E. coli

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja

22. 12. 2024 08.44

Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'

24. 11. 2024 07.00

Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Nov izbruh bakterije E. coli v ZDA, krivo ekološko korenje

18. 11. 2024 08.59

Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni preiskuje nov izbruh bakterije E. coli, in sicer v vsaj 18 zveznih državah. Z bakterijo naj bi bilo okuženo ekološko korenje, ki se je prodajalo pod različnimi blagovnimi znamkami. Zaradi okužbe je bilo hospitaliziranih 15 ljudi, ena oseba pa naj bi tudi umrla.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic

29. 10. 2024 08.16

Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Izbruh E. coli: ena smrt in 49 obolelih zaradi hamburgerjev

23. 10. 2024 09.50

McDonald's je umaknil določene sestavine s svojih menijev v nekaterih ameriških zveznih državah, potem ko je prišlo do izbruha okužbe z bakterijo E. coli. Vzrok okužb naj bi bili priljubljeni Quarter Pounder hamburgerji, kar je povzročilo en smrtni primer in vsaj 49 obolelih.

Na priljubljeni plaži na Korčuli spet nevarna bakterija

31. 08. 2024 18.29

Morje na mestni plaži Banje in Hotelu Park na otoku Korčula je onesnaženo z nevarno bakterijo Escherichia coli. Od preiskavi zadnjih vzorcev so namreč ugotovili, da koncentracija nevarnih bakterij ponovno presegla mejne vrednosti.

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?

16. 08. 2024 19.13

Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

Salmonela v hotelu na Lošinju: težave imelo več deset otrok

09. 08. 2024 21.40

V znanem družinskem hotelu na Lošinju sta se med gosti pojavili okužbi s salmonelo in bakterijo E. coli. Zdravniško pomoč je poiskalo več kot 20 otrok, število okuženih je vsak dan večje, izvor okužbe pa še ni znan.

Belgijska ekipa postala 'žrtev' Sene: triatlonka okužena z bakterijo E. coli?

05. 08. 2024 11.20

Belgijska triatlonska reprezentanca se je morala po okužbi njihove olimpijke umakniti iz mešane štafete. Claire Michel je še prejšnji teden tekmovala v ženskem triatlonu, a je nato v nedeljo zbolela. Belgijski olimpijski komite sicer podrobnosti bolezni ni pojasnil, vendar pa številni opozarjajo na slabo kakovost vode v Seni, v kateri poteka plavalni del triatlona. Številni pa medtem ugibajo, da so morda triatlonko hospitalizirali zaradi okužbe z bakterijo Escherichia coli (E. coli).

Reka Sena še ni dovolj čista, v vodi visoka raven bakterije E. Coli

15. 07. 2024 13.23

Bližajo se olimpijske igre v Parizu, a reka Sena je še daleč od varne za kopanje, kažejo uradni podatki. V vodi naj bi bila namreč visoka raven bakterije E. Coli, športniki pa bi lahko bili izpostavljeni resnemu tveganju za zdravje. Sicer raven bakterije upada, oblasti pa so prepričane, da bo kmalu povsem varna za kopanje.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?

28. 01. 2024 12.05

Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Zdravili prek telefona, izvedli porod na domu, z gasilci vlomili v lekarno

07. 10. 2023 07.30

Nadčloveške napore je tiste prve dni po poplavah v odrezani Črni na Koroškem in okoliških zaselkih opravljalo tudi medicinsko osebje. Kljub prekinjenim komunikacijam, upadu elektrike in pomanjkanju zdravil so skrbeli za tam ujete prebivalce. S pomočjo gasilcev so med drugim vlomili v lekarno, da so prišli do potrebnih zdravil, medicinsko opremo in zdravila pa so do odrezanih prebivalcev s pomočjo prostovoljcev prevažali s štirikolesniki, če to ni bilo mogoče pa tudi s helikopterjem. Ob tem so zaradi razmer morali en porod opraviti doma, drugo porodnico so uspeli prepeljati v Avstrijo, tretjo pa z oklepnikom Slovenske vojske v dolino.

