EU PROJEKT

Je Kazahstan na pragu svetovne prevlade v redkih rudninah?
10. 04. 2025 17.07V osrednji kazahstanski regiji Karaganda naj bi odkrili eno večjih nahajališč redkih zemeljskih elementov. Pod zemljo naj bi se skrivalo skoraj milijonov ton cerija, lantana, neodima in itrija, ki se uporabljajo pri proizvodnji telefonov, fotoaparatov in trdih diskov računalnikov.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Pahorju in Mattarelli nagrada: 'Trudila sva se ustvariti boljši svet'
16. 03. 2025 12.06Bivšemu predsedniku republike Borutu Pahorju in italijanskemu predsedniku Sergiu Mattarelli so v soboto v italijanski Gorici izročili nagrado mesta Gorica za njun doprinos in podporo kandidaturi Gorice in Nove Gorice za Evropsko prestolnico kulture 2025. Pahor je ob tem poudaril, da sta se z Mattarello trudila ustvariti boljši svet.

'Slovenija uspešna na razpisu za superračunalnik in tovarno umetne inteligence'
11. 03. 2025 12.40Slovenija je bila uspešna na evropskem razpisu za superračunalnik in tovarno umetne inteligence, je prek družbenih omrežij sporočil predsednik vlade Robert Golob. Projekt je vreden 150 milijonov evrov, polovico bo prispevala EU. Končna višina evropskega prispevka bo znana v prihodnjih tednih, Slovenija pa si obeta vsa predvidena sredstva.

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Vučić prejel najvišje madžarsko odlikovanje in se sestal z Orbanom
17. 02. 2025 21.42Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v Budimpešti prejel najvišje madžarsko državno odlikovanje in se sestal s premierjem Viktorjem Orbanom. Odlikovanje mu je za zasluge za razvoj odnosov med državama in narodoma podelil predsednik države Tamas Sulyok na predlog Orbana, s katerim imata z Vučićem tesne odnose.

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?
15. 02. 2025 12.33Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Republiški stanovanjski sklad bo v Celju zgradil 126 stanovanj
12. 02. 2025 13.49Celjski župan Matija Kovač je z direktorjem Stanovanjskega sklada RS Črtomirjem Remcem podpisal pogodbo o prodaji zemljišča za gradnjo 126 novih javnih stanovanj v soseski Dečkovo naselje. Kot je povedal Remec, so za zemljišče odšteli slabih 1,4 milijona evrov, gradnja stanovanj pa bo stala več kot 20 milijonov evrov.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Dvomilijardni poljski vzhodni ščit: protitankovski jarek, rezilna žica in video nadzor
18. 01. 2025 10.18Poljska je lani začela vzpostavljati t. i. Vzhodni ščit, katerega namen je zaščititi približno 800 kilometrov njene vzhodne meje za primer vojaškega napada iz Rusije ali Belorusije. Projekt, ki jih bo stal približno 2,5 milijarde evrov, naj bi končali leta 2028. Na meji z Belorusijo sicer trenutno stoji ograja za preprečevanje nezakonitih migracij.

Golob in Kosova o pomenu širitve EU in vlogi Slovenije v tem procesu
23. 12. 2024 07.15Imenovanje Marte Kos na tako pomembno mesto je veliko priznanje ugledu Slovenije, je danes po srečanju z evropsko komisarko za širitev menil premier Robert Golob. Kos je ob svojem prvem obisku po prevzemu položaja poudarila pomen in pozitivne vidike širitve EU. Ocenila je, da bi v času njenega mandata lahko zaprli več kot 100 pogajalskih poglavij.

Pristal drugi Spartan
17. 12. 2024 13.15Na letališču Cerklje ob Krki je pristalo še drugo taktično transportno letalo C-27J Edvard Rusjan. Prvo letalo je slovensko vojno letalstvo prevzelo konec leta 2023, s prihodom drugega pa bo Slovenska vojska imela zagotovljeno stalno operativnost letalskega transporta svojih pripadnikov, hkrati pa bo pokrivala potrebe države ob naravnih in drugih nesrečah.

