Drago Šketa

Ruski vohun spolzel skozi prste našim organom, ne pa tudi avstrijskim
19. 06. 2024 10.49V začetku junija je moral Avstrijo zapustiti domnevni ruski tajni obveščevalec, ki je pred tem pod krinko dopisnika ruske tiskovne agencije TASS več let neopaženo deloval tudi v Sloveniji. V času vlade Marjana Šarca je objavil več vsebin, celo obsežen intervju s predsednikom vlade. Intervju je bil običajna praksa pred uradnim obiskom v Moskvi, pojasnjuje Šarec in dodaja: Nobena skrivnost ni, da je Slovenija prej imela gospodarske in druge odnose z Rusko federacijo.

Katarina Bergant postala generalna državna tožilka
26. 03. 2024 22.46Poslanci so za generalno državno tožilko imenovali višjo državno tožilko in vodjo ljubljanskega okrožnega tožilstva Katarino Bergant. Za je glasovalo 49 poslancev koalicije, proti pa so glasovali v opozicijskih SDS in NSi. Katarina Bergant bo po prisegi za dobo šestih let na mestu državnega generalnega tožilca nadomestila Draga Šketo.

Katarina Bergant vložila kandidaturo za generalno državno tožilko
08. 11. 2023 15.58Višja državna tožilka in vodja ljubljanskega državnega tožilstva Katarina Bergant je potrdila, da je vložila kandidaturo na razpisano prosto mesto generalnega državnega tožilca. To se je sprostilo po odstopu zdaj že nekdanjega vodje vrhovnega tožilstva Draga Škete zaradi vožnje pod vplivom alkohola.

Državnotožilski svet vložil pobudo za disciplinski postopek zoper Šketo
11. 10. 2023 17.03Državnotožilski svet je vložil pobudo za uvedbo disciplinskega postopka zoper generalnega državnega tožilca Draga Šketo, ki so ga prejšnji teden ujeli pri vožnji pod vplivom alkohola. Prvega novembra vodenje vrhovnega državnega tožilstva začasno prevzema namestnica generalnega državnega tožilca Mirjam Kline.

Šketa o odstopu: Zavzemam se za visoko stopnjo integritete
02. 10. 2023 09.33Generalni državni tožilec Drago Šketa je sprejel odločitev o odstopu s funkcije, so sporočili z Vrhovnega državnega tožilstva. Odločitev je sprejel po tem, ko so ga policisti ujeli pri vožnji pod vplivom alkohola. "Odstop sem ponudil, ker menim, da bi moja dejanja lahko škodila ugledu državnotožilske funkcije in ugledu državnih tožilcev," je pojasnil. O odstopu je že obvestil vse pristojne institucije. V Državnotožilskem svetu njegov odstop sprejemajo z razumevanjem, a ga tudi obžalujejo. Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan pa ceni, da je takoj prevzel odgovornost za svoje ravnanje.

Mučenje psa v Kopru: Tožilstvo odredilo strokovni nadzor nad delom tožilke
10. 07. 2023 14.34Na vrhovnem državnem tožilstvu so uvedli strokovni nadzor nad delom dežurne tožilke na Okrožnem državnem tožilstvu v Kopru, ki je prejšnji teden usmerjala Policijo pri obravnavi krutega ravnanja z mrtvim psom. Do ravnanja tožilke in Policije so kritični tudi v več društvih za zaščito živali, kjer med drugim zahtevajo spremembo predmetne zakonodaje.

Tožilci pozivajo vlado, naj vodi skupna pogajanja s sodniki glede plač, ne pa ločeno
08. 05. 2023 07.38"Nenaden zasuk v načinu dela, ko se je vladna stran začela ločeno pogovarjati s sodniki, kljub ustnim in pisnim priporočilom ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan ministrici za javno upravo Sanji Ajanović Hovnik, naj se usklajevanja nadaljujejo skupaj s sodniki in državnimi tožilci, je v Državnotožilskem svetu spodbudilo dodatno zaskrbljenost in nejevoljo," je v pismu premierju Robertu Golobu, ki smo ga pridobili, zapisal predsednik Igor Lučovnik. Opozarja tudi, da problem prenizkih plač tožilcev že predolgo traja. S tem se strinja tudi generalni državni tožilec Drago Šketa. "Želimo, da se popravijo stare krivice glede tožilskih plač. Tudi sam ne vidim nobenih razlogov za to, da se pogajanja s sodniki in tožilci vodijo ločeno," je povedal za 24ur.com.

