ECMO

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Umrl še en žvižgač, povezan z Boeingom

02. 05. 2024 13.49

Nekdanji revizor kakovosti pri Boeingovem dobavitelju Spirit AeroSystems in eden prvih žvižgačev, ki je razkril proizvodne napake na letalih 737 MAX, je po boju z nenadno okužbo umrl v torek zjutraj. Josh Dean je zaradi težav z dihanjem v bolnišnico odšel že pred dobrima dvema tednoma, nato pa se je okužil še z bakterijo, ki se je hitro razširila. Pred njegovo smrtjo so tako zdravniki razmišljali celo o amputaciji obeh nog in rok.

Patronažna medicinska sestra, ki je bila na pravem mestu ob pravem času

08. 04. 2024 08.00

Moški je pred blokom v Ljubljani kosil travo. Kar naenkrat je kosilnica utihnila in zgrudil se je na tla. Njegovo stisko je zaznal sosed v prvem nadstropju, zet pacientke, ki jo je ravno v tistem trenutku oskrbovala patronažna medicinska sestra Renata Batas. Odhitela sta na pomoč moškemu in ga oživljala do prihoda reševalcev. Dva dneva pozneje je Renata prek pisma zahvale njegove hčerke izvedela, da je preživel – zaradi hitrega odziva vseh prisotnih.

Matthew Perry za zdravljenje odvisnosti porabil 9 milijonov evrov

25. 10. 2022 06.00

Matthew Perry je v nedavnem intervjuju razkril, da je v življenju za zdravljenje svoje odvisnosti od alkohola in drog zapravil približno 9 milijonov evrov. Zvezdnik, ki je začel piti že pri 14-letih, je priznal, da je kliniko za zdravljenje odvisnosti obiskal že 15-krat, med drugim tudi na vrhuncu svoje kariere, po snemanju legendarne poroke Monice in Chandlerja v seriji Prijatelji.

Matthew Perry: Imel sem dva odstotka možnosti za preživetje

19. 10. 2022 19.31

Novembra bo izšla knjiga spominov Matthewa Perryja, ki je kot sarkastični Chandler Bing zaslovel v seriji Prijatelji. Igralec je pred izdajo za znano ameriško revijo podal intervju, v katerem je povedal, da bodo bralci morda presenečeni nad tem, kolikokrat je zaradi težav z opioidi in alkoholom smrti pogledal v oči. Na vrhuncu svoje slave je namreč vzel kar 55 vicodinov na dan, do sedaj pa je kar 15-krat obiskal kliniko za zdravljenje odvisnosti. Danes je izjemno hvaležen, da živi, s svojo izpovedjo pa želi pomagati drugim na podobni poti.

V nosečnosti povečano tveganje zaradi covida-19: intenzivno zdravljenje, ventilator, prezgodnji porod

06. 01. 2022 11.57

Tveganje za hujši potek covida-19 je pri nosečnicah do štirikrat večje kot pri enako starih nenosečih ženskah, kar potrjujejo tudi izkušnje in Slovenije. Intenzivno zdravljenje z ventilatorjem je potrebovalo več kot 11 žensk pred ali takoj po porodu v Sloveniji, desetim so morali narediti prezgodnji carski rez. Ena ženska je po porodu zaradi covida-19 umrla. Perinatološka stroka zato priporoča cepljenje proti covidu-19 ter poživitveni odmerek za nosečnice, doječe matere in ženske, ki načrtujejo nosečnost.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla

24. 11. 2021 12.17

V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Zdravil covidne bolnike, nato se je okužil sam. 'Šel je v službo, domov se ni vrnil nikoli'

21. 11. 2021 07.06

Po devettedenski bitki z novim koronavirusom in le dva meseca po tem, ko se je pridružil covidnemu oddelku za intenzivno nego, je umrl britanski zdravnik Irfan Halim. Bil je najboljši prijatelj mnogih in steber moči, ga opisuje njegova družina in prijatelji. "Šel je v službo, nikoli pa ni prišel domov. To je bila najdaljša izmena," je po njegovi smrti dejala zdravnikova žena.

Minister pravi, da je bil narobe razumljen: 19-letnik ni v kritičnem stanju

09. 09. 2021 13.19

V javnosti so se pojavile informacije o domnevni smrti 19-letnika, ki se je z novim koronavirusom okužil na maturantskem izletu. To ne drži, mladostnik je res bil hospitaliziran, vendar ni v kritičnem stanju, kot je sicer v sredini izjavi dejal minister za zdravje Janez Poklukar. Ta zdaj pravi, da je bil očitno narobe razumljen, da je najprej govoril o 19-letniku, ki je bil hospitaliziran, nato pa o nekem drugem mlajšem pacientu, ki je na zunaj telesnem obtoku.

Vsi trije padci otrok v vodo, ki so jih obravnavali v UKC Ljubljana, so se končali srečno

04. 02. 2021 13.36

Sedemletni deček, ki je sredi januarja padel v zaledenel ribnik na območju ljubljanskih Most, je po treh tednih zdravljenja v bolnišnici prišel domov. V zadnjem letu so sicer na ljubljanskem kliničnem centru obravnavali tri primere padcev otrok v vodo. Vsi trije so se končali srečno, predvsem zaradi srečnih okoliščin – hladne vode ter uigrane ekipe otroške intenzive.

