planeta, celo zdravljenje raka. Vsega omenjenega ne bi bilo mogoče brez slovenskih visokotehnoloških podjetij. Potem ko smo se pretekli mesec, zahvaljujoč satelitoma Nemo HD in Trisat, vpisali med tehnološki prestiž, se postavlja vprašanje, kaj je naslednji korak.

Znanstveniki objavili največji tridimenzionalni zemljevid vesolja

26. 07. 2020 11.52

Zemljevid razkriva, kako strukturo vesolja opredeljujejo nitke in praznine materije, ko je bilo staro šele 300.000 let. Pokaže tudi vzorce porazdelitve galaksij, ki so jih raziskovalci uporabili za določitev parametrov vesolja z več kot 1-odstotno natančnostjo.

Kakšen vonj ima vesolje? 'Smodnik, zažgan zrezek, maline in rum'

28. 06. 2020 13.49

Če ste se kdaj spraševali, kako diši vesolje, vam bo morda na to lahko odgovoril vonj parfuma z imenom Eau de Space. Na Kickstarterju so začeli s kampanjo, saj želijo vzpostaviti masovno proizvodnjo vonja, ki so ga strokovnjaki več let razvijali za Naso, da bi bili astronavti res pripravljeni na vse.

Hubblov teleskop fotografiral 'zrna peska na vesoljski plaži'

21. 01. 2020 18.49

Nasin Hubblov teleskop je posnel impresivno fotografijo našega najbližjega galaktičnega soseda M31. Gre za največji Hubblov mozaik doslej. Poldruga milijarda pikslov razkriva več kot 100 milijonov zvezd in tisoče zvezdnih kopic v odseku "palačinkasto oblikovane" plošče M31, bolj znane kot Andromedina galaksija.

Pošastna črna luknja, ki ne bi smela obstajati

30. 11. 2019 12.11

Znanstveniki so odkrili ogromno črno luknjo LB-1, katere masa presega vsa teoretična pričakovanja. "Črna pošast" s 70-kratno maso našega Sonca je od našega planeta oddaljena približno 15 tisoč svetlobnih let.

Po naključju odkrili skrivnostno orjaško galaksijo

23. 10. 2019 08.59

Astronomka Christina Williams je med opazovanjem neba v Čilu po naključju odkrila rahlo sled svetlobe, ki jo je pripeljala do odkritja skrivnostne galaksije. Znanstveniki predvidevajo, da gre za galaksijo, ki je nastala ob začetku vesolja, pred približno 12,5 miljarde let.

Kaj je v črni luknji?

13. 04. 2019 07.00

Toliko kot navdušuje, tudi buri duhove: nedavno prvič fotografirana črna luknja. Njen premer je ogromen - znaša neverjetnih 10 milijard kilometrov, kar je večje od našega celotnega osončja. A kaj ta 'pošastni vesoljski pojav', ki mu nič ne more uiti, pravzaprav sploh je? In kaj njegova prva fotografija pomeni za znanost in za človeštvo?

Severina končala v bolnišnici

11. 04. 2019 14.46

Priljubljena hrvaška pevka Severina, ki se je pred dnevi mudila v New Yorku, je na družbenem omrežju Instagram objavila fotografijo, na kateri leži v bolnišnični postelji. Njeni oboževalci so se seveda ustrašili za njeno zdravje.

V okviru Nasine misije do novega odkritja o izvoru kozmičnih delcev

12. 07. 2018 20.59

Pred okrog štiri milijardami let je črna luknja v osrčju neke daljne galaksije ustvarila curek visoko-energijskih delcev. Zdaj je mednarodna skupina raziskovalcev, med katerimi je tudi dr. Gabrijela Zaharijaš, raziskovalka z Univerze v Novi Gorici, zaznala enega od teh delcev, tako imenovanih izmuzljivih nevtrinov. To jim je uspelo s pomočjo Nasinega vesoljskega teleskopa Fermi in observatorija Ice Cube na Antarktiki.