Dimitrij Rupel

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?

23. 03. 2025 07.00

Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Janša se jezi na Logarja: 'Najprej ukradel poslanski mandat, zdaj še ime'

01. 11. 2024 19.18

Ali bo Anže Logar po politični ločitvi od Janeza Janše svojo novo stranko lahko poimenoval Demokrati? Ali ime preveč spominja na njegovo dosedanjo Slovensko demokratsko stranko? Da je ustanovitelj Platforme sodelovanja matični stranki najprej ukradel poslanski mandat, zdaj pa še ime, se je razjezil prvak SDS. Kaj odgovarjajo v Logarjevem taboru in kaj glede tega pravi zakon?

Politična analiza – komu ali čemu se približuje Golobova vlada?

28. 10. 2024 15.31

Javnomnenjska podpora aktualni vladi je na najnižji točki doslej. Gibanje Svoboda vse bolj zaostaja za Janševo SDS. Gospodarski minister in prvak SD Matjaž Han je prvič doslej najbolje ocenjen politik v državi. Koga in zakaj morajo ti rezultati skrbeti? Kdo lahko odpira šampanjec in ali so res pred vrati predčasne volitve? O tem smo se v tokratnem podcastu pogovarjali z Dimitrijem Ruplom in Jernejem Štromajerjem.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe

17. 10. 2024 06.00

Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Priznanje Palestine: 'Vlada naj prekliče protipravno odločitev'

06. 06. 2024 16.24

12 podpisnikov javnega pisma, med katerimi je tudi vodja opozicijske SDS Janez Janša, vladno večino v DZ poziva, naj prekličejo priznanje Palestine kot neodvisne in suverene države, saj da so kršili poslovnik DZ in da gre torej za protipravno odločitev. "Naj sprejmejo odgovornost za svoje ravnanje, ki je brez primerjave v zgodovini samostojne Slovenije. Jože Pučnik bi to kršitev komentiral z besedami: 'Pa nikome ništa'!," so poudarili. Prepričani pa so tudi, da je vladna koalicija pri priznanju Palestine pred evropskimi volitvami vztrajala zato, da bi dosegla boljši volilni rezultat.

Slovensko veleposlaništvo v ZDA tarča vandalizma

27. 04. 2024 11.38

Po naših informacijah je bilo poslopje slovenskega veleposlaništva v Združenih državah Amerike tarča vandalizma, kar so za 24ur.com pozneje potrdili tudi na ministrstvu za zunanje zadeve. Kot smo izvedeli, so jo skupila stekla na oknih in vratih, poškodovanih pa ni bilo. Storilca so že prijeli, po besedah ministrstva pa gre za osamljen incident.

Vlada na Dunaj pošilja Župevčevo, v Beograd pa Šešuma

22. 03. 2024 19.45

Vlada je v tajnosti potrdila še dva kandidata za vodenje diplomatskih predstavništev. V Beograd pošilja kariernega diplomata Slobodana Šešuma, trenutno zaposlenega na mestu generalnega direktorja direktorata za gospodarsko diplomacijo. Na Dunaj pa odhaja ožja sodelavka v kabinetu predsednika vlade in aktualna državna sekretarka za strateško komuniciranje Melita Župevc. Ta profesionalnih diplomatskih izkušenj še nima, vlada bo zato izkoristila bonus, ki po zakonu takšno politično imenovanje omogoča. Zapolnitev tako pomembnega veleposlaništva iz politične kvote pa je sprožila tudi že nekatere pomisleke.

'V bolnišnicah do konca marca zaradi umikov soglasij ne bo večjih težav'

06. 03. 2024 16.57

Predstavniki ministrstva za zdravje z ministrico Valentino Prevolnik Rupel na čelu so se v sklopu rednih srečanj znova sestali z direktorji bolnišnic. Ti so poročali, da zaradi umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo do konca marca ne bodo imeli večjih težav, bodo pa odpadale nekatere elektivne storitve, je po sestanku povedala ministrica.

'Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno'

09. 01. 2024 11.38

Opozorilni stavki zdravnikov in zobozdravnikov se po ocenah predstavnikov Fidesa v UKC Ljubljana in Maribor ter nekaterih bolnišnicah pridružuje velika večina zdravnikov. Delo v skladu s stavko poteka v omejenem obsegu, nekaj operacij je bilo odpovedanih. Se je pa zgodilo, da se zaradi stavke kakšen bolnik ni udeležil naročenega pregleda.

Neupravičena uporaba službene kartice, plačevanje brez dokazil in mimo razpisov ...