V Evropi porast okužb z na antibiotike odpornim sevom bakterije E.coli

18. 05. 2023 13.02

V Evropi poročajo o naraščanju okužb s sevom bakterije E.coli, ki je odporen na karbapeneme, antibiotike, ki jih pogosto uporabljajo kot zadnjo možnost za zdravljenje resnih okužb s to bakterijo, je opozoril Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC).

E. coli v picah: pariško tožilstvo sprožilo preiskavo zaradi povzročitve smrti iz malomarnosti

01. 04. 2022 20.01

V Franciji se od konca februarja soočajo s porastjo primerov števila hemolitično-uremičnega sindroma, povezanega z okužbo z E. coli in uživanjem pic znamke Buitoni. Zaradi zastrupitve sta umrla dva otroka, v hudem zdravstvenem stanju je še najmanj 41 drugih oseb. Pariško tožilstvo je v petek tako sprožilo preiskavo zaradi umora iz malomarnosti. Pice znamke Fraich'up so marca sicer odpoklicali tudi v Sloveniji.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Temna plat idilične Velike planine

21. 09. 2021 13.07

Za čudovitimi razgledi narave na Veliki planini se skriva tudi precej neprijetna in kdaj tudi precej smrdeča skrivnost. Večina objektov na tej planoti naj ne bi imela primerno urejenih greznic. Kaj se zgodi z vso fekalno vodo, ki jo tu puščajo lastniki hiš in skoraj 300.000 turistov, kolikor jih obišče Veliko planino, v resnici ne ve in ne nadzira nihče. Vse, kar spustiš v zemljo na planini, pa zaradi apnenčastih tal konča v izvirih pitne vode v dolini. Poleg tega odpadno vodo na bregove Kamniške Bistrice spuščajo tudi nekateri objekti v dolini. Da ne gre za majhno težavo, nakazuje tudi to, da so bili skoraj vsi vodni izviri pod planino kdaj že prekomerno onesnaženi, tudi s fekalno bakterijo E. coli.

BLOG: Zakaj so brusnice tako zdrave?

12. 09. 2021 14.45

O brusničnem soku se pogosto govori v krogih naravnih zdravilcev, predvsem ko gre za zdravljenje okužb sečil. Ko sem bil najstnik, se spomnim, da je prijatelju babica svetovala, naj pije brusnični sok, ko so mu odkrili okužbo sečil. Vendar je v zvezi z vplivom in učinkovitostjo brusnic prisotnega kar nekaj dvoma. Zato sem se odločil z vami podeliti še svoj pogled na brusnice in njihove učinke na naše telo.

Omejite širjenje virusov in ohranite zdrav dotik

29. 09. 2020 00.15

Radeče papir nova predstavlja pomembno novost v družini izdelkov R Copy® Papir – Antibakterijski papir. Bakterije in virusi so naši stalni nevidni spremljevalci. Materiali, kot je papir, zlahka postanejo potencialne točke prenosa za njihovo širjenje

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?

08. 06. 2020 16.46

Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Razkuževanje letal: 'Upaš, da ljudje dobro opravijo delo, za katerega so plačani'

07. 03. 2020 07.00

Zaradi koronavirusa na letališčih veljajo posebne razmere, številni potniki so v skrbeh. Kako (ne)varna za širjenje okužb so letala? Kdo skrbi za čiščenje in razkuževanje? Da je še vedno najpomembnejša osebna higiena potnikov, opozarjajo strokovnjaki in hkrati mirijo: Zaradi posebnih filtrov se zrak na letalih čisti vsakih nekaj minut, virusi se tam težko širijo.

Bodo do prihodnjega poletja rešili težave s 'črnimi' priključki v Žusterni?

23. 11. 2019 17.48

Letošnji avgust je na območju Žusterne prinesel številne preglavice zaradi fekalnega onesnaženja vode. Kopališče so zdaj zapirali, zdaj odpirali. Analize morja so razkrile prisotnost dveh fekalnih bakterij, intestinalne enterokoke in E. Coli. Nekaj ljudi je zaradi kopanja v onesnaženi vodi celo imelo zdravstvene težave. Kmalu je postalo jasno, da gre krivca iskati v "črnih kanalizacijah".

