David Gracer

Po napadu na bankomat policisti v nekaj minutah prijeli storilce
14. 02. 2025 12.49Mariborski kriminalisti so na novinarski konferenci predstavili podrobnosti nedavnega napada na bankomat pri Mariboru. Trojico, dva Romuna in enega Moldavca, je Policija prijela 20 minut po dejanju. Med preiskavo so ugotovili, da je eden od osumljencev decembra podobno tatvino izvršil tudi na Primorskem.

Klic o nujni spremembi PIN kode, obljube o izplačilu kriptovalut, račun pa izpraznjen
20. 12. 2024 18.16Spletne prevare so v porastu - Policija jih je letos zabeležila kar trideset odstotkov več kot v enakem obdobju lani - glavna težava pa je, da jih je vse težje sploh prepoznati. Kako se torej lahko ubranimo pred spletnimi prevaranti in kako ravnati, če tudi sami postanemo žrtev take goljufije?

Spletni prevarant podjetju z območja Maribora ukradel 46.000 evrov
11. 12. 2024 11.38Mariborski policisti znova opozarjajo na spletne goljufije. Kot kaže, se je v kremplje prevaranta tokrat ujelo podjetje z območja Maribora, ki je storilcu, ki se je predstavil kot uslužbenec banke, omogočilo dostop do elektronske naprave. Podjetju je nepridiprav ukradel dobrih 46.000 evrov.

Naivnost stane: v nekaj tednih 1,4 milijona, letos že 28 milijonov škode
05. 12. 2024 15.29Policija beleži vedno več primerov spletne goljufije, ko goljufi prek spletnih bank oškodovancev na račune v tujini nakažejo ukradeni denar. V preteklih tednih je bilo 18 tovrstnih primerov s skupnim oškodovanjem 1,4 milijona evrov. Od teh je policija v 10 primerih zaradi hitre prijave uspela zavarovati skupno milijon evrov.

Spletne goljufije: slovenska policija v tujini prestregla milijon evrov
04. 12. 2024 17.37Policija je v zadnjem mesecu v boju proti spletnim goljufom obravnavala več kot 15 primerov goljufij s skupno škodo več kot dva milijona evrov, so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU). Ob tem je Policija uspešno odkrila in zavarovala preko milijon evrov denarnih sredstev v tujini.

Posneli smo spletnega goljufa: najprej ponujal zaslužek, nato grozil s smrtjo
29. 05. 2024 19.15Se je tudi vam že zgodilo, da vas je klical nekdo, ki je želel nakazati vaš že zdavnaj pozabljeni denar od kriptovalut, vam ponuditi izjemno priložnost vlaganja in podobno? 11 milijonov evrov so samo letos Slovenci izgubili na račun spletnih prevar. Izstopajo prav goljufije z naslova kriptovalut. Sprva gospod, potem bedak, katerega ženi bodo polomili noge. Tako je potekala komunikacija z enim od prevarantov, ki ga je novinarki Anamariji Ficko in snemalni ekipi uspelo ujeti na telefon. Postopkov, ki smo se jih lotili, dovolili smo mu celo vstopiti v naš računalnik, se v nobenem primeru ne poslužujte. Mi smo se jih le za potrebo prispevka. S klicatelji se ne pogovarjajte in blokirajte številko, še najmanj pa delite z njimi kakršne koli podatke.

Od žrtev pridobili bančne podatke, opravili nakupe in na bankomatu dvignili denar
18. 08. 2023 09.27Policisti so letos prejeli že več kot 1000 prijav goljufij prek spleta, v katerih so bile žrtve oškodovane za več kot milijon evrov. Vse več zlorab plačilnih kartic beležijo tudi banke, zato so policisti sprožili intenzivno preiskavo in štiri osumljence, državljane Romunije, tudi prijeli. Goljufi žrtve kličejo tudi na mobilne telefone in v polomljeni slovenščini obljubljajo nakazilo 10 tisoč evrov v kriptovalutah. V zadnjih dneh so zabeležili tudi več goljufij pri spletnem nakupovanju orodja za sanacijo po poplavah in donacijah. Policija poziva k previdnosti in hitri prijavi prevare.

Ko se babica zaljubi v postavnega vojaka na misiji in zanj porabi vse prihranke
23. 02. 2023 14.28Že dolgo poslušamo, da so spletne goljufije v nenehnem porastu, a kljub temu gredo te novice nekako neboleče mimo večine. Zdi se, da je to rezervirano za tiste, ki so precej naivni, pa da neke velike škode tako ne more biti. Kajti človek je varen doma za računalnikom ali telefonom, nihče ga ne ogroža, poberejo mu le nekaj denarja, ki ga je naivno nakazal na neki račun nekega podjetja, ki ne obstaja. A resnica je mnogo hujša, usode ljudi, ki so žrtve spletnih goljufij, pa veliko bolj tragične, kot si predstavljamo.

Spletno ribarjenje, ljubezenske prevare, moški pa nasedajo kriptogoljufijam
14. 02. 2022 15.39Strokovnjaki v Sloveniji opažajo, da narašča število poskusov spletnih prevar, predvsem t. i. spletnega ribarjenja oziroma phishinga. Goljufi po elektronski pošti ali SMS-ih pošiljajo lažna sporočila, da bi pridobili občutljive podatke in varnostne elemente. Na ta način se želijo dokopati do številk kreditnih kartic ali vstopiti v elektronsko banko. Pri tem se osredotočajo na širok krog uporabnikov, med katerimi so tudi banke. Poleg groženj, ki ob pospešeni digitalizaciji pretijo predvsem uporabnikom spletnih storitev, se pojavlja tudi vrsta drugih poskusov prevar, na primer ljubezenske in investicijske. O spletnih prevarah so na virtualni novinarski konferenci spregovorili strokovnjaki iz bančnih in kriminalističnih vrst ter iz SI-CERT-a.

Kriptovalute: veliki donosi, vse več trgovanja in vse več prevar
21. 04. 2021 20.29Zaradi morebitnih velikih donosov je trgovanje s kriptovalutami vse bolj priljubljeno. A ne gre pozabiti, da višji, kot bi lahko bili donosi, večja so finančna tveganja. Nihanja na kriptoborzi predstavljajo zgolj eno od njih. Še večje je tveganje, da za kakšno od spletnih strani, ki naj bi trgovala s kriptovalutami, stojijo goljufi. Tovrstnih goljufij ob nakupu kriptovalut je vse več, opozarjajo na policiji. V samo prvih treh mesecih letošnjega leta so obravnavali že 50 primerov, v katerih so bili naši državljani skupaj oškodovani za skoraj dva milijona evrov. K veliki previdnosti pozivajo tudi nekatere naše banke.