Evrosad

Vreme prizadelo domače sadjarstvo: bera češenj 25-odstotna
05. 06. 2023 20.01Cene sadja in zelenjave so poletele v nebo, domačega pridelka praktično ni. Po marelice, nektarine in breskve so morali dobavitelji vse do Turčije. Suša v Španiji, poplave v Italiji in zdaj še deževen maj pri nas, vse to katastrofalno vpliva na količino sadja in zelenjave v Evropi in posledično na cene. Pričakuje se, da bodo te tudi do dvakrat višje, kot smo vajeni. In tako bo vsaj še nekaj tednov. Obiralci češenj v Kostanjevici na Krki hitijo z obiranjem, a tudi pri njih letina ne bo dobra, saj je že spomladanska pozeba poskrbela, da bo bera dosegla zgolj od 20 do 25 odstotkov pričakovane.

Zaradi izjemno visokih stroškov sadjarji zmanjšujejo površine sadovnjakov
17. 03. 2023 18.21Pridelava jabolk, ki jih izvažamo po vsem svetu, zaradi visokih stroškov upada. Če je Slovenija pred leti proizvedla 75.000 ton jabolk, slovenski sadjarji pričakujejo, da se bo zaradi slabih vremenskih razmer in številnih kriz to število kmalu prepolovilo. Tudi v Evrosadu so morali zmanjšati za kar 30 odstotkov površin sadovnjakov jablan in hrušk ter se preusmeriti na druge sadne vrste. Visoki stroški pa so jih, tako kot druge sadjarje, udarili po žepu v skoraj vseh pogledih, podražila so se gnojila, elektrika, proizvodnja, embalaža, višji so tudi stroški hlajenja.

Oroševanje rešilo pridelek nekaterim sadjarjem, pri drugih niti ta sistem ni pomagal
08. 04. 2021 10.50Temperature zraka so se v večjem delu države že drugo noč zapored spustile pod ledišče, kar je prizadelo predvsem letino sadjarjev. Ti so v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa bo prve ocene sporočila v petek. Na jugovzhodu Slovenije je pozeba prizadela vse vrste sadja, nekatere povsem. V Evrosadu so del nasadov oroševali, zaradi česar jim je uspelo rešiti pridelek na teh mestih. Marsikje pa niti oroševalni sistemi niso bili kos nizkim temperaturam.

Pivčeva ob pozebi opozorila na nujnost vlaganja v sodobne zaščitne sisteme
08. 04. 2020 08.40Ministrstvo se bo o načinu sodelovanja pri sanaciji škode, ki jo je povzročila zadnja pozeba sadnih in zelenjavnih nasadov, odločilo, ko bo znana škoda, ki je za zdaj še ne morejo oceniti, je ob obisku Posavja dejala ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec. Hkrati je poudarila nujnost sodobne zaščitne tehnologije za slovensko samooskrbo.

Bobincu nov štiriletni mandat na čelu RZS
25. 10. 2018 18.07Predsednik uprave velenjskega Gorenja Franjo Bobinac bo prvi mož Rokometne zveze Slovenije do leta 2022. Bobinac je bil edini predsedniški kandidat na današnji volilni skupščini na sedežu RZS v Ljubljani.

Dve leti pozebe: sadjarji predlagajo namestitev oroševalnih sistemov
24. 04. 2017 12.12Sadjarji zaradi pozebe predlagajo namestitev oroševalnih sistemov, ki z zamrzovanjem ustvarijo izolativni ovoj. Tretjina slovenskega medu je akacijevega, a nedavna pozeba je močno prizadela prav to, zato čebelarji pričakujejo za tretjino manj pridelka.

Kozole: Birokracija žal ovira Slovenijo v razvoju!
19. 01. 2015 06.43Rokometna zveza Slovenije je svetovno prvenstvo v Katarju izkoristila tudi za organizacijo poslovne konference, na kateri so se lahko poslovneži, ki stojijo ob strani krovni organizaciji, približali potencialnim katarskim investitorjem. Boštjan Kozole z Evrosadom je s svojimi jabolki že prisoten v Dubaju.

