Dolgotrajni postopki

'Ponarejeno pogodbo sprejeli v nekaj minutah, za izbris potrebujejo več mesecev'
10. 04. 2025 10.13Da je neznana oseba na njegovem naslovu prijavila svoje prebivališče, je lastnik stanovanja v Ljubljani ugotovil šele, ko je bil postopek že izveden, upravna enota pa ga je o tem obvestila. Na Policijo je nemudoma podal kazensko ovadbo, na upravni enoti pa zahteval izbris nezakonite prijave. A čeprav so "ponarejeno pogodbo sprejeli v le nekaj minutah, brez moje prisotnosti ali overjene pogodbe, pa za izbris potrebujejo več mesecev", pravi oškodovani. Sprašuje se tudi, zakaj zakon dovoljuje tovrstne zlorabe in zakaj je njegov edini način obrambe, da odda zahtevo, da brez njegove fizične prisotnosti ni možno opraviti takšnih postopkov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe
08. 04. 2025 12.37Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Koliko tujih delavcev rešuje slovensko gospodarstvo?
20. 03. 2025 16.07Po krizi gradbeništva pred leti je skoraj polovica zaposlenih v tej panogi tujih državljanov, večinoma iz bivše Jugoslavije. Največ tujcev je zaposlenih v prometu, skladiščenju in drugih poslovnih ter predelovalnih dejavnostih. In medtem ko se srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi, se žal srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

V Kočevju zaposlili 11 zdravnikov z območja nekdanje Jugoslavije
24. 01. 2025 19.15Da v Sloveniji primanjkuje zdravnikov in zobozdravnikov, ni novi podatek, kot tudi ne, da si pomagamo primanjkljaj nadomestiti z zdravniki iz držav nekdanje Jugoslavije. Lani je za priznanje poklicnih kvalifikacij zaprosilo 123 zdravnikov in zobozdravnikov ter 136 drugih zdravstvenih delavcev. Ker pa so bili postopki dolgotrajni, so marsikoga odvrnili od pridobivanja poklicne kvalifikacije. Sedaj naj bi bilo drugače, saj je vlada potrdila predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bo te postopke skrajšal. Odločitev pozdravljajo tudi v ZD Kočevje, kjer so iz držav nekdanje Jugoslavije pripeljali 11 zdravnikov, s katerimi so zelo zadovoljni.

Vlada sprejela nove zakone: Tuji zdravstveni delavci hitreje na trg dela
22. 01. 2025 17.23Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o zdravilih, predlog zakona o medicinskih pripomočkih in predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Slednji bo skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom, je na novinarski konferenci povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

EU uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu
10. 12. 2024 16.57Finančni ministri držav članic EU so sprejeli evropsko direktivo, namenjeno poenostavitvi postopkov obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim direktiva prinaša enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Članice jo morajo v nacionalno zakonodajo prenesti do konca leta 2028.

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje
11. 09. 2024 13.19Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Lumar opozarja na resne težave zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj
19. 06. 2024 18.36Mariborsko podjetje Lumar je lani postalo največji slovenski proizvajalec montažnih lesenih objektov. Vendar pa lastnik in direktor podjetja Marko Lukić opozarja, da bi zaradi stavke na upravnih enotah, zaradi katere težko pridejo do gradbenih dovoljenj, lahko zašli v resne težave.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo
17. 05. 2024 06.40Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj
18. 04. 2024 06.00Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Ustavno sodišče ne bo presojalo omejitve marž naftnih trgovcev
17. 04. 2024 14.04Družba Petrol ni uspela s pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti uredb o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, s katerimi je vlada trgovcem z gorivi omejila marže. Ustavno sodišče je pobudo s sedmimi glasovi proti enemu zavrglo in pobudnico napotilo na tožbo za povrnitev premoženjske škode zoper državo. V Petrolu so nad odločitvijo ustavnega sodišča razočarani, ministrstvo za okolje pa v odločitvi sodišča vidi potrditev stališč vlade.

Golob zavrnil očitke o odsotnosti pomoči države prizadetim v poplavah
04. 03. 2024 06.36Do danes je bilo za celotno popoplavno obnovo izplačanih 600 milijonov evrov, od tega skoraj 100 milijonov 10.000 fizičnim osebam oz. gospodinjstvom, je danes v DZ poudaril premier Robert Golob in zavrnil očitke, da vlada za prizadete ljudi v avgustovskih poplavah v sedmih mesecih ni storila ničesar.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Zaskrbljena mama priprtega Tiktokerja že pred leti prijavila Policiji
15. 11. 2023 20.13Od preteklega četrtka je v priporu 27-letnik iz okolice Ajdovščine, ki je osumljen prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografije 11 mladoletnih Slovenk. Pridobili smo izpoved mame, ki je njegove objave na omrežju TikTok spremljala kar dve leti, nanje je ves čas tudi opozarjala, jih prijavila Policiji, a vendar je trajalo kar dve leti, da je sodnik za moškega odredil pripor. Slovenska policija je sicer letos obravnavala že 116 osumljenih, povezanih s pornografijo.

