Federico Potočnik

Federico Pozzetto in Maruša Klemenc zmagovalca maratona Franja

09. 06. 2024 13.14

Italijan Federico Pozzetto je zmagovalec 43. izdaje maratona Franje, največjega amaterskega kolesarskega dogodka v Sloveniji. Pozzetto je dirko dobil, potem ko je po odločitvi žirije s prvega na četrto mesto padel Timotej Bavec, ki je v Žalah ubral napačno pot v krožišču. Pri ženskah je bila najboljša Maruša Klemenc.

Kakšen vpliv ima Nova Slovenija na Darsu?

24. 10. 2023 06.00

Valentin Hajdinjak, nekdanji podpredsednik Nove Slovenije, je kljub menjavi vlade ostal na vrhu Darsa. Hajdinjaku, imenovan je bil v Janševi vladi, se je na Darsu pridružil še en član NSi Damijan Jaklin. Kakšen vpliv ima stranka na Darsu? Razkrili smo namreč tudi fotografijo prvaka stranke Mateja Tonina, ki se je ob obisku v Riku Ribnica fotografiral pred še nedobavljenim kamionom Darsa. Nova Slovenija je bila doslej članica štirih vlad, v vsaki je sodelovala z SDS. Vzponov in padcev med strankama je bilo v preteklosti več, v vladi Roberta Goloba pa so se ponovno pojavila trenja.

Beg 'zdravniških' možganov: večina se jih v Slovenijo ne vrne

09. 10. 2023 15.48

Nezavidljive razmere čakajo Valentino Prevolnik Rupel, ki bo, če bo dobila zeleno luč državnega zbora, prevzela vodenje ministrstva za zdravje. Kako bo reševala nedopustno dolge čakalne vrste, luknjo v zdravstveni blagajni in težave s pomanjkanjem kadra? Kadra med drugim primanjkuje tudi zato, ker se vse več zdravnikov odloča za odhod v tujino, kjer imajo boljše pogoje za delo. Naša novinarka se je pogovarjala s srčnim kirurgom Jurijem Matijo Kališnikom, ki v tujini ostaja že osem let, vendar ga akademska sfera še veže na domovino. Dr. Federico Potočnik pa se je po specializaciji odločil za študij v Ameriki, a se je vrnil domov, da bi s pridobljenim znanjem pomagal izboljšati naš zdravstveni sistem.

Mladim zdravnikom zgolj pet evrov na uro

07. 12. 2021 22.32

Nihče ni slutil, da bo epidemija, ki jo je sprožil koronavirus, prinesla še eno epidemijo - poplavo napačnih, zavajajočih, pomanjkljivih informacij. Epidemijo nezaupanja v zdravstveno stroko. Epidemijo nesoglasij, prepirov, medsebojnih obračunavanj, žaljivih napadov. Zato so se mladi zdravniki odločili, da bodo osveščali o covidu. Predvsem preko družbenih omrežij, da zajamejo čim širši krog ljudi.

'Da bi imeli zdravniki nižje plačilo kot mnogi drugi profili, je unikum v svetu'

18. 11. 2021 14.54

"Najdete nas vsepovsod, vidni pa večinoma nismo," pravijo Mladi zdravniki, ki so bili "ekstremno prizadeti" ob novici, da so izključeni iz dogovora o dvigu plač. Poudarjajo, da so novo nastala plačna nesorazmerja povsem absurdna. Kot primer navedejo diplomirano babico, ki bo imela 116 evrov višjo plačo od zdravnika specialista. Tudi predsednik Fidesa Kuštrin se strinja, da se zdravniki upravičeno počutijo izigrane. V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva se že pripravljajo na drugi krog pogajanj.

Potočnik: Vpoklicani študentje imajo boljšo plačo kot nekateri zdravniki v urgentnih centrih

18. 11. 2021 06.00

Že tretjič ta mesec je bilo potrjenih novih okužb več kot 4000. V slovenskih bolnišnicah je položaj izjemno resen, na kar opozarja tudi specializant infektologije Federico Potočnik. Zdravniki so izgoreli, število zdravnikov pa ni neskončno, pravi in ob tem prosi ljudi, naj jim pomagajo. "Nujno je treba zmanjšati število okužb," trdi in dodaja, da lahko s preventivnim obnašanjem k temu pripomore prav vsak posameznik. Ob tem imajo zdravniki v prvih bojnih linijah tudi eno izmed najnižjih plač, še izpostavlja.

V Ljubljani prostih še deset intenzivnih postelj, v Mariboru še sedem

16. 11. 2021 10.35

Bolnišnice pokajo po šivih. Sinoči naj bi v celjski bolnišnici že zmanjkalo postelj na intenzivni negi, na pomoč so jim nato priskočili v Ljubljani, a tudi tam so skoraj že na robu zmogljivosti. Trenutno je zasedenih 75 od 85 intenzivnih postelj v UKC Ljubljana in 42 od 49 intenzivnih postelj v UKC Maribor. Koordinator za bolnišnične postelje Robert Carotta medtem poudarja, da največja težava še vedno ostaja pomanjkanje kadra. "Trenutno najbolj primanjkuje delavcev zdravstvene nege tako na covidnih kot tudi na necovidnih oddelkih," pravijo v največji slovenski bolnišnici. Dobrodošla bi bila tudi pomoč iz tujine, dodajajo.

