Evropsko računsko sodišče

Zavajajoče oznake na živilih: zakonodaja EU ne dohaja tržnih praks
25. 11. 2024 18.45Potrošnik se lahko v labirintu oznak živil zlahka zgubi. Označevanje živil naj bi bilo v pomoč pri sprejemanju informiranih odločitev pri nakupu živil, toda evropski potrošniki so izpostavljeni vse večjemu številu trditev, logotipov, sloganov, oznak in ocen, ki so včasih ne le nejasni, temveč tudi zavajajoči, opozarja evropsko računsko sodišče.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco
29. 05. 2024 07.41EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?
27. 05. 2024 06.00V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Ob vseh ukrepih izpusti enaki kot pred 12 leti: krivi vse večji avtomobili
24. 01. 2024 18.04Kljub velikim ambicijam in strogim zahtevam večina osebnih avtomobilov z motorjem z notranjim zgorevanjem na cestah EU še vedno izpušča enako količino ogljikovega dioksida kot pred 12 leti, v poročilu ugotavlja Evropsko računsko sodišče. Opozarja tudi na ne vedno zanesljive meritve izpustov.

Revizorji: Tveganja za proračun EU dolg, inflacija in vojna v Ukrajini
05. 10. 2023 06.22Evropsko računsko sodišče je za zaključni račun EU za leto 2022 ugotovilo, da gre za resničen in pošten prikaz stanja, a da se je število napak pri porabi povečalo. Na proračunske odhodke je tako kot minula leta izdalo negativno mnenje. Posvarilo je, da tveganja za proračun EU predstavljajo dolg, inflacija in vojna v Ukrajini.

Zakaj in kako do zaposlitve v institucijah Evropske unije?
04. 05. 2023 00.15Evropska unija je eden največjih delodajalcev v Evropi, ki zagotavlja različne karierni možnosti za ljudi različnih profilov.

Računsko sodišče: EU pri porabi za obrambo nima dolgoročne strategije
26. 04. 2023 20.40Evropsko računsko sodišče je v prvi reviziji na področju obrambe ugotovilo, da EU pri porabi za obrambo nima dolgoročne strategije. V danes objavljenem poročilu je presodilo, da je pripravljalni ukrep EU o raziskavah na področju obrambe samo deloma koristen pri pripravi Unije na znatno povečanje porabe za obrambo in Evropski obrambni sklad.

Beg možganov: kako učinkovita je država?
05. 04. 2023 11.41Vlada, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport so bili pri izvajanju aktivnosti, usmerjenih v zmanjševanje tveganj za pojav bega možganov med letoma 2010 in 2021, delno učinkoviti, ugotavlja računsko sodišče.

Evropsko javno tožilstvo preiskuje nabavo cepiv EU proti covidu-19
15. 10. 2022 09.52Evropsko javno tožilstvo (EPPO) je v petek potrdilo, da poteka preiskava nabave cepiva proti covidu-19 v EU v vrednosti več milijard evrov. "Do te izjemne potrditve (preiskave) prihaja zaradi izredno velikega interesa javnosti," so v izjavi zapisali pri EPPO in dodali, da na tej točki ne bodo objavili nobenih dodatnih podrobnosti.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja
12. 07. 2022 14.02Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Slovenija Bruslja ni obvestila o uvedbi nadzora na mejah zaradi covida-19
13. 06. 2022 17.36Evropsko računsko sodišče v svojem poročilu ugotavlja, da Evropska komisija v času pandemije covida-19 ni ustrezno preverjala, ali je bila ponovna uvedba nadzora na notranjih mejah skladna s schengensko zakonodajo. Specifično glede Slovenije so zapisali, da komisije sploh ni obvestila o uvedbi nadzora zaradi pandemije, ki jih je uvedla poleti 2020 in spomladi 2021.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?
16. 04. 2022 07.37Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?
09. 04. 2022 08.24Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov
11. 03. 2022 13.38Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'
27. 02. 2022 07.00Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Evropski parlament podprl Petroviča za člana Evropskega računskega sodišča
20. 01. 2022 10.28Evropski parlament je v sredo podprl imenovanje Jorga Kristijana Petroviča za slovenskega člana Evropskega računskega sodišča. Petrovič, ki je trenutno član in prvi namestnik predsednika slovenskega računskega sodišča, bo na položaju zamenjal Sama Jereba, katerega mandat poteče 6. maja.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Revizorji drugo leto zapored z negativnim mnenjem za odhodke proračuna EU
26. 10. 2021 06.36Evropsko računsko sodišče je v letnem poročilu za proračunsko leto 2020 zaradi prevelikega števila napak, zlasti v kategoriji odhodkov z visokim tveganjem, za proračunske odhodke že drugo leto zapored izreklo negativno mnenje. Sodišče v poročilu opozarja tudi na pomen nadzora pri porabi evropskih sredstev iz svežnja za okrevanje po pandemiji.

Letalski prevozniki za hitrejšo povrnitev stroškov pri odpovedi letov
30. 09. 2021 16.21Potniki osrednjih letalskih družb v Evropi, med njimi Ryanaira, Easyjeta in Lufthanse, bodo v prihodnje hitreje deležni povračila denarja v primeru odpovedi letov, kot je bilo to v času pandemije covida-19. Skupno 16 letalskih prevoznikov se je namreč zavezalo k boljšemu obveščanju in pravočasnemu povračilu stroškov zaradi odpovedanih letov.

