Evropska agencija za zdravila

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'

28. 02. 2025 15.33

Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Matic z redko gensko boleznijo, zdravilo pa vrtoglavih 3,2 milijona evrov

14. 12. 2024 09.25

Ali Slovenija, pa tudi druge evropske države ne zmorejo slediti bliskovitemu razvoju genskih terapij? Starši še enega otroka s kruto gensko boleznijo morajo za revolucionarno zdravilo denar zbrati sami. Sedemletni Matic ima Duchenovo mišično distrofijo. Ti otroci zaradi propadanja mišic najkasneje pri 12 letih pristanejo na invalidskem vozičku, s časom paralizirani od vratu navzdol. Slabenje srčne in dihalnih mišic pa vodi v prezgodnjo smrt, zdravila do nedavno ni bilo. Zdaj pa za te otroke končno obstaja upanje. Genska terapija, ki so jo odobrili v ZDA. V Evropi še čaka na zeleno luč, a le za otroke do sedmega leta starosti. Matičeva edina možnost je torej pot v ZDA, a zdravilo stane vrtoglavih 3,2 milijona evrov.

Ema delno odobrila zdravilo za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni

14. 11. 2024 19.45

Evropska agencija za zdravila (Ema) je delno odobrila zahtevo za trženje zdravila Leqembi, ki naj bi upočasnilo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, je sporočil evropski nadzorni organ za zdravila. Ema je sicer zdravilo prvotno zavrnila, zdaj pa je ocenila, da so njegovi pozitivni učinki večji od tveganj.

Golob in ministra prisluhnili Urbanovi mami: jim bo uspelo zagotoviti denar?

16. 10. 2024 12.36

ZZZS je pred kratkim pozval državo, naj omogoči dokončanje genskega zdravila Urbagen, ki je rezultat skupnih prizadevanj celotne Slovenije. Urbanova mama Špela Miroševič se je sestala tako s predsednikom vlade kot tudi z ministrom za visoko šolstvo in ministrico za zdravje. Država si želi projekt podpreti, a še išče pravne možnosti, je povedala Miroševičeva.

Ema ni odobrila zdravila za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni

26. 07. 2024 18.40

Evropska agencija za zdravila (Ema) je priporočila, da se v Evropski uniji ne izda dovoljenje za promet z zdravilom Leqembi, ki naj bi upočasnilo Alzheimerjevo bolezen v zgodnji fazi in je v ZDA dovoljeno. Ocenila je, da zaznan učinek upočasnitve upadanja kognitivnih sposobnosti ne odtehta tveganja resnih neželenih učinkov.

S peticijo želijo pospešiti dostop do zdravila za redko gensko bolezen DMD

25. 07. 2024 11.13

Matej, Tjaž in Tit so trije otroci, ki imajo zelo hudo in redko genetsko bolezen, imenovano Duchennova mišična distrofija. Za bolezen, za katero do nedavnega zdravila ni bilo, so zdaj v ZDA odobrili prvo gensko zdravljenje, ki pa v Sloveniji ni na voljo. Zdaj se v društvu Vilijem Julijan pridružujejo akciji, kjer se s peticijo trudijo postopek odobritve zdravila v Evropi pospešiti.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?

22. 06. 2024 15.13

V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Pogajanja glede sporazuma WHO zaključena brez preboja

24. 05. 2024 20.58

Dolgotrajna pogajanja pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij so se zaključila brez končnega dogovora. Sporazum naj bi države članice WHO po napovedih potrjevale na bližajočem se zasedanju generalne skupščine WHO, vendar je to po današnjem razvoju dogodkov malo verjetno.

Največji medicinski preboj od odkritja statinov?

19. 05. 2024 12.26

Raziskovalci pravijo, da bi lahko bil semaglutide, ki je na voljo pod tržnim imenom Ozempic in Wegovy, največji medicinski preboj od odkritja statinov. Nova britanska študija namreč prinaša ugodne rezultate za zdravljenje srčno-žilnih bolezni.

AstraZeneca umika cepivo proti covidu

08. 05. 2024 09.48

Podjetje AstraZeneca je sporočilo, da je začelo odpoklic svojega cepiva proti covidu-19 zaradi "presežka razpoložljivih posodobljenih cepiv", ki so prilagojena novim različicam virusa. Že marca je farmacevtska družba umaknila dovoljenje za promet s cepivom v Evropski uniji.

Zaradi smrti 18-letnice po cepljenju proti covidu-19 preiskujejo več zdravnikov

08. 03. 2024 17.25

V Italiji zaradi smrti 18-letnice, ki je umrla leta 2021 po cepljenju s cepivom podjetja AstraZeneca proti covidu-19, preiskujejo pet zdravnikov z urgence v Genovi. Državno tožilstvo jih sumi, da niso opravili vseh diagnostičnih preiskav, ki bi jih morali po protokolu zdravljenja.

