Ekonomija

Se obeta proizvodnja oborožitvenih sistemov v Sloveniji?
06. 03. 2025 21.39Slovenski državni holding naj bi se po poročanju Televizije Slovenija (TVS) s podjetjem Valhalla Turrets in nemškim Rheinmetallom pogovarjal o ustanovitvi novega podjetja za proizvodnjo oborožitvenih sistemov v Sloveniji. Direktor Valhalle Miloš Milosavljević, ki je za oddajo Tarča potrdil pogovore, upa, da se bo država odločila za sodelovanje.

Finančni POPkast: Ekonomist, ki birokracijo reže z motorko
05. 12. 2024 07.00Libertarni anarho-kapitalist, predsednik Argentine Javier Milei, je pritegnil globalno pozornost s svojo radikalno strategijo za boj proti inflaciji in birokraciji. Njegov načrt, imenovan motorka, vključuje drastično krčenje državnih izdatkov, poenostavitev regulacij in zajezitev vrtoglave inflacije v Argentini.

Spor v 'komšiluku', ki je prerastel v vojno brez meja
29. 11. 2024 13.35Slovenija naj bi nekaj časa veljala za nevtralno območje, kjer se rivalska črnogorska klana po medsebojnem dogovoru nista spopadala in kjer so njuni člani lahko našli začasno zatočišče pred krvavimi spopadi. Ta dogovor med prebivalci Kavača in Škaljarjev je kot kaže stvar preteklosti in tudi Slovenija postaja "vojno območje". Toda, kako se je vse skupaj začelo in zakaj sta klana v sporu?

Več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov, inovatorjev na konferenci DOBA Fakultete v Mariboru
21. 11. 2024 00.15Maribor je te dni v središču pozornosti akademskega in poslovnega sveta, saj gosti izjemen dogodek – prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet. Na 12. mednarodni znanstveni konferenci DOBA Fakultete, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov tega leta, se bo zbralo več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih inštitucij ter vodilnih podjetij. V dveh intenzivnih dnevih bo predstavljenih kar 60 strokovnih prispevkov, ki so plod raziskovalnega dela mednarodno priznanih strokovnjakov.

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija
14. 11. 2024 07.23Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Po volitvah: razmišljanje osuple opazovalke
06. 11. 2024 15.32Zgodnji jutranji sprehod z našo starčico, malo pudljico, ki je že krepko zaplula čez 15 let, in na sprehodih zaradi starostnih težav bolj kontemplira kot hodi, v megli in rahlo pršeči vlagi v zraku najlepšega mesta, ki smrdi, kot bi sosedje kurili stare gume, čeprav smo v staromeščanskem predelu, ki je nekakšen 'hidden gem' oziroma skriti diamant ljubljanskega centra. Ker se premikava le počasi, lahko v glavi v miru premlevam o izidih volitev v ZDA. Ob tem srečujem starše in malčke, ki jo mahajo proti enemu bolj simpatičnih vrtcev v Ljubljani. In ko ujamem kakšen drobec pogovora, me vedno nekako preseneti: otroci, ki so se komaj naučili korakcati, se izražajo neverjetno pravilno in artikulirano, zvenijo kot kakšni majhni profesorji ali profesorice. Kakšen bo svet, ko bodo odrasli? Kljub napovedim, ki so sicer vseskozi previdno in sramežljivo pa vendarle naznanjale, da bi Trump lahko zmagal, sem se še kar borila z nejeverno osuplostjo.

Erjavec s stranko Zaupanje na politični parket konec novembra
23. 10. 2024 17.48Na političnem parketu se nadaljujejo koraki do novih političnih strank. Med politične akterje se s stranko Zaupanje vrača izkušeni politik Karl Erjavec, ki za 27. november napoveduje ustanovni kongres, marca bo sledil še programski in kadrovski kongres. Predsednik DS Marko Lotrič ustanovitev stranke napoveduje v začetku prihodnjega leta.

