EEZ

Velika Britanija svoje vode pripravljena braniti s štirimi ladjami kraljeve mornarice
12. 12. 2020 14.18Če dogovor med EU in Veliko Britanijo o odnosih po brexitu decembra ne bo sklenjen, ima Velika Britanija v pripravljenosti štiri ladje kraljeve mornarice, ki bodo branile britansko ribištvo. Bruselj in London sta si zadala nedeljo kot zadnji rok za sklenitev dogovora.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'
03. 12. 2020 18.01Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Logar: To vprašanje bomo reševali z dialogom in ne na očeh javnosti
02. 12. 2020 13.39Kaj za Slovenijio pomeni razglasitev izključne gospodarske cone v Jadranu, ki jo načrtujeta Italija in Hrvaška? Minister Logar je pojasnil, da gre za strateško vprašanje, ki ga vlada namerava reševati s strpnim dialogom in ne na očeh javnosti. Hrvaška stran meni, da Slovenija nima posebnih pravic v tej coni in zato ne pričakuje nasprotovanja s slovenske strani. V opoziciji pa so medtem zaskrbljeni nad možnostjo, da bi Slovenija lahko izgubila dostop do odprtega morja in s tem status pomorske države. Sprašujejo se, ali je morda v ozadju dogovor sestrskih strank SDS in HDZ, ki ga vlada postavlja pred interese države.

Hrvaška in Italija napovedali izključno gospodarsko cono v Jadranu. Kaj to pomeni za nas?
01. 12. 2020 21.56Vladajoča HDZ je v hrvaškem saboru napovedala, da bodo do konca jesenskega zasedanja razglasili izključno gospodarsko cono v Jadranu. S tem bodo sledili Italiji, ki je prav tako razkrila takšno namero. To bo tudi ena od tem obiska zunanjega ministra Logarja prihodnji teden v Rimu. Kaj pa takšni potezi sosednjih držav pomenita za Slovenijo?

74-letni Egipčan je najstarejši poklicni nogometaš registriran pri Fifi
30. 01. 2020 06.00Registriranih poklicnih nogometašev je veliko, med njimi je tudi Egipčan Eez Eldin Bahder. Nič posebnega, če ne bi imel 74 let in je zagotovo tudi najstarejši poklicni nogometaš, uradno registriran pri Fifi. Igra v egiptovski tretji ligi. Želi pa si tudi vpisa v Guinnessovo knjigo rekordov.

Rupel: Notifikacijo smo pričakovali
30. 10. 2003 00.00Zunanji minister Dimitrij Rupel je v odzivu na hrvaško notifikacijo širitve jurisdikcije na morju pri Združenih narodih zagotovil, da je Slovenija takšen postopek pričakovala, zato je slovenska misija v New Yorku pripravljena in bo ukrepala, takoj ko bo to potrebno.

Norveška bo v Ljubljani odprla veleposlaništvo
29. 10. 2003 00.00Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo je prispel norveški premier Kjell Magne Bondevik, ki ga je na Brdu pri Kranju z vojaškimi častmi sprejel premier Anton Rop.

Račan: Škode ne bo
11. 10. 2003 00.00Hrvaški premier Ivica Račan je za dnevnik <em>Jutarnji list</em> pojasnil, da se je Zagreb odločil razglasiti ekološko-ribolovno cono zato, ker bi razglasitev gospodarskega pasu Hrvaški povzročila velike mednarodne težave, tako v odnosih s Slovenijo in Italijo kot tudi z EU. Račan je prepričan, da Zagreb ne bo utrpel nikakršne škode v mednarodnih odnosih.

Račan pričakoval slovenski odziv
10. 10. 2003 00.00Hrvaški premier Ivica Račan je za oddajo <em>Trenja</em> izjavil, da trdno stoji za odločitvijo hrvaškega sabora o razglasitvi izključne ekološko-ribolovne cone, morebitne zaostritve iz Bruslja pa ga ne skrbijo. Kot pravi, je slovenski odziv pričakoval, očitke, da je Hrvaška kršila mednarodno pravo, pa zavrača.