Šketa ostaja generalni državni tožilec
18. 04. 2023 18.29DZ je s 54 glasovi za in 25 proti generalnega državnega tožilca Draga Šketo znova imenoval na to funkcijo. Kandidata so podprli v koalicijskih poslanskih skupinah, pomisleke glede njegovega preteklega dela pa imajo poslanci opozicije. Šketa bo nov šestletni mandat nastopil v začetku maja.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Storilci kaznivih dejanj so lani povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode
13. 02. 2023 09.43Policija je lansko leto obravnavala skoraj 50 tisoč kaznivih dejanj, s katerimi so osumljenci povzročili za več kot 228 milijonov evrov škode. Kriminalisti so preiskovali tudi 623 korupcijskih kaznivih dejanj, kar je bistveno več od petletnega povprečja. Med drugim 92 kaznivih dejanj dajanja podkupnin in 53 zaradi jemanja podkupnin. Korupcija je ena od prioritet policijskega dela, ki je opredeljena v našem načrtu tudi za letos, pravi prvi mož Policije Boštjan Lindav in dodaja, da so bili uspešni tudi pri kaznivih dejanjih, povezanih z drogo, ki je najbolj dobičkonosna kriminalna dejavnost. Po podatkih Europola namreč zaslužki kriminalnih združb presežejo tudi sto milijard evrov na leto.

Lindav: Policija je po nareku takratnega vodstva klecnila pod pritiskom politike
07. 02. 2023 07.36Policija je minuli konec tedna predstavila ukrepe, ki sledijo zaradi nestrokovnega in nezakonitega ravnanja policistov na protestih. Prvi mož slovenske policije Boštjan Lindav pravi, da ostro obsoja nesorazmerno uporabo policijske sile, ki smo ji bili priča na protestih v minulih dveh letih. "Zato smo v zadnjih osmih mesecih opravili samorefleksijo in pripravili nekatere zaščitne ukrepe pred ponovnimi poskusi vdorov politike v stroko," pravi Lindav, ki meni, da je Policija po nareku takratnega vodstva 'klecnila' pod pritiskom politike.

Koliko zaslužijo policisti, kriminalisti, tožilci in sodniki? Od enega do 7000 evrov
31. 01. 2023 08.12Veliko uslužbencev javnega sektorja ni zadovoljnih s plačami, ker naj bi se plačna razmerja med poklici v zadnjih letih povsem porušila, prav tako tudi znotraj samih organizacij. Precej razburjenja pa je povzročil še dodatek v višini 600 evrov, ki ga je vlada začasno namenila tožilcem in sodnikom. Preverili smo, kakšne so plače v pravosodju in Policiji. Medtem ko je na lestvici rekorderjev v javnem sektorju najvišja plača tudi za november lani znašala skoraj 18 tisoč evrov bruto, na seznamu 50 najvišjih plač je znova 47 zaposlenih v zdravstvu, pa najvišje plače policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov znašajo od pet do dobrih sedem tisoč evrov bruto.

'Tožilci bitk ne moremo bojevati v medijih ali v politiki, samo na sodišču'
27. 01. 2023 06.00Generalni državni tožilec Drago Šketa je v četrtek od vlade dobil pozitivno mnenje h kandidaturi za generalnega državnega tožilca za nov mandat, aktualni mandat se mu izteče v začetku maja. Z njim smo se pogovarjali o dogodkih, ki so zaznamovali ta mandat, in o načrtih za prihodnjega. "Zagotovo je moj mandat zaznamovalo več problemov, spopadali smo se s kadrovsko stisko na tožilstvih, se zavzemali za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev, veliko je bilo političnih pritiskov, branili smo se pred parlamentarnimi preiskavami, predvsem pa smo se morali ves čas boriti za neodvisnost in samostojnost tožilstva," je povedal v posebnem pogovoru za 24ur.com.

Šketi zelena luč za nov mandat generalnega državnega tožilca
26. 01. 2023 18.07Vlada je dala pozitivno mnenje h kandidaturi aktualnega generalnega državnega tožilca Draga Škete za nov mandat na tem mestu. V mnenju, ki ga bo poslala Državnotožilskemu svetu, navaja, da je kandidat osebnostno in strokovno primeren ter ustrezen za vnovično imenovanje za generalnega državnega tožilca.

Zakaj so policijske plače javne, zdravniške skrivnost, tožilske pa nedostopne?
11. 01. 2023 07.56Stališče Informacijskega pooblaščenca in Upravnega sodišča je, da so plače uslužbencev javnega sektorja javne, s polnimi osebnimi podatki, kot so ime in priimek, delovno mesto oziroma funkcija in bruto znesek plače. Pa vendar v praksi ta sistem ne deluje. Če so policijske plače v mandatu prejšnje vlade objavljali kar na spletni strani notranjega ministrstva, pa jih tožilstvo ne želi razkriti. Tudi v UKC Ljubljana ne želijo razkriti zdravniških plač.