Britanski pilot v bolnišnici zaradi covida-19 preživel kar 243 dni

19. 01. 2021 10.28

59-letni pilot letalske družbe British Airways se je s covidom-19 v bolnišnici daleč od svojega doma boril rekordnih 243 dni. V bolnišnico v Teksasu so ga sprejeli že marca 2020, domov v Betchwort pa se je lahko vrnil šele nekaj dni pred božičem. Še vedno okreva, pri čemer mu ob strani vsak dan, kot vseh 243 poprej, stoji žena Nicola. Zdravniki so presrečni, da je po izjemno resni obliki bolezni spet na nogah.

10 ur dolg poseg: v UKC presadili pljuča po odpovedi organa zaradi covida-19

22. 12. 2020 15.36

V UKC Ljubljana so presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur. Kot pravijo v bolnišnici, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno.

Pohodnik 'oživel', potem ko je bil 45 minut klinično mrtev

16. 11. 2020 21.36

Pretekli konec tedna se je med pohodom po narodnem parku v zvezni državi Washington, kjer so bile temperature pod lediščem, izgubil 45-letni moški. Ko so ga našli, so ga prepeljali v bolnišnico, kjer je njegovo srce nehalo utripati in je bil torej klinično mrtev. Po približno 45 minutah je zdravnikom uspelo njegovo srce ponovno zagnati, dva dni kasneje pa se je zbudil iz kome.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani

13. 11. 2020 06.00

Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

Najbližja razpoložljiva postelja za covid bolnika je lahko tudi na drugem koncu države

31. 10. 2020 20.06

Posteljo, navadno ali intenzivno, za zdaj dobi vsak bolnik, ki jo potrebuje, a zaradi velikega priliva bolnikov številni pred sprejemom več ur čakajo na urgenci, nekatere pa vozijo tudi v bolnišnice na drugem koncu države. Splošni zdravniki ob tem opozarjajo, da prihaja do šumov v komunikaciji z dispečerskim centrom. Kdo torej razvršča bolnike po bolnišnicah in kako sistem sploh deluje?

Kako so v Vietnamu rešili britanskega pilota in ostali država brez smrti zaradi covida-19

27. 06. 2020 16.02

"Če bi bil kjerkoli drugje, bi bil mrtev. Odklopili bi me po 30 dneh," je v prvem pogovoru za BBC dejal britanski pilot Stephen Cameron iz bolniške postelje. 43-letni Škot je na ventilatorju na intenzivni negi preživel 68 dni, kar je dlje kot katerikoli pacient v Veliki Britaniji. A zdravili ga niso v njegovi domači bolnišnici v Motherwellu, temveč v vietnamskem mestu Hošiminh.

Ko odpovedo pljuča: brez tega aparata marsikoga ne bi bilo več med živimi

21. 04. 2020 09.33

Pri nekaterih bolnikih, ki so se okužili s koronavirusom in imajo hude okvare pljuč, je potrebno zelo zahtevno invazivno zdravljenje. Včasih tudi priključitev na poseben aparat, ki lahko v celoti nadomesti delovanje pljuč. Ta aparat, ki rešuje življenja tem bolnikom, se imenuje ECMO ali aparat za zunajtelesno membransko oksigenacijo.

Rekorderka je bila na ECMO priključena kar 58 dni

27. 09. 2019 19.43

Pri odpovedi pljuč ali srca, ki je lahko tudi posledica gripe ali pljučnice, bolnike priključijo na izventelesni krvni obtok (ECMO). Povprečno so bolniki stari med 40 in 50 let, so pa tudi mlajši in bi brez te naprave skoraj gotovo umrli. Na tej tanki meji med življenjem in smrtjo lahko bolnike s pomočjo ECMA obdržijo tudi mesec ali več. S tovrstnim zdravljenjem smo zdravili že 231 bolnikov.

'Naša realnost je, da Emanuela živi izposojen čas'

29. 08. 2018 07.00

Emanuelino življenje je trikrat viselo na nitki. Rodila se je namreč z redko srčno napako, in to ravno v času, ko je naša otroška srčna kirurgija razpadala. "Če bi bili v Ljubljani, ne bi preživela," je prepričana njena mama Katarina, ki je kot novinarka pred leti tudi sama spremljala dogajanje na tem področju. Nedopustno je to, kar se dogaja, poudarja in dodaja, da je Bratislava dokaz, da se da z dobrim vodstvom ustvariti uspešen center za otroško kardiologijo.

VIDEO: 30-letna mamica po odpovedi pljuč rodila deklico: 'Ne da se opisati z besedami. Razen - hvala'

20. 09. 2016 13.09

30-letna nosečnica je mislila, da gre le za lažjo bolezen, a so zdravniki ugotovili, da ima hudo obliko gripe. Stanje se ji je poslabšalo in sledil je prevoz v Ljubljano. Zdravniki so jo v 23. tednu nosečnosti priključili na aparat za zunajtelesni krvni obtok. Čakali so na spontani porod in upali, da se ta ne bo zgodil še kmalu. Nato pa je prišel 16. dan ...