ESA

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'
27. 03. 2025 12.51Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Queen, Herbie Hancock in Barbara Hannigan dobitniki prestižne glasbene nagrade
19. 03. 2025 19.30Britanska rock skupina Queen, ameriški jazzovski glasbenik Herbie Hancock ter kanadska sopranistka in dirigentka Barbara Hannigan so letošnji dobitniki prestižne švedske glasbene nagrade polar. Nagrado, vredno milijon švedskih kron oziroma 90.000 evrov, bodo prejeli na slovesnosti v Stockholmu 27. maja, poročajo tuje tiskovne agencije.

Mednarodna vesoljska postaja praznuje: 150.000-krat okrog Zemlje
12. 03. 2025 13.30Mednarodna vesoljska postaja je dosegla nov mejnik – 150.000 obletov Zemlje. Od svoje umestitve v Zemljino orbito leta 1998 je prepotovala 6,4 milijarde kilometrov.

Bojeviti Američani in Kanadčani še enkrat na led za zmago na turnirju štirih narodov
18. 02. 2025 07.44Ameriški in kanadski hokejisti se bodo v noči na petek po slovenskem času v TD Gardnu v Bostonu pomerili za končno zmago na turnirju štirih narodov, ki so ga letos priredili namesto tradicionalne tekme zvezdnikov v severnoameriški hokejski ligi NHL. Na zadnjih tekmah skupinskega dela so Švedi v Bostonu ugnali Američane z 2:1 (2:1, 0:0, 0:0), medtem ko so bili Kanadčani boljši od Fincev s 5:3 (3:0. 1:0, 1:3).

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?
16. 02. 2025 07.14Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

2024 YR4 bi čez osem let lahko zadel Zemljo, a možnost je minimalna
31. 01. 2025 09.26Evropska vesoljska agencija (ESA) je v sredo sporočila, da je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da leta 2032 zadane Zemljo. Premer asteroida trenutno ocenjujejo na 40 do 100 metrov, njegovo možnost trka z Zemljo pa na 1,2 odstotka.

Los Angeles do točke proti 'vročemu' Columbusu
26. 01. 2025 07.30Hokejisti Los Angelesa z Anžetom Kopitarjem so v ligi NHL doživeli nov poraz, a osvojili točko. V Columbusu so bili gostitelji po podaljšku boljši s 3:2 in dosegli peto zaporedno zmago na domačem ledu. Dobro minuto pred koncem dodatnega dela je tekmo odločil Rus Kiril Marčenko.

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige
10. 01. 2025 21.20Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

'Slovenija je majhna država na Zemlji, a velika v vesolju'
10. 01. 2025 16.51Dejavnosti Evropske vesoljske agencije (Esa), katere polnopravna članica je od 1. januarja tudi Slovenija, sodelujočim državam prinašajo številne priložnosti na različnih področjih, je poudaril gospodarski minister Matjaž Han. Generalni direktor agencije Josef Aschbacher je Slovenijo izpostavil kot pomembno in enakovredno partnerico.

Z novim letom bo Slovenija polnopravna članica Evropske vesoljske agencije
20. 12. 2024 20.00Z letom, ki prihaja, bo Slovenija vstopila v novo obdobje svoje zgodovine - vstopila bo v vesoljsko dobo. S prvim januarjem bomo namreč postali polnopravni člani Evropske vesoljske agencije. Dejstvo, da smo segli po zvezdah in jih tudi dosegli in da se nam zdaj odpira galaksija novih priložnosti, je seveda dober obet za prihodnost

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju
11. 12. 2024 17.12Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Z novim letom bo Slovenija polnopravna članica Evropske vesoljske agencije
23. 10. 2024 19.14Državni zbor je potrdil paket treh zakonov, s katerimi se zaključuje postopek in s katerimi bo izpolnjen še zadnji pogoj, da Slovenija s 1. januarjem 2025 postane polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA). Slovenski vesoljski sektor se namreč zelo hitro razvija, s pomočjo ESE pa se razvijajo tudi visokotehnološke rešitve, ki niso uporabne le v vesoljskem sektorju temveč tudi v širši družbi.

Prava redkost: metrski asteroid razsvetlil nebo nad Filipini
05. 09. 2024 13.04Asteroid je davi razsvetlil nebo nad severnim delom Filipinov in z nočnim svetlobnim spektaklom razveselil številne opazovalce najgosteje naseljenega filipinskega otoka. Ognjeno kroglo premera približno en meter, ki je spreminjala barvo, so opazili v provinci Cagayan, približno 300 kilometrov severno od Manile.

Po uspešni izstrelitvi rakete Ariane 6 se kapsuli na krovu nista sprostili
10. 07. 2024 08.13Evropska raketa Ariane 6, za katero je trboveljsko podjetje Dewesoft zagotovilo merilne sisteme, je v torek z izstrelišča na Francoski Gvajani prvič poletela v vesolje. Nosilna raketa je uspešno namestila satelite, je sporočila Evropska vesoljska agencija (Esa). Od koncu odprave je prišlo do manjšega zapleta, ki ne ogroža naslednje odprave.

Evropska raketa Ariane 6 prvič poletela v vesolje
09. 07. 2024 21.28Po štirih letih prelaganja je z izstrelišča v Francoski Gvajani v vesolje prvič poletela nova evropska raketa Ariane 6. Izstrelitev predstavlja poskus Evropske vesoljske agencije (Esa), da bi se po letih zaostanka uspešneje spopadla s svetovno konkurenco na področju vesoljskih tehnologij, zlasti pri prenosu satelitov v vesolje.

