EIB

'Gradimo Evropo obrambe in stojimo Ukrajini ob strani'

07. 03. 2025 17.58

Voditelji držav članic EU so na izrednem zasedanju v Bruslju izrazili enotno podporo načrtu za okrepitev evropskih obrambnih zmogljivosti, ki naj bi prinesel do 800 milijard evrov naložb v obrambo. Glede nadaljnje podpore Ukrajini se medtem niso uspeli poenotiti, vendar pa je madžarski premier Viktor Orban pri tem osamljen.

Bruselj pripravlja prvi evropski načrt za cenovno dostopna stanovanja

06. 03. 2025 16.45

Evropska komisija pripravlja prvi evropski načrt za cenovno dostopna stanovanja, ki ga bo predstavila po posvetovanju z deležniki. Ob tem bo skupaj s skupino Evropske investicijske banke sodelovala pri razvoju novih možnosti financiranja cenovno dostopnih in trajnostnih stanovanj po vsej Evropi.

Vlada potrdila predlog novele zakona o financiranju občin

12. 12. 2024 16.55

Vlada je potrdila predlog novele zakona o financiranju občin, ki vključuje nov način izračuna višine povprečnine in razdelitve 1,5 odstotka dohodnine zaradi zmanjševanja objektivnih razlik med občinami. Predvideva namensko porabo sredstev za sofinanciranje občin z romskimi naselji, omogoča izdajo občinskih obveznic in zadolževanje v tujini.

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša

28. 11. 2024 06.19

Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe

07. 11. 2024 06.25

Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Slovesno odprli enega najvišjih mostov na Zahodnem Balkanu

05. 09. 2024 10.49

V Počitelju na jugu BiH so v sredo zvečer slovesno odprli skoraj kilometer dolg in sto metrov visok most čez reko Neretvo. Eden najvišjih mostov na Zahodnem Balkanu, ki so ga poimenovali Hercegovina, je del avtoceste, ki bo znotraj koridorja med Budimpešto in Dalmacijo povezala sever in jug BiH. Promet po njem bo stekel v četrtek po 12. uri.

Na trasi drugega tira Divača–Koper obeležili preboj predorskih cevi

10. 07. 2024 14.18

Na trasi drugega železniškega tira med Divačo in Koprom so v predoru Lokev pri Kozini slovesno obeležili preboj vseh desetih predorskih cevi v skupni dolžini 37,4 kilometra. Z deli po besedah generalnega direktorja projektnega podjetja 2TDK Mateja Oseta intenzivno nadaljujejo, njihov zaključek je predviden do konca leta 2025.

Italijani v boj s Kitajci

11. 02. 2024 17.11

Italija je še ena evropska država, ki je najavila velika vlaganja v proizvodnjo sončnih panelov. Proizvajali bodo za tri gigavate sončnih panelov. S 100 milijonov evrov težko državno injekcijo se bo eno največjih energetskih podjetij na stari celini, državni Enel, na Siciliji skušalo upreti kitajskim proizvajalcem. Ti so z dampinškimi prijemi preplavili tržišče s poceni, a konkurenčnimi izdelki. Toda – ali je sploh mogoče dobiti bitko in vsaj doseči azijsko konkurenco? V minulem letu je to, boleče, spoznalo že več evropskih proizvajalcev.

Španska ministrica Nadia Calvino bo postala nova predsednica EIB

08. 12. 2023 15.43

Vodenje Evropske investicijske banke (EIB) bo prevzela španska ministrica za gospodarstvo Nadia Calvino, so se v Bruslju dogovorili finančni ministri članic EU. Calvinova bo prva ženska na čelu banke s sedežem v Luksemburgu. Imenovanje španske ministrice je podprla tudi Slovenija.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

EIB bo Sloveniji za pomoč po poplavah donirala 200.000 evrov

28. 08. 2023 14.20

Evropska investicijska banka (EIB) bo prek Inštituta EIB približno 500 družinam, ki so jih prizadele poplave v Sloveniji, namenila 200.000 evrov pomoči. Donacija bo pomagala pri pripravah na zimske mesece in izvajanju obšolskih dejavnosti za otroke. Pomoč pa bo namenjena predvsem prebivalcem gorenjske in štajerske regije, je danes sporočila banka.

