Ebola

Domnevni izbruh virusa marburg v Tanzaniji zahteval osem življenj

15. 01. 2025 13.14

Zaradi domnevnega izbruha virusa marburg je v Tanzaniji umrlo osem ljudi, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Po njeni oceni je tveganje za nadaljnje širjenje nevarnega patogena v državi in regiji visoko. Izvor izbruha še ni pojasnjen.

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom

16. 10. 2024 12.26

V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Po Ugandi se hitro širi ebola, okuženi tudi šolarji

27. 10. 2022 11.27

V Kampali, glavnem mestu Ugande, so odkrili še šest pozitivnih šolarjev na ebolo. Število potrjenih primerov ebole v Ugandi je tako naraslo na 109, izbruh pa je terjal že 30 življenj. Vlada vzpostavlja dodatni center za zdravljenje, blokado mesta in nočno policijsko uro. Okužbo je v mesto prinesel moški, ki je pripotoval iz okrožja, prizadetega z ebolo, šel na zdravljenje v Kampalo in tam umrl. Virus, ki se širi po Ugandi, je sudanski sev ebole, za katerega zaenkrat še ni cepiva.

Gana potrdila prva dva primera smrtonosnega virusa marburg

18. 07. 2022 11.16

Virus marburg povzroča zelo nalezljivo bolezen, podobno eboli. Simptomi bolezni, ki je skoraj tako smrtonosna kot ebola, so visoka vročina in notranje ter zunanje krvavitve. Bolezen se širi z okuženih živali, netopirjev, med ljudmi pa se prenaša s telesnimi tekočinami. Zanjo ne obstaja zdravilo ali cepivo.

Direktor WHO Kitajsko pozval k večji transparentnosti glede izvora virusa

16. 07. 2021 08.50

Medtem ko znanstveniki še vedno preiskujejo izvor novega koronavirusa, je direktor Svetovne zdravstvene organizacije priznal, da so prehitro izključili teorijo o laboratorijskem izvoru virusa. Iz lastnih izkušenj vem, da se nesreče v laboratoriju dogajajo, je dejal. Kitajsko je znova pozval k večji transparentnosti in jo prosil, naj strokovnjakom WHO omogoči dostop do želenih podatkov.

Prvi izbruh ebole v Gvineji po letu 2016 terjal štiri življenja

14. 02. 2021 13.21

V Gvineji na zahodu Afrike so zabeležili prvi izbruh ebole po letu 2016. Ta nalezljiva hemoragična virusna bolezen je zahtevala štiri smrtne žrtve, je danes sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo. Epidemija ebole v letih od 2013 do 2016 je v regiji zahtevala 11.300 mrtvih.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra

23. 01. 2021 10.13

Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

'Če se doma počutite kot v zaporu, je res treba malo premisliti'

28. 10. 2020 06.00

Strah te je, draga? Česa? Da boš umrla? Tako se začne zapis pisatelja Toneta Partljiča o covidu-19, ki se bliskovito širi po družbenih omrežjih, saj je Partljič na njemu svojstven način umestil covid-19 v naša življenja in nas z njim streznil, saj se človeštvo s strahom spopada ves svoj obstoj, a "ljudje še zmeraj smo, še zmeraj je ljubezen in so spočeti otroci".

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

WHO bo raziskal domnevne spolne zlorabe humanitarnih delavcev v DR Kongo

30. 09. 2020 11.02

Več kot 50 žensk je v Demokratični republiki Kongo obtožilo domnevne humanitarne delavce Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in nevladnih organizacij spolnega izkoriščanja in zlorabe, ki so se dogajala med bojem proti eboli. WHO je sporočila, da takšna dejanja strogo obsoja, in zagotovila, da bodo vpleteni nosili resne posledice.

Korona prekrižala načrte znanim Slovencem: adijo Maldivi, Bali in Zanzibar

30. 07. 2020 06.20

Koronavirus je načrte za poletne počitnice prekrižal tudi znanim Slovencem in Slovenkam. Ti so dopust prilagodili trenutnim razmeram in so bili prisiljeni tropske in oddaljene kraje zamenjati za Hrvaško, Grčijo in Malto ter Slovenijo.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili

16. 07. 2020 10.18

Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Bela hiša pritiska na obveščevalne agencije, naj poiščejo dokaze o laboratorijskem izvoru virusa?