Trboveljski Dewesoft zagotovil merilne sisteme za razvoj evropske rakete
05. 07. 2024 13.11Merilne sisteme za evropsko nosilno raketo Ariane 6, ki jo bo Evropska vesoljska agencija 9. julija izstrelila v vesolje, je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft. Kot so pojasnili v podjetju, gre za merilne inštrumente, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje
18. 06. 2024 18.51Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Zaradi okvare falcona Golob v Pariz z Macronom
18. 06. 2024 15.17Na vladnem letalu falcon je med letom v Bruselj, kamor je v ponedeljek potoval predsednik vlade Robert Golob, prišlo do manjše tehnične težave, so pojasnili na ministrstvu za obrambo. Golob je zato iz Bruslja v Pariz na podpis sporazuma o polnopravnem članstvu v Esi letel skupaj s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.

Vesoljski teleskop James Webb posnel najbolj oddaljeno galaksijo
31. 05. 2024 16.08Nasa poroča o novem neverjetnem odkritju. Vesoljski teleskop James Webb je namreč posnel najbolj oddaljeno galaksijo doslej. Galaksija JADES-GS-z14-0 naj bi nastala le 290 milijonov let po velikem poku, kar je novi rekord za "najstarejšo" poznano galaksijo.

Edmonton izenačil izid v zmagah v dvoboju z Dallasom
30. 05. 2024 07.40Hokejisti Edmonton Oilers so v končnici severnoameriške lige NHL s 5:2 doma premagali Dallas Starse in v finalu zahodnega dela izid v zmagah izenačili na 2:2. Domači so do zmage prišli s petimi zaporednimi goli, saj so tekmeci pred tem že vodili z 2:0.

Dallas izenačil finale zahoda proti Edmontonu
26. 05. 2024 08.39Hokejisti Dallasa so na drugi finalni tekmi zahodne konference lige NHL doma s 3:1 premagali Edmonton in serijo izenačili na 1:1. Zmago so si zagotovili v zadnji tretjini, ko je po izidu 1:1 najprej gol dosegel Mason Marchment, nato pa je ob koncu prazno mrežo zatresel še Finec Esa Lindell.

Delček kometa 'kot v filmu' razsvetlil nebo nad Španijo in Portugalsko
20. 05. 2024 10.25Po navedbah Evropske vesoljske agencije je nebo nad deli Španije in Portugalske v soboto zvečer osvetlil drobec kometa. Pojav so številni ujeli tudi v objektive, eden od prebivalcev Lizbone pa je dejal, da se mu je zdel prizor povsem neverjeten, kot da bi gledal film.

1,5 milijona evrov za krepitev slovenskega vesoljskega sektorja
15. 05. 2024 10.50Evropska vesoljska agencija je objavila nov razpis, ki je namenjen samo podjetjem in akademskim ter raziskovalnim organizacijam s sedežem v Sloveniji. Vrednost razpisa, znotraj katerega se zbirajo okvirni predlogi za projekte izbranih tem z namenom krepitve vesoljskega sektorja v Sloveniji, je 1,5 milijona evrov.

Hokejisti ekipe New York Rangers nadaljujejo zmagoviti niz
10. 05. 2024 09.47Hokejisti moštva New York Rangers, najboljšega v rednem delu severnoameriške lige NHL, v končnici nadaljujejo zmagoviti niz. V pretekli noči so po podaljšku s 3:2 premagali Carolina Hurricanse in za uvrstitev v konferenčni finale potrebujejo zgolj še zmago. Na drugi tekmi večera so Dallas Starsi izenačili serijo s Colorado Avalanche na 1:1 v zmagah.

'Pajki' na Marsu
27. 04. 2024 11.10Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Vlada prižgala zeleno luč pogajanjem za polnopravno članstvo v ESI
17. 04. 2024 13.49Vlada je prižgala zeleno luč pogajanjem za polnopravno članstvo Slovenije v Evropski vesoljski agenciji (ESA). Polnopravno članstvo bo Sloveniji prineslo številne prednosti, med drugim možnosti za sodelovanje v programih, v katerih slovenski vesoljski sektor doslej ni mogel sodelovati, so sporočili z vlade.

Disko legendi Rodgersu in dirigentu Salonenu švedska nagrada polar
13. 03. 2024 11.00Ameriška disko legenda Nile Rodgers, njegovi sta med drugim uspešnici Le Freak in Good Times, ter finski dirigent in skladatelj Esa-Pekka Salonen sta prejemnika letošnje švedske glasbene nagrade polar, je javnost obvestila žirija. Nagrado, spremlja jo milijon švedskih kron, jima bodo izročili 21. maja.

'Človeštvo bo prvič poznalo več zvezd in galaksij, kot je ljudi na Zemlji'
10. 03. 2024 18.25Na drugem koncu sveta raste observatorij s prav posebnim teleskopom, ki nam bo omogočil še globlji vpogled v vesolje. Observatorij Vere Rubin v Čilu. Slovencem sicer dostop do južnega neba omogoča že več teleskopov in držav, s katerimi sodelujemo. A tisti v Veri Rubin bo še toliko bolj izjemen, saj bo znanstvenikom v le treh dneh omogočil dostop do podatkov, za katere bi pred 20 leti potrebovali desetletje, da bi jih dobili. "Kot pravi znanstveni vodja oz. direktor observatorija Vere Rubin, profesor Željko Ivezić, bo to prvič, ko bo človeštvo poznalo več zvezd in galaksij, kot je živih ljudi na Zemlji," pove astronomka in astrofizičarka Andreja Gomboc, s katero smo govorili tudi o pomenu razvoja vesoljskega sektorja in vesoljski tekmi med državami.