Eles

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče

19. 03. 2025 15.44

Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo

12. 02. 2025 11.51

Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja

06. 02. 2025 06.11

Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar

30. 01. 2025 08.28

Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'

23. 01. 2025 13.26

V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar

22. 01. 2025 19.15

Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije

16. 01. 2025 11.00

Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

'Nova omrežninska metodologija ni katastrofa za slovensko gospodarstvo'

14. 01. 2025 15.05

Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles je v empirični analizi preveril navedbe gospodarskih združenj, da naj bi nova metodologija obračuna omrežnine pomenila katastrofo za gospodarstvo in mu bistveno poslabšala konkurenčni položaj. Te trditve je z analizo zavrnil, je pa predlagal nekatere spremembe metodologije za poslovne odjemalce.

Eles in elektrodistribucija zanikata možnost hitrega prehoda na staro omrežnino

13. 01. 2025 13.40

V Elesu in elektrodistribucijskih podjetjih zanikajo navedbe direktorice GZS Vesne Nahtigal, da ima od elektrooperaterjev verodostojne neuradne informacije o možnosti prehoda na stari sistem obračunavanja omrežnine v nekaj dneh. Ta izjava je zavajajoča in neresnična ter vnaša dodatno zmedo, ki uporabnikom zagotovo ne koristi, so sporočili.

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

10. 01. 2025 10.54

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Omrežnina hladen tuš za lastnike sončnih elektrarn: zvišanje za kar 850 odstotkov

09. 01. 2025 19.41

Marsikoga je omrežnina spravila v slabo voljo, še posebej presenečeni in razočarani ob prejemu položnice za elektriko pa so lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi so, kot pripoveduje sogovornik v prispevku, zaupali obljubam iz promocijskega gradiva, ki je spodbujalo prehod na obnovljive vire energije, podprte z državnimi subvencijami. A zdaj so jih šokirale precej višje položnice, kot so jih bili vajeni. Povišanje električne omrežnine pri nekaterih dosega kar 850 odstotkov.

Agencija vztraja pri novi omrežnini, dogajanje proučujejo tudi v Bruslju

09. 01. 2025 13.31

Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, pravi direktorica agencije Duška Godina. Še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja. V Bruslju proučujejo dogajanje glede omrežnine v Sloveniji.

Eles opravil analizo: predlaga prehod s petih na tri časovne bloke

08. 01. 2025 16.31

Družba Eles je na podlagi decembrskega sklepa vlade opravila analizo, ali je trenutna razporeditev petih časovnih blokov v okviru metodologije obračuna omrežnine najbolj optimalna glede na potrebe elektroenergetskega sistema. Analiza ugotavlja, da bi bil smiseln prehod na tri časovne bloke ter predlaga odpravo razlik v tarifah med sezonama.

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka

06. 12. 2024 12.15

December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Nova študija o obračunu omrežnine: Zmagovalci so državljani

20. 11. 2024 19.59

Zmagovalci novega sistema obračuna omrežnine so državljani, velika večina jih bo letno plačevala celo manj kot doslej, v novi študiji ugotavlja šef Elesa Aleksander Mervar, ki je zelo kritičen do zavajanja politikov. Poraženci novega sistema so veliki porabniki energije v gospodarstvu. Ti bodo plačevali več, vendar pa ne toliko, da bi to ogrozilo njihovo konkurenčnost, trdi. Agencija za energijo je medtem že objavila nove, nekoliko cenejše tarife za obračun v prihodnjem letu.

Energetska politika do 2040: kakšne ukrepe predlaga Mervar?

05. 11. 2024 17.58

Prvi mož sistemskega operaterja elektroenergetskega sistema Eles Aleksander Mervar je na strokovni delavnici v Beričevem predstavil predloge za ukrepe energetske politike do leta 2040. Med temi so poleg širitve sončne energije tudi odločitev glede načina nadaljnje rabe jedrske energije ter gradnja dodatnih hidroelektrarn.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'

03. 10. 2024 14.37

Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Velenje in Šoštanj o energetiki: skeptični, da bo zagotovljen pravični prehod

11. 09. 2024 06.40

Občinska sveta Velenja in Šoštanja bosta na skupni izredni seji razpravljala o prihodnosti energetike v Šaleški dolini, potem ko je država napovedala interventni zakon za preprečitev stečaja Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Premogovnika Velenje ter zagotavljanje daljinskega ogrevanja. V občinah so skeptični, da bo zagotovljen pravični prehod.

