Feketija

Konec 'štempljanja' za malico
12. 03. 2025 12.28Odbor DZ za delo je obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo. Spomnili so, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.

Čas za vložitev vlog za vdovsko pokojnino do konca leta 2026
12. 12. 2024 15.38DZ je na izredni seji brez glasu proti sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev, ki je bila v obravnavi po nujnem postopku. V skladu z njo bo vlogo za zagotovljeno vdovsko pokojnino mogoče vložiti do konca leta 2026. Po zdaj veljavni zakonodaji bi se rok sicer iztekel konec letošnjega leta.

Vlada z ukrepi na področju romskih vprašanj, sestajajo se v Ribnici in Kočevju
28. 08. 2024 19.23Vlada pripravlja več ukrepov na področju romskih vprašanj. Ministrstvo za delo med drugim napoveduje odprtje več večnamenskih romskih centrov, 130 dodatnih zaposlitev v nekaterih centrih za socialno delo in tri dnevne centre za otroke iz romske skupnosti. Medtem so predstavniki Romov in vodstvo občine Ribnica so na sestanku govorili o zahtevah Romov iz romskih naselij Otavice in Goriča vas, da jim občina zagotovi vodo. Kočevski občinski svet pa je na torkovi prvi izredni seji v tem mandatu razpravljal o zaostrenih razmerah na področju romskih vprašanj.

'Imamo ljudi, ki so bili sedemnajstkrat ovadeni, pa so še vedno na prostosti'
22. 08. 2024 06.32Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle sta se sestala z vodstvoma občin Kočevje in Ribnica. Tema pogovora so bili varnostni položaj in romska vprašanja, po tem, ko je v zadnjem času prišlo do več zaostrovanj med Romi ter večinskim prebivalstvom in organi pregona.

Za upokojitev dovolj 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti
19. 06. 2024 16.00Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'
30. 04. 2024 12.51Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.

Pokojninska reforma delovne dobe ne bo spreminjala: '40 let dela ostaja dovolj'
24. 04. 2024 14.16Vlada je obravnavala izhodišča za pokojninsko reformo. Vsebine izhodišč sicer še ne razkrivajo, saj so jih obravnavali interno. "Edino, kar lahko v tem trenutku povem, je to, da se v luči pokojninske reforme delovna doba ne bo spreminjala," je dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. "40 let dela ostaja dovolj," je glede zavarovalne dobe dejal tudi minister za delo Luka Mesec. "Vzdržnost, dostojnost pokojnin in preglednost sistema," pa je opisal tri cilje pokojninske reforme, ki jo pripravlja vlada.

Meja za starostno upokojevanje bi se pomaknila na 67 let
01. 04. 2024 19.30Bomo po propadli zdravstveni in spodleteli davčni reformi dobili vsaj pokojninsko? Prenovljen pokojninski sistem kot glavni pogoj za upokojitev ohranja 40 let dela, premika pa mejo za starostno upokojevanje na 67 let, torej za tiste, ki bodo delali manj kot 40 let, napovedujejo avtorji reforme z ministrstva za delo. Vlada, ki bi sicer o izhodiščih morala odločati že v začetku leta, pa zaradi popravkov finančnega ministrstva še ni, se bo s predlogom predvidoma seznanila čez nekaj tednov. In če so premierjevi izbranci za področje ekonomije denimo pozdravili, da se pri izračunu pokojnine upošteva 40 let in ne več 24, so glede finančne vzdržnosti doslej znanega zadržani.

Predlog zakona o izrednem zvišanju pokojnin ni primeren za nadaljnjo obravnavo
01. 02. 2024 12.55Predlog zakona o izrednem zvišanju pokojnin, ki ga je v DZ s podpisi volivcev vložila civilna iniciativa Glas upokojencev s prvopodpisanim Pavlom Ruparjem, ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je ocenil DZ. Da je primeren, je ocenilo 24 poslancev, nasprotnega mnenja pa jih je bilo 45. Sejo je sicer še najbolj zaznamoval spor med predsednico DZ in predstavnikom civilne iniciative upokojencev.

