Esad Babačič

'Vsi smo v gulagu'
29. 05. 2022 10.00Nujno se je upirati, protestirati, Evropa pa mora nujno uvesti popoln embargo na ruski plin in nafto. To je le delček sporočil ruskega aktivističnega kolektiva Pussy Riot. Dekleta, ki so preživela prisilno delo v kazenskih kolonijah in brutalen pregon s strani Putinovega režima, ne popuščajo. Glasneje kot kdaj koli zahtevajo strmoglavljenje Putina in revolucijo, emancipacijo, osvoboditev.

Kakšen je recept za slovenskega športnega šampiona?
20. 02. 2011 19.32Kaj je recept za poseganje po najvišjih športnih lovorikah? Odgovor so v TV Klubu poskusili poiskati Dejan Zavec, Tina Maze, Jure Košir in Esad Babačič in Tone Vogrinec.

Kulturne prireditve v Kosoveli domačiji
26. 08. 2000 00.00Popoldne bodo v Tomaju slovesno odprli prenovljeno Kosovelovo domačijo in v njej spominsko zbirko družine Kosovel. Zbrane bodo nagovorili podpredsednik SAZU akademik Ciril Zlobec, župan občine Sežana Miroslav Klun in poslanec državnega zbora Davorin Terčon. Spominsko zbirko je uredil in postavil kustos Goriškega muzeja Borut Koloini. Družinski predmeti, dokumenti in fotografije članov družine, ki pričajo o njihovem življenju, objavljene knjige Srečka in Stanota, umetniške slike ter bogata družinska knjižnica Kosovelovih so razstavljeni v pritličju hiše. Za obnovo in ureditev domačije, v kateri je od leta 1924 prebivala družina Kosovelovih, ter za ureditev spominske zbirke družine Kosovelovih so poskrbeli Goriški muzej, Nova Gorica in Občina Sežana. Po dogovoru med Občino in Aino Kosovel, je slednja predala hišo v uporabo in oskrbo občini. Domovanje Kosovelovih je bilo v 20. in 30. letih za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev. Družina Kosovelovih je predstavljala kulturni most, ki je v začetnem obdobju okupacije Primorskim Slovencem omogočal stike z matičnim narodom, vzdrževala je stike tako s primorskimi izobraženci kot s tistimi, ki so živeli v Jugoslaviji. Po odprtju prenovljene Kosovelove domačije bo drevi v Tomaju še celovečerna kulturna prireditev, na kateri bodo svoje dosežke predstavili mladi plesalci, gledališčniki, pevci, glasbeniki in godbeniki iz Tomaja in Sežane. Skozi ves dan bo na ogled pet razstav - stanovanjske in kmečke opreme, kamnoseških izdelkov, likovnih del učencev tamkajšnje osnovne šole, cerkvenih listin iz zgodovine tomajske župnije ter kronika delovanja nekdanjih šolskih sester v Tomaju. V nedeljo, 27. avgusta, zvečer bo na Kosovelovi domačiji še literarni večer avtorjev knjižne zbirke Beletrina. Šesterica pesnikov in pisateljev, Esad Babačič, Aleš Čar, Maja Novak, Dušan Šarotar, Aleš Šteger in Jani Virk, bo pred tem, 25. in 26. avgusta, obiskala še Gregorčičevo domačijo v Vrsnem in Gradnikovo domačijo v Medani. S tremi večeri slovenske avtorske besede želijo sodelavci Beletrine počastiti spomin na tri velike primorske pesnike. Hišo v predmestju Tomaja je Anton Kosovel zgradil v začetku dvajsetih let, po tistem, ko so ga nepričakovano upokojili in družino izselili iz šolskega stanovanja. Stavba po svoji arhitekturi ni spomeniško pomembna, je pa zanimiva kot prebivališče kulturno pomembne družine, ki je predstavljala za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev, opozarja višji kustos Koloini.

Vlak literature - Evropa 2000
20. 05. 2000 11.09Od 4. junija do 14. julija bo potekal Vlak literature - Evropa 2000, največji evropski literarni projekt leta 2000. Vlak bo potoval od Lizbone do Berlina skozi 22 mest in 16 držav, v njem pa bodo sodelovale literarne delegacije iz 45 držav. Slovensko delegacijo bodo zastopali trije avtorji - Aleš Šteger, Esad Babačič in Aleš Čar - in koordinator ter prevajalec Igor Divjak, je sporočila Študentska založba v Ljubljani.