12. 12. 2023 08.41

Računsko sodišče je o pravilnosti poslovanja Javne agencije za knjigo izreklo negativno mnenje. Ugotovili so številne nepravilnosti. Med njimi plačevanje storitev brez dokazil, podvojeno sklepanje pogodb za pravne storitve, sofinanciranje izdelave promocijskega filma mimo javnega razpisa, neupravičeno uporabo službene kreditne kartice ... V tem času jo je vodila Renata Zamida, ki jo je v letu 2021 nadomestil Dimitrij Rupel. Trenutno agencijo vodi Katja Stergar. "Javna agencija za knjigo je z vso skrbnostjo pristopila k sodelovanju z Računskim sodiščem in v času izvajanja revizije že sledila večini priporočil Računskega sodišča, v kolikor je bilo to mogoče, zahtevani popravljalni ukrepi, ki še niso bili izvedeni, bodo izvedeni ustrezno," so v odzivu zapisali na JAK.

Katedrala svobode predlaga reformo vlade: devet članov in štiri imena za premierja

13. 11. 2023 14.12

Predstavniki Katedrale Svobode, Peter Jambrek, Dimitrij Rupel, Ernest Petrič in Tomaž Zalaznik, so predstavili svoj predlog krizne in reformne vlade, ki bi imela devet članov. Kandidati za predsednika vlade pa so po njihovem izboru štirje: Janez Janša, Milan Kučan, Anže Logar in Borut Pahor.

Pahor predstojnik katedre za slovenski nacionalni program na Novi univerzi

28. 07. 2023 12.02

Na Novi univerzi v Novi Gorici so junija ustanovili katedro za slovenski nacionalni program, njen predstojnik pa je nekdanji predsednik države Borut Pahor. Ustanovno sejo katedre bo sklical septembra.

Rupel predstavil svojo novo knjigo: 'Zgodovina je učiteljica'

06. 04. 2023 19.43

Zunanji minister prve vlade v samostojni Sloveniji in dolgoletni diplomat Dimitrij Rupel je predstavil svojo novo knjigo z naslovom Pomen osamosvojitve – priročnik za zagovornike in nasprotnike slovenske osamosvojitve. V obsežnem avtorskem delu se je razpisal, kot pravi sam, o tem, zakaj se osamosvojitev ni zgodila pred letom 1991 in kateri dejavniki so po njegovem Slovencem preprečevali ustanovitev lastne države. Kot je še povedal, sta ga k raziskovanju in popisovanju zgodovine spodbudili prizadetost in zaskrbljenost, tudi zaradi vse glasnejšega širjenja idej socializma in Jugoslavije.

Vidni osamosvojitelji spet sprejeli odlikovanja, ki so jih leta 1993 vrnili

13. 12. 2022 12.11

Predsednik republike Borut Pahor, ki se počasi poslavlja od svojega položaja, je šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode. Ta odlikovanja so v turbulentnem političnem ozračju z odprtim pismom zavrnili 21. junija leta 1993.

Po odhodu Rupla na čelo agencije za knjigo Katja Stergar

27. 10. 2022 16.53

Vlada je za novo vršilko dolžnosti direktorice Javne agencije za knjigo RS imenovala Katjo Stergar. Položaj bo zasedla 1. novembra, na njem pa bo do imenovanja novega direktorja, vendar največ šest mesecev, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Imenovana je bila po tem, ko je z mesta direktorja JAK odstopil Dimitrij Rupel.

Umrla je Marjetica, žena Dimitrija Rupla

18. 10. 2022 16.36

Umrla je Marjetica Ana Rudolf Rupel, žena nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla.

Rupel odstopil z mesta direktorja Javne agencije za knjigo

12. 10. 2022 09.36

Dimitrij Rupel je odstopil kot direktor Javne agencije za knjigo RS. V odprtem pismu, ki ga je naslovil na ministrico za kulturo Asto Vrečko, se je odzval na njen intervju za STA. Rupel zavrača njene besede o nestrokovnih potezah prejšnje vlade, škodljivih za kulturo, med katerimi je omenila tudi njegovo imenovanje. Ministrica je v izjavi za medije odgovorila na Ruplovo odstopno izjavo, češ da ministrstvo za kulturo odstop sprejema. Ob tem je menilaa, da bo vlada v najkrajšem možnem času imenovala novo vodstvo agencije.

Pahor bo podpisal ukaz o odpoklicu Kajzerja

20. 09. 2022 19.26

Predsednik republike Borut Pahor se je odločil, da bo podpisal ukaz o odpoklicu veleposlanika v ZDA, ob tem pa je premierju Robertu Golobu in zunanji ministrici Tanji Fajon izrazil svoje nezadovoljstvo. Zaradi odpoklica veleposlanika bo SDS po vsej verjetnosti spisala tudi interpelacijo zoper zunanjo ministrico. Postopek je Fajonova sprožila, ker je po ugotovitvah ministrstva Kajzer diplomatsko depešo posredoval predsedniku SDS-a.

