Dolgotrajna oskrba

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti
18. 03. 2025 12.31Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Obrtniki bi za leto dni zamaknili plačevanje novega prispevka
27. 02. 2025 06.00Zakaj bi plačevali za storitve, ki jih v praksi sploh ne bomo mogli uporabljati, se sprašujejo na obrtno-podjetniški zbornici in zato predlagajo, da se pobiranje novega prispevka za dolgotrajno oskrbo zamakne za eno leto. Ta naj bi vse državljane bremenil od 1. julija naprej, v državno blagajno bi delavci in delodajalci v povprečju plačali po 25 evrov na mesec, upokojenci okoli osem. A zdravstvenega kadra že za trenutne potrebe naše, starajoče se družbe ni dovolj, opozarjajo obrtniki in podjetniki, zato menijo, da se, dokler ni kadra in storitev, pobiranje tega prispevka odloži vsaj za eno leto.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'
25. 02. 2025 15.38Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Oskrbnine v domovih bodo višje za 0,7 odstotka
21. 02. 2025 12.41Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je določil, da bo letošnja redna letna uskladitev oskrbnin v domovih za starejše s 1. marcem v višini 0,7 odstotka, tako da ne bodo sledile 15-odstotnemu dvigu stroškov dela. Potencialni dvig oskrbnin zaradi dviga plač je ministrstvo že preprečilo z nedavno novelo zakona o dolgotrajni oskrbi.

Dolgotrajna oskrba: za pomoč občinam bo vzpostavljen tudi klicni center
10. 02. 2025 17.11Da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče, je ministrstvo za solidarno prihodnost na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bodo za pomoč občinam vzpostavili tudi klicni center. V javno obravnavo pa gre predlog novele zakona z dodatnimi rešitvami.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?
14. 01. 2025 18.48S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.0041 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

OZS pričakuje krizne ukrepe
07. 01. 2025 16.42Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je lani pričakovala več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želi čimprejšnje sprejetje ukrepov za primer morebitne krize ter celostno obravnavo pokojninske, davčne in zdravstvene reforme.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo
28. 12. 2024 08.04Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Presušeno največje umetno jezero na svetu: električni mrki podjarmili Zambijo
18. 10. 2024 11.48Dolgotrajna suša je Zambijo pahnila v vsakodnevne električne mrke. Hidroelektrarna, najpomembnejši vir energije za to državo, namreč zaradi suše ne more več normalno delovati. To je za državo, ki je kar 80-odstotno odvisna od enega vira energije, lekcija o tveganjih, ki jih prinaša zanašanje na le en vir energije.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci
30. 09. 2024 18.39Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'
13. 09. 2024 18.31Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Na računih upokojencev poleg junijske pokojnine tudi letni dodatek
28. 06. 2024 07.00Upokojenci bodo na svoj račun skupaj s pokojninami za junij prejeli letni dodatek za letos. Zanje ima podoben pomen, kot ga ima za aktivno prebivalstvo regres. Dodatek bo letos za pet evrov višji kot lani, izplačan pa bo v razponu od 150 do 460 evrov. Tistim z nižjimi pokojninami pripada višji dodatek, tistim z višjimi pokojninami pa nižji.

Brezplačna dolgotrajna oskrba po novem tudi na domu
24. 06. 2024 10.25Kakovostne in dostopne storitve dolgotrajne oskrbe za vse, ki jih potrebujejo, so tu.

Do 2026 skoraj 10 milijonov evrov za spodbujanje zaposlovanja v socialnem varstvu
31. 05. 2024 13.44Predlog interventnega Zakona o ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, je nujen korak na poti izboljševanja razmer na obravnavanem področju, meni minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih navedbah bo olajšal delo.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci
30. 05. 2024 21.33Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

Kaj bi pomenila odprava prispevka za dolgotrajno oskrbo?
15. 05. 2024 06.26V vsaki družini se srečujejo z vprašanjem, kaj z družinskim članom, ki zaradi starosti ali zdravstvenih težav oziroma poškodb potrebuje dolgotrajno oskrbo. In prav ob tem vprašanju se znova lomijo kopja politike. Golobovo vlado je pri utemeljevanju zamika uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je sprejela Janševa vlada, vodila maščevalnost, zavist ter obračun in rušenje vsega dobrega, kar je zgolj v dveh letih storila Janševa vlada, piše v obrazložitvi zahteve za sklic izredne seje državnega zbora, ki jo SDS zahteva zaradi pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi. Mnenja sta soočila minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in poslanka SDS Alenka Helbel.