Za čiščenje po poplavah zavarovani za 12.000 evrov, zavarovalnica izplačala le 3000
13. 10. 2023 06.00Uničujoče avgustovske poplave so zalile 16.230 domov. Mnogi so želeli čim prej očistiti svoje domove – sami, s pomočjo prijateljev in sorodnikov. A čeprav so zavarovalnice zagotavljale, da bodo tistim, ki so imeli v zavarovanju tudi vključene stroške čiščenja, v celoti povrnili zavarovalnino, pa so bili mnogi nato razočarani – na račune so dobili bistveno manj, tudi po le četrtino zavarovalne vsote. Še več – takšne odločitve zavarovalnic so pogosto brez kakršnih koli obrazložitev, ljudem pa ostane le tožba ali mediacija. To pa ljudem, ki so že tako v stiski, za sabo prinese dodatne odvetniške stroške.

Pirc Musarjeva po ogledu škode zagotovila, da bo pomoč prišla hitreje kot doslej
28. 07. 2023 10.21Po vsej državi so v zadnjem času pustošila huda neurja, ki so za sabo pustila hude posledice. Po prvih ocenah je v neurjih 12. in 13. julija v 90 občinah nastalo za skoraj 2,5 milijona intervencijskih stroškov, v ta znesek še niso všteti stroški sanacije. Poleg tega bodo stroški še precej višji za intervencijo in sanacijo posledic neurij, ki so po vsej državi pustošila med 17. in 25. julijem – prizadetih je bilo 191 občin. Posledice neurij v Vojniku, kjer so še na delu intervencijske ekipe, si je ogledala predsednica Nataša Pirc Musar. Zagotovila je, da bo pomoč prišla hitreje, kot je doslej.

Namakalni sistemi: slovensko kmetijstvo v glavnem čaka na dež
22. 07. 2023 13.09Pretekli teden so prvi kmetje le dobili državno pomoč za škodo, ki jim jo je povzročila lanska katastrofalna, najbolj uničevalna suša doslej. A tudi letos vreme kmetovalcem ne gre na roko. Če pridelka ne zdesetkajo neurja z močnimi nalivi, točo in orkanskim vetrom, udarita vročina in suša. Zato je jasno: brez namakanja kmetijstvo v prihodnje ne bo več mogoče.

Zakaj izbira novega vodstva v Levici traja toliko časa? 'Demokracija terja svoj čas'
21. 06. 2023 20.02Postopki izbiranja novega vodstva v Levici so dolgotrajni, v stranki pa so dejali, da "demokracija terja svoj čas". Že več kot dva tedna je namreč minilo od volilnega kongresa v Celju, kjer so volitve samo začeli, celoten postopek pa bo še trajal. Uradno tudi sporočajo, da razkola v stranki ni, kljub očitkom Mihe Kordiša in njegovih somišljenikov, da se Levica preveč pomika v sredino.

Bruselj predlaga enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu
19. 06. 2023 12.14Evropska komisija je predstavila predlog direktive, s katerim bi poenostavili postopke obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim predlaga vzpostavitev enotnega digitalnega potrdila o davčnem rezidentstvu. Bruselj predlaga, da bi spremembe začele veljati januarja 2027.

Kako daleč smo pri izgradnji drugega bloka nuklearke?
07. 06. 2023 18.49Na ministrstvu za energijo pravijo, da postopki tečejo, glavni investitor naj bi po naših informacijah vloge počasi zaključeval. Postopki bodo dolgotrajni, vlada računa tudi na referendum. Predsednik uprave NLB-ja medtem opozarja, da bo treba končno odločitev glede drugega bloka nuklearke sprejeti čimprej.

'Ni čisto tako, kot če kupite avto v salonu in ga peljete na registracijo'
11. 05. 2023 21.13Air Tractor je na Brniku, vendar bo do njegovega dejanskega prevzema v uporabo minilo več tednov. Postopki so namreč dolgotrajni in kompleksni.

Najdena volkova najverjetneje žrtvi krivolova
27. 03. 2023 12.03Po najdbi dveh kadavrov volkov na območju Ribnice, je Zavod za gozdove na terenu potrdil, da gre za sum na krivolov in je zato o tem obvestil Policijo, ki je že sprožila postopek. Zavod ob novem nezakonitem uboju volkov poziva k učinkovitem upravljanju populacij velikih zveri.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'
26. 03. 2023 15.42Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Pomanjkanje delavcev: za delavce iz tujine predolgi postopki
10. 03. 2023 16.23Lani oktobra je bilo v Sloveniji med 910.000 delovno aktivnimi prebivalci 125.000 tujih delavcev, to je 12,5 odstotka. V turizmu, gostinstvu, logistiki, zdravstvu in sociali je povpraševanje veliko, a delavcev je še vedno premalo. Za delavce iz tujine pa postopki trajajo predolgo. Tuji državljan namreč čaka tudi osem mesecev, da dobi vso dokumentacijo. Na Hrvaškem medtem delavec s Filipinov potrebuje manj kot mesec dni, da lahko začne z delom.