Dr. Tomi Trilar

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?
14. 06. 2024 06.00Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Polži imajo na vrtovih 'pravo zabavo': kaj pomaga?
23. 05. 2024 17.13Kako je kaj pri vas na vrtu? Dež pomaga, da bolje raste ali ga je že preveč? Zagotovo ga je toliko, pa še mila zima je pomagala, da imajo na vrtovih pravo zabavo polži. In letos jih je res veliko. In kaj pomaga? No, nekaj učinkovitih sredstev imajo v kmetijskih zadrugah, medtem ko se mnogi poslužujejo tudi soli, kemikalij in celo zmrzovanja polžev.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici
25. 04. 2024 10.36Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Komarji, najbolj smrtonosna žival na svetu
23. 07. 2023 12.30Grenijo nam življenje, povzročajo nevšečnosti. Komarji nas zavohajo že na 30 metrov. Najbolj jih privabljamo z izdihanim zrakom. Zadnje raziskave pa kažejo, da ima veliko vlogo pri tem, ali vas bo komar pičil, tudi kožna flora. Sestava bakterij na naši koži komarjem različno diši. Prav tako so dovzetni na premikanje, kontraste z okolico, temnejše in žive barve, znoj na koži in toploto telesa.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'
29. 06. 2023 18.42Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Tigrasti komarji imena niso dobili zaradi svojih barv
05. 07. 2019 06.00Je letos res več komarjev kot običajno? Se komarji zadnja leta res vedejo drugače, pičijo drugače, njihov pik bolj boli? Ne, odgovarjajo strokovnjaki, to ne drži, komarji se niso spremenili, se je pa spremenilo to, katere vrste komarjev so tu in nas pičijo. Tigrasti komarji, ki jih v preteklosti na tem območju ni bilo, so zdaj praktično stalnica. Svojega imena "tigrasti" pa - kot pojasnjuje dr. Tomi Trilar, entomolog iz Prirodoslovnega muzeja - niso dobili, ker so pisani kot tigri, ampak ker njihov pik boli.

Roji mušic in letečih mravelj pri nas se izjemno množijo
07. 09. 2018 18.06Verjetno ste v teh dneh opazili črne leteče zavese. Roji mušic so na prostem zaradi muhastega vremena, v teh rojih pa se mušice množijo in tako skrbijo, da jih tudi drugo leto ne bo zmanjkalo. Preverite, kaj o tem zanimivem pojavu pravi strokovnjak dr. Tomi Trilar.

V pol ure 15 klopov
01. 07. 2016 07.34Koliko je klopov? Kje so? Kako se jim lahko izognemo? Vprašanja, ki si jih zastavljamo vsi, ko gremo v naravo. Ekipa rubrike 24ur Inšpektor se je zato odpravila na lov za klopi. V pičle pol ure jih je v gozdu ob ljubljanskem Koseškem bajerju nabrala kar 15. Pomagal jim je največji poznavalec klopov v Sloveniji dr. Tomi Trilar, ki klope preučuje že 20 let .

Invazija harlekinskih pikapolonic
20. 10. 2015 17.49So se tudi v vaš dom naselile nenavadne pikapolonice? Gre za invazivne harlekinske polonice, ki izvirajo iz Azije in ogrožajo naše pikapolonice. Harlekinke se zdaj pripravljajo na prezimovanje, zato iščejo toplo zavetišče. A te niso ravno prijetne, saj se ponavadi naselijo v velikem številu, poleg tega pa njihovi izločki smrdijo.

FOTO: Z več koncev Slovenije poročajo o invaziji polonic
18. 10. 2013 06.30Praktično z vseh koncev Slovenije poročajo o invaziji polonic. Prejeli smo obvestila iz Ljubljane, Vodic, Kranja, Slovenskih Konjic, Ribnice, Bele krajine, Bistrice ob Dravi, Tolmina in Brd. Po napovedi dr. Tomija Trilarja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije bo pojav vsako leto bolj množičen, ker so čedalje pogostejše.