Razposlali bodo brošuro: prihaja nov sistem obračuna omrežnine

05. 09. 2024 14.57

S 1. oktobrom naj bi se po več preložitvah le začel uporabljati nov sistem obračuna omrežnine za električno energijo. Pristojni so na posvetu na to temo zagotovili, da so na korak pripravljeni, za čim boljšo obveščenost uporabnikov pa bodo prihodnji teden gospodinjstva prejela tudi posebno brošuro.

V prvih dneh maja večino porabe elektrike zadovoljili z obnovljivimi viri

06. 05. 2024 18.27

Slovenija je v prvih treh dneh maja z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) zadovoljila večino porabe, medtem ko je bilo 4. maja proizvedene več električne energije iz OVE, kot smo je porabili na dnevni ravni, je sporočilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

V Luki Koper zrastla ena največjih sončnih elektrarn v državi

24. 04. 2024 17.17

V okviru projekta SOPOREM so v Luki Koper končali graditev ene izmed največjih sončnih elektrarn v državi s skupno močjo 3,3 megavata. Njihov cilj je vzpostavitev razmer za elektrifikacijo Obale in neposredna priključitev ladij na električno energijo. Projekt, ki je vreden 2,8 milijona evrov, bo pomembno prispeval k večji energetski neodvisnosti in čistejšemu okolju, so napovedali ob odprtju sončne elektrarne na strehah skladišč za generalne tovore.

'Ne vlada ne kdor koli ne namerava prodajati Zavarovalnice Triglav ali Pošte Slovenije'

05. 04. 2024 15.58

Ministrstvo za finance je pripravilo osnutek prenovljene strategije upravljanja državnih naložb. Veljavna strategija sega v 2015 in je v mnogočem zastarela. Osnutek prinaša tudi nekatere predloge sprememb. Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav bi se npr. iz strateških preselili med pomembne naložbe, kjer bi se znašel tudi Telekom Slovenije. V ozadju prekvalifikacije Pošte Slovenije in Zavarovalnice Triglav niso težnje po prodaji obeh podjetij, zagotavlja finančni minister Klemen Boštjančič. Največ pomislekov v zvezi s tem imajo sindikati, te so danes predstavili tudi ministru.

Nova era slovenske energetike: s pomočjo ZDA do malih jedrskih reaktorjev?

06. 02. 2024 16.45

ZDA bodo Sloveniji omogočile svetovalno-tehnične storitve, ki jih financirajo v okviru projekta Phoenix, programa za prehod s premoga v male modularne jedrske reaktorje. Po navedbah ministrstva za okolje, podnebje in energijo bo Slovenija tudi z ameriško pomočjo proučila možnost uporabe tehnologije malih in naprednih modularnih reaktorjev.

Na izbiro le drage rešitve

26. 01. 2024 06.14

V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

HSE vrnil dodatnih 100 milijonov evrov državne pomoči

21. 12. 2023 10.56

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra lani vrnil dodatnih 100 milijonov evrov. Skupaj so tako državi vrnili 342 milijonov evrov od 492 milijonov evrov naknadnih vplačil. Preostalih 150 milijonov evrov bodo po napovedih vrnili v letu 2024.

Ob praznikih z božičnicami med najradodarnejšimi v farmaciji in energetiki

17. 12. 2023 09.32

December je tudi čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Med najradodarnejšimi so tudi letos farmacevtska podjetja, izstopajo še Gen energija, Telekom Slovenije, Lumar in Emil Frey. Prav tako nagrade napovedujejo v bankah, kjer je bilo letošnje leto zelo uspešno, skromnejša izplačila pa ob stavki v zraku prejmejo tudi trgovci in Pošta Slovenije.