Vlada zagotavlja: 40 let dela bo še naprej dovolj za starostno upokojitev
27. 12. 2023 19.31Vlado takoj po novem letu čaka še eno kislo jabolko: prenova pokojninskega sistema. "Za karkoli se bomo dogovorili, bo uvedeno s časovnim zamikom, postopoma in predvidljivo," napoveduje državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija in med tistimi rešitvami, od katerih v nobenem primeru ne bodo odstopali, izpostavlja, da bo 40 let dela še naprej dovolj za starostno upokojitev. Nadejajo se sicer, da bodo s socialnimi partnerji izhodišča uskladili do polovice prihodnjega leta in jih nato poslali v državni zbor.

Študentje in dijaki bodo lahko hkrati prejemali Zoisovo in državno štipendijo
24. 11. 2023 06.12Državni zbor je z 58 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo zakona o štipendiranju, ki z naslednjim šolskim letom omogoča sočasno prejemanje državne in Zoisove štipendije. Štipendije Ad futura pa prenaša na ministrstvi za vzgojo in izobraževanje ter za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Batista Cadillac: Hvala, ker ste, brez vas ni nas
17. 11. 2023 14.54Zasedba Batista Cadillac je trenutno na mini slovenski turneji Mim pravil, praktično razprodana ljubljanska Cvetličarna pa je tokrat kot eno dihala njihov neo funk, soul in blues, ki ga križajo s sebi ljubimi latinskoameriškimi ritmi. Svojim pesmim pa so za povrhu dodali še kup priredb vsem dobro poznanih uspešnic od Bowieja, Beatlov do Jamiroquaija.

DZ vnovič potrdil novelo zakona o delovnih razmerjih
07. 11. 2023 16.29DZ je po vetu državnega sveta, izglasovanem minuli teden, na izredni seji vnovič potrdil novelo zakona o delovnih razmerjih, ki ob določbah evropskih direktiv, kot je petdnevni oskrbovalski dopust, prinaša še ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja.

DS izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih
02. 11. 2023 16.43Državni svet je na današnji izredni seji s 15 glasovi za in desetimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih. Svetniki so kot glavni razlog navedli neskladnost postopka priprave in sprejemanja novele s pravili socialnega dialoga. O noveli bo moral DZ odločati ponovno, za potrditev pa bo potrebnih 46 glasov poslancev.

Bomo še imeli pokojnine?
21. 10. 2023 10.38Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'
07. 10. 2023 07.00Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Višji upokojitveni starosti nasprotujejo mladi: 'Zaslužimo si priti do upokojitve vitalni in zdravi'
04. 10. 2023 19.28Prve podrobnosti nove pokojninske reforme, ki jo snujejo na ministrstvu za delo, kažejo, da se ne bomo upokojevali več s 65 leti, pač pa s 67 leti. In tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24, več pa bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Vse to so novosti, ki po besedah pristojnega državnega sekretarja še niso povsem usklajene in bi jih uvajali postopoma. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi, v Sindikatu Mladi plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Na mizi bo tudi predlog, da bi v pokoj odhajali dve leti starejši
03. 10. 2023 16.38V pogajanjih o pokojninski reformi bo govora tudi o predlogu za zvišanje upokojitvene starosti za dve leti, je povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija. Zahtevana pokojninska doba bi medtem ostala 40 let. Trenutno veljavni splošni pogoji za starostno upokojitev so tako za moškega kot za žensko 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa oziroma 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe.

SDS zahteval še višje pokojnine, DZ predlog zavrnil
26. 05. 2023 20.26Potem ko so poslanci potrdili rebalans proračuna za letošnje leto, s katerim je Golobova koalicija med drugim zagotovila več denarja za upokojence, je državni zbor odločal o predlogu Janševe SDS za še višje pokojnine. Namesto 1,8-odstotne izredne uskladitve pokojnin so predlagali, da bi se te dvignile za 3,5 odstotka. Po sedemurni polemiki je večina predlog zavrnila, tako kot že včeraj pristojni parlamentarni odbor.

V državnem zboru o položaju upokojencev in predlaganih priporočilih
26. 05. 2023 06.17Državni zbor bo na izredni seji, sklicani na zahtevo SDS, obravnaval položaj upokojencev in predlagana priporočila, ki pa jih odbor DZ za delo v četrtek ni podprl. V skladu z njimi bi vlada denimo pristala na 3,5-odstotno izredno uskladitev pokojnin za vse in na dodatno enoodstotno uskladitev za upokojene.