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin
12. 12. 2022 16.28Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

Šketa se znova poteguje za najvišjo funkcijo v tožilstvu
06. 12. 2022 14.16Ministrstvo za pravosodje je prejelo le eno prijavo na razpis za imenovanje generalnega državnega tožilca, ki se je iztekel v ponedeljek. Generalni državni tožilec Drago Šketa je potrdil, da ponovno kandidira za najvišjo funkcijo v tožilstvu.

Pred volitvami razmere na družbenih omrežjih pred vreliščem
09. 04. 2022 20.30Dva tedna pred volitvami v Sloveniji, ko smo s politično propagando zasipani ob cestah, po pošti in na spletu, je na družbenih omrežjih, kjer se neovirano širijo tudi lažne novice, mogoče zaznati razmere pred vreliščem. Zelo nazorne grožnje so pred dnevi letele na aktivistko Niko Kovač, v petek pa se je pod fotografijo premierja Janeza Janše pojavil grozilni komentar, ki ga je avtor opremil z besedami "nož", "puška" in "metki". Janši je v bran stopil notranji minister Aleš Hojs in okrcal državno tožilstvo, ki da je dalo usmeritve, da taka dejanja niso pregonljiva brez izjave oškodovanca. To ni res, sporočajo s pristojnega tožilstva, generalni državni tožilec Šketa pa pravi: Svoje delo lahko podkrepimo s številkami.

Šketa zavrača Janševe trditve: Nikoli nisem predlagal zamrznitve sredstev za Slovenijo
31. 01. 2022 15.30Premier Janez Janša je v DZ državnega tožilca Draga Šketo obtožil delovanja, ki meji na državni udar, s tem ko je v Bruselj poslal pismo, na podlagi katerega se zahteva pogojevanje oziroma zavrnitev evropskih sredstev Sloveniji. Janša je podobnega delovanja obtožil tudi komisarja Janeza Lenarčiča. Šketa se na obtožbe Janše odzval na novinarski konferenci in navedbe predsednika vlade označil za nesresnične. "Nikoli nisem predlagal zamrznitve sredstev za Slovenijo," je povedal.

Evropska glavna tožilka: gre za oviranje pregona goljufij
27. 01. 2022 18.31Generalni državni tožilec Drago Šketa je obiskal sedež evropskega javnega tožilstva (EPPO), kjer je z evropsko glavno tožilko Lauro Kövesi razpravljal tudi o načrtovanih spremembah kazenskega zakonika. V EPPO so izrazili zaskrbljenost zaradi predvidenih sprememb, ki da bi lahko vplivale tudi na učinkovitost delovanja evropskega tožilstva.

Poslanci rešujejo vladajočo elito pred kazenskimi postopki, na žrtve pa so pozabili?
24. 01. 2022 07.46Ogromno prahu je prejšnji teden dvignil predlog zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika, s katerim bi skrajšali roke za pregon kaznivih dejanj, s tem pa bi v vodo padlo več tisoč predkazenskih postopkov gospodarskega kriminala in korupcije, pa tudi drugih oblik kriminala z najhujšimi posledicami. "Predlagana sprememba zakona je škodljiva, nerazumna in neustavna. To bi pomenilo, da bi ostali neraziskani tudi številni primeri umorov, ropov, posilstev. Takšnih sprememb kazenske zakonodaje, ki nimajo nobene podlage v strokovnosti, se moramo bati. Ne moremo se znebiti občutka, da gre samo za reševanje aktualne oblasti iz kazenskih postopkov," pravi Mirjam Kline, vodja Oddelka za kazenske zadeve na Vrhovnem državnem tožilstvu. Na žrtve in oškodovance so politiki povsem pozabili.

Kövesijeva na obisku v Sloveniji opozorila na pritiske na tožilstvo
06. 12. 2021 07.29Evropska glavna tožilka Laura Kövesi je v Ljubljani poudarila, da nihče ne more odstaviti evropskih delegiranih tožilcev brez soglasja evropske glavne tožilke. Opozorila je še na pritiske na tožilstvo s spreminjanjem zakonodaje in pozvala slovenske tožilce: "Bodite pozorni, spregovorite, niste sami".