EIB odobrila 250 milijonov evrov posojila za drugi tir

12. 07. 2023 13.12

Evropska investicijska banka je dokončno odobrila posojilo v višini do 250 milijonov evrov za projekt drugega železniškega tira Divača–Koper. Pogodba bo podpisana predvidoma konec leta, projektna družba 2TDK pa bo posojilo začela črpati predvidoma v letu 2025, je sporočilo ministrstvo za infrastrukturo.

Rotnik podal zagovor tudi za sklop očitkov glede gradnje Teša 6

10. 01. 2023 13.41

Nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Uroš Rotnik je na celjskem okrožnem sodišču podal zagovor glede očitkov v povezavi z gradnjo šestega bloka (Teš 6). Po njegovih besedah je bila izbira družbe Alstom, ki je šestico postavila, strokovna in skladna z zakonodajo. Zavrnil je tudi očitke o klientelizmu pri spremljanju gradnje.

Ustavitev kratkih letov bi močno zmanjšala evropski uvoz ruske nafte

12. 03. 2022 08.18

Vsak četrti let v EU poganja ruska nafta. Zaustavitev kratkih letalskih povezav v EU, kjer že obstajajo železniške povezave, bi na leto pripomoglo k zmanjšanju uvoza ruske nafte v EU v vrednosti dveh milijard evrov. To kaže novo poročilo, ki ga je opravila okoljevarstvena organizacija Greenpeace Osrednje in Vzhodne Evrope.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

EIB: Za Evropejce najmočnejše orožje v podnebnem boju sprememba navad

10. 03. 2021 13.44

Evropejci so prepričani, da je najučinkovitejši ukrep v boju s podnebnimi spremembami sprememba navad, medtem ko Američani in Kitajci nekoliko bolj zaupajo v tehnološke inovacije, kaže raziskava Evropske investicijske banke. Na vseh celinah so medtem enotni, da bodo med sektorji ključne spremembe v energetiki.

Evropska komisija Sloveniji še 913 milijonov evrov iz sheme Sure

02. 02. 2021 14.20

Evropska komisija je iz sheme Sure za zaščito delovnih mest med pandemijo covida-19 danes izplačala še 14 milijard evrov devetim članicam EU. Med njimi je tudi Slovenija, ki je dobila še 913 milijonov evrov. Od začetka izvajanja sheme je doslej 15 članic prejelo 53,5 milijarde evrov, Slovenija 1,1 milijarde.

Milijarde evrov, dogovori za cepiva, zdravila: Kaj v boju s pandemijo počne EU

24. 12. 2020 06.26

Evropska unija se je dejavno lotila reševanja posledic pandemije covida-19, ki je močno prizadela evropske zdravstvene sisteme in gospodarstvo. Strokovnjaki so si sicer enotni, da bo okrevanje zahtevno, zato bodo potrebni jasni ukrepi, da se zdravstvena kriza ne bi sprevrgla še v gospodarsko depresijo.

Von der Leynova za komisarko iz Irske izbrala McGuinnessovo

08. 09. 2020 10.42

Ursula von der Leyen je za novo komisarko iz Irske izbrala Mairead McGuinness, ki ji želi poveriti resor za finančne storitve, finančno stabilnost in unijo kapitalskih trgov. Resor za trgovino pa je namenila izvršnemu podpredsedniku, Latvijcu Valdisu Dombrovskisu.

Rekorden porast okužb v ZDA, ponekod znova zaostrujejo ukrepe

27. 06. 2020 08.21

V ZDA se je v petek število okužb z novim koronavirusom povečalo za rekordnih 40.000. Po podatkih univerze Johns Hopkins se je v ZDA doslej okužilo 2,46 milijona ljudi, za covidom-19 jih je umrlo 125.000. Zaradi naraščanja števila okužb je guverner Teksasa znova zaprl bare, guverner Floride pa je v barih prepovedal točenje alkohola. Na virtualni donatorski konferenci, ki je potekala v organizaciji Evropske komisije in mednarodne organizacije Global Citizen, so zbrali dodatnih 6,15 milijarde evrov za pomoč pri razvoju in zagotavljanju enakovrednega dostopa do cepiva.

Vrtovec od 2TDK pričakuje spoštovanje smernic EU na področju javnega naročanja

10. 06. 2020 14.22

Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec od družbe 2TDK pričakuje spoštovanje smernic EU na področju javnega naročanja, ko gre za izvajalce iz tretjih držav in kjer obstaja nevarnost socialnega dumpinga. Pričakuje pa, da bo 2TDK sledil časovnici projekta drugi tir. Razpis za glavna dela je v teku, v 2TDK računajo, da bodo pogodbo podpisali letos.