Italijanski projekt superračunalnika s slovensko udeležbo do evropskega financiranja
10. 12. 2024 17.30Italijanski projekt t. i. tovarne umetne inteligence, ki bo v Bologni nastal okoli novega superračunalnika, je bil skupaj s še šestimi tovrstnimi projekti uspešen na prvem roku razpisa Evropske komisije za financiranje s sredstvi EU. Pri projektu s petimi milijoni evrov soudeležbe sodeluje tudi Slovenija.

Kosova v Kijevu obljubila podporo pri približevanju Ukrajine EU
01. 12. 2024 08.35Nova evropska komisarka za širitev Marta Kos je v Kijevu ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu in več članom vlade obljubila, da bo storila vse, kar je v njeni moči, da Ukrajina pride do ciljne črte pogajalskega procesa. Dejala je, da je Ukrajina pri sprejemanju reform že precej napredovala. Obenem je poudarila, da je proces približevanja težak in da temelji na dosežkih države kandidatke, vendar pa lahko računajo na podporo Bruslja.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem
26. 11. 2024 09.06V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

EU krepi obrambno pripravljenost z nakupi nove opreme
18. 11. 2024 16.38Evropska komisija je 15. novembra odobrila financiranje petih čezmejnih projektov za podporo bolj usklajenim in učinkovitim obrambnim javnim naročilom med državami članicami EU ter za odpravo kritičnih vrzeli v zmogljivostih, zlasti tistih, ki so se še povečale zaradi prenosa obrambnih proizvodov v Ukrajino. Koristi si lahko obeta tudi Slovenija, ki je del izbranih projektov.

V Bihaću del pokopališča namenili preminulim migrantom
17. 11. 2024 21.55V Bihaću na severozahodu Bosne in Hercegovine so del pokopališča namenili migrantom, ki so tam preminuli med potjo proti Evropski uniji. Odprtje urejenega dela pokopališča je potekalo v soboto, projekt pa so lokalne oblasti izvedle s pomočjo avstrijske nevladne organizacije SOS Balkan Route.

Ne le v Gorici, Mussolini še vedno tudi častni meščan Trsta
13. 11. 2024 17.24Fašistični diktator Benito Mussolini ostaja častni meščan italijanske Gorice. Ponedeljkova odločitev goriškega občinskega sveta prah dviguje tudi v Sloveniji. Po tem, ko je kritiko sosedi že v torek namenilo ministrstvo za kulturo, so se zdaj odzvali tudi v Gibanju Svoboda in Mladem forumu Vrtnica, odločitev pa je obsodil tudi evroposlanec Matjaž Nemec. "Goriški župan se mora opravičiti in zagotoviti, da se Mussoliniju naziv častnega meščana nepreklicno odvzame," je dejal ter poudaril, da na Goriškem in v Evropski uniji ni prostora za poveličevanje fašizma in nacizma.

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe
07. 11. 2024 06.25Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

Do konca leta daljinsko ogrevanje v Ljubljani cenejše
05. 11. 2024 10.43"Zaradi ugodnega gibanja cen energentov bomo s tem mesecem do konca leta pocenili ceno toplote za vse odjemalce v Ljubljani za dobrih 12 odstotkov," je na novinarski konferenci ljubljanske občine pojasnil direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej. Kot je pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, se daljinsko ogreva 48 odstotkov objektov v Ljubljani oziroma 60 tisoč stanovanj. Po novem letu bodo znova ovrednotili zakupe energentov in po potrebi določili nove cene. Janković je ob tem napovedal, da bi sežigalnico v Ljubljani lahko zgradili v naslednjih petih letih, trenutno se jim zdi najbolj primerna lokacija na Barju.

Pet milijonov evrov za sofinanciranje italijanskega superračunalnika
28. 10. 2024 18.44Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo sodelovala pri italijanski prijavi za nakup novega superračunalnika in se ob tem v primeru izbire zavezala k sofinanciranju v višini petih milijonov evrov. "Slovenija bo podprla prijavo italijanskega superračunalniškega centra na razpis EU Skupnega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence," so sporočili iz Ukoma in pojasnili, da je razlog za odločitev dejstvo, da je Slovenija že dolgo aktivna na področju visokozmogljivega računalništva. V teku so tudi priprave na samostojno prijavo na evropski razpis za superračunalnike.