SDS za spremembo, LDS za razmislek
08. 10. 2003 00.00Poslanska skupina SDS je v proceduro vložila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah pomorskega zakonika, s katerim bi Slovenija lahko razglasila izključno ekonomsko cono. LDS je njihovo potezo ocenila kot nesmiselno željo "biti prvi".

Drnovšek: Ni potrebe po povračilnih ukrepih
07. 10. 2003 00.00Za komentar zadnjih dogodkov ob hrvaški razglasitvi ribolovno – ekološke cone smo prosili tudi predsednika države Janeza Drnovška, ki se ni hotel vpletati v tekmovanje opozicije in koalicije, kakšen bo odgovor na hrvaško odločitev. Po njegovem so nekatere spremembe pomorskega zakonika potrebne, vendar z njimi ni treba hiteti.

Hrvaška odgovorila Sloveniji
07. 10. 2003 00.00Hrvaško zunanje ministrstvo je odgovorilo na noto slovenskega ministrstva za zunanje zadeve, v kateri je to najostreje protestiralo proti razglasitvi ekološko-ribolovne cone v Jadranskem morju. Predsednik SDS Janez Janša pa je predstavil spremembe pomorskega zakonika, s katerimi bi se Slovenija odzvala na hrvaško razglasitev.

Janša povzel predloge vlade?
06. 10. 2003 00.00Predsednik SDS Janez Janša je predstavil pobudo za spremembo pomorskega zakonika, s katero bi Slovenija opredelila svoje teritorialno morje oziroma določila pogoje za razglasitev izključne gospodarske cone. V LDS pa trdijo, da je Janša le povzel vladne predloge.

Mediji o posledicah hrvaške poteze
06. 10. 2003 00.00Hrvaška razglasitev ribolovno – ekološke cone je izzvala tudi številne odzive v medijih. O posledicah petkove odločitve sabora pišejo mariborski Večer, reški Novi list in tržaški Il Picolo.

Negativni odzivi na hrvaško razglasitev
04. 10. 2003 00.00Hrvaška razglasitev zaščitene ekološko-ribolovne cone v Jadranu je naletela na negativne odzive EU, Slovenije, Italije in ostalih sredozemskih držav. Zaskrbljenost nad enostransko potezo Hrvaške sta izrazila tudi slovenski premier Anton Rop in predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki sta se sestala ob robu medvladne konference v Rimu.

Hrvaška razglasila ribolovno - ekološko cono
03. 10. 2003 00.00Hrvaški sabor je na zasedanju s 70 glasovi za in 44 proti sprejel predlog o razglasitvi zaščitne ekološko-ribolovne cone. S tem so poslanci sprejeli predlog vlade, ki je bil neznatno spremenjen z dopolnilom Hrvaške kmečke stranke.

Franc Potočnik: Hrvaška ni v nekem posebnem položaju
03. 10. 2003 00.00O hrvaški nameri razglasitve izključne ekonomske cone (EEZ) v Jadranu in ob aktualnih razpravah o tem v hrvaškem saboru, smo se v studiu 24ur pogovarjali s Francem Potočnikom, svetovalcem slovenske vlade za ribištvo.

Gre Grčija po sledeh Hrvaške?
03. 10. 2003 00.00Po informaciji, da bi hrvaški sabor utegnil sprejeti predlog o razglasitvi ribolovno-ekološkega območja v Jadranu, reški <em>Novi list</em> piše, da se Italija boji posledic napovedane odločitve sabora, ker bi lahko vplivala na stanje v širšem sredozemskem območju.

Račan: SDP še zagovarja EEZ
01. 10. 2003 00.00Hrvaški premier Ivica Račan je zanikal pisanje hrvaškega tiska, da naj bi se njegova stranka SDP odpovedala razglasitvi izključne ekonomske cone in ponudila alternativo, na primer razglasitev ribolovnega pasu. Račan je dejal, da SDP ni sprejela takšnega stališča.