V Žusterni odprt tudi otroški bazen

20. 08. 2019 09.22

Kakovost vode na morskem kopališču v Žusterni je po vseh izvedenih ukrepih izboljšana, tako da je znova odprt tudi del, ki vključuje otroški bazen. Še vedno pa prepoved kopanja ostaja v iztočnem kanalu, je objavila Agencija RS za okolje (Arso). Komunalno podjetje Marjetica Koper naj bi meteorno kanalizacijo pregledovalo še kakšen teden dni.

Zakaj so školjke lahko tudi nevarne?

14. 08. 2019 13.34

Školjke so bogat vir mineralnih snovi, omega-3 maščobnih kislin, folne kisline in vitaminov, so pa v školjkah lahko prisotne tudi zdravju škodljive kemikalije, patogene bakterije in virusi. A v Sloveniji so, po podatkih Infekcijske klinike, zastrupitve in okužbe s školjkami zelo redke. V letih 2013 do 2017 je bilo zaradi zastrupitve z ribami in školjkami hospitaliziranih 30 oseb.

Kopališče Žusterna: voda ponovno primerna za kopanje

07. 08. 2019 12.06

Kopalna voda v kopališču Žusterna in na odseku od kopališča Žusterna do vključno mandrača Molet je ponovno primerna za kopanje. Rezultati izrednega monitoringa so pokazali, da so se razmere na kopališču in kopalnem območju izboljšale. Povečanega onesnaženja morja ni več zaznati.

So prebivalci svoje fekalije speljali kar do bližnjega hudournika?

05. 08. 2019 15.25

Na koprski komunali sumijo, da bi pri onesnaženju vode v kopališču Žusterna lahko šlo za sabotažo. V zamašenem jašku so namreč našli pulover in stiropor, kar zagotovo ni prišlo prek domačega omrežja, pač pa je jašek nekdo odprl in to vrgel noter. Sumijo, da so na kakšnem delu hudournika tudi črni priključki.

Onesnaženje v Žusterni: ljudje so imeli tudi zdravstvene težave

04. 08. 2019 19.10

Nove analize morja v Žusterni so potrdile prisotnost dveh fekalnih bakterij, intestinalne enterokoke in E.coli, zato Arso še vedno odsvetuje kopanje v morju na kopališču v Žusterni in na Mandraču Molet. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je nekaj ljudi imelo tudi zdravstvene težave, vnetje ušes in bruhanje.

Kopanje v Žusterni še naprej odsvetujejo

03. 08. 2019 16.50

Arso, zaradi fekalnega onesnaženja, še naprej odsvetuje kopanje v morju na kopališču v Žusterni pri Kopru in na Mandraču Molet. Delni rezultati vzorčenja kopalnih voda so pokazali, da so za petkrat presežene vrednosti bakterije escherichia coli na izlivu kanala v morje, na samih kopališčih pa ne.

Za kopalce na Bledu odslej brezplačna, jezeru in okolju prijazna sončna krema

06. 06. 2019 08.25

Poročila kažejo, da sta obali Blejskega in Bohinjskega jezera vedno bolj obremenjeni. Naše kopalne vode so sicer večinoma v odličnem stanju, a stroko skrbi povečan turistični obisk. Kot svarijo, moramo poskrbeti, da bodo naši biseri ostali 'lepi' in da z dobrimi praksami preprečimo, da bi imel porast turizma posledice na naše naravne znamenitosti.

Živila s pretečenim rokom uporabe niso nujno za v smeti

14. 04. 2019 10.30

Roki uporabe na živilih nam povedo, kdaj hrana predstavlja potencialno tveganje za zdravje, predvsem kadar gre za sveže, pokvarljive sestavine. A vseh živil po preteku roka uporabe ni treba zavreči, saj so lahko kljub spremenjeni strukturi izdelka še vedno varni za uživanje, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Direktor Panvite: Meso ni prišlo iz sporne klavnice in je neoporečno

05. 02. 2019 19.54

V skladišču podjetja Panvita v Gornji Radgoni se nahaja 15 ton mesa iz Poljske, a po zagotovilih njihovega direktorja Tonija Balažiča, ne izvira iz sporne klavnice, katere posnetki so razburili Evropo. Balažič še trdi, da so analize pokazale neoporočnost tega mesa. Zadružna zveza sicer zahteva, da država predpiše pogoje za jasno razvidnost porekla uvoženega mesa.