Vlada o pripravah na razpis za pridobitev superračunalnika
24. 10. 2024 17.31Vlada se je seznanila s pripravo prijave na razpis Evropske komisije za pridobitev visoko zmogljivega računalnika za umetno inteligenco in za vzpostavitev tovarne umetne inteligence. Za pomoč pri pripravi prijave je ustanovila delovno skupino.

Fajonova: UNRWA je rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev
22. 10. 2024 19.12Če bi vsaka članica ZN spoštovala ustanovno listino, bi bil svet popoln, je na panelu na 2. slovenskem humanitarnem forumu povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Poudarila je, da je Agencija Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev. "Slovenija bo še naprej podpirala njeno delovanje in se zavzemala za njeno predvidljivo financiranje," je zagotovila. O konfliktih in drugih globalnih izzivih sta v ljubljanskem centru Rog govorila tudi vidna predstavnika agencij ZN za palestinske begunce in prehrano.

Kongres NSi Toninu podelil še četrti mandat na čelu stranke
19. 10. 2024 07.31Kongres NSi je dosedanjemu predsedniku Mateju Toninu z 235 glasovi za podelil še en dvoletni mandat na čelu NSi. Glasovnice je oddalo 274 članov, 39 je bilo neveljavnih. Vnovična izvolitev ni presenečenje, Tonin namreč pri prizadevanjih za nov mandat tudi tokrat ni imel izzivalca.

Na Jesenicah položili temeljni kamen za novo stanovanjsko sosesko
17. 10. 2024 14.14Predstavniki Občine Jesenice, Stanovanjskega sklada RS in Gorenjske gradbene družbe so na Jesenicah položili temeljni kamen za novo stanovanjsko sosesko na območju TVD Partizan. Občina bo poskrbela za komunalno ureditev območja, stanovanjski sklad pa za gradnjo dveh stanovanjskih blokov s skupaj 46 najemnimi stanovanji. Novo sosesko bodo gradili tudi v Ajdovščini.

Golob in ministra prisluhnili Urbanovi mami: jim bo uspelo zagotoviti denar?
16. 10. 2024 12.36ZZZS je pred kratkim pozval državo, naj omogoči dokončanje genskega zdravila Urbagen, ki je rezultat skupnih prizadevanj celotne Slovenije. Urbanova mama Špela Miroševič se je sestala tako s predsednikom vlade kot tudi z ministrom za visoko šolstvo in ministrico za zdravje. Država si želi projekt podpreti, a še išče pravne možnosti, je povedala Miroševičeva.

Mladi v razpravi o Jeku 2 izpostavili nujnost transparentnosti naložbe
15. 10. 2024 10.19Mladi z ljubljanskih naravoslovnih in družboslovnih fakultet so na četrtkovi razpravi o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne (Jek2) ob številnih pozitivnih vidikih jedrske energije opozorili tudi na tveganja izgradnje novega bloka in pomembnost zagotavljanja transparentnosti celotne investicije.

Švedska tovarna baterij: kljub milijardnim investicijam pred finančnim zlomom?
13. 10. 2024 17.54Švedsko podjetje Northvolt, ustanovljeno leta 2016, je veljalo za gonilo evropskih sanj o ogljični nevtralnosti s proizvodnjo 'najčistejših baterij za električne avtomobile'. Evropa je v podjetje polagala visoke upe tudi za zmanjšanje odvisnosti od uvoza baterij s Kitajske, zato so tudi nekateri največji evropski proizvajalci avtomobilov v podjetje optimistično vložili milijarde evrov. Obetavno zgodbo so prekinile novice o več smrtnih žrtvah med zaposlenimi v tovarni in poročila, da je proizvodnja daleč od načrtovanih 600.000 baterij letno. Spomladi je odjeknila še informacija, da je podjetje v rdečih številkah in išče dodatne takojšnje investitorje, napovedali so tudi odpuščanja. Ta teden pa je hčerinska družba Northvolta vložila predlog za stečaj.

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra
10. 10. 2024 19.03DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.