Vlada le delno učinkovita pri uresničevanju Strategije 2030 in Agende 2030
26. 07. 2021 09.36Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo uresničevanje Strategije razvoja Slovenije 2030 in Agende za trajnostni razvoj do leta 2030. Preverjalo je, ali so bili vlada, ministrstvo za finance, Služba Vlade RS Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko in Urad RS za makroekonomske analize in razvoj učinkoviti pri izvajanju aktivnosti.

Revizorji EU: Varstvo pravic letalskih potnikov med pandemijo ni bilo zagotovljeno
29. 06. 2021 17.25Med pandemijo covida-19 varstvo pravic letalskih potnikov v Evropski uniji ni bilo zagotovljeno, v objavljenem poročilu ugotavlja Evropsko računsko sodišče. Čeprav je vračilo denarja v primeru odpovedi letov za letalske prevoznike obvezno, je mnogo prevoznikov namesto tega potnikom vsililo vavčerje, kar je nezakonito, so izpostavili revizorji. Sodišče je za izboljšanje položaja Evropski komisiji priporočilo boljše varstvo pravic potnikov in obveščanje o njih. Upoštevajoč likvidnostne težave letalskih prevoznikov v času krize kot eno od rešitev predlaga tudi vzpostavitev jamstvenega sklada za odpovedi letov.

Revizorji EU: Frontex svojih dolžnosti ne opravlja uspešno
07. 06. 2021 18.09Evropsko računsko sodišče v posebnem poročilu ugotavlja, da Evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex držav članic Evropske unije ne podpira zadovoljivo pri upravljanju zunanjih meja EU. Revizorji ocenjujejo, da Frontex ne zagotavlja dovolj podpore za boj proti nezakonitemu priseljevanju in čezmejnim kaznivim dejanjem.

Društvo pisateljev Pahorja in Janšo opozarja na zaskrbljujočo družbeno krizo
18. 05. 2021 16.09Upravni odbor Društva slovenskih pisateljev je na predsednika Boruta Pahorja in premierja Janeza Janšo ter vse ostale odgovorne v državi naslovil opozorilno pismo glede zaskrbljujoče politične, gospodarske in moralne krize slovenske družbe ter socialne krize mnogih državljanov. Ob tem se zavedajo, da je njihov poziv zelo verjetno zaman.

Orban podprl Čeferina, Johnson načrt superlige označil za zelo škodljiv
19. 04. 2021 14.41Na napoved o ustanovitvi nogometne superlige so se odzvali tudi politični voditelji. Madžarski premier Viktor Orban je sporočil, da Madžarska nasprotuje ustanovitvi superlige in zagovarja enotnost na evropski ravni, britanski predsednik vlade Boris Johnson pa je dejal, da bodo storili vse, da bi takšno početje preprečili. Francoski predsednik Emmanuel Macron je pozdravil prizadevanja francoskih klubov, ki se ligi ne bodo pridružili.

Slovenija kršila evropsko pravo glede nedotakljivosti arhivov ECB
17. 12. 2020 07.45Sodišče EU je izreklo sodbo o tožbi Evropske komisije proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank. Po ugotovitvi sodišča je Slovenija kršila evropsko pravo. Gre za pomemben precedens glede privilegijev in imunitet institucij EU. Odločitev sodišča pozdravljajo tudi v Banki Slovenije.

Zaključni račun EU za 2019: brez pridržkov, a z napakami pri porabi
10. 11. 2020 06.00Revizorji v letnem poročilu Evropskega računskega sodišča za proračunsko leto 2019 zaključni račun EU potrjujejo kot resničen in pošten prikaz finančnega položaja EU. Hkrati ugotavljajo, da je bilo pri plačilih preveč napak, predvsem v kategoriji "odhodkov z visokim tveganjem". Na podlagi tega dajejo negativno mnenje o odhodkih. Poudarjajo tudi potrebo po zanesljivem in učinkovitem upravljanju finančnega svežnja v odziv na koronavirusno krizo, zaradi katerega se bo poraba EU v naslednjih nekaj letih skoraj podvojila.

DZ za večjo vlogo vodje državnega tožilstva: bo zavrženj kazenskih ovadb manj?
29. 09. 2020 20.08DZ je z 51 glasovi za in 37 proti sprejel novelo zakona o državnem tožilstvu, s katero želi vlada dodatno okrepiti vlogo vodje državnega tožilstva pri zagotavljanju učinkovitosti in enotnosti pregona. Na tak način naj bi bilo zavrženj kazenskih ovadb manj, meni vlada.

Jereb: Slovenija se je znova slabo izkazala pri črpanju evropskih sredstev
08. 10. 2019 15.39Ob predstavitvi letnega poročila evropskih revizorjev v Bruslju je član Evropskega računskega sodišča Samo Jereb znova opozoril na slabo črpanje evropskih sredstev v Sloveniji, ki je konec lanskega leta porabila 24,2 odstotka sredstev. Iz službe vlade na drugi strani odgovarjajo, da bodo kohezijska sredstva počrpali v celoti.

Kdo so najbolje plačani slovenski uradniki v EU?
08. 05. 2019 15.25V institucijah Evropske unije je zaposlenih več kot 55.000 uslužbencev, med njimi je približno 500 Slovencev. Kdo so najvišji slovenski uradniki v Evropski uniji, katere resorje obvladujejo in koliko so za svoje delo plačani? Pa tudi o tem, kakšne davke plačujejo in kako najlažje do službe v EU.