30. 04. 2020 16.29

Nekateri visoki uradniki Trumpove administracije so po poročanju časnika New York Times pritiskali na ameriške obveščevalne agencije, naj poiščejo povezave oziroma morebitne dokaze, ki bi potrjevali (sicer nepotrjeno) teorijo, da koronavirus izvira iz laboratorija v kitajskem Vuhanu. Ameriški predsednik, ki je le nekaj mesecev pred predsedniškimi volitvami postal tarča številnih kritik zaradi nezadovoljivega odziva na pandemijo, podpora v ameriški javnosti pa mu pada, krivdo za pandemijo vse pogosteje in glasneje vali na Kitajsko.

Izbor najboljših filmskih izbruhov virusov

11. 03. 2020 10.36

Ob trenutni zdravstveni krizi, ko svetu grozi koronavirus, si velja ogledati nabor filmov, ki so za svojo obravnavo vzeli izbruh virusa, epidemije, pandemije in možne posledice. Koliko tovrstnih "klasik" ste si ogledali?

Koronavirus: širši kontekst in zgodovinska perspektiva

29. 02. 2020 07.00

Že nekaj tednov, sploh zadnji teden, dnevno poslušamo novice o aktualnem koronavirusu, zato v 24ur Inšpektor širši kontekst – o zgodovini epidemij, virusih, razvoju medicine, raziskavah, preventivi ... o stvareh, ki aktualno dogajanje postavljajo v perspektivo.

Zaradi virusnih okužb hospitaliziranih več kot 700 ljudi

12. 02. 2020 10.46

Gripa je v Sloveniji na vrhuncu sezone, iz UKC pa sporočajo, da podatki kažejo, da število obolelih ne narašča več. Izrazito več bolezni je pri otrocih do 14 leta in pri srednješolcih, zdaj obolevajo tudi starejši, kjer so pogostejši zapleti. Krivulje gibanja števila okuženih z virusi kažejo, da smo precej presegli številke iz lanskega leta, trenutno pa je hospitaliziranih čez 700 ljudi.

Ši Jinping: Kitajska je v boju z demonsko epidemijo

28. 01. 2020 06.39

Število žrtev novega koronavirusa na Kitajskem narašča: terjal je že 107 življenj, 4473 ljudi je okuženih. Število okuženih se je samo v enem dnevu tako skoraj podvojilo. Primer koronavirusa so potrdili tudi v Nemčiji, s tem pa tudi zabeležili prvi primer prenosa virusa s človeka na človeka v Evropi.

Velik preboj v zdravljenju ebole

13. 08. 2019 06.56

Ameriški znanstveniki so po več mesecih testiranj sporočili, da sta se dve od štirih preizkušenih zdravil izkazali za učinkoviti pri zdravljenju izjemno smrtonosne ebole. Pri zdravljenju v zgodnjih fazah okužbe je bila stopnja preživetja pri prvem zdravilu kar 94-odstotna, pri drugem pa 89-odstotna.

V milijonskem mestu Goma potrdili prvi primer ebole

15. 07. 2019 10.48

V Kongu so potrdili prvi primer ebole v mestu Goma, ki šteje kar milijon prebivalcev. Gre za največje mesto, v katerega se je razširil virus ebole. V Kongu se z izbruhom spopadajo že od avgusta lani, do sedaj je umrlo vsaj 1600 ljudi.

V DR Kongo zaradi ebole umrlo več kot 1500 ljudi

24. 06. 2019 13.28

V Demokratični republiki Kongo je v skoraj desetih mesecih od izbruha ebole za posledicami bolezni umrlo več kot 1500 ljudi, je sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo. Do sedaj pa so v državi zabeležili več kot 2200 primerov okužbe z ebolo.