Tožilci: Gre za kadrovsko in finančno izčrpavanje. Sodniki: Pritiski se žal dogajajo
28. 11. 2021 10.55Že dobro leto spremljamo različne pritiske na pravosodje, na udaru so tako sodniki kot tožilci, sodne odločitve in tudi sodišča. Pojavljajo se številne diskreditacije in žaljivi tviti na račun posameznikov, politiki ostro kritizirajo sodbe sodišč, obračunavajo s sodniki in tožilci. O vsem tem bomo govorili v nocojšnji rubriki Fokus v oddaji 24 UR. Pa tudi o tem, v kako hudi kadrovski stiski so se znašli na tožilstvu, ker imenovanja tožilcev stojijo, nekateri čakajo že več kot eno leto. Vlada pa je zarezala še v oba prihodnja proračuna, tožilstvu želi vzeti dober milijon evrov, sodstvu pa več kot dva milijona.

Objavljena odločba glede neustavnosti zakona o parlamentarni preiskavi
12. 08. 2021 11.39Ustavno sodišče je objavilo odločbo, ki jo je v sredo predstavil generalni državni tožilec Drago Šketa in po kateri sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo, saj posegata v neodvisnost in samostojnost opravljanja državnotožilske funkcije. V delu je razveljavilo tudi akt o odreditvi preiskave v zadevi Kangler.

Šketa: Parlamentarna preiskava odločitev državnih tožilcev ni dopustna
11. 08. 2021 16.15Ustavno sodišče je ocenilo, da sta zakon o parlamentarni preiskavi in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo, obenem je razveljavilo akt o odreditvi preiskave v zadevi Franc Kangler, je povedal generalni državni tožilec Drago Šketa. Preiskave v državnem zboru namreč ni dopustno odrejati v zvezi s konkretnimi odločitvami državnih tožilcev.

Ureditev ZKP glede hrambe dokazov po prisluhih neustavna
28. 06. 2021 11.46Ustavno sodišče je v oceni ustavnosti določb zakona o kazenskem postopku (ZKP), ki napotujeta k uničenju izsledkov prikritih preiskovalnih ukrepov, če v dveh letih od njihove izvedbe ni kazenskega pregona, odločilo, da sta bili določbi, kot ju je razlagala avtentična razlaga DZ, v neskladju z ustavo. Razveljavilo je tudi del poslovnika DZ.

Evropska glavna tožilka zaskrbljeno o Sloveniji: Moje roke so zvezane
04. 06. 2021 06.47Evropska glavna tožilka Laura Codruta Kövesi zaplete z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev v Sloveniji spremlja z veliko zaskrbljenostjo, saj to spodkopava evropsko javno tožilstvo in zaupanje v nadzor nad sredstvi EU. "Žal sem v najhujšem možnem položaju (...). Moje roke so zvezane," je dejala v pogovoru s skupino medijev, tudi STA.

Kozlovičeva odstopila, najverjetneje jo bo nadomestil kateri od aktualnih ministrov
27. 05. 2021 08.46Vlada je sprejela razveljavitev postopka izbire dveh delegiranih tožilcev, zaradi česar je odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Kot je zapisala, je sklep vlade strokovno neutemeljen. Zatrdila je, da je ministrstvo postopek izpeljalo zakonito in v skladu z nacionalno zakonodajo in Uredbo Sveta EU ter da se je sama vedno zavzemala za pravno državo. Počivalšek dejal, da bo SMC v najkrajšem času predlagala naslednika Kozlovičeve. Kdo pa bi lahko zdaj postal novi pravosodni minister?

Ostri odzivi ob odstopu Kozlovičeve: 'Niti premier ne spoštuje zakonov'
27. 05. 2021 17.21Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so odstop pravosodne ministrice Lilijane Kozlovič pospremile z ostro kritiko vlade. Za LMŠ in SD je to dokaz, da so bili očitki v predlogu ustavne obtožbe o imenovanju tožilcev upravičeni. "To je še en korak k temu, da se pravna država pri nas ruši. Niti sam predsednik vlade ne spoštuje zakonov," je dejala poslanka Tina Heferle, EPPO pa je dejal, da lahko začne delovati tudi brez slovenskih evropskih tožilcev, da pa to pomeni, da se bo raven zaščite finančnih interesov EU v Sloveniji znižala.

Šketa: Razveljavitev postopka imenovanja evropskih tožilcev bi lahko bila nezakonita
26. 05. 2021 13.43Če bo vlada dejansko sprejela sklep in razveljavila celoten postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, bi to po mnenju generalnega državnega tožilca Draga Škete lahko predstavljalo arbitrarni poseg v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva ter odločitev, ki je nezakonita in v nasprotju z ustavo. Evropska komisija je sicer potrdila, da bo Evropsko javno tožilstvo začelo delovati 1. junija.