Nobelova nagrada trojici, ki je analizirala vlogo institucij pri blaginji držav
14. 10. 2024 12.04Nobelovo nagrado za ekonomijo bodo letos prejeli ameriški profesorji Daron Acemoglu, Simon Johnson in James A. Robinson za svoje delo na področju analiz vpliva družbenih institucij na blaginjo držav in posledično na razlike v razvitosti med državami, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Macron se je združil z Le Pen? 'Samo zato, da ne bi oblasti prevzeli zmagovalci'
07. 09. 2024 11.06"Predsednik Macron je pravkar nominiral mandatarja za sestavo desne vlade ob podpori skrajne desnice, v popolnem nasprotju z volilnim rezultatom, na katerem je slavila leva koalicija," tako v stranki Levica pravijo na povolilno dogajanje v Franciji. Macron je sicer za premierja imenoval starega političnega mačka Michela Barnierja.

'V tej vojni bomo definirali prihodnost Evrope, ne smemo obupati'
03. 09. 2024 20.05Če naj bi letošnji Blejski strateški forum odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov, potem se je nedvomno treba obrniti k enemu večjih razdorov današnjega časa, vojni v Ukrajini. In kako se to odraža v notranjih zadevah Rusije? Vlada kaos ali stabilnost?

Prvi paket davčnih sprememb: bo državni svet odgovoril z vetom?
03. 09. 2024 06.00Kaj se obeta prvemu paketu davčnih sprememb, ki ga je v petek le uspelo sprejeti vladi Roberta Goloba? S predlaganimi davčnimi spremembami ni bilo povsem zadovoljno niti gospodarsko ministrstvo. Ni večkrat obljubljene razbremenitve plač, ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo nekaj, kar bi spodbujalo gospodarsko rast, ni niti natančnih finančnih učinkov paketa. Na udaru pa samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj najbolj številčno vpliva na normirance in privabljanje kadra iz tujine. Jih vlada res vabi ali pošilja naše strokovnjake v tujino? Podjetniki in obrtniki se sprašujejo, ali gre tu za diskirminacijo slovenskega kadra. Kakšen bo epilog v parlamentu?

Kamala Harris, kandidatka, ki je doslej nihče ni maral
25. 08. 2024 12.23V Ameriki nikoli ni dolgčas, vedno nas prepričujejo in prepričajo, da se pri njih dela zgodovina. Najsi bo, da postane predsednik napol obskuren igralec B lige Hollywooda, ali pa seveda prvi temnopolti predsednik, za povrh še, kot je sam dejal na nedavni konvenciji, hecnega imena. Tudi letos so volitve zgodovinske, po eni strani mnogi menijo, da bi vnovična zmaga Donalda Trumpa precej zamajala temelje demokracije, kot jo poznamo, po drugi strani za predsednico ZDA kandidira oseba, katere starši so iz Indije in Jamajke ter je povrh vsega ženska.

Po odpovedi koncertov na Dunaju štejejo izgube: ostali brez 100 milijonov
09. 08. 2024 19.47Ne le na tisoče razočaranih oboževalcev – odpovedan tridnevni spektakel Taylor Swift je praznih rok pustil tudi dunajske hotelirje, gostince, ponudnike turističnih izletov ter seveda vse tiste, ki so pri organizaciji koncerta sodelovali. Obetali so si kar 100 milijonov evrov dodane vrednosti, zasedenih je bilo namreč kar 95 odstotkov tamkajšnjih hotelskih nastanitev, so nam povedali na Turistični zbornici Dunaj. Zaradi fenomena enormnih pozitivnih finančnih učinkov, ki jih Taylor Swift prinaša, v katerem koli mestu se pojavi, se je razvil celo izraz "Swiftonomija" oziroma ekonomija Taylor Swift in njen vpliv na gospodarstvo.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?
27. 07. 2024 15.17Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

1600 evrov minimalne plače, v pokoj pri 60, zamrznjene cene in ljubezen do diktatorjev
11. 07. 2024 07.00Kakšna bo realnost, ko se bodo glave po francoskih volitvah še nekoliko bolj ohladile? Prva reakcija je bilo veselje, ker je bil "ustavljen pohod skrajne desnice". Kaj pa bo Franciji in EU prinesla (skrajna) levica, ki želi precej radikalne spremembe? Olajšanje ali se bodo sčasoma uresničile napovedi Marine Le Pen o "odloženi zmagi"?