Ministrstvo ni naklonjeno nižanju starostne meje kazenske odgovornosti
19. 05. 2023 18.26Po oceni policije se je število prijav medvrstniškega nasilja v zadnjih letih nekoliko povečalo, pravosodno ministrstvo pa kljub temu ne vidi potrebe po nižanju starostne meje kazenske odgovornosti. Tudi predstavniki drugih ministrstev so na skupni seji odborov DZ ocenili, da so normativni okviri ustrezni, več poudarka pa bi dali preventivi.

Združljivost štipendij: koalicija temu naklonjena, vlaga svoj predlog zakona
09. 05. 2023 12.36Po trenutnem zakonu o štipendiranju vsi dijaki in študentje, ki so zaradi šibkega socialnega položaja upravičeni do državne štipendije, ne morejo hkrati prejemati še Zoisove štipendije za nadarjene, pa čeprav bi bili na osnovi uspeha in posebnih dosežkov do nje upravičeni. Eni se morajo odpovedati, kar je po mnenju poslancev SDS diskriminatorno, zato so v DZ vložili predlog novele zakona, ki to področje ureja. Koalicija pa je tik pred zdajci vložila svoj predlog, ki ukinja nezdružljivost, za razliko od opozicijske SDS pa ne vsebuje predloga za dvig štipendije za deficitarne poklice.

Big Footi z dvojnim albumom 30 iz Stožic
02. 12. 2022 17.00Kako primerneje obeležiti 30-letnico kot v ljubljanskih Stožicah? Tako je razmišljala tudi zasedba Big Foot Mama, ki je z idejo prišla že leta 2020, a potem koncert dvakrat prestavila, nazadnje na letošnji 20. maj, ko so svojih 30 + 2 leti zmagoslavno kronali v razprodanih Stožicah.

FOTO in VIDEO: Na Evroviziji slavila Švedska, Slovenija končala na 14. mestu
23. 05. 2015 22.36Za nami je 60. jubilejno tekmovanje za Pesem Evrovizije. Skupno se je predstavilo 27 držav. Zmagovalca so določili glasovi gledalcev, oddani s telefonskim glasovanjem, ter glasovi nacionalne strokovne žirije (vsak je prispeval polovico).

FOTO in VIDEO: Maraaya v finalu Eurosonga
21. 05. 2015 21.25Na Dunaju sta na drugem predizboru na letošnjem jubilejnem 60. izboru Pesmi Evrovizije prepričala tudi Marjetka in Raay oziroma duo Maraaya. S pesmijo Here for You sta se poleg še devetih držav zasluženo uvrstila v sobotni finale.

FOTO: Znanih prvih deset finalistov letošnjega Eurosonga
19. 05. 2015 23.06V dunajski dvorani Stadthalle je bil na sporedu prvi predizbor jubilejnega, 60. Eurosonga. Predstavili so se izvajalci iz 16 držav, med katerimi so se v finale uvrstile Armenija, Belgija, Grčija, Estonija, Srbija, Madžarska, Rusija, Albanija, Romunija in Gruzija.

FOTO: Na Evrovizijo v ponošenih čevljih
06. 05. 2015 03.53Naša letošnja evrovizijska predstavnika, duo Maraaya, ki ga sestavljata zakonca Raay in Marjetka Vovk, sta spregovorila o načrtih za predstavitev na jubilejnem 60. izboru, ki bo konec maja potekal na Dunaju. Med drugim sta nam razkrila, da upata na uvrstitev med top tri pa tudi, kaj bosta nosila.

VIDEO: Perpetuum Jazzile z največjimi hiti ABBE
06. 03. 2013 16.39Vokalna zasedba Perpetuum Jazzile, ki je trenutno na obsežni turneji po ZDA, je posnela svojo izvedbo venčka petih nepozabnih uspešnic zasedbe ABBA, ki je lani praznovala 40. obletnico. Oglejte si videospot!

VIDEO: Slovenija v polfinalu zasedla predzadnje mesto
27. 05. 2012 08.59Eva Boto je četrtkovo polfinale z 31 točkami končala na predzadnjem, 17. mestu, iz finala je z enajstimi točkami več isti večer izpadla tudi Hrvaška. V velikem finalu je bila Srbija na koncu tretja, Makedonija trinajsta, Bosna in Hercegovina pa osemnajsta.