Namesto širitve bodo morali odpuščati
09. 07. 2014 19.00Med največkrat omenjenimi obljubami pred vsakimi volitvami je tudi tista o poenostavljenih birokratskih postopkih. Nič drugače ni letos, resničnost pa je povsem drugačna. Najbolj zaradi okostenelega sistema trpijo gospodarstveniki.

S sezonskim delom do nekajmesečnega zaslužka
26. 07. 2012 18.36Obiranje sadja privlači vedno več ljudi. Največ povpraševanja za tovrstno delo je na območju Sevnice, Murske Sobote in Maribora. Čeprav je tudi precej povpraševanja iz tujine, pa bodo povsod prednost dali domači delovni sili.

'Protitočne mreže so nujne'
29. 05. 2007 14.03V posavskih sadovnjakih že beležijo veliko škodo, ki jo je povzročilo letošnje deževje s točo.

Lukačičeva obljubila pomoč
09. 07. 2005 00.00Kmetijska ministrica Lukačičeva je posavskim sadjarjem obljubila državno pomoč zaradi škode, ki so jo utrpeli ob letošnjih neurjih s točo.

Posavje prizadelo hudo neurje
08. 07. 2005 00.00Posavje je popoldne prizadelo hudo neurje s točo. Posebej so prizadeti sadovnjaki. Polomljena drevesa so trgala električne kable.

Po neurju s točo največ škode v kmetijstvu
28. 06. 2005 00.00Ponedeljkovo neurje s točo, ki se je razdivjalo nad Posavjem, Dolenjsko, Belo Krajino, v Celju in Prekmurju, je največ škode povzročilo na kmetijskih pridelkih.

Naše sadje je že v Evropi
05. 06. 2002 00.00Ob prazniku občine Krško je kmetijski minister Franc But odprl novo hladilnico za sveže sadje, zmogljivosti 10.000 ton in ob tem poudaril kakovost našega sadja ter dodal, da je naš cilj vskladiščiti 80 odstotkov slovenskega sadja.

Toča najbolj prizadela Posavje
18. 06. 2001 00.00V Posavju je nedeljsko eurje s z točo, najbolj prizadelo vzhodni del brežiške občine ob slovensko-hrvaški meji, v Krškem pa območje okrog Leskovca in Stare vasi, kjer ima najobsežnejše nasade jablan in hrušk največje slovensko zasebno podjetje Evrosad Krško. Ta območja je spomladi prizadela že pozeba, letos pa je tudi že klestila toča. Po včerajšnjem katastrofalnem neurju so zlasti na Dobovskem polju povsem uničene poljščine ter trajni nasadi, okrog Krškega pa je toča oklestila še tisto, kar je ostalo od prejšnjih dveh naravnih ujm.

Toča v Krškem in okolici
18. 06. 2001 00.00V ponedeljek popoldne je Krško in okolico znova prizadelo močno neurje s točo. Voda je zalila kleti v treh stanovanjskih blokih in več stanovanjskih hišah na levem bregu Save. Pod vodo so ostali tudi proizvodni prostori tekstilne tovarne Labod in kleti v hotelu Semič ter nekaj trgovskih lokalov. Na Osredku je udarila vodena strela.

Hude posledice pozebe
17. 04. 2001 00.00Strokovnjaki novogoriškega kmetijsko-veterinarskega zavoda ocenjujejo škodo, ki so jo povzročile nizke temperature v noči s sobote na nedeljo. Po prvih zbranih podatkih večje katastrofe ne pričakujejo, saj so jo preprečile hitre vremenske spremembe v jutranjih urah. Temperature so se res spustile tudi do tri stopinje pod ničlo, a le za kratek čas. Suha pozeba je prizadela sadovnjake in vinograde v višjih in nižjih legah. Poleg breskev, ki so že odcvetele in vinskih trt, ki so že odgnale, so bile najbolj ogrožene češnje in marelice. O dejanski škodi, ki vsaj na prvi pogled ne bi smela biti previsoka, pa bo več znanega čez nekaj dni, ko bodo strokovnjaki analizirali podatke zbrane med terenskimi ogledi, s katerimi bodo nadaljevali tudi jutri.