Zmotno prepričanje, da je 'današnja družba' v moralnem zatonu, ni nič novega

23. 12. 2023 07.00

V hudi krizi vrednot smo se znašli nedavno, ste slišali? Družba in svet širše sta na robu moralnega propada. Danes je vse drugače, kot je bilo včasih. Takole denimo pišejo v enem glavnih slovenskih časnikov: "Starih vrednot, ki bi kot zvezde pokazale pot iz stisk, kot da ni več, novih pa tudi ni videti na obzorju ... Evropska in vedno širša svetovna kriza je v svojem jedru kriza vrednot." No, to pravzaprav ni opis stanja decembra 2023, marveč gre za komentar izpred več kot leta in pol nazaj. Stvari so se od maja 2022, ko nas je zajela kriza vrednot, pa do danes verjetno le še poslabšale.

Ema zaskrbljena, v neposredno bližino se seli četrt rdečih luči

22. 12. 2023 12.33

Evropska agencija za zdravila (Ema) je zelo zaskrbljena zaradi odločitve oblasti v nizozemski prestolnici, da naj bi del zakonite prostitucije iz razvpite četrti rdečih luči v središču Amsterdama selili v t. i. erotični center v predmestju. Predvidena nova lokacija je namreč v bližini sedeža agencije.

Hujšanje brez diet in gibanja?

04. 11. 2023 09.30

Je svet vendarle dočakal čudežno zdravilo proti debelosti? Semaglutid, pri nas v obliki zdravila za diabetes tipa 2 – Ozempic – napoveduje revolucijo, saj je debelost ena najhujših kroničnih bolezni sodobnega časa. Ko se je vrsta zvezdnic in zvezdnikov pohvalila, da so shujšali prav s tem zdravilom, je povpraševanje eksplodiralo. Zdravila pa ni dovolj, brez njega občasno ostanejo tudi diabetiki. Raziskave o stranskih in dolgoročnih učinkih še vedno potekajo, strokovnjaki in tudi nekateri uporabniki pa opozarjajo, da to ni čudežna rešitev za nezdravo življenje in slabo samopodobo.

ZPS svari pred pijačo, ki je obnorela tudi slovenske najstnike

20. 10. 2023 09.57

Pijača Prime, še ne dve leti star napitek, ki je med drugim obnorel ZDA in Veliko Britanijo, je začela pohod po Sloveniji. Na trg jo dal priljubljeni spletni zvezdnik, ki nagovarja predvsem mlado občinstvo, in tudi po njegovi pijači posegajo v prvi vrsti najstniki. A težava je, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije, da zanje ni primerna. Ena od različic vsebuje kar 200 mg kofeina, cena pa je – tako ZPS – absurdno visoka.

Zdravila in osnovne zdravstvene zaloge že na poti v Gazo

14. 10. 2023 16.33

Letalo z zdravstvenimi potrebščinami za prizadete prebivalce v Gazi je pristalo v Egiptu, ob meji z Gazo. Humanitarna pomoč med drugim vključuje zdravila in medicinski material ter osnovne zdravstvene zaloge za potrebe 300.000 ljudi, so navedli pri Svetovni zdravstveni organizaciji. Evropska unija je sporočila, da bo potrojila humanitarno pomoč Palestincem v Gazi. Kmalu naj bi se začela evakuacija ameriških državljanov, Savdska Arabija pa je prekinila pogovore o normalizaciji odnosov z Izraelom.

Eden največjih izzivov sodobne družbe: razvija se počasi, enakomerno, več let ...

21. 09. 2023 09.10

Okolica večinoma ne prepozna tega bolezenskega stanja, dokler bolezen že močno ne napreduje. Najbolj izstopajo težave s spominom. Govorimo o demenci, daleč najpogostejša je demenca pri Alzheimerjevi bolezni. Današnji svetovni dan tako kot že ves september, ki je svetovni mesec te bolezni, poteka pod geslom "Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno".

Ponaredki 'čudežne' injekcije za hujšanje: podganji strup in težke kovine

13. 09. 2023 18.26

Po navdušenju javnosti nad zdravilom Ozempic, s katerimi so vplivnice in hollywoodske zvezdnice rekordno hitro izgubile kar nekaj kilogramov, je bilo le še vprašanje časa, kdaj se bo drago zdravilo, ki se sicer uporablja pri zdravljenju sladkorne bolezni, pojavilo v obliki cenejših ponaredkov. Ti so že prišli v Evropo, njihova uporaba pa je lahko zelo tvegana, opozarjajo zdravniki.

Zaupajte znanosti: Vse, kar morate vedeti o prehranskih dopolnilih in alergijah

21. 08. 2023 00.15

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je skupaj z lokalnimi partnerji v 16 državah članicah EU že tretjič zagnala pomembno kampanjo, ki Evropejcem s pojasnjevanjem znanstvenih spoznanj o varnosti hrane pomaga pri samozavestni izbiri živil.

