Florjančič

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?
28. 03. 2025 06.05Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'
18. 09. 2024 06.00Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Postopno umirjanje inflacije: konec popisa košarice osnovnih živil
30. 03. 2024 17.28Po januarski domnevno začasni zamrznitvi popisa cen osnovne košarice živil se projekt, ki ga je vlada močno promovirala, zaključuje. Kot so po sestanku s trgovci sporočili s kmetijskega ministrstva, so se za to odločili zaradi postopnega umirjanja inflacije. Prvotni namen, da bi krotili draginjo, se je sprevrgel v tekmo trgovcev po vse nižjih cenah, vse več je bilo tudi očitkov, da se na trgovskih policah množijo uvoženi izdelki nepreverjene in vprašljive kakovosti. Končni epilog popisa košarice sicer še ni znan, po besedah kmetijske ministrice pa bi se projekt nadaljeval le v primeru, če vsi vpleteni dosegli konsenz in v njem sodelovali brez fig v žepu.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'
12. 03. 2024 08.58Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Popis cen košarice živil: 'Videli smo zelo prozorne taktike'
25. 01. 2024 19.51Po številnih pozivih, naj vendarle ukinejo tako nesmiseln projekt, kot je popis cen osnovne košarice živil, so tega začasno vendarle zamrznili. Tako se je odločilo ministrstvo za kmetijstvo po dobrem letu, ker je ocenilo, da je projekt dosegel svoj namen, to sta umiritev inflacije in ohranitev kupne moči najranljivejših. Sprva dober namen popisovanja cen se je sprevrgel v tekmo trgovcev po vse nižjih cenah, na koncu so bila v košarici tudi živila iz uvoza po neverjetnih cenah, a so jih kupci težko našli. Kmetijska ministrica sicer želi košarico ohraniti, v kratkem se namerava tudi sestati s trgovci. Tema bodo marže.

'Ministrico čaka veliko dela, saj je kmetijski resor že skoraj pol leta brez ustreznega vodstva'
11. 01. 2024 15.10Sindikat kmetov Slovenije in Zadružna zveza Slovenije sta odprta za pogovore in sodelovanje z novo kmetijsko ministrico. Vsi si želijo, da bi z Matejo Čalušić, ki jo bo DZ potrjeval v petek, čim prej sedli za skupno mizo, da bi ji lahko predstavili svoje poglede. Poudarjajo pa, da ministrico takoj čaka veliko dela.

Zakonu o zaščiti živali se obeta podpora, kmetje žugajo z ustavno presojo
17. 10. 2023 11.49Poslanci so vnovič soočili mnenja glede novele zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet zaradi neupoštevanja stroke in vprašljivosti nekaterih določb z ustavnopravnega vidika izglasoval odložilni veto. Podporo noveli so znova napovedali poslanci koalicije, medtem ko ji v opoziciji še naprej nasprotujejo. Še pred sejo DZ pa so predstavniki kmetijskih organizacij izrazili nasprotovanje predvidenim rešitvam. Če bo vnovič sprejeta, bodo zahtevali ustavno presojo, so napovedali.

V Janševi odškodninski tožbi proti državi zaslišali tudi Janšo in soprogo
14. 07. 2023 15.24Na kranjskem okrožnem sodišču se je s pričanji nadaljevala obravnava odškodninske tožbe predsednika SDS in nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše zaradi sodnega procesa Patria. Po zavrnitvi njegovega zahtevka zoper tožilko in sodnike se nadaljuje obravnava 900.000 evrov visokega tožbenega zahtevka proti državi.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne
05. 06. 2023 19.14Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

Svoboda za spremembe glede volitev v organe KGZS
12. 05. 2023 20.25Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero bi spremenili pravila glede volitev v organe zbornice. Glavni cilj je uvedba inštituta nezdružljivosti za voljene in imenovane člane obveznih organov KGZS, s čimer bi se izognili korupcijskim tveganjem.

Kmetje po dveh tednih obupali nad vlado, v torek s traktorji v Ljubljano
18. 04. 2023 12.42Predstavniki organizacij s področja kmetijstva so opustili pogajanja z vlado, saj ta ne izpolnjuje njihovih pričakovanj. Kot so pojasnili, je bil "kaplja čez rob" predlog novele o zaščiti živali, ki je zanje ponižujoč. Prihodnji torek bodo v Ljubljani pripravili nov protestni shod, stavkovne aktivnosti pa bodo nato po potrebi še zaostrovali. Tako hiter odhod predstavnikov kmetov s pogajanj z vlado daje po mnenju premierja Roberta Goloba misliti, da je morda zadaj kak drug interes, in to političen.