Carotta: Najbolj črn scenarij predvideva tudi zaustavitev onkoloških operacij

15. 11. 2021 22.50

V Sloveniji je pozitivnih več kot 50 odstotkov testov PCR, vse bolj polne so tudi bolnišnice. V javnost je prišla celo informacija, da je intenzivnih postelj zmanjkalo. Da je zadeva zdaj že pod kontrolo, zagotavlja koordinator za bolniške postelje Robert Carotta, ki dodaja, da bodo v torek dobili še dodatnih 30 intenzivnih postelj. A stiska je kljub temu velika, glede na najbolj črn scenarij bi namreč potrebovali 330 intenzivnih postelj, kar pomeni, da imamo 30 postelj premalo. Kot pravi Carotta, se bodo o tem, kje dobiti manjkajoče postelje, z bolnišnicami pogovarjali še ta teden.

Dva zdravnika, specializanta infektologije, na družbenih omrežjih odgovarjata na vprašanja o covidu

12. 11. 2021 18.52

Nekateri zdravstveni delavci v teh težkih časih opravljajo dvojno delo: na eni strani delajo v bolnišnicah in pomagajo bolnikom, na drugi pa še ozaveščajo, učijo, se izpostavljajo – ker jim ni vseeno, ker ne želijo, da prevlada glasna destruktivna manjšina, ker so vsi ostali tiho. Med takšne zdravstvene delavce sodita dva mlada zdravnika, specializanta infektologije. Eden je dejaven na Twitterju, drugi na Instagramu, kljub napornemu delu pa sta sledilcem na voljo tudi z odgovori na zelo težka vprašanja.

Kacin: Če Poklukar ne bo poskrbel za cepljenje, bodo posledice veliko večje

05. 11. 2021 06.00

Ustavite to norijo in zaprite državo, je pozval celjski infektolog Federico Victor Potočnik. Tudi z drugih covidnih oddelkov sporočajo, da je sprejemov na intenzivno terapijo neobvladljivo veliko, zmogljivosti so presegli že tako rekoč povsod. Na intenzivnih oddelkih se zdravi 169 bolnikov, na navadnih 566. Večino kadra so bolnišnice že premestile na te oddelke, nenujne posege in preglede pa odpovedale. Če bi se cepilo več ljudi, bi situacijo še obvladovali, so prepričani zdravstveni delavci, ki se bojijo, da smo v tokratnem valu vlak že zamudili.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Potočnik: Toliko izgorelih mladih zdravnikov še nisem videl

18. 09. 2021 07.06

"Virus obstaja, dokazi za njegov obstoj so neizpodbitni," je dejal zdravnik, dr. Federico Potočnik, specializant infektologije iz celjske bolnišnice. Kot pravi, so se ljudje dolžni informirati in tudi izbrati, katerim informacijam bodo verjeli. Potočnik tudi že ves čas epidemije dela s covidnimi bolniki in še vsak, ki ga je povprašal o tem, je obžaloval, da se ni cepil. "Toliko izgorelih mladih zdravnikov, starih okoli 30 let, še nisem videl," je še dejal in opozoril, da jih zato veliko odhaja v tujino.

'Več postelj za covidne bolnike pomeni manj postelj za druge'

27. 08. 2021 20.33

V celjski bolnišnici, ki se je za bolnike s covidom-19 znova odprla v ponedeljek, so že zapolnili vse razpoložljive postelje, zato ta konec tedna širijo kapacitete, prihodnji teden odpirajo tudi oddelek za intenzivno terapijo. "Utrujenost, frustracija, naveličanost," stanje duha med sodelavci ob hitrem naraščanju števila okužb in hospitalizacij opisuje specializant infektologije, Federico Victor Potočnik.

Med hospitaliziranimi v Sloveniji 92 odstotkov necepljenih

27. 08. 2021 16.27

Ob naraščanju števila okuženih se razmere poslabšujejo tudi v bolnišnicah. Hospitaliziranih je 117 bolnikov – 95 jih zdravijo na navadnih oddelkih, 22 jih je v intenzivni negi. Med hospitaliziranimi je 107 necepljenih (92 odstotkov), med bolniki na intenzivni negi pa 20 necepljenih (91 odstotkov), je sporočila vlada RS.

Vlada imenovala predstavnike ustanovitelja v svete več bolnišnic

17. 08. 2021 19.57

V svetu Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor bodo v prihodnjem štiriletnem mandatu državo zastopali Mirko Stopar, Andrej Šauperl, Kazimir Miksić, Boris Miha Kaučič, Federico Victor Potočnik in Helena Kujundžič Lukaček.