V Kongu najhujši izbruh ebole v zgodovini, tretjina okuženih je otrok

30. 01. 2019 16.14

V Kongu se soočajo z najhujšim izbruhom ebole v zgodovini, ki je hkrati tudi drugi največji izbruh v zgodovini na svetovni ravni. Samo v zadnjih šestih mesecih se je okužilo že 740 ljudi, od tega pa je kar tretjina otrok, opozarja Unicef.  Najnovejši izbruh ebole je terjal že 460 življenj.

WHO: Nasprotniki cepljenja ena od desetih največjih groženj zdravju v 2019

17. 01. 2019 13.00

Svetovna zdravstvena organizacija je sestavila seznam desetih največjih nevarnosti za zdravje svetovnega prebivalstva v letu 2019. Med njimi so tudi nasprotniki cepljenja.

V Kongu drugi največji izbruh ebole v zgodovini, umrlo že 368 ljudi

04. 01. 2019 17.30

Iz Švedske so poročali o moškem, ki so ga zdravili v bolnišnici zaradi suma okužbe z ebolo, a se je izkazalo da gre za lažni alarm. Moški je sicer več tednov preživel v državi Burundi, ki meji tudi na Kongo. Tam pa se soočajo drugim največjim izbruhom ebole v zgodovini.

WHO svari pred širjenjem ebole v Kongu

25. 09. 2018 16.14

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja na vnovičen izbruh ebole v Demokratični republiki Kongo oziroma na številne dejavnike, ki bi lahko ustvarili 'popolno nevihto' za širjenje te smrtonosne bolezni.

Zaradi smrtonosnega virusa, ki ga širijo netopirji, umrlo že najmanj 10 ljudi

22. 05. 2018 14.24

V zvezni državi Kerala na jugu Indije je zaradi virusa nipah, ki ga širijo sadjejedi netopirji, umrlo že najmanj 10 ljudi, več kot 90 pa jih je v karanteni. Te so že ukazale tudi nujne preventivne ukrepe, da bi izbruh bolezni spravili pod nadzor. Svetovna zdravstvena organizacija je nipah uvrstila na seznam osmih prednostnih bolezni, ki lahko sprožijo epidemijo.

Ebola zopet na pohodu: umrlo že 23 ljudi

17. 05. 2018 13.43

V Demokratični republiki Kongo se je znova začela širiti epidemija ebole. Do zdaj se je s podeželja razširila tudi v mesto, kar je sprožilo preplah, da bo bolezen težko nadzorovati. V izbruhu se je okužilo 42 ljudi, po zadnjih uradnih podatkih Svetovne zdravstvene organizacije pa jih je umrlo že 23.

NIJZ zagotovil nove zaloge cepiva proti gripi. Sto let po španski gripi vse več skrbi pred novo pandemijo

26. 01. 2018 15.06

Na NIJZ so prejeli nove zaloge cepiva proti gripi, ki jih bodo izročili zdravstvenim zavodom. Letos sicer mineva sto let od najhujše pandemije v zgodovini – španske gripe. Strokovnjaki pa se bojijo, da prihaja nova pandemija gripe. Njene številne oblike se lahko združijo med seboj ali se celo povežejo z drugimi virusi in tako potencialno tvorijo nove smrtne kombinacije.

Žrtve plazu v Sierri Leone: svojcem več časa za identifikacijo, svarijo pred širjenjem bolezni

17. 08. 2017 09.12

Zdravstvene oblasti v državi Sierra Leone, kjer je v uničujočem zemeljskem plazu v prestolnici Freetown umrlo 400 ljudi, so potrdile, da so doslej pokopali že skoraj polovico žrtev. Vlada je sporočila, da bo s skupinskimi pokopi žrtev počakala in svojcem žrtev omogočila še nekaj časa za identifikacijo pokojnih.

FOTO: 1600 vrst živali bi lahko izumrlo še za časa našega življenja, več kot 8000 jih čaka podobna usoda

01. 03. 2017 08.07

Ko govorimo o ogroženih živalskih vrstah, jih lahko razdelimo v tri skupine: kritično ogrožene, ogrožene in ranljive. Za vse tri skupine velja, da jim iz takšnih in drugačnih (večinoma pa zelo podobnih) razlogov grozi izumrtje, če se bo trend zmanjševanja njihove populacije nadaljeval. Enim prej, drugim pozneje.