'Zakon o dolgotrajni oskrbi ni vzdržen': odločb ne morejo izdajati, osebja ni
06. 05. 2024 17.57Imamo zakon, tudi denar bomo prispevali vsi, le da vse skupaj ostaja le zakon, na papirju. Govora je o zakonu o dolgotrajni oskrbi: 10 mesecev že čakamo, da se začne izvajati, a nič ne kaže, da se bo kmalu. Stroka pa ponavlja to, kar je že v času sprejetja pod vlado, ki jo je vodil SDS, in zdaj, ko vlado vodi Svoboda, in sicer: zakon kot tak ni izvedljiv. Ni dovolj osebja. In mnogi, ki bodo sicer plačevali obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, si te ne bodo mogli privoščiti.

Tatovi odnesli baker: motena oskrba s pitno vodo
28. 03. 2024 11.13V občinah Črnomelj in Semič je zaradi uničene opreme na objektih vodne oskrbe občasno motena oskrba s pitno vodo. Tatovi so namreč vdrli v objekte komunale in odnesli baker, ki je opravljal funkcijo prevajanja elektrike za potrebe oskrbe prebivalcev z vodo.

Ministrstvo: Sredstva za nemoteno delo ustanov so zagotovljena
12. 01. 2024 13.24Po tem, ko je Varuh človekovih pravic izrazil ogorčenje nad vladnim krčenjem proračunskega financiranja varstveno-delovnih centrov, so z ministrstva za solidarno prihodnost sporočili, da so uspeli zagotoviti sredstva za nemoteno delo ustanov.

Prebivalci Jesenic ogorčeni, ker ostajajo brez vode: 'To je škandal!'
09. 01. 2024 08.12Določeni deli Jesenic se že več dni soočajo z motnjami pri oskrbi s pitno vodo, po soboti so jih danes iz podjetja Jeko obvestili o novih težavah. Ker se to dogaja prepogosto in ker je prekuhavanje vode že skoraj postalo stalnica, imajo občani vsega dovolj. Zanima jih, kdo bo pokril izpad prihodka gostincem ali jim povrnil stroške nakupa ustekleničene vode. Vsaj položnico bi lahko prilagodili, predlagajo. Razlog je okvara na distribucijskem vodovodu Peričnik, a tudi po sanaciji obeti niso dobri. Glede na stanje in staranje vodovodnega omrežja ter neinvestiranje v obnovo in razvoj, težavam namreč ni videti konca.

Z evropskimi sredstvi do dodatnih dveh ur vadbe za dijake
15. 12. 2023 11.23Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za program zMIGAJ! Ta bo dijakom omogočil tedensko dve dodatni uri vadbe, ki jo bodo zasnovali skupaj z učiteljem, so sporočili s Fakultete za šport.

ZZZS bo začel pošiljati odločbe o vključenosti v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo
13. 11. 2023 06.23Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo tistim, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, predvidoma do konca letošnjega leta.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe
10. 11. 2023 09.11Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Število starejših od 65 let v Evropi bo kmalu preseglo število mlajših od 15 let
12. 10. 2023 07.53Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v objavljenem poročilu o zdravem staranju opozorila, da bo v letu 2024 v Evropi število ljudi, starejših od 65 let, preseglo število mlajših od 15 let. Ob tem je podala več priporočil in pozvala k izboljšanju ukrepov za zagotavljanje zdrave starosti.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.2710 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?
07. 10. 2023 12.00V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Domovi za starejše še vedno brez državne pomoči
05. 09. 2023 19.07Še zmeraj brez državne pomoči ostajajo domovi za starejše. Tem je vlada konec junija prenehala sofinancirati stroške obratovanja in jim zato dovolila povišati cene oskrbnin, a za največ šest odstotkov. Da je to, glede na stroške inflacije, veliko premalo, pa že vse od takrat opozarjajo direktorji domov. Ministrstvo za solidarno prihodnost je zavodom zato obljubilo, da bo razliko pomagal pokriti interventni zakon, a tega vlada na koncu ni sprejela. V javnih zavodih zato ostajajo prepričani: vlada naj omogoči dvig cene oskrbnin za najmanj 10 in vse do 25 odstotkov ali pa naj razliko krije državni proračun. Kako bi podražitve po denarnicah udarile oskrbovance in njihove svojce?