Po prodaji Celjskih mesnin: Država naj zagotovi prehransko neodvisnost
21. 05. 2024 18.53Po Panviti je šel v hrvaške roke še en velikan slovenske živilsko-predelovalne industrije. Celjske mesnine je kupila hrvaška Mesna industrija Braća Pivac. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije? Kaj za slovenske kmetije in kaj za slovenske potrošnike? Kratkoročno sprememb verjetno ne bo, pravi agrarni ekonomist Andrej Udovč. Na dolgi rok pa je vse odvisno od novih lastnikov. Lahko bi se zgodilo, da bi v Sloveniji pod blagovno znamko Z'dežele kupovali hrvaško meso.

Kapitalski trgi v letu 2024: v 77 trgovalnih dneh do več kot 9 % donosa
25. 04. 2024 08.58Leto 2024 je leto, ko bo 47 % svetovne populacije sodelovalo na volitvah. V prihodnjih mesecih se bodo zvrstile volitve v Indiji in v evropski parlament, na ameriški kapitalski trg pa imajo največji vpliv ameriške predsedniške volitve.

Sanjski dom sta si zgradila za 180 tisočakov: 'Varčevanje je najin hobi'
18. 03. 2024 18.22Zgodba 28-letne Eve Homan in 34-letnega Marka Lindiča kaže, da se da vse, če se le hoče. Že dve leti namreč živita v svoji sanjski hiši, do katere pa nista prišla s sanjsko dediščino ali s kreditom po sanjskih obrestnih merah. Do lastnega doma za 180 tisočakov sta prišla z varčevanjem. Kot pravi Eva, ki jo ekonomija in finance že od nekdaj veselijo, sta za graditev hiše potrebovala veliko preračunavanja in organizacije. Ob tem pa seveda tudi določeno mero skromnosti.

Finančni POPkast: Iz obrobnega v razviti trg
15. 02. 2024 07.00Vodilna ideja državnih obveznic je spodbuditi ljudi, da odprejo trgovalni račun in z začetno varno naložbo postopno odkrijejo, kaj vse ponuja slovenski kapitalski trg. Cilj je postati razviti trg, ki zna privabiti tuji kapital.

Finančni komentar: Ne čakaj na maj
06. 02. 2024 07.02Konec romantike ali kako ameriška centralna banka (Fed) veselo čaka na maj, ko bi glede na trenutno 62-odstotno verjetnost prvič znižali obrestno mero za 25 bazičnih točk. Predolgo čakanje ima lahko hude posledice tako za gospodarstvo kot za finančne trge.

Tiste, ki bi želeli videti samo belo, vse bolj vleče na rjavo
28. 01. 2024 07.00Bilo je v lanskem novembru, ko so se v podeželskem hotelu v bližini Berlina na pol skrivno sestali ljudje iz neonacističnih strank in gibanj, iz skrajno desne stranke Afd in drugi podobno misleči, med njimi tudi premožni poslovneži. Kovali so veliki načrt za remigracijo.

Turki prihajajo!
21. 01. 2024 07.57Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?
20. 01. 2024 07.14Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Finančni komentar: Slab začetek, dober konec
09. 01. 2024 07.00Nasdaq je v treh dneh izgubil dobrih 600 milijard dolarjev. Sedem veličastnih delnic, ki so prejšnje leto ustvarile visoke donose, je v prvem tednu padlo za pet odstotkov.

Finančni komentar: Žur, kot da smo leta 1999
19. 12. 2023 07.00V 2024 bi lahko imeli tri nižanja obrestnih mer za skupno 75 bazičnih točk. Obstaja kar 68-odstotna verjetnost, da bo prvo nižanje že v mesecu marcu.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov
05. 12. 2023 16.02Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Finančni komentar: Biki novembra privabijo medvede decembra
05. 12. 2023 07.05Analitiki radi izpostavijo pregovor, ko biki oznanitelji naraščajočih delnic pridejo na zahvalno večerjo, lahko vlagatelji za božič pričakujejo, da jih obiščejo medvedi, ki pomenijo padec cen na delniških trgih.

Finančni komentar: Menjava vodstva
28. 11. 2023 07.29Prejšnji teden smo poročali o menjavi vodstva pri našem največjem naftnem trgovcu Petrolu. V ZDA je odmevala odločitev upravnega odbora OpenAI, ki je odpustil in znova zaposlil ustanovitelja Sama Altmana. Kripto svet zapušča CZ, prvi mož največje kripto menjalnice na svetu.