Ekosistemi

Prvak fotografije: Xiaomi razkriva serijo Xiaomi 15 z vrhunskim sistemom kamer
03. 03. 2025 00.15V času od 1.3. do 31. marca ob nakupu katere koli naprave iz serije Xiaomi 15 kupci v dar prejmejo Xiaomi Scooter 4 Lite 2. generacije.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Kot dlan velika veverica, mala bodeča miška in riba z mehko glavo
21. 12. 2024 12.00Znanstveniki so v Peruju odkrili kar 27 novih živalskih vrst. Med njimi je tudi miška s plavalno kožico, miška, ki je po telescu posuta z bodečimi kocinami, nova vrsta pritlikave veverice, osem vrst rib, tri dvoživke in 10 vrst metuljev. Med ribami so kot najbolj zanimivo izpostavili primerek z "mehko glavo".

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

Poročilo: najnovejša zdravila vse slabše dostopna Evropejcem
25. 10. 2024 15.44V Evropi in Sloveniji se zmanjšuje število kliničnih preskušanj zdravil, zaradi česar ima prebivalstvo Evrope zmanjšan dostop do najnovejših zdravil, ugotavlja poročilo, ki ga je objavila Evropska zveza farmacevtskih industrij in združenj. Razlog za manjšo privlačnost Evrope za klinične raziskave so manj ugodni regulativni in finančni ekosistemi.

Japonski znanstveniki presadili kožo na obraz humanoidnega robota
06. 09. 2024 13.15Humanoidni roboti bi v prihodnosti lahko postali še bolj podobni človeku, preoblečeni v kožo iz živih celic. Japonski znanstveniki so namreč razvili tehniko, s katero so na robota presadili kožno tkivo, ki so ga vzgojili v laboratoriju. Kožo so presadili na obraz robota, ki se je s pomočjo mehanske naprave nato nasmejal.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo
10. 08. 2024 18.00Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi
17. 06. 2024 16.28Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Slovenija podprla predlog uredbe o odpadni embalaži
19. 12. 2023 10.18Dogovor o predlogu uredbe o embalaži in odpadni embalaži, ki so ga v Bruslju dosegli okoljski ministri EU, je podprla tudi Slovenija. V okviru zasedanja, ki se ga je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje Uroš Vajgl, so poleg tega razpravljali o zakonodaji o zdravju tal in vzpostavitvi sistema za spremljanje gozdov.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'
09. 12. 2023 09.39Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

Slovenec je ustvaril okus prihodnosti
08. 12. 2023 15.27Martin Rojnik je mlad prevzemnik kmetije, ki si želi družbo ozaveščati o pomenu odgovorne prehranske kulture in v njej vzpostaviti odgovorni prehranski sistem. V skladu s tem je razvil unikaten prehranski izdelek, ki ga slovenskemu tržišču ponosno predstavlja v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju.

Kaj ima umetna inteligenca z vodenjem?
20. 11. 2023 00.15Blejski inštitut za voditeljstvo na področju digitalne preobrazbe in umetne inteligence (BILDAI) bo povezal napredne tehnologije in deležnike.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

'Politika dela nerazumne poteze, skregane s tradicionalno kmečko prakso'
24. 03. 2023 09.51Zaradi nezadovoljstva, vrste zahtev do kmetov in perečih težav v kmetijstvu je Sindikat kmetov Slovenije ob 13. uri na več lokacijah po Sloveniji organiziral opozorilni protestni shod. Kmetje so se v Ljubljani s traktorji zapeljali tudi mimo poslopja državnega zbora, kjer so s hupanjem izrazili svoje nezadovoljstvo. Pred tem so predstavniki sindikata prebrali svoje zahteve, podporo pa so jim izrazile tudi druge nevladne organizacije s področja kmetijstva. "Danes bomo vse te zahteve poslali vladi, predsednici države in vsem pristojnim ministrom. Pričakujemo, da nas bodo sprejeli v desetih dneh, sicer bomo aktivnosti stopnjevali," je opozoril Medved.

Kronologija: največje industrijske nesreče zadnjih 15 let
17. 02. 2023 13.46Slovenijo je minula leta prizadelo več industrijskih požarov in nesreč, ki so povzročili veliko škode, nekateri pa terjali tudi življenja. Eksplozija na Vrhniki, kjer je še svež spomin na požar v Kemisu, je po katastrofi v kočevskem Melaminu drugi tak dogodek v letu dni.

Stanje v priljubljenih Zelencih po letošnji suši zelo zaskrbljujoče
09. 11. 2022 14.25Priljubljeni naravni rezervat Zelenci je ogrožen, opozarjajo okoljevarstveniki. Namreč, njihove meritve so pokazale, da se je ob letošnji suši stanje v rezervatu izrazito poslabšalo. Medtem na območnem zavodu za varstvo narave upajo, da gre za enkraten dogodek.