'Delim zgodbe obsojencev, zato z njimi delim tudi nagrado'
17. 04. 2023 13.42"Svet v njenih prispevkih ni črno-bel, ampak poskuša razumeti in prikazati razsežnosti, ki nekoga privedejo v zapor, kakšen uvid v svoje protipravno ravnanje ima, kakšne posledice je njegovo dejanje pustilo na žrtvah, svojcih in družbi ter kako mu lahko programi obravnave in zaposleni v zaporu pomagajo na pravo pot," je v obrazložitvi nagrade novinarki Sari Volčič zapisala Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva
13. 04. 2023 14.50Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

Država samo za najemnine letno plača vsaj 26 milijonov evrov
06. 02. 2023 08.07Četudi bi z izgradnjo nove sodne stavbe privarčevali dobre štiri milijone evrov na leto – toliko namreč ministrstvo za pravosodje plačuje za najem 18 različnih lokacij, v katerih delujejo ljubljanski pravosodni organi – pa je znesek, ki ga država plačuje za najemnine ostalih državnih organov, še vedno visok. Leta 2022 je skupna številka namreč presegla 26 milijonov evrov. Poslovni prostori, arhivi, skladišča, garaže in tudi najemnine športnih dvoran za dijake ter vojaška stanovanja v Sloveniji in tujini. A to ni končna številka najemnin, saj v njej niso zajeti podatki drugih organov, agencij, zavodov, državnih podjetij in na primer občin.

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov
02. 02. 2023 06.00Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

'Z januarjem sodnikom in tožilcem dodatek v višini 600 evrov bruto'
10. 01. 2023 18.52Premier Robert Golob je na občnem zboru Slovenskega sodniškega društva napovedal reformo plačnega sistema s posebnim plačnim stebrom za sodstvo oziroma pravosodje. "Da pokažemo svojo resnost, smo se odločili, da bomo s 1. januarjem sprejeli dodatek k vašim plačam," je dejal zbranim. Prejeli naj bi ga funkcionarji v pravosodnem sistemu, tudi tožilci.

Švarc Pipanova za predsednika vrhovnega sodišča predlaga Miodraga Đorđevića
29. 12. 2022 08.57Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je na podlagi mnenj občne seje vrhovnega sodišča in Sodnega sveta v državni zbor poslala predlog za imenovanje Miodraga Đorđevića za predsednika vrhovnega sodišča.

Nadškof Zore: Prihodnost lahko zgradimo samo z ustvarjalnimi posamezniki
22. 12. 2022 20.28Prihodnost lahko zgradimo samo z ustvarjanjem novih družbenih in ekonomskih pogojev, ki bodo omogočili vsem ljudem razvijati svoje sposobnosti in talente, je v praznični pridigi ob dnevu samostojnosti in enotnosti poudaril Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore.

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin
12. 12. 2022 16.28Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

V primeru Janševe razžalitve novinark izločil sodnico Barbaro Zobec
01. 12. 2022 12.39Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je izločil vrhovno sodnico Barbaro Zobec iz odločanja o zahtevi za varstvo zakonitosti, s katero predsednik SDS Janez Janša izpodbija sodbo zaradi razžalitve novinark Eugenije Carl in Mojce Šetinc Pašek.

Vrhovni sodnik Zobec v intervjuju kršil etični kodeks
26. 09. 2022 10.54Vrhovni sodnik Jan Zobec je po mnenju komisije za etiko in integriteto kršil dve načeli kodeksa sodniške etike, ki se nanašata na odnos sodnikov do sodelavcev in strank ter varovanje ugleda sodstva. Presojali so namreč njegove izjave glede izobrazbe vrhovnega sodnika Branka Masleše.

Proslava pred dnevom državnosti tokrat brez ograj in odprta za vse
24. 06. 2022 19.43Na predvečer dneva državnosti se po vsej državi odvijajo slovesnosti. Osrednja proslava se v središču prestolnice na Kongresnem trgu začenja nekaj čez 21. uro. Kdo se je bo udeležil in koga na proslavi ne bo?

Novi fosili ob ponovni vrnitvi na slovenske odre: Ne damo se
15. 06. 2022 17.30Na sceni so že več kot 50 let, njihove pesmi poslušajo in pojejo vse generacije. Nove fosile ta konec tedna čakata kar dva koncerta v Sloveniji. Razkrili so nam, kaj jih združuje in zakaj najraje nastopajo pri nas.

Klakočar Zupančičeva poudarila pomen spoštovanja sodstva
26. 05. 2022 11.16Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič v državnem zboru predal letno poročilo o učinkovitosti in uspešnosti sodišč za leto 2021. Klakočar Zupančičeva je ob tem poudarila pomen spoštovanja sodstva. Napovedala je tudi reševanje problematike neodzivanja na pozive sodišč.