Evropska unija podpira dialog
29. 09. 2003 00.00Predsednik evropskega parlamenta Pat Cox je v Zagrebu hrvaškim poslancem govoril tudi o sporni razglasitvi izključnega gospodarskega pasu na Jadranu, ter Hrvaško pozval, naj občutljiva obmejna in regionalna vprašanja rešuje z dialogom in diplomatskimi metodami.

Hrvaški ribiči zahtevajo EEZ
27. 09. 2003 00.00Hrvaški ribiči so na srečanju Hrvaške obrtne zbornice v Umagu pozvali hrvaški sabor, naj brez odlašanja sprejme odločitev o razglasitvi izključnega gospodarskega pasu v Jadranskem morju.

Prodi proti enostranskim potezam Hrvaške
26. 09. 2003 00.00Predsednik Evropske komisije Romano Prodi naj bi v pismu hrvaškemu premieru Ivici Račanu zapisal, da bo komisija nasprotovala vsakršni spremembi v jurisdikciji na Jadranu, če Hrvaška za takšno odločitev ne bo imela podpore vseh sosednjih držav.

Hrvaška zavrača slovenski predlog
25. 09. 2003 00.00Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Ivan Šimonović je po vrnitvi iz Bruslja na seji hrvaške vlade dejal, da je slovenski predlog, da bi Jadransko morje razglasili za nekakšno skupno zaščiteno cono, za Hrvaško nesprejemljiv.

Ribolovno območje namesto EEZ?
24. 09. 2003 00.00Neimenovani visoki predstavnik najmočnejše stranke hrvaške vladajoče koalicije, Socialdemokratske stranke, je dejal, da politični položaj ni v korist Hrvaške in je precej bližje razglasitvi ribolovnega območja kot izključne ekonomske cone, čeprav bo tudi to zelo težko uresničljivo.

Celoten Piranski zaliv slovenski?
22. 09. 2003 00.00Zagreb je ob začetku tridnevnega pripravljalnega sestanka za novembrsko konferenco o ribištvu v Sredozemlju natančneje predstavil svoje namere o širitvi jurisdikcije na Jadranu. Odlok skupnosti obalnih občin Koper iz leta 1987 pa za slovensko ribolovno območje določa celotni Piranski zaliv.

Po razglasitvi EEZ takoj zamrznitev
21. 09. 2003 00.00Hrvaška bi lahko po razglasitvi izključne ekonomske cone (EEZ) v Jadranu takoj zamrznila izvajanje te odločitve, piše v nedeljski izdaji <em>Slobodna Dalmacija</em>. Tako naj bi se skušala izvleči iz položaja, v katerem ne sme razočarati domače politične javnosti, prav tako se ne sme zameriti EU.

Rupel dobil odgovor iz Bruslja
19. 09. 2003 00.00Visoki predstavniki EU so v odgovoru na pismo slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla v zvezi s hrvaško namero o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu poudarili, da razumejo skrb Slovenije glede možnih posledic tovrstnih načrtov, obenem pa zapisali, da Unija pripisuje velik pomen reševanju tovrstnih vprašanj na podlagi konstruktivnega dvostranskega dialoga.

Italija: Hrvaška naj z EEZ počaka
18. 09. 2003 00.00Italijanski in hrvaški strokovnjaki so v Rimu razpravljali o nameri Hrvaške, da razglasi izključni gospodarski pas v Jadranu. Rim ne nasprotuje hrvaški nameri, vendar pa pričakuje, da bo Zagreb to storil v dogovoru s sosednjimi državami.

Italija podpira dogovor med sosedami
18. 09. 2003 00.00Italijanski in hrvaški strokovnjaki so v Rimu razpravljali o nameri Hrvaške, da razglasi izključni gospodarski pas v Jadranu. Rim ne nasprotuje hrvaški nameri, vendar pa pričakuje, da bo Zagreb to storil v dogovoru s sosednjimi državami.

Rop ne izključuje arbitraže
15. 09. 2003 00.00Slovenski premier Anton Rop meni, da pobuda Zagreba, da bi odprta vprašanja v zvezi z določanjem meje med Slovenijo in Hrvaško prepustili arbitraži, za Slovenijo ni nesprejemljiva.