Ema odobrila posodobljeno cepivo proti covidu-19

30. 08. 2023 20.07

Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila posodobljeno različico cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer-BioNTech. Ta je namenjena zaščiti pred podrazličico novega koronavirusa omikron XBB.1.5. Primerna je tako za odrasle kot za otroke od šestega meseca starosti dalje.

Da bi dojenčke zaščitili pred RSV, bodo cepili nosečnice

25. 08. 2023 17.23

Evropska komisija je odobrila prvo cepivo za zaščito starejših odraslih in dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito dojenčki dobijo pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo. V Bruslju poudarjajo, da je to pomembno, ker je RSV glavni vzrok hospitalizacij v EU pri otrocih.

Ema odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred virusom RSV

21. 07. 2023 17.03

Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki povzroča bolezen spodnjih dihal. Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito pridobi pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo.

Ema preverja tveganje samomorilnih misli pri uporabi treh zdravil za hujšanje

12. 07. 2023 13.58

Evropska agencija za zdravila (Ema) preverja tri razširjena zdravila za hujšanje, potem ko so se pojavila poročila o domnevnih samomorilnih mislih in samopoškodbah pri uporabnikih, je v torek sporočila agencija. Gre za semaglutida Ozempic in Wegovy ter liraglutid Saxenda, ki se sicer prvenstveno uporabljajo za zdravljenje sladkorne bolezni.

Na območju EU v zadnjem letu povečano število motenj v preskrbi zdravil

02. 07. 2023 10.48

Po podatkih Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je trenutno prijavljena motnja v preskrbi 286 zdravil. Povečano število začasnih motenj v preskrbi opažajo na območju celotne EU, ne le na slovenskem trgu. Razlogov za to je več, med drugim v proizvodnji zdravilnih učinkovin in zdravil, večina katere je zunaj držav EU.

V Nemčiji na sodiščih 209 odškodninskih zahtevkov proti proizvajalcem cepiva

01. 07. 2023 10.52

Nemčija bi lahko bila odgovorna za izplačila odškodnin tožnikom zaradi stranskih učinkov cepiva proti koronavirusu, in sicer na podlagi pogodb o naročilu cepiva. Zahtevke bi moralo pred tem podpreti sodišče. Januarja je sicer deželno sodišče na Bavarskem zavrnilo tožbo proti AstraZeneci.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'

29. 06. 2023 18.42

Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Veste, kaj označuje datum na živilih?

24. 06. 2023 07.00

Okoli 10 odstotkov od 88 milijonov ton odpadne hrane, ki jo letno zavržemo v EU, je po ocenah Evropske komisije posledica nepoznavanja označb roka trajanja prehranskih izdelkov. Ozaveščanje o tem, kdaj je živilo še varno za uživanje, je tako eden glavnih ciljev evropske kampanje Izberi varno hrano. S stališča varnosti hrane pa je pomembno tudi, da so na živilih označeni alergeni in da smo pozorni na sestavine. V okviru kampanje pa opozarjajo tudi na previdnost pri uporabi prehranskih dopolnil, ki nikakor ne smejo biti nadomestilo za uravnoteženo prehrano.

Zaradi domnevnih stranskih učinkov Pfizerjevega cepiva zahteva 150.000 evrov

11. 06. 2023 13.42

V ponedeljek se bo moralo podjetje BioNTech zglasiti na sodišču. Nemka od podjetja zaradi domnevnih stranskih učinkov cepiva proti covidu-19 zahteva odškodnino. Gre za prvo tovrstno tožbo v Nemčiji, ki pa morda ne bo ostala zadnja.

Prelomno zdravilo, ki 'iz možganov čisti Alzheimerjevo', kmalu tudi v Evropi?

04. 06. 2023 13.53

V začetku letošnjega leta je Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) odobrila lacanemab, zdravilo, ki upočasni napredovanje Alzheimerjeve bolezni v zgodnji fazi. Kmalu bi bilo lahko na voljo tudi v Evropi. Evropska agencija za zdravila je namreč že prejela zahtevo za njegovo oceno.

Doma izdelane 'narko' podmornice v Evropo tihotapijo na tone kokaina

23. 04. 2023 20.21

Po velikem uspehu konec leta 2019, ko so ob obali španske Galicije prvič odkrili 'narko' podmornico, so podobno plovilo zasegli tudi pretekli mesec. 'Ujeti' podmornici sta sicer le eni izmed mnogih, ki so se z dragocenim tovorom odpravile na dolgo pot čez Atlantski ocean. Večina jih kljub povečanemu nadzoru varnostnih organov še vedno uspešno konča misijo. Trgovina s prepovedanimi drogami medtem po koncu pandemije covida-19 cveti, Združeni narodi pa opozarjajo na rekordno povečanje proizvodnje kokaina.