Že junija zagon turizma?

27. 04. 2020 19.38

V Turistično gostinski zbornici predlagajo, da bi že junija zagnali turizem, razen množičnih dogodkov. Poleg domačih pa računajo tudi na tuje goste, saj samo Slovenci sezone ne bodo mogli rešiti. Naša država se že leta promovira kot zelena in zdrava destinacija, to nam v teh časih lahko pride še kako prav, menijo. Kaj pa na to pravi gospodarski minister Počivalšek in kaj napoveduje njegov hrvaški kolega?

'Dogovor o fiskalnem svežnju bo okrepil zaupanje v EU'

10. 04. 2020 07.13

Dogovor o fiskalnem svežnju v odziv na pandemijo novega koronavirusa je korak v pravo smer, je v prvem odzivu ocenil finančni minister Andrej Šircelj. "Imamo nekaj novih instrumentov, zdaj se osredotočimo na okrevanje. Pokazali smo trezno, odgovorno, hitro, a tudi ambiciozno in preudarno pot do okrevanja," je poudaril.

O odločitvah evroskupine: 'Gre za hojo po noževi konici'

10. 04. 2020 13.17

Pri odzivih na gospodarske šoke bi bilo v območju evra bolje spremeniti sistem javnofinančnega usklajevanja in članicam omogočiti več samostojnosti, ocenjuje nekdanji finančni minister Dušan Mramor. V sklepih razširjene evroskupine kot ključnega vidi dogovor glede uporabe reševalnega sklada ESM.

Finančni ministri EU dosegli dogovor o fiskalnem svežnju

09. 04. 2020 21.36

Finančni ministri EU so v drugem poskusu ta teden le dosegli dogovor o fiskalnem svežnju za blažitev hudih gospodarskih posledic pandemije novega koronavirusa. Skupnih obveznic v dogovoru naj ne bi bilo omenjenih. ESM naj bi zagotavljal brezpogojno pomoč za zdravstvene izdatke, gospodarska podpora pa naj bi bila pogojevana.

Spodbudne novice iz Vuhana in Španije, ZDA pa se soočajo s hujšo brezposelnostjo kot leta 2008

09. 04. 2020 07.02

Medtem ko se na Japonskem in v Singapurju soočajo z rekordnim porastom na novo okuženih s koronavirusom, iz kitajskega Vuhana, ki velja za prvo žarišče epidemije, prihajajo vse bolj spodbudne novice. V Španiji so medtem poročali o zmanjšanju števila žrtev, premier pa je dejal, da je epidemija že dosegla vrh. Število primerov po svetu je medtem preseglo milijon in pol potrjenih okužb.

Finančni ministri EU po maratonski razpravi brez dogovora, nesoglasja glede skupnega zadolževanja

08. 04. 2020 13.27

Finančni ministri EU kljub maratonskemu videokonferenčnemu zasedanju še niso uspeli preseči globokih nesoglasij glede fiskalnega svežnja za gospodarsko okrevanje po pandemiji. Glavni razlog so razhajanja med Italijo in Nizozemsko glede pogojevanja pomoči iz ESM in vprašanja skupnega zadolževanja. "Medtem ko preštevamo na stotine in na tisoče mrtvih, se finančni ministri igrajo z besedami in pridevniki," pa je bil oster francoski minister.

EIB in Dars podpisala 90-milijonsko posojilno pogodbo za Karavanke

13. 02. 2020 07.38

Predstavniki Evropske investicijske banke in Darsa so danes podpisali 90 milijonov evrov vredno posojilno pogodbo za gradnjo druge cevi karavanškega predora, sredstva pa bodo po besedah predsednika uprave Darsa Tomaža Vidica namenjena tudi sanaciji obstoječe cevi. Z EIB se Dars pogovarja tudi o sodelovanju pri projektu tretje razvojne osi.

Šarec se je v Davosu srečal s hrvaškim premierjem Plenkovićem

21. 01. 2020 19.30

Premier Marjan Šarec je imel ob robu Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu več dvostranskih srečanj. Med drugim se je na kratko pogovoril s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem, s katerim sta izmenjala poglede na bilateralne odnose. Zaradi spora o arbitraži se sicer premierja redko srečata.