Dolgotrajna suša terjala na stotine slonov, gnujev in zeber
05. 11. 2022 14.08Dolgotrajna suša v Keniji ni prizadela samo ljudi, temveč tudi živalski svet. Poginilo je na stotine slonov, gnujev in zeber. Suša je na Afriškem rogu, predvsem v Somaliji, Etiopiji in Keniji, prizadela 18 milijonov ljudi, ki se zdaj soočajo s hudim pomanjkanjem hrane. Povzročila je tudi izsušitev rečnih strug in uničenje travnikov v rezervatih za divjad.

Kako bomo (pre)živeli brez ledenikov?
31. 08. 2022 10.34Podnebna kriza uničuje svetovne ledenike. Ker se drastično hitro topijo, se s tem uničujejo ekosistemi. Švicarski ledeniki so v manj kot sto letih izgubili več kot polovico svoje prostornine, letošnje dolgo vroče poletje pa je pospešilo taljenje, kaže nova študija. Ledenike pogosto imenujemo vodni stolpi Evrope. Shranjujejo zimski sneg in ga poleti nežno izpuščajo ter tako zagotavljajo vodo za evropske reke in pridelke, pa tudi za hlajenje jedrskih elektrarn.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo
20. 08. 2022 07.00Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

Turisti kljub strogi prepovedi 'veselo' plavajo v zaščitenih visokogorskih jezerih
09. 08. 2022 15.11Obiskovalci v visokogorskih jezerih v Triglavskem narodnem parku plavajo kljub strogi prepovedi. Visokogorska jezera so zelo ranljivi ekosistemi, ob kopanju pa se z naših teles v obliki potu sproščajo hranilne snovi, ki so glavni krivec slabšanja stanja jezer. Plavanje je tako z zakonom prepovedano, kršiteljem grozi do 3000 evrov globe. Iz TNP so potrdili, da so o dogodku obveščeni, a da zaradi omejenega števila nadzornikov ne zmorejo optimalno pokriti vseh območij, kjer so kršitve možne.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero
18. 07. 2022 15.04Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

Večji industrijski požari v Sloveniji
12. 05. 2022 11.01Slovenijo je v zadnjih letih prizadelo več industrijskih požarov, ki so povzročili veliko škode, večinoma pa so minili brez žrtev. Eksplozija in požar v kočevskem Melaminu pa sta terjala zelo visok davek, saj je bilo po dosedanjih podatkih poškodovanih več kot 20 ljudi. Objavljamo kronologijo večjih industrijskih požarov po letu 1995.

Mladi za podnebno pravičnost v petek s štrajkom za okolje
23. 03. 2022 14.00Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je oblikovalo zahteve, ki po njihovih besedah niso tehnični načrt za okrepitev boja s podnebnimi spremembami, ampak smerokaz, ki jasno kaže, da je možno ukrepati proti okoljski krizi. Znova so pozvali k udeležbi na petkovem podnebnem štrajku.

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti
28. 02. 2022 14.13Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov
25. 10. 2021 17.04Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Podjetje zbralo 13 milijonov evrov za obuditev izumrlega dlakavega mamuta
17. 09. 2021 12.06Znanstveniki so si že pred časom zamislili, da bi ustvarili hibrid med slonom in mamutom. Zdaj se je pokazala priložnost, da to tudi uresničijo, saj je podjetje za bioznanost in genetiko zbralo denar za projekt. Prve primerke pričakujejo čez šest let.

Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.
16. 06. 2021 00.15Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano začenja z vsesplošno promocijsko kampanjo z naslovom »Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.« Z njo želimo približati svežo, sezonsko, lokalno pridelano hrano, spodbuditi potrošnike, da posegajo po pridelkih in živilih domačih proizvajalcev ter opozoriti na ohranjanje podeželja.

'Vsak dan bi v naših glavah moral biti dan okolja'
05. 06. 2021 07.33Preobrazi, preustvari, obnovi – generacija za obnovo, je geslo letošnjega svetovnega dneva okolja. Okoljski minister Andrej Vizjak je prepričan, da bi moral biti vsak dan v naših glavah dan okolja. Z okoljsko odgovornim obnašanjem lahko tudi prihranimo, je spomnil.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Leben se vrača v politiko: 'Dovolj je bilo besed, zavajanj in umetnih delitev'
08. 05. 2021 15.12Zaživela je Stranka zelenih dejanj (Z.DEJ) – njeno vodenje je pričakovano prevzel njen pobudnik, nekdanji okoljski minister Jure Leben, ki je kot temeljne vrednote stranke izpostavil svobodo, strpnost, demokracijo in spoštovanje. Po njegovih ocenah je v politiki čas za menjavo generacij. Glede sodelovanja s trenutno vladno garnituro je dejal, da je to za zdaj lahko bolj negativno kot proaktivno, saj ne vidi podlag že na področju vrednot, še posebej pa ne, kar se tiče zakona o vodi.