Rupel poziva Pahorja, naj ne odpokliče veleposlanika v ZDA

18. 09. 2022 18.58

Nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v javnem pismu pozval predsednika republike Boruta Pahorja, naj zavrne predlog vlade o odpoklicu slovenskega veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja. Kot trdi Rupel, veleposlanik ni storil ničesar narobe, prej nasprotno.

Je bil odziv MZZ na Vučićevo izjavo premehak?

06. 09. 2022 19.37

Ali se je Slovenija diplomatsko ustrezno odzvala na izjavo srbskega predsednika Aleksandra Vućića, češ da je naša država kršila ozemeljsko celovitost Srbije? "Kljub različnim pogledom moramo nekako naprej," pravi predsednik republike Borut Pahor. Medtem ko so na zunanjem ministrstvu na pogovor povabili srbsko veleposlanico. In ključno sporočilo: slovensko priznanje Kosova ni usmerjeno proti Beogradu.

MZZ: Ne gre za prekinitev mandatov, temveč redno rotacijo vodij predstavništev

19. 05. 2022 19.47

Odhajajoča Janševa vlada je pripravila že drugi paket odpoklicev veleposlanikov. Tokrat predlagajo odpoklic šestih, tudi veleposlanika na Poljskem, kamor naj bi se preselil sekretar iz Janševega kabineta Bojan Pograjc. Da so tovrstna politična imenovanja v prehodnem obdobju, ko Slovenija dobiva novo oblast, neprimerna, je kritičen dolgoletni diplomat Roman Kirn. Na zunanjem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za odpoklice, temveč redno, vnaprej dogovorjeno rotacijo vodij slovenskih predstavništev v tujini.

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev

11. 05. 2022 11.36

Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Mandate končujejo številni veleposlaniki, osem novih imen že potrjenih

29. 04. 2022 20.02

Z odhodom vlade Janeza Janše štiriletni mandat končujejo tudi številni veleposlaniki. Med kandidati za bodoče vodje predstavništev Republike Slovenije v tujini, ki jih je Državni zbor že potrdil, so tudi imena, ki so zbudila pozornost opozicije in neuradno tudi Roberta Goloba, ker naj bi bila tesno povezana z odhajajočo vlado, nekaterim pa opozicija očita tudi neizkušenost in nestrokovnost. Iz kabineta predsednika republike pa sporočajo, da Pahor v seznam imen ne bo posegal. 

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS

25. 04. 2022 06.00

Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

Doslej prestopilo 95 poslancev, Möderndorfer v štirih različnih poslanskih skupinah

23. 03. 2022 06.00

V vseh sklicih DZ je doslej iz svoje poslanske skupine v drugo prestopilo skupaj 95 poslancev. V sedanjem sklicu DZ je prestopilo 11 poslancev, največ jih je zapustilo SMC oz. danes Konkretno. Najmanj prestopov je bilo v mandatnem obdobju 1996-2000, a so vsi trije takrat odločilno vplivali na potrditev mandatarjev Janeza Drnovška, nato še Andreja Bajuka. Doslej je bil najbolj znan prestop Cirila Pucka, ki je sčasoma postal sinonim za odločilne prestope v politiki.

Politični pogum ali predvolilna gesta brez resnega diplomatskega izplena?

16. 03. 2022 18.56

Politični pogum, močna diplomatska iniciativa in pomembna gesta solidarnosti z Ukrajinci? Ali zunanjepolitični obisk s pogledom na prihajajoče domače volitve in brez resnega diplomatskega izplena? Pogovarjali smo se z dvema nekdanjima zunanjima ministroma, Dimitrijem Ruplom in Mirom Cerarjem. Predsednik države Borut Pahor pa je na Dunaju razpravljal o tezi, ali ne bi bilo učinkoviteje, če bi se voditelji namesto z žrtvijo v vojni pogovarjali z agresorjem, ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. In kaj o poti pravi glavni Janšev izzivalec na aprilskih volitvah? 

Zmago Jelinčič: stari znanec sodišč in kralj imunitet, ki posega v Kazenski zakonik

21. 01. 2022 07.40

Kdo je Zmago Jelinčič Plemeniti? Prvi mož SNS, poslanec državnega zbora, športni pilot? Morda prvak v političnih imunitetah? Sicer stari znanec kazenskih in predkazenskih postopkov je tudi predlagatelj trenutnih sprememb Kazenskega zakonika. Zaradi korupcije ima dosmrtno prepoved vstopa v Svet Evrope, tu pa so še številni drugi škandali, središče katerih je prav Zmago Jelinčič Plemeniti.

Mineva 30 let od mednarodnega priznanja Slovenije

15. 01. 2022 07.36

Mineva 30 let, odkar so države tedanje Evropske skupnosti, predhodnice EU, priznale neodvisno Slovenijo. Potem so se priznanja začela vrstiti in do avgusta 1992 je Slovenijo priznalo že 92 držav. Danes ima Slovenija diplomatske stike z več kot 180 državami po svetu in je članica večine mednarodnih organizacij.